[wz34] lista materiałów

Tutaj możecie rozwijać swój pomysł na projekt grupowy. Kiedy 'dojrzeje', Redakcja utworzy dla niego osobny dział projektowy, taki jak te poniżej.

[wz34] lista materiałów

Postprzez Strug » czwartek, 25 czerwca 2009, 12:18

Zrobiłem krótki przegląd niezbędnej literatury.


Obrazek

Do niedawna jedyną pozycją na temat samochodu pancernego wz.34 był zeszyt TBiU nr 56 autorstwa Janusza Magnuskiego. Do celów modelarskich niezbyt się nadaje, bo planów nie zawiera (jest jeden kolorowy przekrój-skan poniżej), zdjęcia są słabej jakości (wina poligrafii z lat 70-tych) a część okrutnie podretuszowana.
Obrazek
Ale zeszyt ma ten plus, ze jest tu również omówiony wz.28, z którego się wz.34 przecież wywodzi.

Obrazek
Nowość, jeszcze gorąca. Wg wydawcy na 82 stronach zawiera: 96 fotografii, 5 map, 13 rysunków, 1 schemat, 9 str. planów. Nie liczyłem, ale pewnie tak jest. Szkoda, że książka omawia też samochód wz.29, który jest całkiem inną konstrukcją a mniej niż zdawkowo traktuje wz.28. Nie sugerujcie się liczbą planów. Na pełne rzuty zasłużył sobie tylko wz.34-II, wz.34 i wz.34-I mają tylko rzuty lewej strony, wz.28 ani jednego. Dużo miejsca zajmują rysunki samochodu w malowaniu niemieckim, czym się różnią między sobą to tylko Ledwoch wie (np. auto z MG-13 i MG-34, różnica koooolosalna :D ). Cholerny rozdymacz...
Zdjęć jest dużo, sporo wrześnowych, które znamy z forum odkrywcy a zaczęły wypływać na ebayu w miarę jak najeźdzcy zaczęli wymierać. Jak ktoś nie ma Internetu w WC to ta książka jest dla niego w sam raz. Np. dla mnie.

Na pewno warto zajrzeć na stronę Dereli: http://derela.republika.pl/wz34pl.htm

Osoba chcąca wykonać silnik samochodu wz.34-II, pochodzący z fiata 508, moze znaleźć jego rysunek w doskonałych Planach Modelarskich 80/77.
Obrazek
Źródło: Allegro

Dodatkowo można się wesprzeć książką p. Tarczyńskiego "Samochód Polski FIAT 508/III". Są w niej te same plany (opracowane przez W. Jelenia - ale bez zachowania skali) plus trochę zdjęć.
Obrazek



P.S. Szperając na Internecie, znalazłem na modelworku zdjęcia modelu AGA przyłożonego do planów w zeszycie Ledwocha. Za zgodą właściciela umieszczam je poniżej.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jeśli plany są pewne, to chyba nie warto kupować tego modelu...
Pozdrawiam
Sebastian Strugacki
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Strug
 
Posty: 155
Dołączył(a): wtorek, 7 kwietnia 2009, 12:34

Reklama

Re: [wz34] lista materiałów

Postprzez Paweł84 » czwartek, 25 czerwca 2009, 13:15

Avatar użytkownika
Paweł84
 
Posty: 300
Dołączył(a): niedziela, 20 lipca 2008, 14:54

Re: [wz34] lista materiałów

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » czwartek, 25 czerwca 2009, 16:56

Drogą kupna nabyłem ledwochbuka i stwierdzam, ze nie jest on taki zupełnie pozbawiony wartości. Są plany ramy podwozia, rzuty tylko z jednego profilu to istotnie niedociągnięcie, ale na upartego bazując jedynie na materiałach w książce zawartych można z powodzeniem zrobić całkiem wierną miniaturę samochodu.
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: [wz34] lista materiałów

Postprzez Robspad » wtorek, 7 lipca 2009, 01:25

Proponuję zaopatrzyć się w te materiały:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Można kupić kopię od uźytkownika
http://www.allegro.pl/show_user.php?uid=4258325
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=672874691
Robspad
 


Powrót do * INKUBATOR PROJEKTÓW *

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości