Extra 300, Classic planes, 1:72

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Extra 300, Classic planes, 1:72

Postprzez piotr dmitruk » czwartek, 16 czerwca 2011, 00:48

Pojawił się już kolejny numer SM, więc mogę przedstawić galerię tutaj.

Historia

Od początku lat dziewięćdziesiątych znany niemiecki pilot akrobacyjny Walter Extra produkuje samolot akrobacyjny Extra 300 (projekt z 1987r.), który wciąż należy do najlepszych w swojej klasie. Średniopłat z usterzeniem i skrzydłem o wysokich parametrach, wykonanymi całkowicie z włókien węglowych, posiada kadłub będący krytą aluminium konstrukcją rurową. Napędzany jest 300- konnym silnikiem Lycoming ARIO-540. Następnie powstała również wersja 300 L- dolnopłat, oraz 300 S- jednomiejscowa, obie w kilku odmianach. Wersje dwumiejscowe w lotach akrobacyjnych pilotowane są z tylnego fotela. Samolot zaprojektowany jest do przeciążeń 10G przy jednym pilocie, i 8G przy dwóch osobach. Średniopłat oferuje możliwość zabudowy dodatkowych okien w dolnej części kadłuba. Extra 300 w wersji dolnopłata jest używana m.in. przez polski zespół akrobacyjny „Żelazny”.

Na początek parę ciekawszych zdjęć z warsztatu i opis budowy

Jest to krótkoseryjny wtryskowy model w mało atrakcyjnym pudełku. Wewnątrz znajdują się zaskakująco dobrze odlane i spasowane części, jeden arkusz instrukcji z krótką historią, opisem malowania, drobnymi planami i kilkoma zdjęciami, niestety w wersji ksero mało użytecznymi. Bardzo dobrze wydrukowane kalkomanie są produkcji czeskiej firmy MPD. Oferowanych jest kilka wersji malowań w osobnych pudełkach. Mój egzemplarz posiadał kalkomanie do samolotów używanych przez zespół akrobacyjny chilijskich Sił Powietrznych „Halcones” („Sokoły”). Te samoloty nie posiadały okien na spodzie kadłuba, a ponieważ w wypraskach takie są, musiałem je zaślepić przy pomocy kleju epoksydowego Distal.
Obrazek
Niezbyt szczęśliwie wykonano fragment wnęki kadłuba, w którym mieszczą się rury wydechowe, nietrudno to jednak poprawić przy pomocy blaszki.
Obrazek
Po wklejeniu podłogi kabiny pilota i dorobionej tablicy przyrządów pierwszej kabiny, można było zamknąć kadłub. Pogłębiłem nieco linie podziałowe i dodałem obecne w tym typie pudło na spodzie kadłuba. Na szczęście gładkie skrzydła, poza lotkami, nie mają żadnych linii podziałowych. Po wycięciu otworów chłodzących silnik w przedniej masce, wnętrze kadłuba ziało pustką na przestrzał. Postanowiłem wykonać imitację silnika, wykorzystując głowice od niezbyt udanych odlewów jakiegoś silnika gwiazdowego. Ponieważ skrzydła i usterzenie miały być klejone na styk, wzmocniłem połączenia drutami. Podobnie postąpiłem w przypadku łopat śmigła.
Obrazek
Po wklejeniu skrzydeł i goleni podwozia pomalowałem model kontrolnie Mr. Surfacerem 1200 i dopiero wtedy zabrałem się za to, od czego z reguły się zaczyna- od kompletowania wnętrza kabiny pilota. Zmodyfikowałem i uzupełniłem nieco zestawową tablicę przyrządów. Widoczną przez oszklenie rurową konstrukcję kadłuba wykonałem przy pomocy pręcików Plastructa. Fotele wykorzystałem z zestawu, dokleiłem tylko ulepione z kleju Poxipol imitacje poduszek siedzeniowych. Pomalowałem je na pstre kolory, spotykane w oryginale. Do tego dołożyłem „gustowne” fioletowe fototrawione pasy, które znalazłem w zestawie Eduarda do TSR2 (!). Chciałem dodatkowo uatrakcyjnić wnętrze, więc zrobiłem kask pilota pomalowany w oryginalne barwy pilotów „Halcones”, oraz zestaw słuchawkowy z drucików.
Obrazek
Obrazek
Oba te elementy powiesiłem w kabinach.
Obrazek
Obrazek
Do zamknięcia kabiny wykorzystałem zestawowe oszklenie, znakomicie dopasowane i przeźroczyste, choć nieco zbyt grube, dające trochę efektu soczewki. Zamaskowałem je taśmą Tamiyi. W tylnej części kadłuba, wykorzystując drobne części fototrawione znalezione w modelarskim wrakowisku, wykonałem elementy mechanizmu sterowania sterem kierunku i kółkiem ogonowym.
Obrazek
Ponadto, odpowiednio wypiłowanym ostrzem skalpela, wykonałem w pasku folii samoprzylepnej Oracal skrzela chłodzenia silnika i przylepiłem je w odpowiednim miejscu.
Obrazek
Następnie cały model pokryłem podkładem Mr. Base White i białą farbą Tamiya.
Okazało się, że kalkomanie, chociaż dobre, nie miały szansy ułożyć się na krzywiznach kadłuba, musiałem więc malowanie wykonać od masek z taśm Tamiya i Aizu.
Obrazek
Obrazek
Aby nie było różnicy w odcieniu bieli, zamaskowałem również gwiazdy na skrzydłach i numer na stateczniku pionowym. Wybrałem łatwy do wykonania numer „4”.
Obrazek
Pomalowałem kolejno kolor czerwony i granatowy, następnie nałożyłem trochę pin washa w linie podziałowe i podcieniowałem model farbą Tamiya Smoke. Z kalkomanii wykorzystałem tylko wąski granatowy pasek, który łatwiej było dopasować do krzywizn, tarcze na spód skrzydeł, oraz drobne białe napisy.
Obrazek
Po malowaniu dorobiłem pozostałe elementy układu sterowania kółkiem ogonowym, imitacje korków wlewów paliwa, oraz światła pozycyjne.
Obrazek
W międzyczasie zrobiłem też „tuning optyczny wydechu”, na oszlifowane zestawowe rury nakleiłem końcówki wykonane z uciętych igieł lekarskich. Całość pomalowałem kilkoma odcieniami metalizerów Alclad.
Obrazek
Ostatnim elementem budowy modelu miało być lakierowanie błyszczącym lakierem bezbarwnym. Tamiya okazała się za mało błyszcząca i zbyt miękka, inne nie były łatwo dostępne, więc wykorzystałem stary dobry Humbrol. I to był strzał w dziesiątkę. Do tej pory długi czas schnięcia, a przy tym skłonność do łapania kurzu, były dla mnie przeszkodą. Obecnie jednak wykorzystałem genialny wynalazek, jakim był piekarnik z termoobiegiem! Ustawiałem termostat na minimum i w pół godziny po malowaniu miałem już suchą zewnętrzną powierzchnię, a w dwa dni później można było spokojnie trzymać model, bez obawy o ślady. Dotychczas proces ten przy błyszczących farbach Humbrola trwał nawet do dwóch tygodni! Uzyskałem teraz błyszczącą twardą powierzchnię, na której jednak było kilka paprochów. Musiałem więc wypolerować powierzchnię. Użyłem drobnych papierów używanych przez modelarzy cywilnych, oraz pasty polerskiej Tamiya, ale z efektu końcowego nie byłem zadowolony- utraciłem ten błysk, jaki miał Humbrol po nałożeniu. Postanowiłem więc nałożyć jeszcze jedną cienką warstwę lakieru. Udało się nie złapać już żadnej drobinki i pozostała lustrzana powierzchnia.

