Bf 109 G-14, Hasegawa 1/48

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Bf 109 G-14, Hasegawa 1/48

Postprzez posejdon » piątek, 26 sierpnia 2011, 08:31

Witam.
Chciałbym zaprezentować model zrobiony przeze mnie jakiś czas temu. Ma przedstawiać maszynę należącą do 1./JG53, którą koniec wojny zastał w Bad Aibling. Malowanie wg instrukcji z zestawu... Szkoda, że zasady malowania i zdjęcie tego samolotu znalazłem już po jego ukończeniu. Przepraszam za jakość zdjęć - robione telefonem (po kliknięciu w lewy górny róg zdjęcia będzie trochę ostrzejsze).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
posejdon
 
Posty: 876
Dołączył(a): środa, 15 grudnia 2010, 16:05
Lokalizacja: Bródno

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Bf 109 G-14, Hasegawa 1/48

Postprzez Aleksander » piątek, 26 sierpnia 2011, 08:57

Piękny "Gustaw"! Podobają mi się ślady eksploatacji - zwłaszcza te cienkie strużki oleju spod okapotowania silnika. Nie wiem, jak z porównaniem ze zdjęciem oryginału, ale generalnie bardzo mi się podoba. Spróbuj zrobić zdjęcia dobrym aparatem, model na pewno na tym zyska!
Co do "merytoryki" - Kuba P. pewnie będzie wiedział więcej :lol:
Gratulacje!
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Bf 109 G-14, Hasegawa 1/48

Postprzez Kuba P. » piątek, 26 sierpnia 2011, 09:30

Fajny, wygląda bardzo dobrze. Jest małe zamieszanie na prawej stronie kadłuba z konfiguracją pokryw wlewów i ich oznakowaniem oraz wnękami podwozia ale to już po jabłkach i nie ma co drążyć tematu.
Fajny smaczek z czerwonymi goleniami podwozia i to z podmalówkami i naprawami. Jak się dobrze przyjrzeć zdjęciom 109 z końca wojny to one takie właśnie są, połatane, polepione taśmą. Fajny model, mam rozbabrane na etapie czyszczenia części dwie podobne sztuki i zero czasu na budowanie :(
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Bf 109 G-14, Hasegawa 1/48

Postprzez piotr dmitruk » piątek, 26 sierpnia 2011, 10:25

Bardzo ładnie pomalowany1
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9949
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Bf 109 G-14, Hasegawa 1/48

Postprzez Jaho63 » piątek, 26 sierpnia 2011, 10:47

Mnie też bardzo się podoba. Trochę dziwnie wyglądają te ostre, wyraźne krawędzie kolorów na styku z RLM 76 (?)
Obrazek
ale ja "experten" nie jestem. Ogólny widok bardzo "prawdziwy" jest!
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Bf 109 G-14, Hasegawa 1/48

Postprzez posejdon » piątek, 26 sierpnia 2011, 11:53

Dziękuję za dobre słowo. Wlewy i ich oznaczenie są chyba wg instrukcji - tu wyszła moja nieznajomość tematu... Ostre przejścia kolorów na kadłubie - to mnie też bardzo razi. Niestety dopiero po ukończeniu zgłębiłem temat na tyle, żeby wiedzieć jak to powinno wyglądać.
Jestem teraz na etapie rozgrzebywania Bf 109 K-4 więc po wypłacie pewnie kupię aparat i założę jakiś warsztat licząc na pomoc Szanownych w uniknięciu tak fundamentalnych skuch.
Avatar użytkownika
posejdon
 
Posty: 876
Dołączył(a): środa, 15 grudnia 2010, 16:05
Lokalizacja: Bródno

Re: Bf 109 G-14, Hasegawa 1/48

Postprzez Kuba P. » piątek, 26 sierpnia 2011, 13:32

posejdon napisał(a):Wlewy i ich oznaczenie są chyba wg instrukcji - tu wyszła moja nieznajomość tematu...


Już Ci wyjaśniam:

[1] Wlewy:
Po prawej stronie grzbietu kadłuba w 109 G mogło być zależnie od wersji: 0, 1, 2 lub 3 dekle nad wlewami/zaworami różnych instalacji.
W G-14 (o ile ten samolot to faktycznie G-14 a nie G-6, ale zdjęcie nie pozwala na jednoznacznie stwierdzenie) mogły występować 2 lub 3 te dekle. Tylny to wlew paliwa rozruchowego i jest w G-14 z reguły zawsze, przedni górny to wlew mieszanki MW-50/GM-1 i też powinien być, ten poniżej to dojście do zaworu instalacji GM-1 i ten występował nie we wszystkich samolotach. Twój samolot to produkcja Mtt. Regensburg. O ile nie był jakimś wyjątkiem to typowo tego dolnego owalu mieć nie powinien. Hase zrobiła po prostu uniwersalny kadłub i trzeba niekiedy detale szpachlować.

[2] Oznaczenie:
Każdy z trzech producentów inaczej oznaczał wlewy materiałów pędnych. Generalna zasada była taka, że paliwo oznaczano żółtym trójkątem z podaną liczbą oktanową lub typem paliwa a mieszankę MW trójkątem oznakowanym odpowiednio.
Paliwo rozruchowe, to lane do tylnego małego zbiorniczka było innym pod względem składu i właściwości niż zwykłe B4/C3 jakie spalał silnik normalnie. Jeśli wlew był oznaczony to albo samym żółtym trójkątem albo jakimś z podpisem "Anlasskraftstoff". Ty masz trójkąt C3, który tam raczej nie miał prawa trafić. Wlew MW masz oznaczony trójkątem, który o ile mnie już pamięć nie zawodzi był typowy dla Erla no i nie występował raczej w tym położeniu. Na lewej stronie oznaczenie wlewu paliwa masz poprawne.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Bf 109 G-14, Hasegawa 1/48

Postprzez _iceboy » piątek, 26 sierpnia 2011, 14:09

Bardzo elegancka 109 :) czekamy na K-4.
Avatar użytkownika
_iceboy
 
Posty: 987
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:22
Lokalizacja: Konin/Warszawa

Re: Bf 109 G-14, Hasegawa 1/48

Postprzez posejdon » piątek, 26 sierpnia 2011, 21:41

Tych trójkątów na prawej burcie to w ogóle nie powinno być - widać to wyraźnie na zdjęciu. Przed chwilą znalazłem instrukcję do tego zestawu i - o zgrozo - zobaczyłem, że na schemacie malowania nie ma tego wlewu GM-1. Jak mogłem to przeoczyć...
Według książki Krzysztofa Wołowskiego "Bf 109 Late versions" trójkąt oznaczający wlew MW-50 w Mtt Regensburg i Erla był taki sam (zresztą taki jest również na moim modelu - czysty przypadek). Drugie malowanie z pudełka to maszyna produkcji WNF, które to zakłady miały wg w.w. książki inny trójkąt - ten jest do wyboru w kalkach jako opcjonalny.
Już miałem psioczyć na niedokładną instrukcję a chyba czeka mnie wizyta u okulisty :)
Z pozostałych braków to nie ma u mnie pokrywy akumulatora (?) na tylnej ścianie kabiny.

Czy falka na krawędzi natarcia występowała zawsze na maszynach wersji G i K? Bo np. na F chyba niekoniecznie?
Avatar użytkownika
posejdon
 
Posty: 876
Dołączył(a): środa, 15 grudnia 2010, 16:05
Lokalizacja: Bródno

Re: Bf 109 G-14, Hasegawa 1/48

Postprzez Kuba P. » piątek, 26 sierpnia 2011, 21:50

posejdon napisał(a):Według książki Krzysztofa Wołowskiego "Bf 109 Late versions" trójkąt oznaczający wlew MW-50 w Mtt Regensburg i Erla był taki sam (zresztą taki jest również na moim modelu - czysty przypadek).


To Erla i WNF stosowały bardzo podobny trójkąt. Kolorowy, żółto-biało-czerwony z pasami i napisem Sondenrstoff w różnych wariacjach. Dla Mtt częstym jest zwykły trójkąt żółty z napisem Sondernstoff lub MW / MW50. Ewentualnie trójkąta nie ma a jest biały napis Sondernstoff pod wlewem.
Samoloty Mtt przeważnie nie mają trókąta pod wlewem paliwa rozruchowego.

posejdon napisał(a):Tych trójkątów na prawej burcie to w ogóle nie powinno być - widać to wyraźnie na zdjęciu.


No ale to nie znaczy, że to nie jest G-14. Tak jak wyżej, rozruchowy nie oznakowany, pod wlewem MW może być malutki napis i go nie widać. Znasz jakieś inne foto jak to z góry z prawej strony?

posejdon napisał(a):Czy falka na krawędzi natarcia występowała zawsze na maszynach wersji G i K? Bo np. na F chyba niekoniecznie?


Różnie, zależnie od tego, kto zrobił i pomalował skrzydła. Falka na F jak najbardziej możliwa, tak samo i na E.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Bf 109 G-14, Hasegawa 1/48

Postprzez posejdon » piątek, 26 sierpnia 2011, 22:17

Kuba P. napisał(a):Ewentualnie trójkąta nie ma a jest biały napis Sondernstoff pod wlewem.


Masz może jakieś zdjęcie przedstawiające ten napis? Nie wiedziałem, że było to tak oznaczone. Na wszystkich kolorowankach zawsze tylko trójkąt albo nic.

Kuba P. napisał(a):No ale to nie znaczy, że to nie jest G-14.


Tego absolutnie nie mogę podważyć.

Kuba P. napisał(a):Znasz jakieś inne foto jak to z góry z prawej strony?


Znam mało zdjęć ale poszukam.
Avatar użytkownika
posejdon
 
Posty: 876
Dołączył(a): środa, 15 grudnia 2010, 16:05
Lokalizacja: Bródno

Re: Bf 109 G-14, Hasegawa 1/48

Postprzez Kuba P. » piątek, 26 sierpnia 2011, 22:43

posejdon napisał(a):Masz może jakieś zdjęcie przedstawiające ten napis? Nie wiedziałem, że było to tak oznaczone.


Tak. To cholernie trudno zobaczyć, bo napis jest mały, biały i napisany cienutkimi literkami. Fotka K-4 w Bf 109 of JG 52 in Deutsch Brod, JAPO, str. 43. Próbowałem Ci zeskanować, ale mój skaner nie daje rady. Na żywo w druku widać, na skanie raster nie pozwala.
Przy okazji szukałem na dysku jakiegoś foto i znalazłem, ze na G-14/AS 786316 białe 4 trójkąt MW (typowy dla Mtt) umieszczony jest bardzo nisko. Oglądałem to foto 666 razy i nie zauważyłem :)

Obrazek
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Bf 109 G-14, Hasegawa 1/48

Postprzez posejdon » sobota, 27 sierpnia 2011, 11:52

Czyli jednak mógł być niżej? Ciekawe czy była tam jeszcze pokrywa GM-1. Może na "moim" egzemplarzu też to tak wyglądało tylko tuż przed zrobieniem zdjęcia się zmazało/odkleiło (niepotrzebne skreślić) ;o)

A ten napis na masce? Co tam mogło być napisane? Dane silnika?
Avatar użytkownika
posejdon
 
Posty: 876
Dołączył(a): środa, 15 grudnia 2010, 16:05
Lokalizacja: Bródno

Re: Bf 109 G-14, Hasegawa 1/48

Postprzez dewertus » sobota, 27 sierpnia 2011, 16:32

Bardzo gustowny Gustaw ;o) , i w dodatku z mojego ulubionego "asiastego" pułku. Malowanie i brudzenie bardzo mi się podoba.
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bf 109 G-14, Hasegawa 1/48

Postprzez Georg01 » sobota, 27 sierpnia 2011, 18:08

Messer wyglądem i malowaniem przekonuje ! Dobra, solidna robota. Podoba się i widać porządne modelarstwo.

Są zalety są i wady. Jeżeli to ma być Mtt. Regensburg to co w modelu robi prawa beula od MG 131 z tą dodatkową malutką beulą u jej dołu - tą malutką beulę montowała tylko Erla. Oczywiście można założyć jakąś mieszankę części, wszak to koniec wojny, ale taka osłona silnika z Erla rodem z antycznego już w tym czasie przecież G-5 na samolocie G-14 jest prawdopodobna, ale to prawdopodobieństwo jest bardzo małe :mrgreen: Bardzo ryzykowne połączenie części różnych producentów. Na znanych mi zdjęciach G-14 z niskim statecznikiem nie występuje. Po co wprowadzać do modelu elementy bardzo mało prawdopodobne.
Linka antenki jest załamana w kierunku kadłuba dzięki tej dodatkowej odnodze idącej w dół. Raczej ta odnoga nie ciągnęła linki w dół. Przynajmniej tak widzę na zdjęciach. Ale zdjęć może być dużo i może są też takie gdzie jest załamana w dół w tym miejscu.

Pozdrawiam i gratuluję udanego i bardzo przekonująco wyglądającego modelu. Zdjęcia sobie zapisałem i będę wykorzystywał przy budowie swojego. Bardzo dobry wzór do naśladowania.

GC
Avatar użytkownika
Georg01
 
Posty: 1034
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 13:03

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 58 gości