P-51B Mustang III - 112 Sqn RAF, Revell, 1:72

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

P-51B Mustang III - 112 Sqn RAF, Revell, 1:72

Postprzez Mecenas » niedziela, 19 czerwca 2011, 13:46

Przedstawiam poniżej moją interpretację wyglądu Mustanga nr FB247 w barwach 112 Dywizjonu RAF podczas kampanii we Włoszech. Oryginalna maszyna została utracona w dniu 12 grudnia 1944 roku podczas lotu rozpoznawczego w rejonie Sarajewa, pilot Lt. W.N. Spence.

Model powstawał w sumie przez kilka lat, dręczony moim zmiennym modelarskim szczęściem i zacięciem w budowie. Różne etapy budowy prześledzić można w wątku warsztatowym Dwa wykopki: P-51B i Me-262, Revell, 1:72.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich kolegów, którzy pomogli mi merytorycznie podczas budowy (w przypadkowej kolejności): Jaho63, KY Czart, RAV, Greatgonzo, Grzegorz 2107, Kuba P, Gienek i całej reszty forumowej spółki.


Oczywiście nie wszystko jest tak jak być powinno, ale chyba już tak zostanie. W wolnej chwili spróbuję podmalować jeszcze dwa detale: rury wydechowe oraz zacieki z paliwa - ich brak uzmysłowiłem sobie już podczas zakładania tego wątku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Reklama

modele polskich samolotów

Re: P-51B Mustang III - 112 Sqn RAF, Revell, 1:72

Postprzez Jaho63 » niedziela, 19 czerwca 2011, 14:06

Nie przesadziłeś trochę z tym matowym?
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: P-51B Mustang III - 112 Sqn RAF, Revell, 1:72

Postprzez Mecenas » niedziela, 19 czerwca 2011, 14:38

Jaho63 napisał(a):Nie przesadziłeś trochę z tym matowym?


Nie, jest idealnie :D On nie jest taki 100% matowy, malowałem bardzo rzadkim matem i starałem się nie kłaść go zbyt grubo. Aczkolwiek Mustang jest bardziej matowy niż Hunter czy Hurricane, to fakt.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: P-51B Mustang III - 112 Sqn RAF, Revell, 1:72

Postprzez pik » niedziela, 19 czerwca 2011, 14:53

Bardzo przykurzony i wypłowiały, ale ma to swój urok. Mnie sie podoba. Jedynie czepne się ramek oszklenia. Jakieś białe wapno wyłazi... ;o)

PS A co się stało z drugim wyrzutnikiem łusek?
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: P-51B Mustang III - 112 Sqn RAF, Revell, 1:72

Postprzez spiton » niedziela, 19 czerwca 2011, 15:29

Ustaw większą głębię ostrości. rozmyty obraz potęguje efekt "matowosci". Nie podoba mi sie kabinka.
Wygląda jakby do samolotu wchodziło się przez lup podwozia. Są części na stałe "zespawane" z kadłubem, jak tylne okienka, czy wiatrochron, ale środkowa cześć jest otwierana, i powinno być to widoczne. Poza tym nie jest dobrze malować kabiny jasnym gruntem. Dużo lepszy jest grunt czarny. Nie zostawia takich jasnych wygryzów, które wyglądają marnie. Radziłbym zwaszować to na czarno farba dla dzieci, i przetrzeć szmatką.

A poza tym bardzo fajny model. Podoba mi się 2x bardziej niż Hunter. Ma bardzo elegancki "malunek". I na dobrych fotach wyglądał by bardzo dobrze. Oczywiście jak zrobił byś coś z białymi "wygryzami" na kabince ,-).
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: P-51B Mustang III - 112 Sqn RAF, Revell, 1:72

Postprzez Mecenas » niedziela, 19 czerwca 2011, 16:35

pik napisał(a):Jedynie czepne się ramek oszklenia. Jakieś białe wapno wyłazi... ;o)

Spiton napisał(a):Oczywiście jak zrobił byś coś z białymi "wygryzami" na kabince

Przyjrzałem się bliżej o czym mówicie. Faktycznie, na ramkach zostały białe resztki pasty polerskiej Tamiyi. Wystarczyło przejechać wykałaczką i znikły.

Spiton napisał(a):Radziłbym zwaszować to na czarno farba dla dzieci, i przetrzeć szmatką.

Dzięki, ale boję się że mi wyjdzie F-18 a celuję w P-51 :)

pik napisał(a):PS A co się stało z drugim wyrzutnikiem łusek?

Ten typ tak miał :) Też myślałem, że powinny być dwa wyrzutniki i nawet przerobiłem model w tym kierunku. Potem się okazało, że jednak był jeden szeroki. Osobne wyrzutniki były bodajże w wersji D oraz A tudzież A-36 z 20mm działkami.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: P-51B Mustang III - 112 Sqn RAF, Revell, 1:72

Postprzez spiton » niedziela, 19 czerwca 2011, 17:12

Mecenas napisał(a):
Spiton napisał(a):Radziłbym zwaszować to na czarno farba dla dzieci, i przetrzeć szmatką.

Dzięki, ale boję się że mi wyjdzie F-18 a celuję w P-51 :)


Pisałem o tym białym na ramkach kabinki a nie całym modelu. Wyglądało jak poszarpane brzegu po zdjęciu masek. Ale skoro to pasta polerska to super.
Wrzuć fotę jak wygląda po wytarciu.
Model Revella ma bardzo elegancką strukturę powierzchni. U Ciebie wygląda to, jakbyś model zaszpachlował, a linie podziału elegancko domalował ołówkiem. Wygląda to bardzo fajnie, ale czy to zamierzony efekt ??
Czy lekkie podkreślenie istniejących linii podziału nie dodałoby trochę ostrości modelowi ??
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: P-51B Mustang III - 112 Sqn RAF, Revell, 1:72

Postprzez Mecenas » niedziela, 19 czerwca 2011, 19:01

Zdjęcia zrobię może na następny weekend. Po południu skiepściła się u mnie pogoda, znikło słonko a przyszły chmury i jakieś grzmoty i jest teraz ciemno i straszno :) Poza tym zwinąłem stanowisko fotograficzne. Sfotografuję Ci te ramki oszklenia i od razu zacieki z paliwa.
spiton napisał(a):Model Revella ma bardzo elegancką strukturę powierzchni. U Ciebie wygląda to, jakbyś model zaszpachlował, a linie podziału elegancko domalował ołówkiem. Wygląda to bardzo fajnie, ale czy to zamierzony efekt ??
Czy lekkie podkreślenie istniejących linii podziału nie dodałoby trochę ostrości modelowi ??


Nic nie szpachlowałem, linie są oryginalne poza okolicami oszklenia kokpitu. Najpierw zapuściłem wszystko washem z czarnej Vallejo, ale był trochę słabo widoczny. Poprawiłem zatem czarną pastelą naniesioną cienkim miękkim pędzelkiem 00 i wytartą później w różnych kierunkach wacikiem higienicznym. Panele się trochę bardziej podkreśliły a przy okazji powstał ten efekt brudu na kamuflażu. Trochę w tym przypadku a trochę zamierzonego modelowania i "wyciągania" efektu.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: P-51B Mustang III - 112 Sqn RAF, Revell, 1:72

Postprzez spiton » niedziela, 19 czerwca 2011, 20:56

Mecenas napisał(a): Poprawiłem zatem czarną pastelą naniesioną cienkim miękkim pędzelkiem 00 i wytartą później w różnych kierunkach wacikiem higienicznym.

Ta operacja wyszła super. Właśnie miałem spytać jak to zrobiłeś ,-)
Ale spytam, czy tą pastele czymś utrwalałeś?
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: P-51B Mustang III - 112 Sqn RAF, Revell, 1:72

Postprzez Mecenas » niedziela, 19 czerwca 2011, 21:04

spiton napisał(a):Ale spytam, czy tą pastele czymś utrwalałeś?


Tak, wykończeniowym matem, uwiecznionym już na fotkach. Specyfika pasteli jest taka, że się łatwo wycierają i brudzą wszystko dookoła. Cała operacja przebiegała w gumowych rękawiczkach, jak najmniej dotykania modelu na już naniesionych powierzchniach i zaraz na drugi dzień nanoszenie matu.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: P-51B Mustang III - 112 Sqn RAF, Revell, 1:72

Postprzez spiton » niedziela, 19 czerwca 2011, 21:10

Wyszło nieźle (operacje z pastelą). Zwłaszcza, że z moich doświadczeń wynika , że cześć pastelowych "mgiełek" po pryśnięciu bezbarwnym znika ,-)).U Ciebie, to co zostało wygląda bardzo akuratnie.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: P-51B Mustang III - 112 Sqn RAF, Revell, 1:72

Postprzez Mecenas » piątek, 24 czerwca 2011, 11:15

Fotografowanie zdecydowanie nie jest moim ulubionym zajęciem. Kombinowałem z ustawieniami aparatu: względem zwiększyłem głębię a cała sesja wyszła do kitu. Niemniej na tym zdjęciu widać wszystkie moje poprawki: zacieki z paliwa oraz poprawki na oszkleniu.

Obrazek
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: P-51B Mustang III - 112 Sqn RAF, Revell, 1:72

Postprzez spiton » piątek, 24 czerwca 2011, 11:21

Ramki oszklenia -żyleta. Skoda, ze zniknęła obwódka bocznej ramki. Może dorysuj ją ostrym ołówkiem.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: P-51B Mustang III - 112 Sqn RAF, Revell, 1:72

Postprzez Mecenas » piątek, 24 czerwca 2011, 11:26

Spróbuję je jednak naciąć, podmalować i zapuścić washem, ale musi mi się wcześniej zebrać na odwagę. Osobiście bardziej jestem jednak zadowolony z zacieków paliwa niż oszklenia.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: P-51B Mustang III - 112 Sqn RAF, Revell, 1:72

Postprzez Mecenas » niedziela, 24 lipca 2011, 15:11

Na potrzeby portalu Aeroscale zrobiłem dzisiaj nowe zdjęcia przy okazji ćwicząc się w sztuce obsługi aparatu. Z tych dwóch ujęć jestem szczególnie dumny :) W skali forum raczej bez opadu szczęki, ale ja jestem z siebie dumny :) Nic nie retuszowane, poza rozmiarem i wstawieniem logotypu.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 84 gości