[Wrzesień 1939] Lotnictwo ZSRR

Tutaj możecie rozwijać swój pomysł na projekt grupowy. Kiedy 'dojrzeje', Redakcja utworzy dla niego osobny dział projektowy, taki jak te poniżej.

[Wrzesień 1939] Lotnictwo ZSRR

Postprzez RAV » poniedziałek, 21 października 2013, 19:17

Póki nie zdecydowano ostatecznie, że "Polski wrzesień" ma oznaczać wyrzucenie obcych wojsk, walczących w Polsce, poza projekt, chciałbym zrobić rozeznanie w mało znanym temacie: Czy są znane jakieś zdjęcia i rekonstrukcje malowań samolotów ZSRR z walk we Wrześniu '39? Wiem, że udział brały I-16 typ 5 i 6, I-15bis, R-5, R-Z, U-2 i pewnie nieliczne inne typy, ale nigdzie nie widziałem konkretnych egzemplarzy. Uważam, że taki model byłby ciekawy, ale wolałbym nie zmyślać. Macie jakieś materiały na ten temat?
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Reklama

modele polskich samolotów

Re: [Wrzesień 1939] Lotnictwo ZSRR

Postprzez GrzeM » poniedziałek, 21 października 2013, 22:03

Tak z głowy, bez 100% pewności, dodam jeszcze jako bardzo prawdopodobnych uczestników: SB, I-16 późniejsze niż typ 6, I-153.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: [Wrzesień 1939] Lotnictwo ZSRR

Postprzez RAV » poniedziałek, 21 października 2013, 22:45

Czy ma ktoś tę książkę?
Obrazek
Opis mówi: "Tekst wzbogacają liczne niepublikowane dotąd zdjęcia archiwalne oraz barwne sylwetki samolotów polskich i sowieckich" - ale czy faktycznie dotyczą one września 1939 roku i na ile są wiarygodne?
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Wrzesień 1939] Lotnictwo ZSRR

Postprzez skusz » poniedziałek, 4 listopada 2013, 17:01

GrzeM napisał(a):Tak z głowy, bez 100% pewności, dodam jeszcze jako bardzo prawdopodobnych uczestników: SB, I-16 późniejsze niż typ 6, I-153.


W Monografiach wydawnictwa Militaria o I-15 bis/I-152 i R-Z są tylko króciutkie wzmianki o ich użyciu we wrześniu '39. Natomiast I-153 nie były używane.
W Monografiach AJ-Pressu o SB nie ma nic. Mam gdzieś skany In Action o SB i chyba coś tam napisali. Jak znajdę to wrzucę.
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : viewtopic.php?f=207&t=20734
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3142
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 16:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: [Wrzesień 1939] Lotnictwo ZSRR

Postprzez Botan » poniedziałek, 4 listopada 2013, 17:16

Był też artykuł w "Lotnictwie" tego samego autora "Czerwone gwiazdy sojusznik czarnych krzyży."

http://www.magnum-x.pl/czasopismasec/lw/1747catid=1
Obrazek
Avatar użytkownika
Botan
 
Posty: 204
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 08:07
Lokalizacja: Rzeszowczyzna

Re: [Wrzesień 1939] Lotnictwo ZSRR

Postprzez RAV » poniedziałek, 4 listopada 2013, 17:26

skusz napisał(a):W Monografiach AJ-Pressu o SB nie ma nic. Mam gdzieś skany In Action o SB i chyba coś tam napisali. Jak znajdę to wrzucę.

Na okładce SB in Action jest scenka z Puławszczakiem "obrabiającym" 2 SB-2 (nr 3 i 4), ale nie wiadomo, na czym oparto ten obrazek.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Wrzesień 1939] Lotnictwo ZSRR

Postprzez GrzeM » poniedziałek, 4 listopada 2013, 18:11

O potwierdzonym zestrzeleniu przez Polaka bombowca SB (a może nawet 2?) pisze Cynk w "Polskim lotnictwie myśliwskim w boju wrześniowym".
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: [Wrzesień 1939] Lotnictwo ZSRR

Postprzez RAV » poniedziałek, 4 listopada 2013, 18:18

Historie krążą różne, ale mi zależy na zdjęciach, z których możnaby odtworzyć malowanie i oznakowanie. Typ samolotu w zasadzie dowolny - jak będę miał malowanie, to wtedy zacznę szukać zestawu.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Wrzesień 1939] Lotnictwo ZSRR

Postprzez skusz » czwartek, 7 listopada 2013, 19:21

Oczywiście tylko do celów dyskusji :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
z jakimiś fotkami, to po tej stronie Bugu ciężko. Jak ze wszystkim :mrgreen:
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : viewtopic.php?f=207&t=20734
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3142
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 16:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: [Wrzesień 1939] Lotnictwo ZSRR

Postprzez RAV » czwartek, 7 listopada 2013, 20:28

skusz napisał(a):z jakimiś fotkami, to po tej stronie Bugu ciężko. Jak ze wszystkim :mrgreen:

Po tamtej stronie Bugu trudno nawet o informacje pisane. Przejrzałem parę rosyjskich monografii stosownych samolotów i atak na Polskę przeważnie jest przemilczany. O Hiszpanii i Chinach dużo, o Finlandii trochę, a potem już tylko Wielka Wojna Ojczyźniana. Wstydzą się zwycięskiej kampanii? ;o)
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Wrzesień 1939] Lotnictwo ZSRR

Postprzez GrzeM » piątek, 8 listopada 2013, 22:08

Przejrzałem dziś pobieżnie książkę Wawrzyńskiego (w bibliotece, niestety bez możliwości skanowania) i z modelarskiego punktu widzenia nie wnosi ona wiele. Owszem, potwierdza kilka walk powietrznych (udokumentowanych zarówno z naszej jak i sowieckiej strony), daje chyba rzetelne OdB sowietów z wyszczególnieniem typów samolotów, ale zarówno zdjęcia jak i plansze barwne to albo rzeczy znane (samoloty polskie) albo niezwiązane bezpośrednio z działaniami w Polsce (sowieckie, albo pokazują po prostu typ samolotu w typowym malowaniu, albo wręcz zdjęcia z 1941 r.). Kilka rzeczy wynotowałem, więc jak ktoś ma pytania to proszę pisać, spróbuję odpowiedzieć (głównie zestrzelenia).
Zestrzelenie tych 2 SB (albo nawet 3) z okładki Ospreya jest potwierdzone również przez raport polskiej policji, która widziała wraki i odprowadziła rannych lotników sowieckich do szpitala. Natomiast ich malowanie wydaje się tak fikcyjne jak układ szachownic na "jedenastce" na tej okładce - choć w książce Wawrzyńskiego są dokładnie takie same sylwetki barwne.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: [Wrzesień 1939] Lotnictwo ZSRR

Postprzez dymuwa » niedziela, 29 grudnia 2013, 17:48

Przepraszam, dopiero dzisiaj zwróciłem uwagę, że istnieje taki wątek.

Książkę Mirosława Warzyńskiego znam i mam, ale mój stosunek do niej jest niejednoznaczny.
Z jednej strony - duży szacunek dla autora, który podjął próbę systematyzacji wydarzeń lotniczych w czasie inwazji sowieckiej we wrześniu 1939 r.
Z drugiej strony - ani jednego zdjęcia samolotów ZSRR z jesieni 1939 r., błędy merytoryczne w identyfikacji zdjęć istniejących.
Na przykład:
Obrazek
W rzeczywistości jest to zdjęcie z jesieni 1940 r., obrazujące łotewski RWD-8s nr 193 (samolot z serii 38 maszyn internowanych przez rząd łotewski i użytkowanych od grudnia 1939 r. na mocy porozumień międzyrządowych).

Jedną z postaci, dość szczegółowo opisanych w książce jest as radzieckiego lotnictwa Siergiej Gricewiec . Wg autora to on siedzi drugi od lewej w dolnym rzędzie udekorowanych.
Obrazek

Swego czasu w dyskusji z p.Wawrzyńskim zwróciłem mu uwagę, że jest to po prostu niemożliwe. Oprócz braku podobieństwa
świadczą o tym fakty, że w wymienionych dniach był on na urlopie w Odessie.
Na poniższym zdjęciu Siergiej Gricewiec razem z innym bohaterem Chałchin-Gołu - G.Krawczenko.

Obrazek
Oprócz fryzury Gricewca cechuje dosyć charakterystyczna dolna szczęka i szeroki nos. Dodatkowym argumentem może być fakt, że na zdjęciu-zbiorówce na „gimnastiorce” majora brakuje mongolskiego orderu Czerwonego Sztandaru (Gricewiec otrzymał go od marszałka Czojbalsana 12 września 1939 r.) i drugiego orderu Lenina (za Hiszpanię, marzec 1939 r.), a wtedy był zwyczaj nosić swoje najwyższe nagrody na co dzień. Pomijając taki drobny szczegół, że ów major nie jest lotnikiem, lecz ... czołgistą.
Obrazek
Ostatnio edytowano niedziela, 29 grudnia 2013, 18:18 przez dymuwa, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 737
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 14:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: [Wrzesień 1939] Lotnictwo ZSRR

Postprzez RAV » niedziela, 29 grudnia 2013, 18:06

dymuwa napisał(a):Książkę Mirosława Warzyńskiego znam i mam

I są tam jakieś zdjęcia radzieckich samolotów z września '39? A może jakieś inne dane o konkretnych egzemplarzach?
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Wrzesień 1939] Lotnictwo ZSRR

Postprzez dymuwa » niedziela, 29 grudnia 2013, 18:17

RAV napisał(a):I są tam jakieś zdjęcia radzieckich samolotów z września '39? A może jakieś inne dane o konkretnych egzemplarzach?

Z września 1939 sowieckich - ani jednego.
Ale spróbuję Ci pomóc, mam inne źródła.
Ale parę dni to potrwa
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 737
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 14:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.


Powrót do * INKUBATOR PROJEKTÓW *

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości