PZL P-8/I 1:72 od podstaw

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Re: PZL P-8/I 1:72 od podstaw

Postprzez erkamo » czwartek, 13 maja 2010, 14:38

Marcin Kuźniar napisał(a):, bo jak widać srebrne malowanie nie udało mi się.

Eeeee :-> :? :-/ :lol: tzn. co właściwie? Chciałbym tak umieć "partolić" srebrne malowanie w 1:72. ;o)
Pozdrawiam

erkamo.

"...Protest Chin przyczyną rozwiązania ONZ, zadłużenie USA..., sprzedaż Alaski dla..." - Juliusz Machulski - wizjoner czy fantasta?
erkamo
 
Posty: 690
Dołączył(a): niedziela, 2 marca 2008, 23:56

Reklama

Re: PZL P-8/I 1:72 od podstaw

Postprzez kitt94 » czwartek, 13 maja 2010, 15:20

Piękny! A zwłaszcza, że robiony od podstaw :)
kitt94
 

Re: PZL P-8/I 1:72 od podstaw

Postprzez kojot nemo » czwartek, 13 maja 2010, 15:26

Witam!

:shock: :!: :!: :!:
Dołączam sie do kolejki po kopię :roll: :mrgreen:

Pozdrawiam
Piotrek
Avatar użytkownika
kojot nemo
 
Posty: 152
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 01:05

Re: PZL P-8/I 1:72 od podstaw

Postprzez tomek_chacewicz » czwartek, 13 maja 2010, 15:36

Piękny, szkoda że nie w większej skali. Jeśli pisząc o nieudanym malowaniu masz na myśli owiewki kół to tak naprawdę wyszły najlepiej, podniszczona powierzchnia.
pozdrawiam
Tomek
Avatar użytkownika
tomek_chacewicz
 
Posty: 1827
Dołączył(a): poniedziałek, 17 marca 2008, 14:47
Lokalizacja: Warszawa - Odolany

Re: PZL P-8/I 1:72 od podstaw

Postprzez Jostein » czwartek, 13 maja 2010, 17:52

Oko mi zbielało i nie chce odzyskać barwy!
(No i ustawiam się w kolejce wyciągając portfel z kieszeni).
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1309
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: PZL P-8/I 1:72 od podstaw

Postprzez jarek38 » czwartek, 13 maja 2010, 19:08

Model jest świetny, wielkie brawa i piwo dla kolegi.
Również należę do tej grupy, co szykuje kasę na kopię.
Pozdrawiam Jarek
jarek38
 
Posty: 206
Dołączył(a): sobota, 19 grudnia 2009, 16:17

Re: PZL P-8/I 1:72 od podstaw

Postprzez Marcin Kuźniar » czwartek, 13 maja 2010, 19:34

Dzięki za komentarze. A teraz po kolei - przód - wydaje mi się że najlepiej by było gdyby górną część osłony silnika stanowiła jeden element łącznie ze skrzydłami, a podział technologiczny poszedłby po liniach podziału blach - jednak nie potrafiłem tak wymodelować i spasować tych elementów, dodatkowo widzę problem z zaformowaniem i odlewaniem (ale chyba byłoby to wykonalne), W modelu połówki kadłuba podzielone są klasycznie, a jednoczęściowe skrzydło nakładane na gniazdo w kadłubie. To łyse pole z na osłonie silnika jest mocno szpachlowane i szlifowane. natomiast nie miałem dokumentacji na temat podziały blach w tym miejscu - na planach - co plan to inaczej jest to narysowane, a jedyne zdjęcie tego miejsca do którego dotarłem - jest mocno prześwietlone, brak widocznych detali.Co do fotek warsztatowych - no niestety - nie mam. Jestem kiepsko zorganizowanym bałaganiarzem, a do dokumentowania budowy modelu potrzeba dużo dyscypliny i regularności. Dodatkowo początkowy etap budowy modelu od podstaw z polistyrenu to strasznie brudna robota, walka z wszędobylskim pyłem polistyrenowym skutecznie zniechęca do sięgania po aparat. Zresztą nie używam i nie znam żadnych rewolucyjnych technologii - po prostu - cięcie, piłowanie, szlifowanie, przymierzanie -itd. Problem ze srebrnym (jest to metalizer Gunze) polega na tym że położony na podkładzie Resin Primer traci połysk (mimo że podkład nie jest ziarnisty), położony bezpośrednio na żywicę - jest bardzo wrażliwy na otarcia (chociaż je jest wrażliwy na taśmy maskujące), mimo że to akryl - nie można stosować olejnego washa (chciałem delikatnie zaakcentować linie podziału i nity Neutral Washem MiGa) bo ten rozpuszcza metalizer) żadna z farb które przetestowałem nie wiąże się z metalizerem - dlatego najlepiej stosować podwójne maskowanie np. na kołach - zamaskować felgi - pomalować opony, zamaskować opony -pomalować felgi. Osłony kół w rzeczywistości nie wyglądają na tak pobrudzone jak wyszły na fotkach, ale i tak miały być - prawie czyste. PZL-ka 1:1 na fotkach jest czyściutka, nawet nie okopcona przy kolektorach wydechowych. Czy geometria skrzydeł jest dobra - skrzydła robione były w ten sposób że obrysy i profile piłowałem tak jakby skrzydło było bez wzniosów. Później skrzydło porozcinałem na 12 kawałków - podział na każdym załamaniu i podział na dźwigarze - i te kawałki przykleiłem do dźwigara (później przez ponad miesiąc skrzydło szpachlowałem i szlifowałem) - skrzydło jest więc z jednego kawałka - jeżeli robi wrażenie że obwisło - to albo to wina fotki, albo forma w czasie odlewania była skrzywiona - ale to wykluczam bo formy na skrzydło i połówki kadłuba usztywniam 6mm PCV, albo plany z których rysowałem dźwigar są skopane - trudno powiedzieć. Gdyby faktycznie odlewy były lekko obwiśnięte - pomoże ciepła woda. Dokumentacja jaką mam - to Monografie Lotnicze cz.1, Skrzydła w Miniaturze, PZL Fighters wydawnictwa Phalanx i fotki z internetu. Co do wnętrza kabiny - tablica jest rozrysowana w Monografiach i częściowo widoczna na jednej z dostępnych fotek, kształt boków kratownicy wynika z nitowania zewnętrznej strony burt, fotel - skoro w P.1 był podobny do tego z P.11 - taki sam zrobiłem w P.8 - ale dokumentów nie mam, podobnie z podłogą, orczykiem i manetkami na burtach. Na razie modeli w 1/48 nie planuje - to nie moja skala chociaż bardzo mi się podobają modele trochę większe od "bryloczków" w 1/72, ale musiałbym wymienić na większy sprzęt do odlewania. Chciałbym zrobić jeszcze kilka tematów w 1/72. Zestawy do sklejenia P.8/I przygotuję i gdy będą gotowe podam szczegóły w dziale Giełda
pozdrawiam Marcin
----------------------
PZL-26 od podstaw - zaczynam
Avatar użytkownika
Marcin Kuźniar
 
Posty: 272
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 19:57

Re: PZL P-8/I 1:72 od podstaw

Postprzez Jacek Bzunek » czwartek, 13 maja 2010, 20:38

Piękny
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: PZL P-8/I 1:72 od podstaw

Postprzez RAV » czwartek, 13 maja 2010, 21:26

Dołączam się do zachwytów i do kolejki po zestaw. Poprzednio były tylko dwa RWD, niczego nie przegapiłem, mam nadzieję?

Marcin Kuźniar napisał(a):wydaje mi się że najlepiej by było gdyby górną część osłony silnika stanowiła jeden element łącznie ze skrzydłami, a podział technologiczny poszedłby po liniach podziału blach

Osobiście wolałbym podziały części pomiędzy podziałami blach. Łączenia i tak przeważnie trzeba szpachlować i szlifować, więc byłoby dobrze, gdyby nie traciło się przy tym linii podziału. Odtwarzanie linii leżących na zaszpachlowanych spoinach może być problematyczne.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: PZL P-8/I 1:72 od podstaw

Postprzez Marcin Kuźniar » czwartek, 13 maja 2010, 21:53

Oprócz dwóch RWD-ek i P.8 niczego więcej na razie z żywicy nie zrobiłem. Z tym podziałem - to tak trochę teoretyzuję - zakładałem takie dopasowanie części żeby właśnie nie trzeba było szpachlować - ale już wiem że w modelach z żywicy to czysta teoria - forma silikonowa nawet usztywniona z zewnątrz zmienia nieznacznie swoje wymiary. Silikon puchnie po każdym kolejnym odlewie i zmiany wymiarów rzędu pojedyńczych dziesiątych mm są chyba nie do uniknięcia. Połówki kadłuba modelu matki P.8 były obrabiane praktycznie do końca - łącznie, miały identyczną wysokość. Odlewy - są minimalnie różne. Spasowanie nie wymagające szpachlowania i sklejalność "jak klocki Lego" trzeba chyba pozostawić Tamce.
pozdrawiam Marcin
----------------------
PZL-26 od podstaw - zaczynam
Avatar użytkownika
Marcin Kuźniar
 
Posty: 272
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 19:57

Re: PZL P-8/I 1:72 od podstaw

Postprzez Jaho63 » czwartek, 13 maja 2010, 22:09

Wprawdzie nie moje klimaty, ale przeżycie estetyczne duże.
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: PZL P-8/I 1:72 od podstaw

Postprzez ZIO BY NAITT » czwartek, 13 maja 2010, 22:30

Absolutna rewelacja - jedna kopia dla mnie :)

PZDR
Pozdrawiam - Konrad Kozioł
WARSZTAT :
Dzieci + dom rodzinny w skali 1/1
Avatar użytkownika
ZIO BY NAITT
 
Posty: 1239
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:15
Lokalizacja: Warthenau

Re: PZL P-8/I 1:72 od podstaw

Postprzez spiton » czwartek, 13 maja 2010, 22:41

Świetna robota, i bardzo zgrabny samolocik. Proponuje rozważyć przy fotach tygodnia ,-))
Gratulacje
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: PZL P-8/I 1:72 od podstaw

Postprzez Kuba P. » czwartek, 13 maja 2010, 23:20

Marcin, wspaniała praca, gratulacje.
Wydłubać takie maleństwo i do tego w takiej formie i bazując na jakby nie było skromnym materiale foto i dokumentacji...
Szacunek, naprawdę super.

Napisz proszę, czy poza mozolnym piłowaniem plastiku stosowałeś jakieś zmechanizowane techniki, obrabiarki, blaszki trawione pod ten projekt, elementy toczone etc.

Pozdrawiam i życzę Ci kolejnych tego typu sukcesów!
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: PZL P-8/I 1:72 od podstaw

Postprzez Mecenas...Kolekcjoner... » czwartek, 13 maja 2010, 23:22

Marcin, piękny metaliczny ptak.
Może na jakiś czas zagości w gablocie w DA-TA...
Avatar użytkownika
Mecenas...Kolekcjoner...
 
Posty: 784
Dołączył(a): wtorek, 20 października 2009, 00:12
Lokalizacja: Łódź

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 46 gości