Zmiana formuły konkursu na fotkę tygodnia/miesiąca/roku

Dział poświęcony konkursowi fotograficznemu. Tutaj znajdziesz wszystkie informacje, a także ankiety dotyczące wyboru fotografii miesiąca i roku.

Re: Zmiana formuły konkursu - Propozycje

Postprzez piotr dmitruk » czwartek, 18 września 2014, 01:29

Post Fraglesa coś mi nasunął.
Może to jest faktycznie tylko kwestia nomenklatury.
Może to powinien być konkurs na OBRAZEK tygodnia? Czy mi się podoba model i gotów jestem zaakceptować niedoskonałości fotografii, czy właśnie jest interesująca kompozycja i jakość zdjęcia, choć przedstawia np. ludzika Lego trzymającego kawałek plastiku.
Ważne żeby ten OBRAZEK miał w sobie to COŚ, i dobrze by było, żeby zgłaszający umiał to uzasadnić wobec innych użytkowników.

:?:
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9939
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Zmiana formuły konkursu - Propozycje

Postprzez malinowski » czwartek, 18 września 2014, 08:38

fragles napisał(a):PS. 1. Zostałem umieszczony przez jakiegoś cfaniaczka jako autor tego wątku, sugerując, że to ja chcę zmiany formuły konkursu – a to nieprawda. Nie zakładałem wątku. Chcę tylko normalności: swobodny wybór obrazka i głosowanie jednym głosem.

Te posty zostały wydzielone stąd: viewtopic.php?f=501&t=75047 A że Twój post był pierwszym wydzielonym system potraktował to jako autor wątku.

fragles napisał(a):PS.2. Właśnie trwa dziwaczna ankieta tygodnia 37, w której głosowanie odbywa się na zgłoszone fotki nr 1, 5 i 6. Tym samym pozbawiono możliwości wyboru co najmniej tych Kolegów, którzy zgłosili fotki nr 2, 3 i 4 jako – ich zdaniem – najlepsze. I co to za zasady, żeby zmuszać kogoś do głosowania na gorsze?


Odbywa się na tych samych zasadach jak wcześniejsze edycje -> viewtopic.php?f=124&t=4647
Regulamin napisał(a):Administracja zastrzega sobie prawo do wyboru do ankiety jednego z kilku zdjęć modelu, jeśli kilka tego samego obiektu zgłoszono. (W przypadku zgłaszania kolejnej fotografii tego samego modelu nie dajemy już numeru.) To po to, by autor fotki/modelu nie tracił szans przez rozdrobnienie oddawanych na jego zdjęcia głosów.
na warsztacie:
Obrazek
Avatar użytkownika
malinowski
 
Posty: 2190
Dołączył(a): piątek, 26 października 2007, 14:49

Re: Zmiana formuły konkursu - Propozycje

Postprzez fragles » czwartek, 18 września 2014, 13:29

Kto jest za normalnością?
Wpisujcie miasta.
Jako "autor" wątku obiecuję, że nie będę pisał do Administracji o usunięcie postów.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1559
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zmiana formuły konkursu - Propozycje

Postprzez fragles » czwartek, 18 września 2014, 18:57

malinowski napisał(a): Te posty zostały wydzielone stąd: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=501&t=75047 A że Twój post był pierwszym wydzielonym system potraktował to jako autor wątku.


To trzeba było opatrzyć jakimś komentarzem, że to wydzielone. A nie "tak o!", nadać nowy tytuł i porzucić pod moim szyldem.

malinowski napisał(a):
fragles napisał(a):Właśnie trwa dziwaczna ankieta tygodnia 37, w której głosowanie odbywa się na zgłoszone fotki nr 1, 5 i 6. Tym samym pozbawiono możliwości wyboru co najmniej tych Kolegów, którzy zgłosili fotki nr 2, 3 i 4...


Regulamin napisał(a):Administracja zastrzega sobie prawo do wyboru do ankiety jednego z kilku zdjęć modelu, jeśli kilka tego samego obiektu zgłoszono. (W przypadku zgłaszania kolejnej fotografii tego samego modelu nie dajemy już numeru.)


To rozumiem wobec tego, że w ankiecie tygodnia 37 głosując na fotki nr 5 i 6 głosujemy tak naprawdę regulaminowo na fotki nr 2 i 3?

malinowski napisał(a):
Regulamin napisał(a):To po to, by autor fotki/modelu nie tracił szans przez rozdrobnienie oddawanych na jego zdjęcia głosów.


Ale Koledze K.Y.Czartowi w głosowaniu na fotkę października 2012 pozwolono startować z dwiema fotkami. Celowo pozbawiono zwycięstwa?
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1559
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zmiana formuły konkursu - Propozycje

Postprzez malinowski » piątek, 19 września 2014, 10:17

Ja liczę na kilka konstruktywnych uwag, które można poddać pod głosowanie. Na pewno zmiany muszą zostać zatwierdzone większością forumową. Konkurs w nowej formie i tak wystartowałby najwcześniej od nowego roku.
na warsztacie:
Obrazek
Avatar użytkownika
malinowski
 
Posty: 2190
Dołączył(a): piątek, 26 października 2007, 14:49

Re: Zmiana formuły konkursu - Propozycje

Postprzez fragles » piątek, 19 września 2014, 23:39

malinowski napisał(a):Ja liczę na kilka konstruktywnych uwag, które można poddać pod głosowanie.


Bardzo dobry pomysł. Tylko, żeby nie było nieporozumień, wcześniej chciałbym wiedzieć, co autor powyższego rozumie pod pojęciem:
1) kilka,
2) konstruktywna uwaga.
To dlatego, że wg mojego oglądu konstruktywne uwagi już w wątku padły, a ich ilość zbliżyła się do "ponad kilka".
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1559
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę tygodnia/miesiąca/roku

Postprzez rotpol13 » piątek, 19 września 2014, 23:52

Administracji, jak widać, zależy na wysłaniu konkursu w kosmos - będzie mniej roboty i spokój.
Może trzeba olać tę formułę i wprowadzić wzorem innego forum - ''Fotkę Wodza'' :(
Pozdrawiam,
Kamil
Avatar użytkownika
rotpol13
 
Posty: 4411
Dołączył(a): niedziela, 11 sierpnia 2013, 10:28
Lokalizacja: Wrocław/Edinburgh

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę tygodnia/miesiąca/roku

Postprzez piotr dmitruk » sobota, 20 września 2014, 01:56

Kamil, co Ty bredzisz?
Mimo tego, że roboty przy tym konkursie, wbrew pozorom jest dość sporo, ciągniemy (a zwłaszcza Łukasz) to już od kilku lat i nie zamierzamy przestać. Tylko że w ciągu tego czasu nikt nie zgłaszał żadnych zastrzeżeń co do formuły konkursu. Własnych błędów się nie widzi, bo gdyby były wyłapane, to byłyby poprawione. Pewnych niedociągnięć (brak uzasadnień nominacji) przestaliśmy pilnować. Nominującemu nie chce się napisać jednego zdania, a my przy chronicznym braku czasu, mielibyśmy pisać PW i namawiać do tego wszystkich wstawiających propozycje zdjęć? No weź...
Zanim wystawimy ankietę co do formuły konkursu, chcielibyśmy usłyszeć jeszcze inne zdania, żeby za pół roku znów ktoś się nie obudził i nie chciał zmian. Jak już widać z tej dyskusji, nie ma jednolitego stanowiska.

;o) A właściwie, to jak widzę, jest dwóch kandydatów na moderatorów. Młodzi, zaangażowani, dociekliwi, pełni lepszych pomysłów i dobrych rad, chętni pokazać co potrafią, dysponujący czasem. Co Wy na to? ;o)
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9939
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę tygodnia/miesiąca/roku

Postprzez greatgonzo » sobota, 20 września 2014, 02:46

Wystarczy mieć bat, a koń do bicia zawsze się znajdzie.

W opcji fota szefa nie ma nic złego. Ot, taka formuła. Ale nawet ona wymaga roboty. Tym bardziej konkurs.
Moim zdaniem konkurs na siłę to też niekoniecznie dobry pomysł. Podobnie nadopiekuńcza formuła działań administracji. Po kiego grzyba molestować ludzi PW? Uzasadnienie wartości zgłaszanego zdjęcia to kluczowa wartość tego konkursu. Prosty mechanizm, wykluczający zdjęcia bez takiego uzasadnienia załatwi sprawę - zmniejszając obciążenie zarządzających i wymuszając szukanie zalet typowo fotograficznych wśród kandydujących zdjęć. To uzasadnienie, to taka szara eminencja całej idei. Niby bez znaczenia, a robi większość roboty w całym ustrojstwie.

Do wybory najwyżej tyle fot, ile może zostac nagrodzonych. W obecnej formule to tylko jedna. Ale gdyby zmienić formułę, to więcej zdjęć do wyboru tylko z zachowaniem stopniowania - za miejsce pierwsze, drugie itd. Moim zdaniem byłoby to zbędne komplikowanie, nie wspominając o dodatkowej, nikomu niepotrzebnej, robocie dla administracji.

Dodam, że nie jestem młody.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę tygodnia/miesiąca/roku

Postprzez fragles » sobota, 20 września 2014, 21:00

piotr dmitruk napisał(a):... Młodzi, ...

greatgonzo napisał(a):Dodam, że nie jestem młody.


"Uderz w stół ..." :mrgreen:


Gonzo, nie kryguj się. Bierz! Już Ci więcej w życiu nikt ujęcia lat nie zaproponuje.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1559
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę tygodnia/miesiąca/roku

Postprzez greatgonzo » niedziela, 21 września 2014, 01:31

Magda wciąż daje radę. Tego nic nie przebije.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę tygodnia/miesiąca/roku

Postprzez Jarek Gurgul » poniedziałek, 22 września 2014, 15:57

piotr dmitruk napisał(a):Zanim wystawimy ankietę co do formuły konkursu, chcielibyśmy usłyszeć jeszcze inne zdania, żeby za pół roku znów ktoś się nie obudził i nie chciał zmian. Jak już widać z tej dyskusji, nie ma jednolitego stanowiska.

To może ja.
Moim zdaniem zmiana formuły konkursu z "na najlepszą fotkę" na konkurs "na najlepszy model" to zły pomysł.

Po pierwsze - jak już wcześniej napisano - ciężko będzie obiektywnie ocenić sam model, bo nadal będziemy dysponować jedynie jego zdjęciami - czyli nadal tak naprawdę oceniamy - lepsze/gorsze, bardziej/mniej "artystyczne", poprawne/nie technicznie - fotki modelu. Fotki, które zechce nam pokazać autor modelu.

Po drugie - konkursy na najlepsze modele na forum już są. Tyle, że nie permanentne, ale cykliczne - mniej więcej raz w roku.

Po trzecie - konkurs na najlepszy model tygodnia/miesiąca/roku byłby bardzo nieobiektywny bez podziału na kategorie. Po wrzuceniu do jednego worka dioram, cywili, pancerki, figurek, modeli lotniczych, szkutniczych itd. można by mieć obawy, że pierwszym wypaczeniem wyników byłoby głosowanie na modele efektowniejsze, które raczej znajduje się jedynie w części kategorii - nie będę paluchem wskazywał, w których :-> . Te skromniejsze modele - mimo, że bardzo dobre, jeśli nie lepsze - mogłyby być niedoceniane i w efekcie kategorie "efektowniejsze" w dłuższej statystycznie perspektywie zdominowałyby konkurs. A a'propos "statystyki" pojawia się druga moja wątpliwość - bo zakładam - i to byłoby drugie wypaczenie - że w przypadku głosowania na modele "statystycznie" większość na przykład lotników głosowałaby na modele lotnicze, większość pancerniaków na pancerkę - i tak dalej - niezależnie od "obiektywnej" wartości ocenianych w danej turze modeli wszystkich kategorii. Preferowane więc by być może były te liczniej reprezentowane kategorie.

W przypadku zdjęć natomiast to, co powyżej wskazałem objawia się z mniejszą siłą, bo można zrobić piękne, ciekawe, efektowne zdjęcie nawet prostego, skromnego modelu, czy wręcz jego fragmentu i oczarować nim wszystkich. A przecież o to chodzi, bo co nam po fatalnych zdjęciach choćby najlepszego modelu. Ja zdecydowanie wolę gorszy model, ale pięknie podany - i o tym niżej w "po czwarte".

Po czwarte - najważniejsze - ideą konkursu fotograficznego było motywowanie do rozwoju fotografii modelarskiej, promowanie jej, wzmacnianie parcia na podnoszenie poziomu najistotniejszego na internetowym forum modelarskim środka przekazu - obrazu. Konkurs ma zachęcać - i myślę, że przez te lata spełniał bardzo dobrze swoją rolę - do angażowania sił i czasu w ten rozwój, motywować ludzi, by "pięknie" pokazywali to, nad czym zwykle długo się pracowało - by nie odwalali fotografii na odczepnego. Jego - konkursu - istnienie ma właśnie o tym - że nie tylko piękne modele, ale również piękne fotografie, bo bez nich to pierwsze mało warte - stale przypominać.

Konkurs ruszył sześć lat temu i już wtedy wielu kolegów robiło świetne zdjęcia, ale wielu innych - pewnie między innymi dzięki takiemu "naciskowi" ze strony forum w postaci tego konkursu podniosło w międzyczasie poziom swojego warsztatu fotograficznego.


Nie mam nic przeciwko konkursowi na najlepszy model jakiegoś okresu - tygodnia/miesiąca/roku - ale jako osobnego, oddzielnego od konkursu foto. A jeśli już miałby rzeczywiście się taki konkurs pojawić, to - ze względu na niezbędny na obsługę takiego konkursu czas, który jest towarem deficytowym dla wielu osób z administracji (o czym pisali koledzy) - raczej powinien to być konkurs miesiąca/roku.

A kończąc na temat konkursu fotograficznego, warto by tylko po prostu trochę "przycisnąć" zgłaszających, wymagając bezwzględnie uzasadnienia, co pewnie odsiało by część tych słabszych zdjęć. Hasło na dziś - "Bez uzasadnienia nie ma zgłoszenia!".

Co do zaś wielu zdjęć tego samego modelu w jednej ankiecie, zgadzam się, że powoduje to spadek szans ich autora na wygraną - statystyka to bezwzględna nauka :-> .

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6033
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę tygodnia/miesiąca/roku

Postprzez Aleksander » wtorek, 23 września 2014, 13:09

Jarek Gurgul napisał(a):"Bez uzasadnienia nie ma zgłoszenia!".

No z tym może być gorzej - bo co ja mam napisać?
Czy wystarczy, że zdjęcie mi się po prostu podoba? Czy trzeba napisać że przysłona, głębia, ostrość, kompozycja, dobór palety barw i oświetlenie w odpowiednim miejscu, "bliki", "bokeh", "diafragma" czy jeszcze inne "zagraniczne" wyrazy, o których nie mam pojęcia?

Boję się, że wtedy konkurs skończy albo na bardzo elitarnym, "fotograficznym" poziomie, albo na sztampowych wypowiedziach, jak w ankietach personalnych, czy opiniach o pracowniku (typu wzorowy, uczynny, pracowity, "czysty aryjczyk, bezwzględny dla wrogów Rzeszy" itp).

Czy próbując zmienić ustalone wcześniej zasady konkursu, nie wylewamy dziecka z kąpielą?
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7962
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę tygodnia/miesiąca/roku

Postprzez Jarek Gurgul » wtorek, 23 września 2014, 15:26

Aleksander napisał(a):
Jarek Gurgul napisał(a):"Bez uzasadnienia nie ma zgłoszenia!".

No z tym może być gorzej - bo co ja mam napisać?...


Cześć Olku.

1. Hasło - tak, jak cały post - to są tylko moje "prywatne" przemyślenia, więc nie ma obawy, że ktoś tu komuś coś będzie narzucał :-> - to tylko moja propozycja.

2. Obowiązku uzasadnienia nie ma w regulaminie konkursu, ale do pewnego czasu był to bardzo dobry zwyczaj, "pielęgnowany" na prośbę tworzącego wątek z ankietą przez zgłaszających zdjęcia. Same uzasadnienia nie były raczej "elitarne" - ludzie w kilku słowach opisywali dlaczego ich zdaniem dane zdjęcie jest warte wyróżnienia. Pewnie - były i sztampowe uzasadnienia, ale w kilku słowach trudno czasami w sposób oryginalny opisać po raz pięćdziesiąty przemyślenia podobne do przemyśleń innych ludzi.

3. Wracając do wielu fotek jednego modelu, tu akurat zmodyfikowałbym poniższy, przedstawiony kiedyś przez Jurka "regulamin":

shivadog napisał(a):W związku z ostatnią dyskusją na temat konkursu fotograficznego postanowiliśmy odświeżyć jego formułę.
Postanowiliśmy by użytkownicy forum również mogli zgłaszać zdjęcia jak i głosować w ankietach tygodniowych.

Liczę na aktywny udział merytoryczne i ciekawe dyskusje, które rozwiną warsztat zdjęciowy wszystkich.

Proszę pamiętać by kierować się w wyborach jakością zdjęcia a nie modelu, choć zazwyczaj idzie to w parze.

Byłoby świetnie by każde zgłoszone zdjęcie było okraszone choć jednym zdaniem, określającym powód zgłoszenia, np.:
doskonała/ciekawa/wyjątkowa kompozycja
idealne technicznie zdjęcie, światło, barwa, ostrość
świetne oddanie klimatu.

Będziemy zakładać wątek ankietowy mniej więcej na początku tygodnia.
Zgłaszane mogą być fotki, które pojawiły się od piątku 22:00 do kolejnego piątku do 22:00; zgłoszenia przyjmowane będą do soboty do 22:00. Pilnujemy bezwzględnie dat publikacji zdjęć - żadnych odstępstw od tej zasady. Te ramy są nienaruszalne i proszę się ich trzymać. W każdym wątku ankietowym będzie też dokładna informacja o terminach.

Administracja zastrzega sobie prawo do wyboru do ankiety jednego z kilku zdjęć modelu, jeśli kilka tego samego obiektu zgłoszono. To po to, by autor fotki/modelu nie tracił szans przez rozdrobnienie oddawanych na jego zdjęcia głosów.
Głosowanie będzie jedno lub dwudniowe.
Proszę nie zgłaszać własnych zdjęć.
Jednak, gdy będzie taka sytuacja gdy ktoś zgłosi nasze zdjęcie,
a będziemy uważać, że inne jest dla nas ciekawsze, zachęcam do otwartej dyskusji.

Zapraszam do aktywnego udziału,

Jerzy



Moja propozycja: jeśli pojawia się kilka zdjęć jednego modelu > traktowane są w ankiecie jako jedna opcja. Jeśli ta opcja wygra ankietę - robiona jest krótka, np. jednodniowa, dogrywka dla tych zgrupowanych zdjęć. Najbardziej demokratyczne z rozwiązań moim zdaniem - pozwoli zgłosić dowolną liczbę fotek i jednocześnie uniknąć arbitralnego wyboru w przypadku wielu zdjęć tego samego modelu.

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6033
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zmiana formuły konkursu na fotkę tygodnia/miesiąca/roku

Postprzez Aleksander » wtorek, 23 września 2014, 21:42

Jarek - nie ma problemu - nie traktuj mojego postu jako ataku, a raczej jako obawę, czy "udźwignę" w razie czego napisanie uzasadnienia, bo nie znam się aż tak dobrze na samym fotograficznym warsztacie (a wiem, że na forum jest paru zawodowców). Z drugiej zaś strony - do tej pory wybierałem (choć fakt, że nie zgłaszałem!) zdjęcia na zasadzie "bo mi się podoba".
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7962
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Konkurs fotograficzny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron