Sopwith Camel Eduard 1/48 Forder

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Sopwith Camel Eduard 1/48 Forder

Postprzez xmald » środa, 14 lutego 2018, 22:26

Czołem,
Mój ostatni ulepek - Camel Fordera prosto z pudła, użyłem nici elastycznej jako imitacji taśm RFC. Oprócz osłony silnika sama przyjemność. PS. po fakcie zorientowałem się, że nie przykleiłem chorągiewek z kalkoamanii na zastrzały - muszę się poprawić...

Model malowany Tamiya, metalikami Mr. Color i olejami dla plastyków. Dla PC10 użyłem mieszanki XF64 i XF62. Płótno malowane XF 57. Cieniowanie robiłem z łapy tym razem bez taśmy. Naciągi z nici Prym. Są płaskie w przekroju i moim zdaniem ładnie imitują taśmy RFC. Śmigło i inne elementy drewniane to XF 57 + oleje + H92. Brudzenie to syfy w płynie Miga.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 09:33

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Sopwith Camel Eduard 1/48 Forder

Postprzez Jarek Gurgul » środa, 14 lutego 2018, 22:35

To się nazywa telepatia!
Piętnaście minut temu przeglądałem ściągnięte z szafy pudełko z eduardowym Camelem, a teraz oglądam zapisane na dysku galerie innych Cameli, a tu taka niespodzianka!

Jak zwykle Filip - model pierwsza klasa. I zdjęcia jak trzeba - można sobie dokładnie, prawie na żywo, obejrzeć model, za co wielkie dzięki.

Fajnie by było, gdybyś jeszcze napisał parę słów na temat malowania modelu - użytych farb itp.

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6038
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Sopwith Camel Eduard 1/48 Forder

Postprzez xmald » środa, 14 lutego 2018, 22:48

Jarek, wielkie dzięki! Opis może nieco zbyt lakoniczny faktycznie. Wyedutuję zatem pierwszy post i tam napiszę parę szczegółów.
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 09:33

Re: Sopwith Camel Eduard 1/48 Forder

Postprzez waran » czwartek, 15 lutego 2018, 08:25

Filipie, fajny Camelek .Brawo.
Szmatopłaty ponad wszystko.
waran
 
Posty: 1623
Dołączył(a): piątek, 18 lipca 2008, 08:02
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Sopwith Camel Eduard 1/48 Forder

Postprzez karolkonw » czwartek, 15 lutego 2018, 10:34

SUPER!
Żołnierze zziębnięci cześc ich pamięci
karolkonw
 
Posty: 1091
Dołączył(a): środa, 23 lutego 2011, 09:38

Re: Sopwith Camel Eduard 1/48 Forder

Postprzez Adam » piątek, 16 lutego 2018, 11:35

Też mi bardzo sie podoba.

Adam.
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 11:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sopwith Camel Eduard 1/48 Forder

Postprzez Aleksander » piątek, 16 lutego 2018, 15:09

Klasyk! Teoretycznie każdy "szmatopłatowcorobiacz" powinien Camela w kolekcji mieć!
Twój wygląda fajnie, nawet prosto z pudła, a naciągi powodują, ze mój szacunek wzrasta.
BTW - mógłbyś pokazać opakowanie od tych nici Prym? Chciałbym taką taśmę użyć do "Czajki", ale wyświetla mi się kilka rodzajów, jak jej szukam.
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7967
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Sopwith Camel Eduard 1/48 Forder

Postprzez jwk » piątek, 16 lutego 2018, 22:57

Fantastyczny.
Proszę nie stawiać modeli jak na dwóch ostatnich fotkach, bo oglądający martwią się o stan modelu po sesji zdjęciowej. :mrgreen:
jwk
 
Posty: 169
Dołączył(a): środa, 1 lipca 2009, 11:22

Re: Sopwith Camel Eduard 1/48 Forder

Postprzez GrzeM » sobota, 17 lutego 2018, 16:30

Bardzo piękny model ciekawego samolotu. Sam go kiedyś dłubałem ze starego Revella 1/72 w czasach przedrodenowskich.
Znacie historię tej niezwykłej maszyny? Forder wdał się w walkę z austriackim Flikiem 60j nad ich lotniskiem w Feltre (front włoski) i w rezultacie został zmuszony do lądowania na wrogim lotnisku! Wielka była sensacja, są zdjęcia stojącego na środku lotniska Camela i tłumy mechaników i pilotów austriackich z krakowianinem Linke-Crawfordem na czele zbiegających się to oglądać.
Bardzo ciekaw jestem tego malowania, starałem się zgłębić sprawę ale było to 20 lat temu albo i dawniej i niewiele już pamiętam, wtedy nie było wiadomo nic na temat tych niebieskości, z drugiej strony ja mam na górnym płacie oprócz kwadracika także biały "X" - gdzieś jeszcze to skrzydło mi się zachowało. (chyba Tomek Gronczewski mi drukował tę kalkomanię?).
Próbowałem to sprawdzić teraz - mam 3 dobre zdjęcia, ale na żadnym nie widać górnego płata. Mam też zdjęcie innego samolotu z tego dywizjonu i tam oprócz kwadracika jest literka "H" na górnym płacie, ale oczywiście niczego to nie przesądza.
Czy pamięta może ktoś, w którym polskim czasopiśmie modelarskim był w latach '90 duży artykuł o Linke-Crawfordzie i Fliku 60j z kolorowymi bokorysami Bergów i Phoenixów i mnóstwem zdjęć? Militaria? Pół wieczoru strawiłem wczoraj na szukaniu go, ale nie znalazłem. A może to jednak było czeskie pismo?
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Sopwith Camel Eduard 1/48 Forder

Postprzez KR77 » sobota, 17 lutego 2018, 16:52

GrzeM napisał(a):Czy pamięta może ktoś, w którym polskim czasopiśmie modelarskim był w latach '90 duży artykuł o Linke-Crawfordzie i Fliku 60j z kolorowymi bokorysami Bergów i Phoenixów i mnóstwem zdjęć? Militaria? Pół wieczoru strawiłem wczoraj na szukaniu go, ale nie znalazłem. A może to jednak było czeskie pismo?


:arrow: Militaria vol.2 No.1/96
Załączniki
Militaria.jpg
Ostatnio edytowano sobota, 17 lutego 2018, 20:23 przez KR77, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
KR77
 
Posty: 1377
Dołączył(a): czwartek, 31 marca 2016, 15:07

Re: Sopwith Camel Eduard 1/48 Forder

Postprzez Paweł O. » sobota, 17 lutego 2018, 18:37

GrzeM prawdopodobnie artykuł o który pytasz znajduje się w tej arcyciekawej książce, która niestety nigdy nie doczeka się następnych części ( przynajmniej nie pod redakcją tego autora)

https://www.amazon.com/K-u-k-Luftfahrtr ... 8085957132

Książka jako pozycja obowiązkowa na półce każdego modelarza oscylującego wokół pierwszowojennych klimatów z naciskiem na lotników K.u.K. Luftfahrtruppe.
Są w niej również cztery fotografie Camela Fordera jak również plansza barwna z dwoma rzutami.


Pozdrawiam.


Paweł O.
Paweł O.
 
Posty: 491
Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 18:07

Re: Sopwith Camel Eduard 1/48 Forder

Postprzez GrzeM » niedziela, 18 lutego 2018, 00:17

Hej,
dzięki Paweł za przypomnienie tej książki, mam ją i faktycznie są tam dobre zdjęcia, ale nie o nią mi chodziło.

KR77 napisał(a):
GrzeM napisał(a):Czy pamięta może ktoś, w którym polskim czasopiśmie modelarskim był w latach '90 duży artykuł o Linke-Crawfordzie i Fliku 60j z kolorowymi bokorysami Bergów i Phoenixów i mnóstwem zdjęć? Militaria? Pół wieczoru strawiłem wczoraj na szukaniu go, ale nie znalazłem. A może to jednak było czeskie pismo?


:arrow: Militaria vol.2 No.1/96

TAK! To to! Dzięki!
Gdzie ja to mam... Gdyby zginęło to było by bardzo smutno.
Ostatnio edytowano niedziela, 18 lutego 2018, 00:22 przez GrzeM, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Sopwith Camel Eduard 1/48 Forder

Postprzez xspace » niedziela, 18 lutego 2018, 00:36

Nie moja tematyka ale bardzo mi się podoba ten motyl.
xspace
 
Posty: 415
Dołączył(a): wtorek, 22 stycznia 2013, 02:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Sopwith Camel Eduard 1/48 Forder

Postprzez Darek Trzeciak » niedziela, 18 lutego 2018, 01:42

Aleksander napisał(a):BTW - mógłbyś pokazać opakowanie od tych nici Prym? Chciałbym taką taśmę użyć do "Czajki", ale wyświetla mi się kilka rodzajów, jak jej szukam.


http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=76&t=79824&start=30

Obrazek

A Camelek świetny:)
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 23:23
Lokalizacja: EPWA

Re: Sopwith Camel Eduard 1/48 Forder

Postprzez Łukasz_K » niedziela, 18 lutego 2018, 12:25

Dobra robota, oglądam z przyjemnością.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4806
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości