Malta 40-43; SM.79 Sparviero I, 18 Squadriglia, Italeri 1/72

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Malta 40-43; SM.79 Sparviero I, 18 Squadriglia, Italeri 1/72

Postprzez dewertus » wtorek, 6 lipca 2010, 12:12

Witam,
Mam dużą przyjemność zaprezentować szanownemu forum pierwszy włoski samolot w mojej kolekcji MALTA 1940-43. Tym pierwszakiem jest Savoia Marchetti SM.79 Sparviero (seria I) w barwach 18 Squadriglia / 27 Gruppo / 8 Stormo, stacjonującej w bazie Villacidro na Sardynii w latach 1940-41.

Rys historyczny
Zadaniem jednostki po zakończeniu kampanii francuskiej było zwalczanie żeglugi brytyjskiej ze szczególnym naciskiem na atakowanie konwojów zaopatrujących Maltę. Z racji wyposażenia w pierwszą, czysto bombową wersję Sparviero dywizjon przeznaczony był do ataków horyzontalnych. Pierwszym poważnym starciem był atak na pierwszy konwój z dostawą samolotów na Maltę– operacja HURRY. W skład konwoju wchodziły dwa lotniskowce: HMS Argus przewożący 12 Hurricanów i HMS Ark Royal zapewniający osłonę lotniczą. Własnie podczas tego starcia jednostka ponosi największą stratę: w szczątkach Savoi ginie dowódca X Brigata Aerea Bombardamento Terrestre "Marte" – General S. Cagna. Zestrzelania dokonał myśliwiec Skua z lotniskowca HMS Ark Royal (było to jedno z ostatnich zwycięstw odniesionych na tym typie przez pilotów FAA na europejskim teatrze działań).


Budowa modelu
Model wykonałem z zestawu Italeri. Proces budowy nie nastręczał jakiś specjalnych problemów. Szpachla wymagana była tylko w kilku miejscach, ale w tym wypadku wystarczającym okazał się Mr. Surfacer 500. Model malowany akrylami Agamy (kamuflaż) i emaliami Humbrola (drobne elementy, środek, brudzenie). Jest to model, który malowałem pierwszy raz w życiu stosując własny aerograf modelarski zasilany kompresorem. Kolory główne (zielony, szary) oraz biały pas na kadłubie malowany aerografem, reszta (plamnki, środek, silniki, itp...) malowana pędzlem. Całość procesu malarskiego znajduje się w wątku: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=12&t=11112 .

Jedyne ślady eksploatacji, jakie wprowadziłem (i tylko takie udało mi się dostrzec na zdjęciach) to okopcenia z rur wydechowych i przybrudzenia (wycieki?) w okolicy spodu silników. Nie znalazłem zdjęcia, na którym widoczne były by odrapania (wypłowienia owszem były, ale „za cienki” jeszcze jestem na coś takiego). Dziwne jest to, że nawet wspomniane okopcenia/przybrudzenia są rzadko widoczne. Wash wykonany markerami Gunze w kolorach: czarny, beżowy i burn iron. Wg planów zamieszczonych w monografii wydawnictwa MILITARIA ta wersja nie posiadała odciągów pomiędzy kadłubem i skrzydłami oraz pomiędzy statecznikami. Nie posiadała także anteny linowej. Te elementy pojawiają się w wersji II (bombowo-torpedowej).

Dziękję wszystkim, którzy wsparli mnie podczas budowy radą i zachętą. Teraz możecie zobaczyć "do czego mnie doprowadziliście" ;o)



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano wtorek, 6 lipca 2010, 12:33 przez dewertus, łącznie edytowano 1 raz
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

Re: Malta 40-43; SM.79 Sparviero I, 18 Squadriglia, Italeri 1/72

Postprzez hacz » wtorek, 6 lipca 2010, 12:30

No kolega się rozkręca :!: Mi się podoba, kroczysz w dobrym kierunku :D . Jako minus - według mnie oczywiście, przydałby się preshing na dolnych powierzchniach, zbyt jednolity kolor na spodzie. Nie wiem czy okopcenia nie są zbyt brązowe.
Avatar użytkownika
hacz

BoB 3 miejsce
 
Posty: 1416
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 19:32
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Malta 40-43; SM.79 Sparviero I, 18 Squadriglia, Italeri 1/72

Postprzez Leszek Szopieray » wtorek, 6 lipca 2010, 13:44

Włosi do samolotów to nie mają ręki, szkradek pierwsza liga, ale modelik udany.
Pozdr
Avatar użytkownika
Leszek Szopieray
 
Posty: 589
Dołączył(a): sobota, 14 czerwca 2008, 23:55
Lokalizacja: Poznań

Re: Malta 40-43; SM.79 Sparviero I, 18 Squadriglia, Italeri 1/72

Postprzez Jaho63 » wtorek, 6 lipca 2010, 14:31

Leszek Szopieray napisał(a):Włosi do samolotów to nie mają ręki

Ale w celowniku takiego zobaczyć to pewnie była uciecha (no wiadomo w kontekście tamtych wydarzeń).
Model podoba mi się bardzo. Jasne jakieś tam "smaczki" jeszcze trzeba dopracować, ale ogólnie jest bardzo dobrze. I teraz mi powiedz, że nie było warto odstąpić od pędzla?? ;o) :)
P.S. Zdjęcia może mógłbyś ciut większe dać? 800x600? Ewentualnie jeden z tych wymiarów? :)
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Malta 40-43; SM.79 Sparviero I, 18 Squadriglia, Italeri 1/72

Postprzez spiton » wtorek, 6 lipca 2010, 15:03

Jaho63 napisał(a):P.S. Zdjęcia może mógłbyś ciut większe dać? 800x600? Ewentualnie jeden z tych wymiarów? :)

No właśnie. A model bardzo efektowny. Może nie jest to miss pięknej linii, ale z pewności może występować w konkursie na miss kamuflażu ,-)).
Spody samolotów są bardzo "malownicze" i w przyszłości radzę poświecić im więcej uwagi.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Malta 40-43; SM.79 Sparviero I, 18 Squadriglia, Italeri 1/72

Postprzez dewertus » wtorek, 6 lipca 2010, 15:14

Jaho63 napisał(a):I teraz mi powiedz, że nie było warto odstąpić od pędzla??


Z odpowiedzią poczekam do prezentacji drugiej Savoi - SM.81 (którą w całości malowałem pędzlem) i wyników Waszej oceny... ;o)

Jaho63 napisał(a):P.S. Zdjęcia może mógłbyś ciut większe dać? 800x600? Ewentualnie jeden z tych wymiarów? :)


Janusz, Spiton,
Jeden z wymiarów jest 600 :) , problem w tym, że całe portfolio trzymam na webshotcie, a on niestety "zwraca" na potrzeby forum meksymalnie 600x600. Jeśli masz odrobinę ochoty to zawsze możesz klinnąc na link w podpisie i obejrzeć zdjęcia w oryginalnym rozmiarze 2400x1800. Przy okazji można poogladać rezultaty drugiego (nie modelarskiego) zainteresowania ;o)
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Malta 40-43; SM.79 Sparviero I, 18 Squadriglia, Italeri 1/72

Postprzez K.Y.Czart » wtorek, 6 lipca 2010, 15:31

dewertus napisał(a):Z odpowiedzią poczekam do prezentacji drugiej Savoi - SM.81 (którą w całości malowałem pędzlem) i wyników Waszej oceny... ;o)


Problem w tym, że Tobie pędzlem szło bardzo dobrze, a aerkiem to dopiero początki. Ocena porównawcza może być obarczona błędem. W każdym razie z tej odległości różnic nie widać (na podstawie warsztatu). ;o) Model wyszedł "w porzo", choć mam jakieś tam podejrzenia co do "kopciuchów" i koła za czarno-czyste. Bardzo mi przypadł do gustu kamuflaż :D Masz Hubert tempo ... :roll:

ps. Uważam, że akurat Włosi robili samoloty nie tyle brzydkie, co ekscentryczne. Trochę jak ich dawne samochody :)

ps2. Luknąłem na powiekszone zdjęcia i rzeczywiście "kopciuchy" ci nie bardzo wyszły. Rozumiem, że aero masz jeszcze obawy. Popróbuj tymczasem może pastelami np. zestawami do weatheringu Tamki. A i B w zupełności wystarczy na początek. Tylko na matową powierzchnię. Dużo ładniej będzie niż pędzlem.
Ostatnio edytowano wtorek, 6 lipca 2010, 15:38 przez K.Y.Czart, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
K.Y.Czart
 
Posty: 2172
Dołączył(a): środa, 2 grudnia 2009, 23:04

Re: Malta 40-43; SM.79 Sparviero I, 18 Squadriglia, Italeri 1/72

Postprzez dewertus » wtorek, 6 lipca 2010, 15:35

K.Y.Czart napisał(a):Masz Hubert tempo ...


Półtora roku sklejania, dwa i pół miesiąca samo malowanie - to raczej nie jest zawrotne tempo... :lol:
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Malta 40-43; SM.79 Sparviero I, 18 Squadriglia, Italeri 1/72

Postprzez K.Y.Czart » wtorek, 6 lipca 2010, 15:39

dewertus napisał(a):Półtora roku sklejania, dwa i pół miesiąca samo malowanie - to raczej nie jest zawrotne tempo... :lol:


Mnie chodziło raczej o całość produkcji :lol:
Avatar użytkownika
K.Y.Czart
 
Posty: 2172
Dołączył(a): środa, 2 grudnia 2009, 23:04

Re: Malta 40-43; SM.79 Sparviero I, 18 Squadriglia, Italeri 1/72

Postprzez Mikołaj » wtorek, 6 lipca 2010, 16:16

Gratuluję świetnego modelu.
Wypatrzyłem go już wcześniej na którymś ze zdjęć kolekcji modeli w innym wątku, cieszę się że udało się skończyć. Ja swój dopiero zaczynam rozgrzebywać, dobrze wiedzieć u kogo szukać pomocy :)

Czy w wersji I nie było strzelców w bocznych okienkach ?
Mikołaj
 
Posty: 411
Dołączył(a): sobota, 30 sierpnia 2008, 21:46
Lokalizacja: Łódź

Re: Malta 40-43; SM.79 Sparviero I, 18 Squadriglia, Italeri 1/72

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 6 lipca 2010, 16:31

Gobbo maledetto!*
Całkiem fajnie wyszedł. Maciek będzie szczęśliwy, aż trzy wiatraczki!









*Przeklęty garbus!
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9948
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Malta 40-43; SM.79 Sparviero I, 18 Squadriglia, Italeri 1/72

Postprzez Mac Eyka » wtorek, 6 lipca 2010, 17:18

piotr dmitruk napisał(a):Maciek będzie szczęśliwy, aż trzy wiatraczki!

Obrazek Obrazek
Obrazek
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3031
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Malta 40-43; SM.79 Sparviero I, 18 Squadriglia, Italeri 1/72

Postprzez dewertus » wtorek, 6 lipca 2010, 21:33

Mikołaj napisał(a):Czy w wersji I nie było strzelców w bocznych okienkach ?


Był, ale jeden. Kaem umieszczony był na czymś w rodzaju suwnicy i przesuwany na odpowiednią burtę w zależności od potrzeby.

Mikołaj napisał(a):dobrze wiedzieć u kogo szukać pomocy


To raczej ja będę podpatrywać Twój warsztat - w poczekalni mam Sparviero II, które planuje zrobić w wersji torpedowej (może z operacji PEDESTAL).
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Malta 40-43; SM.79 Sparviero I, 18 Squadriglia, Italeri 1/72

Postprzez Aleksander » środa, 7 lipca 2010, 10:42

Leszek Szopieray napisał(a):Włosi do samolotów to nie mają ręki, szkradek pierwsza liga, ale modelik udany.
Pozdr

No właśnie - jak mawiała moja BYŁA teściowa (oby żyła wiecznie :lol: ): "tak brzydki, że aż ładny".
Jako wielbiciel wszelakiej włoszczyzny podpisuję się pod zachwytami - "górne" malowanie bardzo sugestywne (co by to nie miało znaczyć ;o) ). BŚP
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Malta 40-43; SM.79 Sparviero I, 18 Squadriglia, Italeri 1/72

Postprzez ZIO BY NAITT » środa, 7 lipca 2010, 11:49

Tak wszyscy gadacie że brzydki, ale porównując SM.79 do żabojadzkich wytworów połowy lat trzydziestych to Savoia ma linię niczym Ferrari ...

A model bardzo piękny - No.1 z twojej twórczości.

PZDR
Pozdrawiam - Konrad Kozioł
WARSZTAT :
Dzieci + dom rodzinny w skali 1/1
Avatar użytkownika
ZIO BY NAITT
 
Posty: 1239
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:15
Lokalizacja: Warthenau

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 65 gości