Su-22M4 7elt Powidz - Bilek 1/72

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Su-22M4 7elt Powidz - Bilek 1/72

Postprzez Leszek Szopieray » niedziela, 28 marca 2010, 13:58

Witam. Oto mój pierwszy Suchoj. Warsztat był na Modelworku. Model powstał z zestawu Bilka + cztery blaszki Parta(pominąłem wymianę brzechw na skrzydłach)+ fotel żywiczny K-36 Pavli, kalki z zeszytu Kagero. Spasować to wszystko w jedną całość nie było łatwo. Ogólnie Su-22 to trudny temat w skali 1/72. Lufy działek z igieł, przerobiłem przednią goleń podwozia, dodałem kabelki we wnękach podwozia głównego, reflektory do lądowania, itp. Wodzidło zrobione na podstawie zdjęć z patyczka od lizaka i jakiś odpadków, druciki, koła do wodzidła od starych mig-15 z Kopro.
Malowany aerografem z ręki dlatego są rozbieżności co do kształtu plam kamo. Mam jeszcze do niego zrobione dwa PTB-800 ale już ich nie podwieszałem. Najbardziej podobał mi się jak stał na kołach bez żadnych podwieszeń. Podczas budowy wydarzyło się parę katastrof - wpadnięcie silnika do środka kadłuba, bilkowe kalki na wlocie powietrza rozpadły się, połamałem OCP z 12 piórkami - musiałem dorobić nowe. Gdybym miał zacząć od nowa to na pewno inaczej zrobiłbym kabinę i parę innych rzeczy, i wydaje mi się ze za bardzo usiadł na tyłek. Fotki z ręki( nie mam na razie statywu) przy dość słabym świetle( Na żywo prezentuje się dużo lepiej). Szwy na pylonach podkadłubowych już poprawiłem i zmatowiłem opony od wodzidła, dopiero na zdjęciach rzuciło mi się to w oczy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A tu zamiast fotki z jednogroszówką...
Obrazek
Pozdrawiam miłośników polskich rur.
Avatar użytkownika
Leszek Szopieray
 
Posty: 589
Dołączył(a): sobota, 14 czerwca 2008, 23:55
Lokalizacja: Poznań

Reklama

Re: Su-22M4 7elt Powidz - Bilek 1/72

Postprzez LazyCat » niedziela, 28 marca 2010, 17:25

Bardzo mi sie podoba, model trafia na liste do kupienia :)
Nie wazne ile bylo "przebojow" w budowie - model bardzo ladny!
Obrazek
Avatar użytkownika
LazyCat
 
Posty: 1119
Dołączył(a): czwartek, 11 października 2007, 18:41
Lokalizacja: Greensboro, North Carolina

Re: Su-22M4 7elt Powidz - Bilek 1/72

Postprzez Slash » niedziela, 28 marca 2010, 17:41

Obawiam się , że to Twój najlepszy model. Pod każdym względem. Być może nawet tematycznym ;o)
Szkoda tylko, że przy tak bogatym młotkowaniu nie zdecydowałeś się na jeszcze jakieś brudzenie. Podstawka zdecydowanie źle wpływa na odbiór modelu. Może spróbuj zrobić coś z nim jeszcze korzystając z porad Artura: http://www.modelarstwo.koszalin.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=75&Itemid=29

Gratuluje modelu :mrgreen:
Avatar użytkownika
Slash
 
Posty: 3046
Dołączył(a): środa, 28 maja 2008, 17:50

Re: Su-22M4 7elt Powidz - Bilek 1/72

Postprzez dewertus » środa, 31 marca 2010, 22:32

W widoku z daleka (pierwsza fotografia) model prezentuje się bardzo sympatycznie - czysty, schludny, dobrze pomalowany. Zabawa zaczyna się przy zbliżeniach - te drobne, niewidoczne praktycznie detale nadają mu smaczku (blacha przy działku, uchwyty i lusterka na limuzynie, itp...) - dla mnie model jest OK.
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Su-22M4 7elt Powidz - Bilek 1/72

Postprzez lejgo_inc » czwartek, 1 kwietnia 2010, 18:42

Dużo sie dzieje na tej suczce i widac cały, niemały nakład pracy włożony w model. Zmagania z niełatwym tematem zakończyłeś zwycięsko, ale do kompletu punktów brakuje mi:
- pocienionych/zamienionych na partowskie brzechw na skrzydłach
- pocienionych krawędzi spływu stateczników poziomych
- ostrzejszych przejść między barwami kamuflarzu - teraz jest po prostu zbyt mydlanie
- washa i jakichś drobnych zacieków które ożywiłyby górne powierzchnie samolotu
- podobnego zabiegu domagaja się również wyloty zasobników z npr-ami i akcesoriami lotniskowymi

Bardzo podoba mi się efekt jaki robią te pomarańczowe dodatki w połączeniu z ciemną bryłą Su.
pozdrawiam, Leszek
http://www.shelfoddity.com
[Mankind has a perfect record in aviation; we never left one up there]
Avatar użytkownika
lejgo_inc
 
Posty: 1238
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Su-22M4 7elt Powidz - Bilek 1/72

Postprzez Leszek Szopieray » czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:39

Wymianę brzechw odpuściłem, zdjęcia nie oddają kolorów i ich przejść. Dół jest lekko zapuszczony, też na zdjęciach tego nie widać. Przy czarnej 305 nie będę miał takich problemów jeśli chodzi o kolorystykę.
Avatar użytkownika
Leszek Szopieray
 
Posty: 589
Dołączył(a): sobota, 14 czerwca 2008, 23:55
Lokalizacja: Poznań

Re: Su-22M4 7elt Powidz - Bilek 1/72

Postprzez Jacek Bzunek » czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:50

Czy śmigło się kręci ?
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Su-22M4 7elt Powidz - Bilek 1/72

Postprzez Leszek Szopieray » czwartek, 1 kwietnia 2010, 20:09

Jacek Bzunek napisał(a):Czy śmigło się kręci ?

W Su-22 nic się nie kreci, ale w Jak-3 którego przed chwila skończyłem( dwa wieczory) śmigło sie kręci. Takie były wytyczne mojego syna bo to dla niego robiłem.
Avatar użytkownika
Leszek Szopieray
 
Posty: 589
Dołączył(a): sobota, 14 czerwca 2008, 23:55
Lokalizacja: Poznań

Re: Su-22M4 7elt Powidz - Bilek 1/72

Postprzez nobie1973 » piątek, 2 kwietnia 2010, 01:34

Bardzo ładna "Suczka" !
Kolory ok. jedynie przejścia kolorów są niestety za duże, w oryginale powinny być 50 mm (tak przewiduje instrukcja malowania) i tak z reguły jest. I tylko te ślady zużycia powłoki lakierniczej...jeśli zapoznasz się ze zdjęciami polskich Su w tym schemacie malowania to trudno znaleźć tak "odrapany" samolot :-/ . Wodzidło które wykonałeś od podstaw jest klasa :shock: .
Avatar użytkownika
nobie1973
 
Posty: 560
Dołączył(a): czwartek, 25 września 2008, 19:46
Lokalizacja: Londyn


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 57 gości