Me 163B Komet - Academy - 1:72

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Re: Me 163B Komet - Academy - 1:72

Postprzez Murek » niedziela, 19 września 2010, 17:46

Niestety modelu już nie mam - był zrobiony na zamówienie. Znalazłem jeszcze taką fotkę, jeśli idzie o plamki, bliższych ujęć nie robiłem. Malowałem Pactrą RLM 81 zmieszaną z bezbarwnym tego samego producenta, i matem i błyszczącym ( o czym zapomniałem wspomnieć), plus Mr. Color leveling thinner Gunze.
Obrazek
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3017
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Reklama

Re: Me 163B Komet - Academy - 1:72

Postprzez Jaho63 » niedziela, 19 września 2010, 18:27

Na zbliżeniu widać jednak krawędzie plamek w paru miejscach, choć muszę przyznać, że i tak nieźle wyszły jak na ich znikomą wielkość. Ja jednak będę się upierał przy szablonach. Chociaż zaciekawiła mnie metoda polecana prze LazyCat'a i Mecenasa ze zmywaniem odkurzu wacikiem na patyczku, oczywiście z jakimś medium.
Czyli w kolejności:
1 - kolor-baza,
2 - błysk,
3 - plamki,
4 - zmywanie odkurzu,
5 - werniks.
hacz! Dawaj Spate'go, chętnie popatrzę. Ja, jak to wiekowi ludzie ;o) mam swoje dziwactwa i pilot musi mieć:
A -solidną listę,
B - też musi na konkretnej maszynie (a przynajmniej typie) coś mieć zwojowane (a Spate tylko raz popatrzył z daleka na Thunderbolty). :?
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Me 163B Komet - Academy - 1:72

Postprzez Murek » niedziela, 19 września 2010, 18:45

A czy nie lepiej jest malować plamek na matową powierzchnię? Trochę eksperymentowałem i przy malowaniu na błyszczącą farba dostaje poślizgu i mogą powstać smużki, zacieki. W malowaniu modelu, który nie jest budowany na zawody, gdzie nie jest najważniejsze jak będzie wyglądał oglądany przez lupę, tylko z odległości, może przez szybę, oko nie wyłapie pewnych rzeczy, skupi się na tzw. wrażeniu ogólnym. W takim przypadku sposób w jaki pomalowałem Kometa sprawdza się bardzo dobrze. Oczywiście jestem otwarty na wszelkie sugestie, podpowiedzi, cały czas się uczę, szukam, eksperymentuję...
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3017
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Me 163B Komet - Academy - 1:72

Postprzez Jaho63 » niedziela, 19 września 2010, 18:51

Murek napisał(a):A czy nie lepiej jest malować plamek na matową powierzchnię?

Jeżeli chodzi o przyczepność to na pewno, ale o ile dobrze rozumiem (znam tę metodę tylko z opisu) to z błyszczącej, odkurz schodzi po delikatnym przetarciu, co z matowej powierzchni raczej by się nie udało.
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Me 163B Komet - Academy - 1:72

Postprzez spiton » niedziela, 19 września 2010, 18:54

Murek, Twoje plamki są super !!!
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Me 163B Komet - Academy - 1:72

Postprzez Murek » niedziela, 19 września 2010, 19:53

Nie chodziło mi o przyczepność, tylko o to, że na błyszczącej powierzchni wszystkie te drobinki farby, które uderzają o nią są bardzo widoczne, nie mają się gdzie schować ;o) na matowej w dużym powiększeniu są pory, czyli dołki w których farba się chowa. Odkurz układa się nie tylko na wierzchołku, ale też w dołku i na zboczu, przez co jest mniej widoczny, chyba :mrgreen:
Tak to obrazowo-geograficznie opisałem ale chyba wiadomo o co chodzi ;o)

spiton napisał(a):Twoje plamki są super !!!

Bardzo dziękuję, cieszę się, że się podobają :D
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3017
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Me 163B Komet - Academy - 1:72

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 20 września 2010, 10:20

Ale po co tak się męczyć i kombinować?
Sprawny aerograf, nawet najpopularniejsza pseudo iwata, do tego dobrze rozcieńczona farba i maluje się spokojnie plamki o średnicy 2-3mm. Takie będą OK w tej małej skali. To jest tylko i wyłącznie kwestia kilku prób i małego treningu. To nie jest trudne, trzeba tylko złapać "rytm" i leci samo.

Mi prościej maluje się na matowym podłożu ale nie dlatego, że inaczej farba się układa a po prostu widać lepiej jak wychodzi plamka. Widać czy powstaje odkurz czy nie. Na błyszczącym jest trochę trudniej.
Dla początkującego łatwiej będzie też malować farbą olejną, ja dobrze sobie radziłem zawsze olejnymi Model Masterami. Rozcieńczałem mocniej niż zwykle, przykręcałem ciśnienie w aerografie i po zrobieniu prób na papierze malowałem dalej już na modelu. Jak się gdzieś trafi kleks - trudno - trzeba podmalować kolorem tła i plamkować na nowo.
Naprawdę wszelkie szablony dają słaby efekt, zmywanie czy polerowanie też może zetrzeć więcej niż tylko odkurz i efekt idzie na marne.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Me 163B Komet - Academy - 1:72

Postprzez Jaho63 » poniedziałek, 20 września 2010, 15:55

Jednym wychodzi lepiej, innym gorzej. Ja nie mówię, że się nie da, a jedynie, że mam problemy uzyskać czyste plamki w granicach nawet do 5mm.
Obrazek
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Me 163B Komet - Academy - 1:72

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 20 września 2010, 16:05

A jaki masz aerograf i sprężarkę?
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Me 163B Komet - Academy - 1:72

Postprzez Murek » poniedziałek, 20 września 2010, 16:49

Po pierwsze - farba - jedne miękko przechodzą przez aerograf inne gorzej, Pactra np. bardzo szybko schnie więc jak dostanie powietrza z aero to zasycha na dyszy. Pomaga opóźniacz. Dobrze rozcieńczona Gunze serii C (Mr. Color - celulozowa) przechodzi o niebo lepiej.
Po drugie - warto dodać bezbarwnego, i to sporo. Też pomaga.

Oczywiście często efekt bywa dziełem przypadku, lepszy dzień, układ planet... no nie wiem. Trzeba próbować
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3017
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Me 163B Komet - Academy - 1:72

Postprzez Jaho63 » poniedziałek, 20 września 2010, 17:21

Aero - Evolution, sprężarka - lodówkowiec, prób - wieeeele. :) No niestety czasem trochę lepiej, ale ogólnie zawsze mam ten odkurz. Na kartce super, na modelu albo rozlewanie (za rzadka farba) albo odkurz.
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Me 163B Komet - Academy - 1:72

Postprzez obłok » piątek, 8 października 2010, 17:06

Model jest bardzo fajnie zrobiony. Myślę, że ten odcień zieleni na skrzydłach jest prawidłowy, a czy może za jasny - trudno to dzisiaj ocenić - po tylu latach.
Avatar użytkownika
obłok
 
Posty: 206
Dołączył(a): piątek, 27 sierpnia 2010, 19:29

Re: Me 163B Komet - Academy - 1:72

Postprzez Czarny » piątek, 8 października 2010, 18:21

Murek ma rację. To w dużej mierze wina farby. Bezbarwny+ dobry rozcieńczalnik powinien pomóc. Czym malujesz? Polecam Gunze H+ rozcieńczalnik z opóźniaczem (ten z żółta etykietą dedykowany do serii C).
Avatar użytkownika
Czarny
 
Posty: 1000
Dołączył(a): poniedziałek, 15 grudnia 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków

Poprzednia strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości