Spitfire MkIIa 1/48 Airfix

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Spitfire MkIIa 1/48 Airfix

Postprzez Aleksander » niedziela, 6 czerwca 2010, 16:52

Model znany wielu z Was - można z tego zestawu zrobić wczesnego Mk I i ewentualnie Mk IIa. Wczesnego Mk I już zrobiłem w projekcie "Merlin Spitfire", teraz, dzięki pomocy greatgonzo (i zrobionym przez niego maskom), zabrałem się za Mk IIa z 303 Dywizjonu, na którym latali Kołaczkowski i Urbanowicz. W założeniu (być może błędnym) miał to być Spitfire z czarnym skrzydłem - i tak też zrobiłem. Niestety, kalki na spodnią część skrzydeł nie chciały się dobrze położyć, więc spróbowałem malować od masek (tym razem ukłon w stronę Montexu za gratisowe maski) - o ile litery kodowe i numery seryjne dały się super namalować, o tyle brytyjskie "rondle" wyszły mi nie najlepiej - ale poprawię w następnym projekcie :lol: . Znowu zastosowałem parę "nowości" (nowości dla mnie ;o) ) i mimo paru ewidentnych "baboli" jestem w sumie zadowolony, choć pewnie Walec Krytyki mnie nie oszczędzi.
Wątku warsztatowego nie prowadziłem, ponieważ model był już prezentowany w wersji Mk I, a poza tym - z powodów chorobowo-chirurgicznych nie bardzo miałem jak i kiedy fotografować.
Szósty Spit w kolekcji (w tej skali). Zostały jeszcze cztery - Mk I (Tamka), Mk Vb (Tamka), Mk VIII (ICM) i Mk IX (ICM).
Zapraszam do oglądania i proszę o łagodny wymiar kary :lol:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zdjęcia jeszcze na niebieskim tle, ale ponieważ z powodu L4 jestem jeszcze mało "mobilny", nie zdążyłem zainwestować w inny karton. Obiecuję, że już następny projekt będzie lepiej fotografowany.
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Reklama

Re: Spitfire MkIIa 1/48 Airfix

Postprzez piotr dmitruk » niedziela, 6 czerwca 2010, 17:31

Bardzo ładnie wykonany Spit, zdecydowanie najlepszy dotychczas!
Jedynie wrażenie psują mi chyba zbyt wychylone stery wysokości, przy słabo odróżnicowanych pozostałych powierzchniach ruchomych, zwłaszcza steru kierunku. Proszę mnie nie nazywać Walcem :oops:
Wracaj do zdrowia szybko!
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9949
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Spitfire MkIIa 1/48 Airfix

Postprzez Stratocaster » niedziela, 6 czerwca 2010, 17:31

Bardzo fajny Ci model wyszedł. Starannie, czysto. Bardzo dobrze pomalowany. Troszkę te okopcenia przy wylotach łusek schematyczne. Rzeczywiście, niebieskie tło jest bardzo agresywne w tym oświetleniu i odbija się na powierzchni modelu.
Stratocaster
 
Posty: 656
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 09:00
Lokalizacja: Łódź

Re: Spitfire MkIIa 1/48 Airfix

Postprzez Aleksander » niedziela, 6 czerwca 2010, 18:12

Te wychylone powierzchnie sterowe są widoczne prawie na każdym zdjęciu "prawdziwych" Spitfire'ów, więc starałem się to uwzględnić. Obiecuję, że następnym razem "poruszę" także inne stery :lol:
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Spitfire MkIIa 1/48 Airfix

Postprzez Patterson » niedziela, 6 czerwca 2010, 18:15

Hej

Bardzo elegancki model. Bardzo naturalny. Gratuluję. :)

Pytanie laika, dlaczego ma czarne skrzydło? Jakiś znak rozpoznawczy?

Kamuflaż wykonany przy użyciu jakiś masek?
Avatar użytkownika
Patterson

rpm2
 
Posty: 2230
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 17:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spitfire MkIIa 1/48 Airfix

Postprzez Aleksander » niedziela, 6 czerwca 2010, 18:18

Do kwietnia 1940 roku RAF miał taką metodę malowania spodniej części samolotów myśliwkich - pewnie żeby oszukać optycznie symetrię samolotu albo dla szybkiej identyfikacji.
Kamuflaż malowałem z użyciem słynnych "robaczków" z Patafixu.
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Spitfire MkIIa 1/48 Airfix

Postprzez Artur Domański » niedziela, 6 czerwca 2010, 18:43

Mnie się bardzo podoba ta modela :)
Olo oby tak dalej
Pozdrawiam
Artur
Avatar użytkownika
Artur Domański
 
Posty: 1223
Dołączył(a): wtorek, 27 listopada 2007, 20:39
Lokalizacja: Włocławek

Re: Spitfire MkIIa 1/48 Airfix

Postprzez el Rozito » niedziela, 6 czerwca 2010, 19:46

Gratuluję bardzo ładny model ...ale :-> : przebarwienia (rozjaśnienia) kamuflażu są chyba pryśnięte białą farbą kapniętą do przezroczystego lakieru, fajnie, też tak robię ale mniej i po pryśnięciu rozjaśnionymi kolorami bazowymi; sprawa druga to te opony wykonane z jakiejś błyszczącej gumy. To taki lekki "walec krytyki" przejechał (walczyk ;o) ).
Pozdrawiam, Michał.
Avatar użytkownika
el Rozito
 
