RWD 8 PWS 1/48 Spójnia

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

RWD 8 PWS 1/48 Spójnia

Postprzez jarek38 » czwartek, 23 września 2010, 09:24

Witam wszysrkich i przedstawiam swój nowy model, pięknego polskiego samolotu szkolno-sportowego RWD 8.
Samolot został zaprojektowny wstępnie przez inż. Stanisława Wigurę w 1931roku i był to jego ostatni projekt przed tragiczną śmiercią we wrześniu 1932r.
RWD 8 został wybrany w drodze konkursu na samolot szkolny przez lotnictwo wojskowe i LOPP. Wyprodukowano łącznie w zakładach DWL i PWS do marca 1938 roku około 550 samolotów różnych odmian i był to rekord produkcyjny polskiej konstrukcji, pobity dopiero w 1980 roku przez PZL 104 Wilga.
Model powstał po wielu latach leżakowania i dojrzewania, by wreszcie zaistnieć jako RWD 8 PWS ze Szkoły Podchorążych Lotnictwa przy CWL Dęblin. Model waloryzowany niektórymi częściami z blaszki Parta, sporo części fabrycznych przerabianych i modyfikowanych np. lotki z mocowaniem, okapotowanie silnika.
W modelu zostało zrobionych wiele elementów od podstaw np: kratownica wewnątrz kabiny z manetkami i drążkami sterowymi, amortyzatory, golenie podwozia, zastrzały baldachimu.Malowany farbami Pactra, Humbrol i MM, lakier mat Pactra. Kalkomanie projektu Alberta091283, delikatne, ale świetnie wydrukowane, same się kładą, bez konieczności stosowania płynów Gunze. Zapraszam do galerii.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnie kilka fotek modelu ze złożonymi skrzydłami zostało rozjaśnionych, gdyż po raz kolejny zdjęcia wyszły wg mnie za ciemne.

B. Albercie - wielkie dzięki.
jarek38
 
Posty: 206
Dołączył(a): sobota, 19 grudnia 2009, 16:17

Reklama

Re: RWD 8 PWS 1/48 Spójnia

Postprzez hacz » czwartek, 23 września 2010, 09:37

Jak dla mnie bomba :shock: . Z tego co doczytałem to blacha malowana Model Master tak? Powiedz jak uzyskałeś taki niejednolity metaliczny fajny efekt .
Avatar użytkownika
hacz

BoB 3 miejsce
 
Posty: 1416
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 19:32
Lokalizacja: Kraśnik

Re: RWD 8 PWS 1/48 Spójnia

Postprzez iras67 » czwartek, 23 września 2010, 10:02

Za mechanizację w takiej skali duże brawa!!!
Podoba mi się bardzo .Trochę za duża szczelina w stateczniku poziomym mi się rzuciła w oczy.Ale model świetny .
edit.Teraz widzę dokładniej że olinowanie poprowadziłeś wewnątrz płata :shock: .Opisz to dokładniej jak rozwiązałeś to, może jakieś zdjęcia warsztatowe ;o)
Ostatnio edytowano czwartek, 23 września 2010, 10:07 przez iras67, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: RWD 8 PWS 1/48 Spójnia

Postprzez donalyah00 » czwartek, 23 września 2010, 10:06

Świetny!!! :shock: Okapotowanie silnika zwłaszcza!
Pozdrawiam, Marek
--
La tête américaine.
Avatar użytkownika
donalyah00
 
Posty: 898
Dołączył(a): środa, 11 lutego 2009, 14:54
Lokalizacja: WRO

Re: RWD 8 PWS 1/48 Spójnia

Postprzez spiton » czwartek, 23 września 2010, 11:03

Czy mamy na forum jakiegoś prezesa, od modeli ze składanymi skrzydłami ??
Bo należy się dyplom.
Świetny model!!! Brawo.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: RWD 8 PWS 1/48 Spójnia

Postprzez MIRO » czwartek, 23 września 2010, 11:58

Nie pozostaje mi nic innego, jak przyłączyć się do pochwał szanownych przedpiśców. Najbardziej podoba mi się to malowanie okapotowania silnika.
Pozdrawiam
Mirek
Путiн хуйло!
Avatar użytkownika
MIRO
 
Posty: 1742
Dołączył(a): piątek, 21 listopada 2008, 10:36
Lokalizacja: Opole

Re: RWD 8 PWS 1/48 Spójnia

Postprzez dewertus » czwartek, 23 września 2010, 12:51

Erwudziak prima sort - bardzo miło się go podziwia, gratuluję umiejętności i warszatatu w tworzeniu mechanizacji.
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: RWD 8 PWS 1/48 Spójnia

Postprzez piotr dmitruk » czwartek, 23 września 2010, 13:32

Bomba!
Nigdy bym nie przypuszczał, że z tego staruszka można zrobić tak realistyczny model.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9941
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: RWD 8 PWS 1/48 Spójnia

Postprzez jarek38 » czwartek, 23 września 2010, 14:24

Bardzo dziękuję za ciepłe przyjęcie modelu. Jest to bardzo motywujące do zdwojonych starań, przy następnych projektach. Jeszcze raz wielkie dzięki.
Hacz, podobne pytanie dostałem od Ipkinssa z MW i tu skopiuję tamtą odpowiedź, gdyż wydaje się być wyczerpującą i chyba nie trzeba w niej niczego zmieniać. Oto pytanie - Jak udało Ci się tak realistycznie je pomalować?
Nie wiem, czasem też zadaję sobie to pytanie
Napiszę, co "po drodze" zrobiłem by uzyskać jak najlepszy rezultat.
Wyszedłem z założenia, zresztą nie pierwszy raz przy tym modelu(mechanizm skrzydeł), że trzeba naśladować, robić bardzo podobnie, czy też wykorzystywać rozwiązania z oryginału, gdyż przecież inżynierowie i wykfalifikowani pracownicy zbudowali ten piękny samolot. Skoro okapotowanie silnika było polerowane slifierkami, bo chyba nie ręcznie, stwierdziłem, że też powinienem tego spróbować.
Po kolei poszła szpachla, surfaser jako podkład, polerka w międzyczasie, MM alu metalizer, sidolux, metalizer. Teraz z sercem w gardle założyłem silikonową końcówkę na mini szlifierkę i zacząłem punktowo, bardzo delikatnie przykładając polerować wzdłuż blach poszycia. Warto, przed polerką zetrzeć stwardniały silikon z końcówki polerskiej. Najpierw polerowałem w kierunku do przodu starając się zachować ten sam kąt i nacisk, , następnie odwróciłem kierunek polerowania i tak całą osłonę. Następnie sido, metalizer i apiać od nowa i chyba jeszcze raz, albo i dwa to samo .
Uzyskałem w końcu efekt który mnie zadowalał tzn. patrząc na okapotowanie miało się wrażenie, że raz widzi się ślady polerki robionej w jednym kierunku, inny kąt patrzenia, inne ślady poleru bardziej się uwidaczniały, a poprzednie zanikały.
Wariactwo, wiem, ale fajna, ekscytująca zabawa, trochę jak odkrywanie czegoś nowego, nieznanego.
To chyba wszystko w tym temacie, modelarsko nie mam przed Wami sekretów, gdyż sam wiele wyniosłem z Waszych koledzy warsztatów.
Iras67, Opisz to dokładniej jak rozwiązałeś to, może jakieś zdjęcia warsztatowe
Zdjęć zrobiłem bardzo dużo, ale chyba żadne nie pokazuje dokładnie sposobu w jaki zostało to zrobione.
Tak więc to opiszę: W skrzydło wkleiłem cirke 2cm igły in., następnie wkleiłem żyłkę w igłę mniejszej średnicy i wsunąłem całość we wcześniej wklejony odcinek, jednocześnie lekko napinając całość.
Pozdrawiam Jarek.
Edit; wózek manewrowy zrobiony został wg. wymiarów z artykułu Krzysztofa Skibickiego z P.pl. Czekam tylko na koła od R XIII, by móc ostatecznie zakończyć temat.
jarek38
 
Posty: 206
Dołączył(a): sobota, 19 grudnia 2009, 16:17

Re: RWD 8 PWS 1/48 Spójnia

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » czwartek, 23 września 2010, 17:52

Najbardziej realistycznie wykonany RWD-8 jakie do tej pory widziałem. Perełka!
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:29

Re: RWD 8 PWS 1/48 Spójnia

Postprzez Jacek Bzunek » czwartek, 23 września 2010, 18:45

Robi wrażenie-gratulacje :!:
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: RWD 8 PWS 1/48 Spójnia

Postprzez radoslaw6363 » czwartek, 23 września 2010, 21:07

Jak dla mnie cud malina, za blachy osłon silnika mistrzostwo Polski i okolic !oraz za składane skrzydła tytuł pierwszego mechanizatora na tym forum !Malkontenci pewnie się czegoś dopatrzą (i chwała im za to), ale dla mnie wrażenie super !
Czekam na kolejny model ciekawy co to będzie no i kiedy ?
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2543
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 13:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.

Re: RWD 8 PWS 1/48 Spójnia

Postprzez spiton » czwartek, 23 września 2010, 22:36

Za blachy okapotowania silnika należy Ci się medal. Są naprawdę rewelacyjne. Podniosłeś nimi poprzeczkę ,-)). Płótno już trochę puściłeś. Jest trochę jednostajne. Może następnym razem faktura płótna uda Ci się równie błyskotliwie jak blachy. Widać , że masz talent do tego typu prac(odtwarzanie wyglądu oryginalnych faktur).
Ostatnio edytowano sobota, 25 września 2010, 17:40 przez spiton, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: RWD 8 PWS 1/48 Spójnia

Postprzez Cichociemny » czwartek, 23 września 2010, 23:48

Krótka mówiąc: fajny model, a malowanie okapotowania silnika robi na mnie największe wrażenie. Gratulacje. Co następne?
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: RWD 8 PWS 1/48 Spójnia

Postprzez chincz » piątek, 24 września 2010, 08:21

Śliczności. Poszedł na pulpit.
chincz
 
Posty: 190
Dołączył(a): środa, 21 stycznia 2009, 13:41

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości