Messerschmitt Bf 109 E-4 Tamiya, 1/48

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Messerschmitt Bf 109 E-4 Tamiya, 1/48

Postprzez Stratocaster » sobota, 1 grudnia 2007, 18:46

Witam!
Messerschmitt Bf 109 E-4. Samolot z sierpnia 1940 roku. Pilot Oblt. Walter Oesau. 3/JG51. Oesau w trakcie walk nad Anglią strącił 34 samoloty wroga. Zginął w 1944 roku. Kalki z Techmodu (malowanie wzięte z dołączonego schematu).

Drodzy koledzy zajmą się tradycyjnie krytyką. :)
pozdrawiam!

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano sobota, 1 grudnia 2007, 19:38 przez Stratocaster, łącznie edytowano 1 raz
Stratocaster
 
Posty: 656
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 09:00
Lokalizacja: Łódź

Reklama

Re: Messerschmitt Bf 109 E-4 Tamiya, 1/48

Postprzez net_sailor » sobota, 1 grudnia 2007, 18:55

Aaa tam... zaraz krytyka ;o) . Jeśli nie liczyć zaszpachlowanego szwu wzdłuż grzbietu (w miejscu łączenia połówek kadłuba) to wyszedł Ci bardzo przyzwoity model :)

P.S.
Wrzuć jakieś fotki "od pyska".
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: Messerschmitt Bf 109 E-4 Tamiya, 1/48

Postprzez Artur Domański » sobota, 1 grudnia 2007, 19:32

Moze ciut zaświęcący i brak linki w kabince (ogranicznika)
Pokaż jakieś fotki spodu
Pozdrawiam
Artur
Avatar użytkownika
Artur Domański
 
Posty: 1223
Dołączył(a): wtorek, 27 listopada 2007, 20:39
Lokalizacja: Włocławek

Re: Messerschmitt Bf 109 E-4 Tamiya, 1/48

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » sobota, 1 grudnia 2007, 20:06

Na klapach trochę fafrochów ale poza to chylę czoła.
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:29

Re: Messerschmitt Bf 109 E-4 Tamiya, 1/48

Postprzez c3p0 » sobota, 1 grudnia 2007, 20:42

Bardzo fajny modelik!! Bardzo fajny!!! Jedno ale mam do klap i tych farfocli. Różnica w malowaniu płata a ww jest niestety ogromna.
Powrót w "komarzym" stylu :P
Avatar użytkownika
c3p0
 
Posty: 103
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Messerschmitt Bf 109 E-4 Tamiya, 1/48

Postprzez Jacek Bzunek » sobota, 1 grudnia 2007, 23:17

Mi też się model bardzo niepodoba.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Messerschmitt Bf 109 E-4 Tamiya, 1/48

Postprzez Adam Obrębski » sobota, 1 grudnia 2007, 23:24

Ja się nie znam bom niewierny pancerniak, ale jak widze takie modele to aż chce mi się skleić latadełko...
Pozdrawiam,
Adam
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam Obrębski
 
Posty: 1746
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 20:29
Lokalizacja: Łódź

Re: Messerschmitt Bf 109 E-4 Tamiya, 1/48

Postprzez Pit » niedziela, 2 grudnia 2007, 12:06

Bardzo ładny model. Uwagi, które od razu mi się narzuciły są takie jak pozostałych kolegów. Stery do polerki i werniks - zbyt błyszczący. Poza tym sama słodycz :)
Piotrek Suska (kolejny nawrót choroby modelarskiej...)
http://www.ciap-trek.pl
Avatar użytkownika
Pit
 
Posty: 180
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:13
Lokalizacja: Rybnik

Re: Messerschmitt Bf 109 E-4 Tamiya, 1/48

Postprzez Stratocaster » niedziela, 2 grudnia 2007, 12:20

Dzięki za opinie. Całość malowałem farbami Gunze Mr Color i taki sam zastosowałem mat na koniec. Błyszczące elementy wyszły w mocnym świetle, które stosuję do robienia zdjęć (dwie lampy fotograficzne). W rzeczywistości nie błyszczy się aż tak. Z drugiej strony w książce Heinza Knoke można przeczytać, że jego "wierny mechanik" wypolerował mu Gustawa (ale to brzmi :) na taki gloss, że słońce odbijało się jak w lustrze. I latał 15 km/h szybiej ;o)
Szew prostopadły do wręg: przypatrywałem się zdjęciom z walkaroundu i w tej skali ciężko go oddać. Przyznam, że lepiej podkreślić go podwójnym rzędem nitów. Ale tego modelu nie nitowałem.
Dorzucam zdjęcie od śmigła.

Obrazek
Stratocaster
 
Posty: 656
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 09:00
Lokalizacja: Łódź

Re: Messerschmitt Bf 109 E-4 Tamiya, 1/48

Postprzez Gujos » niedziela, 2 grudnia 2007, 14:50

Bardzo fajny, z takich drobiazgów, które łatwo zrobić a podnoszą realizm to dorobił bym przewody hamulcowe i ugięcie opon. Mam też wrażenie, że widać łączenie form na goleniu.
Szew na kadłubie zrobił bym tak samo, jak pozostałe linie.
Naprawdę bardzo ładnie pokazany model.
Pozdr
Avatar użytkownika
Gujos
 
Posty: 622
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 12:01
Lokalizacja: W-wa

Re: Messerschmitt Bf 109 E-4 Tamiya, 1/48

Postprzez Kuba P. » niedziela, 2 grudnia 2007, 15:07

Dzień dobry!

Bardzo ciekawy temat, mój ulubiony samolocik! :) Jeśli można, chciałbym dorzucić kilka uwag dla zainteresowanych tematem. Broń boże się nie chcę wymadrzać! :D

Ten Bf 109 E-4 W.Nr. 1432 jest przedstawiony w Luftwaffe im Focus 2/2003. Są dwa zdjęcia, jedno z boku/tyłu.

Dwie rzeczy w samym malowaniu są dyskusyjne. W zasadzie trzy.
Rozkład kamuflażu skrzydeł wygląda na zdjęciu podejrzanie. Nie widać dokładnie (maszyna jest dość błyszcząca) ale mam wrażenie, że kamuflaż był nieco inaczej niż typowo skomponowany.
Przód wlotu powietrza pomalowany na żółto (tak samo przedstawiony w LWIF) też jest podejrzany, ten element był niedemontowany. Po zdjęciu osłony do pomalowania wlot nie był zdejmowany. Jeśli na żółto malowano osłonę silnika, wlot niekoniecznie jest też żółty. Musiałby być malowany osobno.
Na zdjęciu widać coś, co wygląda raczej zaślepkę na wlocie powietrza a część blachy wokół wlotu jest jaśniejsza jak stykające się z nią osłony silnika co sugerowałoby raczej zostawienie tej części w oryginalnym kolorze tylnej osłony (niebieskie?).
Na koniec pasek na sterze kierunku. Techmod jak i autor planszy w LWIF przedstawia go jako zielony (co niekoniecznie jest błędem!) ale rzut oka na zbliżenie steru pozwala wysnuć tezę, że ten pas i obecne niżej zaprawki wykonane są zabezpieczającą farbą. Ślady naprawy.
Pas i plamki mogą być szare 02 albo nawet czerwone. Niestety z tego zdjęcia wysnuć się nic na pewno nie da. Pozostają ostrożne domysły na podstawie kolorów kokard przy zwycięstwach.
Do tego jeszcze standardowa wątpliwość - kolor kokpitu czy jeszcze 02 czy już 66.


Co do samego zestawu Bf 109 E Tamiyi to warto poprawić fakturę płótna na sterach, lotkach i klapach. Wygładzić je.
O szwach nad i pod kadłubem koledzy pisali. Były on tak samo widoczne jak linie dzielenia segmentów bo taka sama była ich geneza :)

Do modelu warto tez dodać linkę łączącą zestaw radiowy z anteną oraz jej izolator (po lewej nad krzyżem kadłubowym).

Z uwag odn. samego malowania i oznakowania, to niepotrzebne są ślady (smugi?) za pokrywami dla nieobecnych tu skrzydłowych MG 17 a także smugi za lufami działek.
Działka MG-FF/m wyrzucały po strzale łuski do wnętrza skrzydła, więc nie kopciło praktycznie nic także od spodu. Moooże lekko za owiewkami bębnów działek zresztą samolot wygląda na bardzo dobrze utrzymany i nie widać nawet tak typowych dla 109 obfitych śladów gazów wydechowych na kadłubie.
Niedokładnie nakleiłeś trójkąt paliwowy, w oryginale zachodził on na cyfrę 3 (szkoda że nie widać jaki to trójkąt, czy C-3 czy 87).
Możesz jeszcze zmatowić łopaty śmigła i zrobić ślady wytarcia farby na ich łopatach. Widać to na zdjęciach.
Jeśli możesz, naklej jeszcze znaki numeracji sekcji kadłuba, linie ograniczające "chodniki" na skrzydle i kilka drobniejszych "smaczków" widocznych na zdjęciu można jeszcze dorzucić.
Jak nie masz tego numeru Luftwaffe im Focus, zapraszam na priv :)

Sam bym sobie zrobił takiego Messera ale czasubrak i wrodzony leń jakoś mi to utrudnia...

pozdrowienia
Ostatnio edytowano niedziela, 2 grudnia 2007, 17:36 przez Kuba P., łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Messerschmitt Bf 109 E-4 Tamiya, 1/48

Postprzez Stratocaster » niedziela, 2 grudnia 2007, 15:37

Doprawdy, dzięki za tak sążnisty wykład. Wiem, Kuba, że Twoja wiedza o Luftwaffe jest ogromna. Tym bardziej się cieszę z opinii. Widziałem, że z tym modelem zmierzył się kiedyś Tomasz Gronczewski, którego prace bardzo wysoko cenię:

http://www.pme.org.pl/index.php?option= ... &Itemid=42

I zdaję się, iż po tym powstały kalki do tego Emila. Jeżeli chodzi o poprawki (które oczywiście pilnie sobie zanotowałem) to wolę zrealizować je na kolejnym modelu. Bo pewnie wrócę do tematu. Ta praca to już historia i na warsztat trafił już kolejny model.

dziękuję
Stratocaster
 
Posty: 656
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 09:00
Lokalizacja: Łódź

Re: Messerschmitt Bf 109 E-4 Tamiya, 1/48

Postprzez Krystian Ciechowicz » niedziela, 2 grudnia 2007, 15:38

Witam

Pominę elaboraty i napiszę tylko tyle, że bardzo starannie wykonany model !

Gratuluję !
Avatar użytkownika
Krystian Ciechowicz

BoB 2 miejsce
 
Posty: 1477
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:41
Lokalizacja: Łódź


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 64 gości