Posty: 464
Dołączył(a): poniedziałek, 15 marca 2010, 18:42
Lokalizacja: Łódź

Re: Spitfire MkIIa 1/48 Airfix

Postprzez Dominik » niedziela, 6 czerwca 2010, 19:55

Bardzo ładny Spit. Brakuje mi tylko okopceń przy wylotach łusek na czarnym tle...wydaje mi się, że szare byłyby ok. Ale mogę się mylić. Aha. Koła się trochę błyszczą, ale może to efekt światła słonecznego.
Mała poprawka. Czarne skrzydła były do kwietnia, ale 1941 (od listopada 1940, jeśli się nie mylę).
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: Spitfire MkIIa 1/48 Airfix

Postprzez Jacek Bzunek » niedziela, 6 czerwca 2010, 20:02

Bardzo elegancki model. Dwukolorowy spód bardzo mi się podoba. Nie pasują mi tylko plamiaste zadrapnia na kadłubie.

Patterson napisał(a):Pytanie laika, dlaczego ma czarne skrzydło? Jakiś znak rozpoznawczy?


Aleksander napisał(a):Do kwietnia 1940 roku RAF miał taką metodę malowania spodniej części samolotów myśliwkich - pewnie żeby oszukać optycznie symetrię samolotu albo dla szybkiej identyfikacji.


Do kwietnia 1940 RAF malował spody jednosilnikowych myśliwców na biało-czarno (ewentualnie podczas przemalowywania wcześniejszych samolotów pozostawiano srebrny kadłub). Później były w kolorze Sky. Od pażdziernika 1940 do kwietnia 1941 prawe skrzydło ponownie malowano na czarno lub stosowano symetryczne malowanie Sky i czarny. Powód był prosty, wszystko co lata i nie ma spodu biało-czarnego lub później Sky i czarnego należy do wroga i należy posłać do ziemi-oczywiście z punktu widzenia artylerii przeciwlotniczej.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Spitfire MkIIa 1/48 Airfix

Postprzez Jaho63 » niedziela, 6 czerwca 2010, 20:50

Pięknie trafiona eksploatacja. Sami wiecie jak łatwo przesadzić a tu Olo przeprowadził udaną operację. :)
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Spitfire MkIIa 1/48 Airfix

Postprzez Aleksander » niedziela, 6 czerwca 2010, 21:28

Dominik napisał(a):Brakuje mi tylko okopceń przy wylotach łusek na czarnym tle...wydaje mi się, że szare byłyby ok.


Okopcenia są - szare, z niewielką domieszką jasnego brązu (śladowo) - podobny kolor ma też smuga na spodzie kadłuba - niestety, na zdjęciach nie udało mi się tego pokazać.
Oponki w "realu" tak nie błyszczą - potraktowane były Satin Cote, ale słońce zrobiło swoje.
Przebarwienia rzeczywiście nie powalają, ale eksperymentowałem :lol: - chyba już wiem, jak być powinno, postaram się w następnym modelu.
Dziękuję wszyskim "walcującym" :lol: za opinie - wnioski wyciagam, mam nadzieję skutecznie.
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Spitfire MkIIa 1/48 Airfix

Postprzez Krystian Ciechowicz » niedziela, 6 czerwca 2010, 22:58

Hej.
A teraz JA!
Jako prezes K.W.L.M`u NAKAZUJĘ przytargać ten model do DA-TA i pozostawić w gablocie do pooglądania!
W przeciwnym razie, Panie Kolego, grozi Panu kolegialne 10 kijów w gołe pięty!! Krygujesz się Pan, że nie potrafisz, jak potrafisz. Więc jak będzie ?? Hę ??

Pozdrawiam
K.
Avatar użytkownika
Krystian Ciechowicz

BoB 2 miejsce
 
Posty: 1477
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Spitfire MkIIa 1/48 Airfix

Postprzez Jacek Bzunek » niedziela, 6 czerwca 2010, 23:06

Bardziej się zapytam niż czepię, czy granica kolorów nie powinna symetrycznie przez środek chwytu powietrza do gaźnika? Ponadto skąd pomysł na prawą wnękę podwozia i czujnik prędkości w kolorze Sky?
No i oczywiście klasyczne pytanie, co dalej? Może jakaś P-40 albo inna P-39?
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Spitfire MkIIa 1/48 Airfix

Postprzez el Rozito » poniedziałek, 7 czerwca 2010, 00:38

Aleksander napisał(a):Oponki w "realu" tak nie błyszczą - potraktowane były Satin Cote...


Ależ Aleksandrze! :lol: Spójrz na opony samochodów w rzeczywistości, czy one wyglądają jak pociągnięte satin cote? :shock:
Mat i tylko mat, chyba tylko nówki w sklepie są satin.
Pozdrawiam, Michał.
Avatar użytkownika
el Rozito
 
Posty: 464
Dołączył(a): poniedziałek, 15 marca 2010, 18:42
Lokalizacja: Łódź

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 88 gości