MIKRO 144 ZTS PLASTYK (1:144)

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

MIKRO 144 ZTS PLASTYK (1:144)

Postprzez JGucwa » piątek, 4 czerwca 2010, 19:05

Postanowiłem rozpocząć kolejny wątek wspomnieniowy, w którym będę zamieszczał kolejne modele z serii MIKRO 144 wydanej w latach 70-tych przez ZTS Plastyk w Pruszkowie.

Wcześniej zaprezentowałem już jedną wersję Łosia, którą również i tutaj przypomnę:

Zestaw wyjściowy:

Obrazek

oraz ukończony model:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Teraz pragnę zaprezentować kultowy samolot z tej serii - Supermarine Spitfire (bez oznaczenia wersji :lol: ) :

Zestaw wyjściowy:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

I ukończony:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nie usiłowałem go nawet malować, bo gdy go sklejałem pacholęciem będąc, nie dysponowałem farbkami, które mogłyby pokryć tak znamienity model ;o) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :lol:
Chciałem, aby model w miarę wiernie odzwierciedlał "oryginał" z mojej starej (nie istniejącej już) kolekcji.
Zapraszam więc wszystkich do delektowania się "radosną" moją twórczością, a tych co pamiętają tamte czasy - do wspomnień :lol: :lol: :lol: .
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Kraków

Reklama

Re: MIKRO 144 ZTS PLASTYK

Postprzez tomek_chacewicz » piątek, 4 czerwca 2010, 20:48

Ten "spitfire" z profilu bardziej przypomina hurricane ;o)
pozdrawiam
Tomek
Avatar użytkownika
tomek_chacewicz
 
Posty: 1827
Dołączył(a): poniedziałek, 17 marca 2008, 14:47
Lokalizacja: Warszawa - Odolany

Re: MIKRO 144 ZTS PLASTYK

Postprzez Grzegorz2107 » piątek, 4 czerwca 2010, 22:54

tomek_chacewicz napisał(a):Ten "spitfire" z profilu bardziej przypomina hurricane ;o)


Jarku, za czysty! Ale muszę powiedzieć, że z każdym Twoim modelem widać duży postęp. Wierzyć się nie chce, że to maleństwo w 1/144. :mrgreen:
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: MIKRO 144 ZTS PLASTYK

Postprzez Murek » piątek, 4 czerwca 2010, 23:23

Ło Jezu ale pokraki :mrgreen: Jak by nie napisali, że to Łoś to bym się nie domyślił. Ja miałem Łosia w 1-144 z ok. 1983 roku i był dużo bardziej podobny do oryginału... Miałem też PZL P-24, Po-2, Ansaldo Balilla, Spitfire, Hurricane.
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3008
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: MIKRO 144 ZTS PLASTYK

Postprzez piotr dmitruk » piątek, 4 czerwca 2010, 23:36

tomek_chacewicz napisał(a):Ten "spitfire" z profilu bardziej przypomina hurricane ;o)

Równie dobrze może być i Jakiem :lol:
A przy Łosiu, to już wiele lat temu zastanawiało mnie, dlaczego płoza jest jednakowa jak antena :roll:
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9951
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: MIKRO 144 ZTS PLASTYK

Postprzez JGucwa » piątek, 4 czerwca 2010, 23:46

piotr dmitruk napisał(a):...przy Łosiu, to już wiele lat temu zastanawiało mnie, dlaczego płoza jest jednakowa jak antena :roll:


Bo był to element wymienny :lol: :lol: :lol:
Jak coś poszło "nie tak" z wycinaniem - zawsze można było zastosować drugi :lol: :lol: :lol:
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Kraków

Re: MIKRO 144 ZTS PLASTYK

Postprzez RAV » poniedziałek, 7 czerwca 2010, 22:15

tomek_chacewicz napisał(a):Ten "spitfire" z profilu bardziej przypomina hurricane ;o)

Kiedyś (w początkach podstawówki, a może i wcześniej - przełom lat 70/80) miałem całą serię Mikro. Na podstawie tych modeli wyrobiłem sobie opinię, że Hurricane był ładniejszy od Spitfire'a. Muszę przyznać, że czasami prześladuje mnie ona do dzisiaj.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: MIKRO 144 ZTS PLASTYK

Postprzez spiton » środa, 9 czerwca 2010, 02:45

Twórca tych modeli to zły człowiek był. Mam nadzieje, że po latach, jak widzi swoje "dzieła" to jest mu wstyd.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: MIKRO 144 ZTS PLASTYK

Postprzez JGucwa » środa, 9 czerwca 2010, 09:31

Pozostaje pytanie, kto jest twórcą tych modeli? Przecież w "tamtych czasach" ten, kto był podpisany jako "twórca", nie zawsze nim był :lol: :mrgreen: :lol: .
Poza tym jedna uwaga: czy twórcą tych modeli jest ten, kto sporządził projekt, czy ten, kto opracował formę, czy też ten, kto je wyprodukował ? :lol: :lol: :lol:
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Kraków

Re: MIKRO 144 ZTS PLASTYK

Postprzez Grzegorz2107 » środa, 9 czerwca 2010, 10:04

JGucwa napisał(a):Pozostaje pytanie, kto jest twórcą tych modeli? Przecież w "tamtych czasach" ten, kto był podpisany jako "twórca", nie zawsze nim był :lol: :mrgreen: :lol: .
Poza tym jedna uwaga: czy twórcą tych modeli jest ten, kto sporządził projekt, czy ten, kto opracował formę, czy też ten, kto je wyprodukował ? :lol: :lol: :lol:


Modele MIKRO144 ( razem 12 sztuk) i poźniejsze Czapla , Jak-1, Łoś i RWD-5 projektował ten sam człowiek, którego nazwisko zresztą jest na instrukcjach montażu. Powoli dochodził do wprawy, ale przedwczesna śmierć spowodowała, że poziom następnych modeli w skali 1/72 ( tym był nieszczęsny Ił-2) był już niższy.
Łoś w chwili swojej premiery w 1983 roku był na poziomie zbliżonym do najlepszych wyrobów Airfixa z tych lat. Ił-2 to cofnięcie się o min. dwie dekady w rozwoju.
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: MIKRO 144 ZTS PLASTYK

Postprzez spiton » środa, 9 czerwca 2010, 15:18

Łosie w 1:144 były dwa. Jeden to ta pokraka, a drugi całkiem fajny.
Jeśli oba wyszły spod tej samej ręki to późniejsze zasługi zmazują z nawiązką grzechy "młodości".
Twórca tych lepszych modeli to Zygmunt Grochowski ( to znaczy może tych kiepskich też) i należy mu się jakiś modelarski hołd. Może konkurs jego imienia, na którym robiłoby się wyłącznie jego modele. Ja się dodatkowo cieszę, bo podpisywał się pod swoimi produkcjami (czego bardzo brakuje mi w dzisiejszym świecie). Dodam, ze pan Grochowski oprócz samych form opracowywał rewelacyjne instrukcje. Słowem dbał o jakość produktu na wielu płaszczyznach.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: MIKRO 144 ZTS PLASTYK

Postprzez Mikro144 » środa, 9 czerwca 2010, 15:20

Och, samoloty na których się wychowałem!
Widzę że masz wczesnego Łosia - "grubego". Potem już był te, powiedzmy, ładniejsze z wąskim kadłubem.
To że model kleiłeś teraz zdradza oszklenie, klejąc hermolem czysto tego byś tak nie zrobił. No, w każdym razie, ja zawsze miałem szyby całkiem "oszronione".
Pamiętam że były też pięciopaki (chyba pięciopaki) z Mikro 144, gdzie w jednym długim pudełku było parę różnych samolotów.

Dziękuję za tę podróż sentymentalną.
J.B.
Obrazek
Wenn ist das Nunstück git und Slotermeyer? Ja! ... Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput.
Avatar użytkownika
Mikro144
 
Posty: 140
Dołączył(a): czwartek, 3 czerwca 2010, 12:43

Re: MIKRO 144 ZTS PLASTYK

Postprzez JGucwa » środa, 9 czerwca 2010, 19:35

spiton napisał(a):Łosie w 1:144 były dwa. ...

Grzegorz miał na myśli Łosia w skali 1:72 :

Grzegorz2107 napisał(a):...Łoś w chwili swojej premiery w 1983 roku ... .




Mikro144 napisał(a):Och, samoloty na których się wychowałem!
...Dziękuję za tę podróż sentymentalną.
J.B.


Proszę bardzo i ... polecam się na przyszłość :mrgreen: :lol: . Cieszę się, że moje podróże sentymentane nie są podróżami w samotności. Patrząc na Forum człowiek najczęściej widzi modele "wypasione", które wyglądają jakby robiono zdjęcia oryginałom. Wśród tych właśnie SUPERMODELI wciskam swoje wspominki :mrgreen: . Nie dlatego jednak, że nie podołałbym "obecnym wymogom" (chociaż za mistrza się nie uważam), lecz dlatego, że wspomnienia z dzieciństwa sprawiają mi bardzo dużą przyjemność. Obecnie mam lat 40 i być może jest to swoisty "kryzys wieku średniego", ale ... chcę się podzielić wspomnieniami z Tymi, którzy pamiętają oraz z Tymi, dla których jest to archologia modelarstwa :lol: .
P.s.
Nie uważam, że wtedy było lepiej, ale ... TO BYŁO NASZE BEZTROSKIE DZIECIŃSTWO !
Nie uciekajmy więc i nie ocinajmy się od korzeni! Ten, kto odcina się od korzeni jest niczym odcięty kwiat: jest piękny, lecz skazany na śmierć! Twórzmy "cudeńka" pozostając w głębi duszy dzieckiem! Co nam szkodzi?
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Kraków

Re: MIKRO 144 ZTS PLASTYK

Postprzez JGucwa » poniedziałek, 14 czerwca 2010, 22:42

Kolejna dawka wspomnień - znów Łoś, ale w wersji przypominającej samolot:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Póki co, brak fotek ukończonego modelu, bo ... ciągnę wątek warsztatowy :mrgreen: :lol:
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Kraków

Re: MIKRO 144 ZTS PLASTYK (1:144)

Postprzez plastikk » czwartek, 9 września 2010, 10:14

Mogli by wznowić tą serię...mój syn z chęcią by to posklejał,ja też :D .
Tank Power 1915-1939
Obrazek
plastikk
 
Posty: 162
Dołączył(a): czwartek, 25 marca 2010, 22:50

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 77 gości