Wellington Mk.Ic , 1:72 Trumpeter

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Wellington Mk.Ic , 1:72 Trumpeter

Postprzez spiton » piątek, 10 czerwca 2011, 01:30

Do budowy modelu zainspirował mnie ten opis :


9 Lutego 1943 r., na patrol w rejon Zatoki Biskajskiej wystartowały cztery Wellingtony. Wśród nich była załoga Wellingtona IC „K" (W5718) w składzie: kpt. pil. Edmund Ladro, ppłk. pil. Jan Biały (jako drugi pilot), por. obs. Stanisław Płachciński (nawigator załogi), kpr. rtg. Kazimierz Chłopicki oraz strzelcy pokładowi kpr. Władysław Piskorski i plut. Antoni Ulicki,
„Zadanie: lot po nakazanej trasie nad Oceanem Atlantyckim do Zatoki Biskajskiej celem bombardowania niemieckich okrętów podwodnych " . Na krótkiej odprawie w Operations Room podano komunikat meteo, który przewidywał dobrą pogodę i widoczność na trasie oraz silny zachodni wiatr. Wystartowaliśmy dobrze przed wschodem słońca, by o świcie znaleźć się nad pełnym oceanem, w przypuszczalnym rejonie wynurzania się okrętów podwodnych.
Loty nad oceanem wykonywano w dzień, pojedynczymi samolotami, aby zauważyć okręt podwodny na powierzchni morza. Z drugiej strony dzienny lot zwiększał niebezpieczeństwo napotkania niemieckich myśliwców, działających przeważnie kluczami po trzy samoloty. Po zauważeniu okrętu należało go natychmiast atakować bombami głębinowymi. Najbardziej skuteczne było trafienie go w momencie zanurzania się. Celność bombardowania można było prawie natychmiast zauważyć po plamach oliwy na powierzchni morza. Fotografia rozlanych plam oliwy, było dowodem, że okręt podwodny został zatopiony.
W czasie lotu nad Biskajami nie zauważyliśmy niczego szczególnego. W locie powrotnym, mniej więcej w połowie trasy między Hiszpanią a Anglia, nad oceanem, usłyszałem w słuchawce „ intercomu " alarmujący głos tylnego strzelca, że widzi na horyzoncie cztery niemieckie, długodystansowe samolotu
myśliwskie Ju-88. Cała załoga została natychmiast zaalarmowana. Strzelcy samolotowi zameldowali na swych stanowiskach gotowość do otwarcia ognia,
Prawie natychmiast nadleciały niemieckie samoloty, rozpoczynając atak od
tyłu i z boku, z przewagą wysokości w stosunku do nas około 100 m.
Rozważając z kpt. E. Ladro niejednokrotnie na ziemi, możliwość zaatakowania własnego samolotu przez myśliwce nieprzyjaciela, doszliśmy do wniosku, że najskuteczniejszym środkiem obrony będzie atakowanie własnym samolotem maszyny przeciwnika przez wykonywanie odpowiednich skrętów. Hercules. Liczyliśmy się z tym, że własne karabiny maszynowe mogą być nie wystarczające dla skutecznej obrony. Z chwilą rozpoczęcia ataku należało obniżyć lot do wysokości kilku metrów nad poziomem wody, by uniknąć ataków od dołu i wyrzucić bomby głębinowe, by uniknąć eksplozji w wypadku trafienia
bomby pociskiem.
Wobec ogromnej przewagi lotników niemieckich, zastosowaliśmy ten manewr, który okazał się skutecznym. Nasz lot na wysokości kilku metrów nad poziomem morza, chronił nas przed atakami z dołu. Pod nami przewalały się fale gnane silnym zachodnim wiatrem. Rozpoczęła się walka. Przy sterach był kpt. E. Ladro, doświadczony i znający swój fach pilot. Ja stałem z boku, wskazując niemieckie ataki i kierunek naszego, nagłego skrętu.
Po kilku minutach walki, jeden samolot niemiecki odłączył się od klucza, możliwe, że został uszkodzony ogniem k.m. naszego przedniego strzelca. Pozostałe trzy Ju-88 bez przerwy atakowały Wellingtona, krążąc dookoła naszego samolotu i ostrzeliwując za każdym atakiem. Nasz przedni strzelec został ciężko ranny. Przednia wieżyczka została ugodzona pociskiem z działka przy czym ja również byłem kontuzjowany odłamkiem pocisku. Mogłem jednak nadal współpracować z pilotem. Tylny strzelec miał uszkodzone urządzenia celownicze. Byliśmy prawie bezbronni. Jedyną naszą obroną pozostał atak, pozorowany atak, przez gwałtowne skręty samolotu na wproś: atakującego Niemca. Groziło to w każdej chwili zderzeniem, jednak nerwowo wytrzymywaliśmy tę ewentualność. W ostateczności wobec zdecydowanej przewagi wroga, nie mieliśmy nic do stracenia, na wypadek zderzenia zarówno nasz jak i niemiecki samolot pójdą na dno oceanu. Niemcy nie wytrzymywali jednak nerwowo naszych pozorowanych ataków i uciekali z dogodnej do strzału pozycji przeważnie w górę.
Radiotelegrafista, od chwili rozpoczęcia walki, nawiązał łączność z naszym lotniskiem w Anglii, skąd otrzymał rozkaz podawania bez przerwy przebiegu walki. Napracował się chłopak nie mało ,czasem znalazłem sekundę, by go poczęstować papierosem. Walka trwała dokładnie 59 minut. Po tym czasie trójka Junkersów odłączyła od nas.
Po godzinnym kotłowaniu się nad oceanem nie znaliśmy naszego położenia geograficznego. Zwróciliśmy się do bazy o podanie kursu powrotnego. Na szczęście silniki i radiostacja nie były uszkodzone. Prowadzenie samolotu nie było połączone z trudnościami. Gdy Niemcy odlecieli, wyciągnęliśmy z przed¬niej wieżyczki ciężko rannego strzelca. Był nieprzytomny. Poza zdjęciem szelek
spadochronu i rozluźnieniu kombinezonu żadnej pomocy nie mogliśmy mu " z otwartą komorą udzielić. Rozerwanie się pocisku na stalowych klamrach szelek spadochronu, mogło przypuszczalnie uratować go od śmierci.
Lotnisko, na którym wylądowaliśmy, było bazą brytyjskich dalekodystansowych myśliwców. Po opuszczeniu naszego Wellingtona spotkaliśmy
kanadyjskiego majora - S/L. Cartridge 'a.
Powiedział nam, podnosząc w górę kciuk prawej ręki, że prowadził nad oceanem klucz trzech samolotów myśliwskich Beaufighter. Ten klucz napotkał trzy Ju-88, które nas atakowały. Po kilkuminutowej walce wszystkie Junkersy zestrzelono.
Brytyjskie Ministerstwo Lotnictwa, zarządziło konferencję prasową, na której kpt. E. Ladro i ja oraz major Cartridge przedstawiamy przebieg akcji. Sprawozdanie z niej, jako przykład współpracy aliantów, znalazło się następnie na łamach prasy brytyjskiej i polskiej. Dziennikarz z „Daily Herold" nazwał mnie najstarszym pilotem w lotnictwie działającym operacyjnie jako pilot. Miałem wówczas 45 lat. W artykule występuję jako Anton. Nie pozwoliłem ze zrozumiałych względów (możliwość represji w stosunku do rodziny w okupowanej Polsce), na podanie mego nazwiska, jak i zamieszczenie fotografa.
Nasi mechanicy oglądając podziurawiony pociskami samolot, kręcili głowami, nie mogąc uwierzyć, że pociski wybierały najmniej wrażliwe części samolotu. No, cóż jak mówi żołnierskie przysłowie - „ człowiek strzela, a Pan Bóg kule nosi".

Fragment pochodzi z książki Mariusza Konarskiego "304 Squadron"

Warsztat jest tu
viewtopic.php?f=12&t=15851
Chciałbym również podziękować Krzyśkowi Traczykowi ( K.Y.Czart) za kalkę z serialem.


Zaczynam od galerii modelarskiej.
W górach leje od kilku dni i żeby zrobić zdjęcia plenerowe, muszę czekać na pogodę.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


sesja nr 2
Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

w kolorze :
Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Ostatnio edytowano wtorek, 14 czerwca 2011, 01:38 przez spiton, łącznie edytowano 13 razy
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Reklama

Re: Wellington Mk 1c 1:72 Trumpeter

Postprzez Przemek - MaXus » piątek, 10 czerwca 2011, 07:30

Efekt końcowy wyszedł bardzo fajnie, malowanie + "brudzenie" bardzo plastyczne. Braku aerografu, przynajmniej ja, specjalnie nie zauważam.
Cokolwiek by nie mówić/pisać, Twoje modele nie pozwalają być obojętnym. Myślę też, że śmiało możesz brać się za tą drugą część (nie-malarską) doskonalenia warsztatu, no i ewentualnie przygodę z aero.

PS. No i wstęp bardzo ciekawy sobie sprawiłeś.
Ostatnio edytowano piątek, 10 czerwca 2011, 07:52 przez Przemek - MaXus, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Przemek - MaXus
 
Posty: 964
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:11
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Wellington Mk 1c 1:72 Trumpeter

Postprzez marco2607 » piątek, 10 czerwca 2011, 07:48

Jedno jest pewne jest to Twój najlepszy model. ;o)
Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3304
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 18:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Wellington Mk 1c 1:72 Trumpeter

Postprzez shivadog » piątek, 10 czerwca 2011, 09:49

Sebastian, majstrowałeś coś przy kolorach? Są jakieś dziwnie wyprane.
Lufy przedniego stanowiska krzywe,
za komorą bombową widać chyba niezaszpachlowane łączenie połówek kadłuba.

Ogólnie prezentuje się okazale, myślę, że zdjęcia w plenerze będą świetne.
(spróbuj zrobić w deszczu, w końcu w rzeczywistości nie zawsze świeci słońce?)

Pozdrawiam,

Jerzy
Avatar użytkownika
shivadog
 
Posty: 3811
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 14:51
Lokalizacja: WRSW/3M

Re: Wellington Mk 1c 1:72 Trumpeter

Postprzez pik » piątek, 10 czerwca 2011, 11:56

Model robi świetne wrażenie! Oprócz efektownego malowania ciekawie wygląda "mechanizacja" klap i sterów. Widać spiton, że włożyłeś w niego sporo pracy. Nie jestem fanem brudzenia, szczególnie tak intensywnego, ale przyzwyczajam się do twoich interpretacji w tym zakresie. Gratulacje. W planach też mam Wellingtona Novo/FROG, ale mój będzie baaardzo vintagowy i na pewno nie tak pracochłonny. Swoją drogą malowanie tak dużych powierzchni bez aero, to spore wyzwanie!

Fajnie, że dołączyłeś do osób prezentujących modele z zacięciem historycznym i przywołałeś tę heroiczną akcję obronną polskiej załogi. Czy znane szczegóły tego ataku ze strony niemieckiej?
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: Wellington Mk 1c 1:72 Trumpeter

Postprzez Jaho63 » piątek, 10 czerwca 2011, 14:16

Mnie też podoba, pomimo dystansu do mocnego brudzenia, to Twój Well jakoś nie razi. Notka historyczna zawsze mile widziana, uświadamia nie raz, że to nie tylko "zabawka". Nad biskajską operowała (myśliwsko!) na Ju-88 KG 40, i chyba też KG 30.
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Wellington Mk 1c 1:72 Trumpeter

Postprzez erkamo » piątek, 10 czerwca 2011, 14:21

Na jednych zdjeciach wyglada ciut zbyt brudno, na innych znowu bardzo dobrze.
Model bardzo fajny. Choc to II WS, i tak podoba mi sie. Wstep do galerii powalajacy...swoim rozmiarem. Jeszcze nie przebrnalem przez niego ;o) .
Skala, oczywiscie perfekcyjna.
Pozdrawiam

erkamo.

"...Protest Chin przyczyną rozwiązania ONZ, zadłużenie USA..., sprzedaż Alaski dla..." - Juliusz Machulski - wizjoner czy fantasta?
erkamo
 
Posty: 690
Dołączył(a): niedziela, 2 marca 2008, 23:56

Re: Wellington Mk 1c 1:72 Trumpeter

Postprzez spiton » piątek, 10 czerwca 2011, 14:52

shivadog napisał(a):Sebastian, majstrowałeś coś przy kolorach? Są jakieś dziwnie wyprane.



erkamo napisał(a):Na jednych zdjeciach wyglada ciut zbyt brudno, na innych znowu bardzo dobrze.

W realu jest tak, jak na tych "delikatniejszych".
Na chyba dwóch, czy trzech zdjęciach wyszły mi takie żółte przebarwienia na białym poszyciu i one są trochę nienaturalne.
To problem przy czyszczenia białego tła kiedy samolot tez jest biały. Wymknęło sie spod kontroli. Poza tym późno już było.
Planuje jeszcze sesje plenerowe i tam się okaże ile model jest wart ,-)). Plan jest taki, żeby zrobić kilka obrazków z walki Wellingtona z Junkersami.
Jurek, wiem o większej ilości niedoróbek . Ale starałem się ,-)). Wyszło jak wyszło.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Wellington Mk 1c 1:72 Trumpeter

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » piątek, 10 czerwca 2011, 15:27

Faktycznie nie jest zauważalny brak aerografu - no chyba, że na żywca to inaczej wygląda ;o) Brudzenie przesadzone a w szczególności na białym ale i tak wygrywa słabość do Wellingtonów. Odbiór pozytywny.
Link do jednostek Luftwaffe operujących nad Atlantykiem:
http://www.ordersofbattle.darkscape.net/site/sturmvogel/AtlanticASForces.html
no i coś klimatycznego do opisu:
http://www.militaryartgallery.com/HTML/kameraden.htm
http://www.airpages.ru/eng/img/ju88c3.shtml
http://www.thediecasthangarpub.com/viewtopic.php?f=234&t=6386&sid=c1cdb8f6124275e92d407c9d32687dac
http://www.hyperscale.com/2011/reviews/decals/aims48d004reviewbg_1.htm
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:29

Re: Wellington Mk 1c 1:72 Trumpeter

Postprzez Jaho63 » piątek, 10 czerwca 2011, 16:29

Po myśliwsku to V/KG 40. Mam pojedyncze zwycięstwa z 14/KG 40 i 15/KG 40.
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Wellington Mk 1c 1:72 Trumpeter

Postprzez karolkonw » piątek, 10 czerwca 2011, 18:05

Fantastycznie się czytało:0 i oglądało:)
fanem brytoli nie jestem poloniców wszelakich też nie ale model + "rys" sprawia że to czy jest bardziej brudno czy mniej brudno, jest szpachla nie ma szpachli nie ma dla mnie znaczenia.

Aż się prosi o Ju 88 do kompletu :)
ehh od dłuższego czasu chodzi za mną ta maszyna, poczekam na tego nowego Revlla
Żołnierze zziębnięci cześc ich pamięci
karolkonw
 
Posty: 1091
Dołączył(a): środa, 23 lutego 2011, 09:38

Re: Wellington Mk 1c 1:72 Trumpeter

Postprzez pik » piątek, 10 czerwca 2011, 18:29

Tak na marginesie to tekst wymagałby chyba więcej poprawek niż model... Wypadałoby go nieco zredagować, wygląda jak jakis OCR bez obróbki.

I nie konfabulujmy historii!!! :? Z tego co jest mi wiadome, to maszyna Ladry miała oznaczenia NZ-W. Tutaj mozna znaleźć zdjęcie: http://www.polishsquadronsremembered.co ... b_9_43.htm .
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: Wellington Mk 1c 1:72 Trumpeter

Postprzez Jaho63 » piątek, 10 czerwca 2011, 18:55

No, zdjęcie niby jest, ale gdzie o tym "W"?
Piloci 248squ (m.in. Melville-Jackson i Cartridge) mieli ułatwione zadanie, gdyż Niemcy po walce z naszymi byli bez amunicji... Zestrzelili wszystkie trzy Ju-88.
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Wellington Mk 1c 1:72 Trumpeter

Postprzez Pafko » piątek, 10 czerwca 2011, 19:10

Nie słodząc....widać włożony trud i pasję w budowę modelu. Można się domyślać, ze w 'realu" ten model prezentuje się bardziej znakomicie. I jeszcze fakt, że malowany pędzlem. Brawo ;o) .
Pozdrawiam, Paweł.
Avatar użytkownika
Pafko
 
Posty: 517
Dołączył(a): poniedziałek, 8 września 2008, 20:58
Lokalizacja: Oleśnica k/Wrocławia

Re: Wellington Mk 1c 1:72 Trumpeter

Postprzez topik77 » piątek, 10 czerwca 2011, 19:12

ZAJE.........FAJNY Wrażenie genialne
topik77
 
Posty: 271
Dołączył(a): piątek, 28 stycznia 2011, 23:15

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości