P.Z.L. P.23 Karaś 1:72 [SK-Model]

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

P.Z.L. P.23 Karaś 1:72 [SK-Model]

Postprzez vandit90 » czwartek, 30 października 2014, 13:20

Cześć :-)

Prezentuję Wam trzeci model w mojej karierze. Założenia były takie, żeby wykonać model jak najbardziej starannie, przy użyciu dość skromnych i tylko podstawowych narzędzi. Nie skupiłem się na tym, aby zebrać dokumentację i jak najwierniej oddać samolot w miniaturze, stąd też z pewnością kolory nie są wszystkie takie jakie powinny, i gdzieś są przekłamania historyczne. Na razie przygodę z modelarstwem traktuję jako naukę warsztatu i zdobywaniu doświadczenia.

Po krótkim wstępie - wrażenia z budowy modelu. Model dość przyjemny, chociaż napotkałem pewne problemy ze spasowaniem. Na wypraskach są dostrzegalne ubytki w formie. Model w całości został pomalowany pędzlami. Jestem totalnie zawiedziony kalkomaniami - polakierowałem Karasia sidoluxem, następnie pod kalkomanie użyłem płynu Mr. MarkSofter Neo i niestety nie wchłonęły się one w model tak jakbym tego oczekiwał. Przez to lekko się one srebrzą. Nie wiem czy to wina mojej techniki czy po prostu tak reagują kalki tego producenta.

Poza tym na pewno wrażenie psują lekko zniszczone przez mnie kalki, bo przy przesuwaniu dwie z nich się ciut naderwały. Nie wyszły mi zbytnio owiewki, ale nie potrafiłem ich zbyt dobrze okleić taśmą, więc prezentuje się to tak, jak widać na zdjęciach.

W każdym razie sklejanie tego modelu nauczyło mnie paru rzeczy i jestem głodny nowych modelarskich wyzwań :-)

Będę wdzięczny za wszystkie cenne uwagi co do mojego "dzieła".

Zapraszam do oglądania i komentowania :-)

Poprawione zdjęcia!

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano piątek, 31 października 2014, 13:06 przez vandit90, łącznie edytowano 1 raz
vandit90
 
Posty: 3
Dołączył(a): poniedziałek, 25 sierpnia 2014, 12:31

Reklama

Re: P.Z.L. P.23 Karaś 1:72 [SK-Model]

Postprzez radoslaw6363 » piątek, 31 października 2014, 00:49

No niestety tak jak napisałeś :!: Zdjęcia są takie sobie :lol: Po warstwie sidoluksu i położeniu kalek trzeba model pokryć lakierem matowym ! Ponieważ pracujesz pędzelkiem wygodną opcją będzie lakier bezbarwny w aerozolu :idea:
http://www.modele-militarne.pl/pl/p/Lak ... 28.531/570
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2542
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 13:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.

Re: P.Z.L. P.23 Karaś 1:72 [SK-Model]

Postprzez vandit90 » piątek, 31 października 2014, 13:06

Dziękuję za radę z tym lakierem matowym :) wrzuciłem poprawione zdjęcia :)
vandit90
 
Posty: 3
Dołączył(a): poniedziałek, 25 sierpnia 2014, 12:31

Re: P.Z.L. P.23 Karaś 1:72 [SK-Model]

Postprzez jasio-g » piątek, 31 października 2014, 17:10

Czy aby matowym? Jedyny matowy kolor w lotnictwie to czarny stosowany przez RAF na bombowcach. Reszta satynowy i były nawet instrukcje jak go otrzymać. A na dodatek przed wojną w Polsce samoloty malowano lakierem błyszczącym. Reasumując jest OK.
Avatar użytkownika
jasio-g
 
Posty: 316
Dołączył(a): sobota, 23 sierpnia 2008, 21:29
Lokalizacja: Kraków

Re: P.Z.L. P.23 Karaś 1:72 [SK-Model]

Postprzez jasio-g » piątek, 31 października 2014, 17:12

Jest wiele w opracowaniach fałszywych teorii - najlepiej skorzystać z instrukcji fabrycznych danego typu lub wojskowych z okresu użytkowania.
Avatar użytkownika
jasio-g
 
Posty: 316
Dołączył(a): sobota, 23 sierpnia 2008, 21:29
Lokalizacja: Kraków

Re: P.Z.L. P.23 Karaś 1:72 [SK-Model]

Postprzez jacek48 » piątek, 31 października 2014, 19:12

A mi tam się podoba, zarówno wykonanie jak i odwaga w prezentacji.
Nie każdy musi zrobić od razu super model za pomocą niewiadomo jakich środków.
Najważniejsze aby coś zrobić do końca i aby ta praca sprawiała radość.
tak trzymaj :)
jacek48
 
Posty: 137
Dołączył(a): sobota, 11 października 2014, 22:30

Re: P.Z.L. P.23 Karaś 1:72 [SK-Model]

Postprzez Voltan » piątek, 31 października 2014, 20:20

Ogólnie jak na początek źle nie jest.

Mam uwagi:
1. Model w połysku. Faktycznie zdjęcia naszych przedwojennych maszyn sugerują, że były lekko błyszczące. Natomiast w Twoim modelu błyszczą również fartuchy na goleniach, kolektor i wydechy, a togo być nie powinno. To jest jednak do poprawienia.
2. Wypukłe linie. To sprawa kontrowersyjna, utarło się że powinny być wgłębne, co też nie zawsze ma racje bytu szczególnie w tej skali. Moim zdaniem lepiej jak ich wcale nie ma niż jak są wypukłe. Są jednak modelarze którzy robią z wypukłymi liniami wcale ciekawe modele. Przerycie linii to dość pracochłonna sprawa i może nie koniecznie na początek.
3. Srebrny (szary?) karabin to jest to co najbardziej mnie tu przeszkadza. Od razu przyciąga wzrok.

Poza tym ładnie sklejony i ładnie pomalowany jak na pędzel.
Bierz się za kolejny będzie tylko lepiej.

Pozdrawiam
Voltan
 
Posty: 1728
Dołączył(a): piątek, 12 października 2012, 20:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: P.Z.L. P.23 Karaś 1:72 [SK-Model]

Postprzez radoslaw6363 » piątek, 31 października 2014, 21:51

jasio-g napisał(a):Czy aby matowym? Jedyny matowy kolor w lotnictwie to czarny stosowany przez RAF na bombowcach. Reszta satynowy i były nawet instrukcje jak go otrzymać. A na dodatek przed wojną w Polsce samoloty malowano lakierem błyszczącym. Reasumując jest OK.

To bardzo ciekawa teoria :lol: Samoloty w lotnictwie Polskim były malowane lakierem na wysoki połysk, w związku z tym wszyscy producenci farb popełniają ten sam błąd , produkują matowe :shock: A to pierdoły :idea:
Na satynę (półmat ) mogę się zgodzić :idea: ale na wysoki połysk już nie :!:
Może to coś wyjaśni w temacie http://www.minireplika.pl/warsztat-mode ... ch-xx-wiek
Obrazek

Jest i satyna (półmat) http://exito.sklep.pl/pl/p/VALLEJO-2853 ... rayu/10545
Obrazek
Ostatnio edytowano sobota, 1 listopada 2014, 00:12 przez radoslaw6363, łącznie edytowano 3 razy
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2542
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 13:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.

Re: P.Z.L. P.23 Karaś 1:72 [SK-Model]

Postprzez Hal Bregg » piątek, 31 października 2014, 22:17

jasio-g napisał(a): Jedyny matowy kolor w lotnictwie to czarny stosowany przez RAF na bombowcach. Reszta satynowy i były nawet instrukcje jak go otrzymać..


Widocznie nie wszyscy w lotnictwie się zastosowali. Ukarz ich.

Obrazek
Obrazek
Hal Bregg
 
Posty: 243
Dołączył(a): piątek, 23 sierpnia 2013, 22:49
Lokalizacja: War-saw

Re: P.Z.L. P.23 Karaś 1:72 [SK-Model]

Postprzez jasio-g » niedziela, 2 listopada 2014, 16:15

Uwierzę, jak zobaczę w składzie chemicznym próbki farby talk lub inny komponent powodujący, że była ona matowa. Oglądanie tylko powłoki lakierniczej po kilkudziesięciu latach o niczym nie świadczy. Różne warunki składowania, wpływ środowiska, etc. Badania oryginalnej farby z P 11c na Akademii Sztuk Pięknych nie wykazały takich składników. Więc farba była błyszcząca poddana na wpływy atmosferyczne - mogła więc w 1939 roku powłoka być satynowa, lub nawet matowa. Zresztą farby "nie błyszczące" czyli satynowe i matowe to dopiero druga wojna. Te zdjęcia też nie przekonują - ważne jak samolot wyglądał po wyjściu z malarni fabryki, a nie po pół roku służby, czasami w ekstremalnych warunkach. Ja też maluję samoloty na matowo, częściej na satynę, ale w moim poście nie chodziło o malowanie w ogóle, ale o ustosunkowanie się do błyszczącego Karasia, a takowy mógł być, jak był "świeży".
Avatar użytkownika
jasio-g
 
Posty: 316
Dołączył(a): sobota, 23 sierpnia 2008, 21:29
Lokalizacja: Kraków

Re: P.Z.L. P.23 Karaś 1:72 [SK-Model]

Postprzez piotr dmitruk » niedziela, 2 listopada 2014, 16:27

W przypadku Karasia podobno używano farby błyszczącej celulozowej, która dość szybko matowiała.
Można znaleźć na wrześniowych zdjęciach przykłady na wszystkie odmiany:

Błyszcząca:

Obrazek
Obrazek

Półmat:

Obrazek

Mat:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9941
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: P.Z.L. P.23 Karaś 1:72 [SK-Model]

Postprzez radoslaw6363 » niedziela, 2 listopada 2014, 17:49

jasio-g napisał(a):. Te zdjęcia też nie przekonują - ważne jak samolot wyglądał po wyjściu z malarni fabryki, a nie po pół roku służby, czasami w ekstremalnych warunkach. Ja też maluję samoloty na matowo, częściej na satynę, ale w moim poście nie chodziło o malowanie w ogóle, ale o ustosunkowanie się do błyszczącego Karasia, a takowy mógł być, jak był "świeży".

Jeżeli ma to być samolot ,,Świeżo Malowany '' to napisać i przyczepić na nim taką kartkę i będzie OK :lol:
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2542
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 13:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości