Dassault Rafale C Hobby Boss 1/72

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Dassault Rafale C Hobby Boss 1/72

Postprzez raptorf22 » poniedziałek, 20 czerwca 2011, 21:32

Wreszcie ukończony Rafale w mojej ulubionej skali.
Dla mnie sylwetka tego myśliwca jest wyjątkowa, inżynierowie wspaniale połączyli kadlub w układzie litery T oraz wloty powietrza tworząc piękną bryłę płatowca.

Model Hobby Bossa jest przeskalowny w dół z skali 1/48, części pasują, nie wymaga szpachlowania jedynie należy zwrócić uwagę na dokładność sklejenia i kontrolę spoin.

Sam model ma kilka baboli w pudełku (chodzi o najnowszą wesję F3), należy z dokumentacją zdjęciową dokonać sprawdzenia konkretnego egzemplarza, musiałem wykonać kalkomanię z godłem na stateczniku w własnym zakresie gdyż HB zrobił babola jak ma w zwyczaju.

Malowanie samolotu wykonałem kolorem Fs 36270, dedykowany FS 36320 jest zdecydowanie zbyt niebieskawy, dlatego kolor dobrałem na podstawie zdjęć i wylądu na żywo. Osłona kabiny oraz wiatrochron został pryśnięty mieszanką Tamoya Smoke oraz Clear Orange. Na koniec wykonałem trochę zacieków i okopceń, linie przyciemniono szarym waszem oraz pod farba bazową przebija delikatne cieniowanie. Są to stosukowo nowe samoloty więc trzeba uważać z brudem.

Model przedstawia samolot o numerze seryjnym 104, kod 7-HH w wersji F3 z jednostki EC 1/7 "Provence" z Saint-Dizier. Maszyna wykonywała turę bojową w Afganistanie w 2007 roku. Wykonałem wersję czysto myśliwską uzbrojoną w pociski Mica EM oraz IR.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
raptorf22
 
Posty: 482
Dołączył(a): niedziela, 5 października 2008, 22:04
Lokalizacja: Poznań

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Dassault Rafale C Hobby Boss 1/72

Postprzez Der-Steppenwolf » poniedziałek, 20 czerwca 2011, 21:46

Gratuluję pięknego modelu. podoba mi się czystość wykonania i subtelne cieniowanie linii podziału. Na zdjęciu przedstawiającym samolot od tyłu statecznik zdaje się być lekko odchylony od pionu, ale może to tylko wrażenie. Model naprawdę udany. ;o)
Avatar użytkownika
Der-Steppenwolf
 
Posty: 37
Dołączył(a): piątek, 18 lipca 2008, 21:28

Re: Dassault Rafale C Hobby Boss 1/72

Postprzez spiton » poniedziałek, 20 czerwca 2011, 22:10

Fajny !! Nawet bardzo. Chodzi za mną ten model ale w wersji M.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Dassault Rafale C Hobby Boss 1/72

Postprzez donalyah00 » poniedziałek, 20 czerwca 2011, 22:18

Subtelny to właściwe słowo. Podoba mi się sam model jak i fotki (świetnie widoczny kontrast pomiędzy matowym płatowcem a wypolerowaną osłoną kabiny). Gratulacje!
Pozdrawiam, Marek
--
La tête américaine.
Avatar użytkownika
donalyah00
 
Posty: 898
Dołączył(a): środa, 11 lutego 2009, 14:54
Lokalizacja: WRO

Re: Dassault Rafale C Hobby Boss 1/72

Postprzez spiton » poniedziałek, 20 czerwca 2011, 22:22

Kabinka pięknie pomalowana. Szkoda, że niedomknięta.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Dassault Rafale C Hobby Boss 1/72

Postprzez dzejo » poniedziałek, 20 czerwca 2011, 22:30

Świetny :!: , bardzo mi się podoba
pozdrawiam
Andrzej
dzejo
 
Posty: 395
Dołączył(a): poniedziałek, 17 grudnia 2007, 20:21
Lokalizacja: Koło

Re: Dassault Rafale C Hobby Boss 1/72

Postprzez erkamo » poniedziałek, 20 czerwca 2011, 22:58

spiton napisał(a):Kabinka pięknie pomalowana. Szkoda, że niedomknięta.

Otóż to. Czy to tylko tak do zdjęcia została przymknięta, czy rzeczywiście jest tak fatalnie dopasowana. Taka szpara psuje cały efekt tego ładnego modelu :-/
Wszystko pięknie tylko to spasowanie kabiny absolutnie nie przystaje do poziomu reszty modelu.
Pozdrawiam

erkamo.

"...Protest Chin przyczyną rozwiązania ONZ, zadłużenie USA..., sprzedaż Alaski dla..." - Juliusz Machulski - wizjoner czy fantasta?
erkamo
 
Posty: 690
Dołączył(a): niedziela, 2 marca 2008, 23:56

Re: Dassault Rafale C Hobby Boss 1/72

Postprzez spiton » poniedziałek, 20 czerwca 2011, 23:23

erkamo napisał(a):
spiton napisał(a):Kabinka pięknie pomalowana. Szkoda, że niedomknięta.

Otóż to. Czy to tylko tak do zdjęcia została przymknięta, czy rzeczywiście jest tak fatalnie dopasowana. Taka szpara psuje cały efekt tego ładnego modelu :-/
Wszystko pięknie tylko to spasowanie kabiny absolutnie nie przystaje do poziomu reszty modelu.


Ostatnio miałem podobnie z moim F-5. Kiedy przykleiłem kabinkę, okazało się, że jest krzywo, bo ustrojstwa do jej otwierania(F-5 ma za fotelem taki skomplikowany "narząd" do otwierania kabiny) zepchnęło ją lekko w jedna stronę.
Nie wytrzymałem , odkleiłem i poprawiłem. Ale mój F-5 to "złom" i miałem świadomość, że jak trochę farby odpadnie, to i tak nie będzie widać ,-)).
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Dassault Rafale C Hobby Boss 1/72

Postprzez raptorf22 » wtorek, 21 czerwca 2011, 08:38

Osłona kabiny jest owszem niedomknięta, zostawiłem ją celowo w wersji otwieranej dla wyczyszczenia ewentualnego kurzu. czasem zbiera się pomimo zaklejenia. Sama osłona kabiny nie jest idealnie dopasowana w modelu , jednak też zmieniłem założenia co do samej prezentacji .Najpierw miała być otwarta, potem jednak przymknełem , aby nie tracić pieknej lini samolotu. Na domiar wszystkiego osłony przy poprawnym sklejeniu jej elementów nie można domknąć, wystają ramy wewnętrznej ramki.
Przymknełem na nią oko, w wersji B , którą zaczne kleić jest lepiej.
raptorf22
 
Posty: 482
Dołączył(a): niedziela, 5 października 2008, 22:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Dassault Rafale C Hobby Boss 1/72

Postprzez Adam » wtorek, 21 czerwca 2011, 11:35

Bardzo ładne wykonanie, bardzo ładnego samolotu.
Z kabinami tak bywa, że nie wiele można zrobić aby poprawić kształt. W moich samolotach z Wielkiej Wojny ten problem nie istnieje :mrgreen: , a w samolotach z Wietnamu zostawiam kabiny otawrte. :D
Adam
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 11:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dassault Rafale C Hobby Boss 1/72

Postprzez spiton » wtorek, 21 czerwca 2011, 12:15

Jest jeszcze takie narzędzia jak papier ścierny, pilnik i skalpel ,-)). Niepasujące części się ich boją ,-)).
Tym smołkiem malowałeś w środku , czy na zewnątrz ??
W każdym razie wyszło niesamowicie !!
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Dassault Rafale C Hobby Boss 1/72

Postprzez LordDisneyland » wtorek, 21 czerwca 2011, 13:10

Świetny model, kolor oszklenia kabiny wyszedł rewelacyjnie - a ja się zastanawiałem, czego by tu do smołka dodawać :) Niespecjalnie mi się ten samolot podobał, ale chyba pora zmienić zdanie...
Born to lose - out to lunch
- Ian "Lemmy" Kilmister
Avatar użytkownika
LordDisneyland
 
Posty: 904
Dołączył(a): piątek, 25 kwietnia 2008, 12:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dassault Rafale C Hobby Boss 1/72

Postprzez erkamo » wtorek, 21 czerwca 2011, 13:37

raptorf22 napisał(a):Osłona kabiny jest owszem niedomknięta, zostawiłem ją celowo w wersji otwieranej dla wyczyszczenia ewentualnego kurzu. czasem zbiera się pomimo zaklejenia. Sama osłona kabiny nie jest idealnie dopasowana w modelu , jednak też zmieniłem założenia co do samej prezentacji .Najpierw miała być otwarta, potem jednak przymknełem , aby nie tracić pieknej lini samolotu. Na domiar wszystkiego osłony przy poprawnym sklejeniu jej elementów nie można domknąć, wystają ramy wewnętrznej ramki.
Przymknełem na nią oko, w wersji B , którą zaczne kleić jest lepiej.


O.K. To już wszystko wyjaśnia. Jest to jedyny element na Twoich zdjęciach, który bardzo rzucił mi się w oczy na niekorzyść. Ponieważ jednak funkcję "antykurzową" uznaję też za bardzo ważną, Twoje tłumaczenie uznaję niniejszym za wystarczające :mrgreen:
Pozdrawiam

erkamo.

"...Protest Chin przyczyną rozwiązania ONZ, zadłużenie USA..., sprzedaż Alaski dla..." - Juliusz Machulski - wizjoner czy fantasta?
erkamo
 
Posty: 690
Dołączył(a): niedziela, 2 marca 2008, 23:56

Re: Dassault Rafale C Hobby Boss 1/72

Postprzez ariel007 » wtorek, 21 czerwca 2011, 13:38

Bardzo ładny, elegancki model, czysto zrobiony, gratuluję.
Ja takim (oczywiście mój to się do pokazania nie nadaje :oops: ) wróciłem do modelarstwa rok temu.
Niech się rury pną do góry...
In thrust we trust!
ariel007
 
Posty: 199
Dołączył(a): niedziela, 29 sierpnia 2010, 19:09
Lokalizacja: Wawer

Re: Dassault Rafale C Hobby Boss 1/72

Postprzez spiton » wtorek, 21 czerwca 2011, 14:22

erkamo napisał(a):Ponieważ jednak funkcję "antykurzową" uznaję też za bardzo ważną, Twoje tłumaczenie uznaję niniejszym za wystarczające :mrgreen:


Ale się erkamo dałeś nabrać !!! <<-)))
Tak, czy inaczej modelik śliczny i zachęcający do sklejenia Rafale. Też zawsze fascynowała mnie sylwetka tego myśliwca z przodu. Zresztą słyszałem, że jest lepszy od Eurofightera Typhoona.
Zgrzyt polega na tym, że zrobiłeś szparę na najbardziej efektownym i przykuwającym uwagę elemencie-kabince.
Ostatnio edytowano wtorek, 21 czerwca 2011, 16:08 przez spiton, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 58 gości