PZL P-8/I 1:72 od podstaw

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Re: PZL P-8/I 1:72 od podstaw

Postprzez piotr dmitruk » czwartek, 27 maja 2010, 00:39

Dostałem ten model i muszę przyznać, że Marcin ma słaby dział marketingu, więc go wesprę.
Model śliczny, bardzo drobne i piękne detale, znakomicie odlany, w goleniach wkomponowany drucik o podwójnej funkcji- wzmacniającej i pozycjonującej podwozie, świetna blaszka, kalki czysto wydrukowane, porządna instrukcja, a to wszystko zapakowane w solidne pudełko. Pewnie nie dla początkujących (przewiduję trudności z montażem chłodnicy oleju na zakrzywionej powierzchni i z wycinaniem fragmentu kratownicy), ale powinien się prezentować pięknie. Model wart nawet większej ceny!
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9960
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Reklama

Re: PZL P-8/I 1:72 od podstaw

Postprzez Grzegorz2107 » czwartek, 27 maja 2010, 01:03

piotr dmitruk napisał(a):Model wart nawet większej ceny!]


Takie samo miałem wrażenie już oglądając zdjęcia na forum, że model jest zbyt tani :) To mi się raczej rzadko zdarza.
Autor wygląda raczej na kolegę dzielącego się po kosztach owocami swojej pracy.
Ja w każdym razie bardzo jestem szczęśliwy, że ten model mam i czekam na następne. Moja propozycja i prośba do Marcina, żeby może kiedyś stworzył PZL P.6 . Ta maszyna ma w sobie niesamowity charakter, dzikość i zadziorność. Bardzo bym chciał mieć ją też w kolekcji.

Zamierzasz Piotrze go szybko poskładać?
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: PZL P-8/I 1:72 od podstaw

Postprzez Mecenas » czwartek, 27 maja 2010, 09:03

Jak na zawartość pudełka to cena modelu jest wyjątkowo przystępna. Nic tylko promować taką robotę, zarówno czysto modelarską jak i historię polskich skrzydeł.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: PZL P-8/I 1:72 od podstaw

Postprzez piotr dmitruk » czwartek, 27 maja 2010, 13:05

Grzegorz2107 napisał(a):Zamierzasz Piotrze go szybko poskładać?

Ja i szybko? :lol:
Chciałbym, ale raczej mi to nie wyjdzie.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9960
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: PZL P-8/I 1:72 od podstaw

Postprzez Marcin Kuźniar » czwartek, 27 maja 2010, 18:28

Cieszę się - że model jest OK. Problem z kratownicą to moja pomyłka w pomiarach (nie uwzględniłem grubości blachy, a że blacha trawiona była na zamówienie - już tak zostało), w swoim modelu wycinałem ten fragment z przyklejonej już do burty kratownicy, ale można wyciąć go wcześniej. Chłodnica jest trudnym elementem, dlatego alternatywą jest chłodnica z żywicy.
pozdrawiam Marcin
----------------------
PZL-26 od podstaw - zaczynam
Avatar użytkownika
Marcin Kuźniar
 
Posty: 272
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 19:57

Re: PZL P-8/I 1:72 od podstaw

Postprzez dzejo » czwartek, 27 maja 2010, 21:25

piotr dmitruk napisał(a):Dostałem ten model i muszę przyznać, że Marcin ma słaby dział marketingu, więc go wesprę.
Model śliczny, bardzo drobne i piękne detale, znakomicie odlany, w goleniach wkomponowany drucik o podwójnej funkcji- wzmacniającej i pozycjonującej podwozie, świetna blaszka, kalki czysto wydrukowane, porządna instrukcja, a to wszystko zapakowane w solidne pudełko. Pewnie nie dla początkujących (przewiduję trudności z montażem chłodnicy oleju na zakrzywionej powierzchni i z wycinaniem fragmentu kratownicy), ale powinien się prezentować pięknie. Model wart nawet większej ceny!

Podpisuje się pod tym rękoma, nogami i czym jeszcze się da :D . Swój dostałem tydzień temu i do dziś nie mogę wyjść jeszcze z podziwu nad jakością zestawu i jego w pełni profesjonalnym zapakowaniu :mrgreen:
Marcin, kawał świetnej pracy !!!
pozdrawiam
Andrzej
dzejo
 
Posty: 395
Dołączył(a): poniedziałek, 17 grudnia 2007, 20:21
Lokalizacja: Koło

Re: PZL P-8/I 1:72 od podstaw

Postprzez Jostein » sobota, 29 maja 2010, 20:19

Potwierdzam, takiej satysfakcji po otwarciu pudełka sawno nie zdarzylo mi się przeżyć! Ponieważ nie zacząłem przy nim dłubać, zapytam: o co chodzi z przycinaniem kratownicy? Trzeba obciąć "burty" od dołu?
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1312
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: PZL P-8/I 1:72 od podstaw

Postprzez KayFranz » sobota, 29 maja 2010, 20:24

Parę postów wyżej, 3. foto od góry (to z instrukcją, w prawej dolnej części): zobacz proponowany sposób montażu tablicy przyrządów...
Obrazek
Avatar użytkownika
KayFranz
 
Posty: 404
Dołączył(a): czwartek, 5 lutego 2009, 16:53
Lokalizacja: Pyrowe dwa dni do piątku

Re: PZL P-8/I 1:72 od podstaw

Postprzez Marcin Kuźniar » sobota, 29 maja 2010, 20:46

Na kratownicy dwiema kreskami zaznaczyłem miejsce , do którego miało być przyklejane zagięte skrzydełko tylnej strony tablicy zegarów, w czasie sklejania okazało się że tablica ma dokładnie szerokość kadłuba w tym miejscu, ale mierząc do burty z żywicy. Na burtę naklejona jest kratownica z blachy 0,15mm - czyli tablica jest szersza od wolnego miejsca o dwie grubości blachy czyli 0,3mm. Najprościej wyciąć z kratownicy to miejsce pomiędzy kreskami (przed lub po przyklejeniu blachy do żywicy) i w ten sposób zrobić miejsce na tablicę zegarów. Błąd wynosi tylko 0,3mm, ale tablicę zaprojektowałem bez luzów, bo i tak jest pomniejszona o grubość burt.
pozdrawiam Marcin
----------------------
PZL-26 od podstaw - zaczynam
Avatar użytkownika
Marcin Kuźniar
 
Posty: 272
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 19:57

Re: PZL P-8/I 1:72 od podstaw

Postprzez Jostein » niedziela, 30 maja 2010, 11:02

Dzięki! Nie przejrzałem dokładnei instrukcji, skupiłem się na chłodnicy oleju. Prostsza operacja, niż myślałem.
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1312
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: PZL P-8/I 1:72 od podstaw

Postprzez Marcin Kuźniar » niedziela, 30 maja 2010, 12:12

Ja sklejałem chłodnicę w ten sposób, że najpierw przykleiłem do spodu kadłuba środkowe żeberko, a później kolejne raz z lewej raz z prawej, przez otworki przełożone były druciki centrujące a kleiłem rzadkim CA. Najważniejsze to pierwsze żeberko przyklejone dokładnie w osi kadłuba. Trudno się ją skleja, dlatego jest zastępcza z żywicy.
pozdrawiam Marcin
----------------------
PZL-26 od podstaw - zaczynam
Avatar użytkownika
Marcin Kuźniar
 
Posty: 272
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 19:57

Re: PZL P-8/I 1:72 od podstaw

Postprzez Jostein » niedziela, 30 maja 2010, 16:29

Rozumiem, że detal A42 służy do zdystansowania poszczególnych żeberek A43? Ile tych ostatnich musi być? Liczba ich na blaszce jest parzysta.
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1312
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: PZL P-8/I 1:72 od podstaw

Postprzez Marcin Kuźniar » niedziela, 30 maja 2010, 17:27

Popatrz na rysunek pod rysunkiem chłodnicy - to jest schematyczny przekrój. Cz.43 sklejamy do siebie tak aby strony podtrawione były skierowane w tą sama stronę. Ponieważ nie ma technologicznej możliwości żeby blacha była podtrawiona z jednej i drugiej strony w tym samym miejscu, końcowe żeberka z jednej strony chłodnicy będą miały płaską ściankę a z drugiej podtrawioną, lekko wystającą. Dlatego jest jedno żeberko cz.42, które trzeba przykleić z tej strony pakietu żeberek, gdzie żeberko jest bez podtrawienia - aby pakiet był symetryczny. Na koniec przyklejamy żeberka cz41 z delikatnym nitowaniem i 3 pręciki np. z polistyrenu w poprzek chłodnicy. Ile żeberek - teoretycznie wszystkie - ale jeżeli kleisz gęstym CA może się zdarzyć że suma grubości blachy i kleju będzie większa od szerokości miejsca zaznaczonego na kadłubie i 1-2 żeberka będą zbędne. Rysując chłodnicę uwzględniałem właśnie grubość blachy, bo i tak nie byłem na 100% pewny czy ilość żeberek którą policzyłem na zdjęciu jest prawidłowa - ze względu na jakość fotki. Ale żeberek może być najwyżej kilka (3-4) mniej lub więcej niż w oryginale, a nie np. 2 razy więcej czy mniej.
pozdrawiam Marcin
----------------------
PZL-26 od podstaw - zaczynam
Avatar użytkownika
Marcin Kuźniar
 
Posty: 272
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 19:57

Re: PZL P-8/I 1:72 od podstaw

Postprzez Jostein » niedziela, 30 maja 2010, 18:17

Dziękuję! To wyjaśniai wszystkie wątpliwości.
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1312
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: PZL P-8/I 1:72 od podstaw

Postprzez Marcin Kuźniar » niedziela, 30 maja 2010, 18:27

Sorki, że rysunek nie jest jednoznaczny.
pozdrawiam Marcin
----------------------
PZL-26 od podstaw - zaczynam
Avatar użytkownika
Marcin Kuźniar
 
Posty: 272
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 19:57

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości