Gil (od podstaw w 1:48)

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Gil (od podstaw w 1:48)

Postprzez piotr dmitruk » środa, 19 września 2007, 23:37

Na początek: Nie jest to mój model, chociaż chciałbym żeby był. Model zrobiony od podstaw w skali 1:48 przez Pana Andrzeja Miąsika, którego RWD 5 już kiedyś przedstawiałem: http://www.old.modelarstwo.org.pl/lotni ... index.html
Model jest do obejrzenia na witrynce w sklepie modelarskim w Rzeszowie.
A teraz fotki i oddaję słowo Autorowi
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Model GILA powstał w oparciu o plany z książki A.Glassa „Konstrukcje lotnicze Polski Ludowej”, materiały zmieszczone w artykule: „Śmigłowiec BŻ-1 GIL” (Lotnictwo 1/2005) oraz własnych rysunków i zdjęć wykonanych w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Te ostatnie były szczególnie przydatne w czasie wykonywania konstrukcji kratowej kadłuba, gdyż jak dotąd nigdzie nie była prawidłowo pokazana konstrukcja wewnętrzna śmigłowca.
Wracając do modelu:
• kratownica kadłuba została zlutowana i sklejona cyjanoakrylem z odpowiedniej średnicy drutów miedzianych i pręcików polistyrenowych,
• podłoga ze sklejki a wyposażenie z różnych odpadków modelarskich,
• belka ogonowa z olchowej listewki,
• część kabinowa pokryta została papierem japońskim i kilkakrotnie cellonowana; sam przód śmigłowca (w oryginale z blachy) został wytłoczony z płytki polistyrenowej.
Środkowa - silnikowa część kadłuba posiada dużą ilość różnej wielkości otworów chłodzących z żaluzjami. Ich poprawne wykonanie zajęło mi chyba najwięcej czasu. Próbowałem nacinać je nożykiem, potem specjalnym dłutkiem, następnie wytłaczać ale nie „wychodziły” równo i nie nadawały się do modelu. Dopiero po wykonaniu specjalnych stempli i matryc udało mi się osiągnąć zadawalające efekty.
Do skończenia kadłuba należało wykonać pozostałe drobne elementy takie jak: podwozie (w tym przednie z charakterystyczną kratownicą) z cienkich rurek, piasty toczone z duralu, opony z ringów, rura wydechowa tłoczona z blaszki aluminiowej…
Wykonanie wirników nośnego i ogonowego:
Na tym etapie pracy bardzo przydatne okazały się zdjęcia cyfrowe wykonane w Muzeum w Krakowie. Dzięki możliwości ich powiększania można było dokładnie poznać budowę wirnika nośnego i układu jego sterowania i jak najwierniej wykonać go w modelu. Wał wirnika i „półfabrykaty” tarcz sterujących wykonane zostały z duralu na precyzyjnej tokarce, a następnie dopracowane pilnikami. Wał został umieszczony w makiecie silnika. Łopaty wirnika drewniane, popychacze z różnych pręcików (druty i ciągnięty na gorąco polistyren). Model został następnie pomalowany emaliami akrylowymi i ozdobiony własnoręcznie wykonanymi kalkomaniami.

Rzeszów, marzec 2007.

Andrzej Miąsik
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9951
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Reklama

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 70 gości

cron