Reasumując- dobrze wykonany model ciekawego samolotu, pozwalający wykonać przyciągające oko malowanie. Szkoda tylko, że jest tak słabo dostępny, oraz że nie oferuje wersji z nisko położonymi skrzydłami, używanej przez zespół „Żelazny”, lub w barwach „Red Bulla” przez Petera Besenyei. To by dopiero były ciekawe modele!

A teraz galeria

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9951
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Extra 300, Classic planes, 1:72

Postprzez dewertus » czwartek, 16 czerwca 2011, 00:56

Na ostatnim zdjęciu trzeba było dmuchnąć w śmigieło ;o)

Bardzo fajny model!
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Extra 300, Classic planes, 1:72

Postprzez KK » czwartek, 16 czerwca 2011, 01:01

Czytałem artykuł w SM i byłem pod wrażeniem ale teraz szukam szczęki na podłodze...
Jak byś mógł Piotr coś więcej o skrzelach i metodzie z wypiłowanym skalpelem napisać bo w relacji sam skalpel jest :-> i jak ten hełm pomalowałeś/chodzi mi o technikę/
KK
 

Re: Extra 300, Classic planes, 1:72

Postprzez donalyah00 » czwartek, 16 czerwca 2011, 01:15

Świetny! Również poprosiłbym o zbliżenie na skrzela w gotowym modelu. Fotka ze słuchawkami jest przednia! :mrgreen:
Pozdrawiam, Marek
--
La tête américaine.
Avatar użytkownika
donalyah00
 
Posty: 898
Dołączył(a): środa, 11 lutego 2009, 14:54
Lokalizacja: WRO

Re: Extra 300, Classic planes, 1:72

Postprzez spiton » czwartek, 16 czerwca 2011, 01:18

To chyba Twój najlepszy model. Naprawdę PIĘKNY !!
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Extra 300, Classic planes, 1:72

Postprzez piotr dmitruk » czwartek, 16 czerwca 2011, 01:20

Robert Ostrowski napisał(a):Jak byś mógł Piotr coś więcej o skrzelach i metodzie z wypiłowanym skalpelem napisać bo w relacji sam skalpel jest :-> i jak ten hełm pomalowałeś/chodzi mi o technikę/

Ostrze skalpela zeszlifowałem tarczą ścierną Dremela, tak żeby zostawić coś w rodzaju dłutka. Tą resztkę ostrza wbijałem nieco skośnie w folię, następnie nieco przekręcałem ostrze do pionu, dźwigając do góry fragment folii, tworzyłem pojedyncze skrzele. Skrzela widać najlepiej na ostatniej fotce.
Hełm jest maskowany taśmą Tamiya i malowany aerografem, biały pasek to kalka. Oslona słoneczna to cienka przezroczysta folia obciągnięta na jakiejś kulce, wycięta i pomalowana od tyłu na czarno.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9951
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Extra 300, Classic planes, 1:72

Postprzez KK » czwartek, 16 czerwca 2011, 01:25

Dzięki Piotr za wyjaśnienie
A słuchawki jak zrobiłeś bo do swojego "niebieskiego" Mi-2 chciałem wrzucić

Obrazek
KK
 

Re: Extra 300, Classic planes, 1:72

Postprzez piotr dmitruk » czwartek, 16 czerwca 2011, 01:39

To tylko krążki z plastiku i druciki.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9951
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Extra 300, Classic planes, 1:72

Postprzez Michał Janik » czwartek, 16 czerwca 2011, 08:17

Cudowności Piotrze!
Ładny samolot, atrakcyjne malowanie, piękne detale i jeszcze te słuchawki i hełm jako "wisienki na torcie".
Do tego wyczerpująca i dobrze napisana relacja.
Cudowności...

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: Extra 300, Classic planes, 1:72

Postprzez lejgo_inc » czwartek, 16 czerwca 2011, 09:07

Wygląda niezmiernie fachowo.
Cieszą oko detale jak np zawieszenie kółka ogonowego. Połysk jest elegancki, myślę że samochodziarze cywilni nie powstydziliby się podobnego rezultatu.
pozdrawiam, Leszek
http://www.shelfoddity.com
[Mankind has a perfect record in aviation; we never left one up there]
Avatar użytkownika
lejgo_inc
 
Posty: 1238
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Extra 300, Classic planes, 1:72

Postprzez crustian » czwartek, 16 czerwca 2011, 10:34

Świetny Amerykaniec, po prostu świetny. Moje ukłony
Nigdy nie kłóć się z głupim, bo postronni nie zauważą różnicy.
Obrazek Inowrocławskie Stowarzyszenie Modelarzy Redukcyjnych
Avatar użytkownika
crustian
 
Posty: 389
Dołączył(a): czwartek, 13 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Inowrocław-Hohensalza/Arrasate-Mondragon

Re: Extra 300, Classic planes, 1:72

Postprzez Sparrow » czwartek, 16 czerwca 2011, 10:57

Jak zwykle piękny model! Pomysł z kaskiem pilota i słuchawkami jest doskonały. Szczególne uznanie za skalę, toż to mikrus niemożebny. W skali to ok. 10 cm rozpiętości, jeśli się nie mylę. Jeszcze raz wielkie uznanie i "megasplendor"!
Sparrow
Avatar użytkownika
Sparrow
 
Posty: 642
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 14:08
Lokalizacja: Poznań

Re: Extra 300, Classic planes, 1:72

Postprzez pik » czwartek, 16 czerwca 2011, 13:14

Ten Extra jest naprawdę ekstra! Gratulacje!

Co do włożenia takiego modelu do piekarnika... Masz chłopie nerwy ze stali! ;o)
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: Extra 300, Classic planes, 1:72

Postprzez karambolis8 » czwartek, 16 czerwca 2011, 13:32

crustian napisał(a):Świetny Amerykaniec, po prostu świetny. Moje ukłony

Amerykaniec? Konstrukcja niemiecka, malowanie z Chile :->

Trochę cukru też ode mnie: na zdjęciu, o które dopytywałem wcześniej, nie było widać tych wszystkich detali. Super, że pamiętałeś o wstawieniu fotek, bo jest na czym oko zawiesić!
karambolis8
 
Posty: 2257
Dołączył(a): poniedziałek, 21 września 2009, 08:24

Re: Extra 300, Classic planes, 1:72

Postprzez Mac Eyka » czwartek, 16 czerwca 2011, 13:38

Model, jak zresztą wiekszość z twoich prac jest po prostu super.

karambolis8 napisał(a):Amerykaniec? Konstrukcja niemiecka, malowanie z Chile :->


A Chile to niby gdzie jest jak nie w Ameryce.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3032
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 53 gości