PZL P-50 Jastrząb, 1:72, PZW Siedlce, vintage!

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

PZL P-50 Jastrząb, 1:72, PZW Siedlce, vintage!

Postprzez drabik » poniedziałek, 3 października 2011, 12:04

Nie będzie historii jednej maszyny bo też i trudno ją stworzyć wokół samolotu, który powstawał praktycznie u progu wojny i jeśli mnie pamięć nie myli (choć z tą wraz z wiekiem bywa coraz gorzej) nawet nie miał przesadnych szans w niej uczestniczyć. Będzie za to raczej historia modelu, choć trudno ten produkt wyjściowy nazwać modelem. Nie powiem, że "kto sklejał ten wie" (bo byłby to plagiat) - jaki to gniot. Powiem za to, że gnany przemożną chęcią nabycia tego wyrobu modelopodobnego w końcu się skusiłem i za pośrednictwem poczty ściągnąłem zanabyty kawałek plastiku, zapakowanego ewidentnie w woreczek z podobnego okresu kopalnianego. Wewnątrz znajdowała się mydelniczka w kawałkach, z dobrze znanego części forumowiczów półprzezroczystego plastiku. Pozbawiona m.in. czegoś, co finalnie miałoby być połówką silnika czy reflektorem lądowania.
Zaledwie przed tygodniem po raz n-ty spojrzałem na woreczek, zebrałem się na odwagę, uwolniłem trochę zaprzeszłego powietrza wraz z kawałkami mydelniczki. I skleiłem... starałem się to robić najporządniej jak umiem, tak, by model na tyle na ile to jest możliwe nie tyle przypomniał pierwowzór a raczej poprostu nie straszył. Jak wszystko w moim przypadku jest "wintydż" - czyli nie wzbogaciłem go o przetłoczenia osłony silnika jak również o km-y o których producent modelu najwyraźniej zapomniał. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują również, że udało mi się odwrotnie wkleić podwozie - przy tej czynności kierowałem się po prostu zdrowym rozsądkiem a kiedy później, tknięty złym przeczuciem, spojrzałem na plany było już z lekka "po ptokach". Garb za kabiną powstał z fabrycznego garbu, przypadkowych kawałków plastiku i połowy tubki szpachli; oryginalny przypominał... no w sumie nic nie przypominał.
Ostatnie zdjęcie przeznaczam głównie dla wielbicieli kręcących się śmigiełek... :P
Pozdrawiam

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
drabik
 
Posty: 156
Dołączył(a): piątek, 30 lipca 2010, 09:35

Reklama

Re: PZL P-50 Jastrząb, 1:72, PZW Siedlce, vintage!

Postprzez Milos Varak » poniedziałek, 3 października 2011, 13:13

Moim zdaniem, wyszedłeś zwycięsko w sklejaniu tego grzmota. A w porównaniu z moim to nawet nie ma co gadać :D. Osobiście nie mam zamiaru ponownie sklejać tego modelu, mimo że mój był tryśnięty z normalnego plastiku.
Milos Varak
 

Re: PZL P-50 Jastrząb, 1:72, PZW Siedlce, vintage!

Postprzez Grzegorz2107 » poniedziałek, 3 października 2011, 13:38

Vintage rządzi!
Sądzę, że inicjatywa Jarka i moja, żeby zachęcać do budowania starych modeli odnosi pomału sukces. :)

To był zdumiewający regres w polskiej produkcji modeli plastikowych pod koniec lat 80-tych. Pojawiły się wtedy już pierwsze , całkiem dobrze wykonane modele 1/48 (Lublin i RWD-8), w 1988 roku wyszedł też 7TP w 1/35 , a tu nagle taka przykra niespodzianka jak Jastrząb do niczego nie podobny.

Pojawiła się ostatnio żywica P.50, dostępna na serwisach aukcynych, ale niedaleko jej do tego grzmota, chociaż twórca twierdzi, że jest na bazie nowych planów i zdjęć. Trzeba poczekać, aż Czesi nam zbudują model...
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 65 gości