Defiant Mk.I (MPM 1/72)

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Re: Defiant Mk.I (MPM 1/72)

Postprzez RAV » poniedziałek, 17 października 2011, 12:09

Grzegorz2107 napisał(a):Malowanie tego Defianta jest dla mnie ciągle niepewne. Jak się patrzy na przykłady niewątpliwie "czarnych" maszyn z tego okresu, to nie można za mocno być czegokolwiek pewnym.

Na drugim zdjęciu widać, że numer seryjny jest jaśniejszy od tła, czyli najprawdopodobniej czerwony na czarnym. Na zdjęciu N3437 Gretza dopatrzył się numeru ciemniejszego od tła, czyli czarnego na łaciatym. Co prawda pod pewnymi kątami błyszczący/świeży czerwony mógłby wyjść ciemniej od starego, matowego czarnego, ale zaufałem opublikowanej interpretacji.

PS. Ależ zjechane te Twoje Defianty...
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Reklama

Re: Defiant Mk.I (MPM 1/72)

Postprzez Grzegorz2107 » poniedziałek, 17 października 2011, 14:16

RAV napisał(a):
Grzegorz2107 napisał(a):Malowanie tego Defianta jest dla mnie ciągle niepewne. Jak się patrzy na przykłady niewątpliwie "czarnych" maszyn z tego okresu, to nie można za mocno być czegokolwiek pewnym.

Na drugim zdjęciu widać, że numer seryjny jest jaśniejszy od tła, czyli najprawdopodobniej czerwony na czarnym. Na zdjęciu N3437 Gretza dopatrzył się numeru ciemniejszego od tła, czyli czarnego na łaciatym. Co prawda pod pewnymi kątami błyszczący/świeży czerwony mógłby wyjść ciemniej od starego, matowego czarnego, ale zaufałem opublikowanej interpretacji.

PS. Ależ zjechane te Twoje Defianty...


W 1941 sporo było malowań mało regulaminowych.
Serial jest silnym argumentem za kamuflażem DE/DG. Czytałem kilkanaście lat temu ten artykuł Gretzyngiera i mnie przekonał, ale nie do końca. Na poniższym zdjęciu kolor czerwony wyszedł dużo ciemniej niż czarny:
Obrazek

Pozostaje oczywiście pytanie: Czy czerwony serial mógł współistnieć z ciągle szarymi literami kodowymi?
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Defiant Mk.I (MPM 1/72)

Postprzez pik » poniedziałek, 17 października 2011, 20:07

A są tam jakiekolwiek informacje dotyczące N3437?
Jak ciekawi cię dogłębnie "kariera" tej maszyny, to możesz prześledzić i wyłuskać info z record book'ów 307go: http://orb.polishaf.pl/unit/307sqn .
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: Defiant Mk.I (MPM 1/72)

Postprzez szymony » środa, 19 października 2011, 23:14

Grzegorz2107 napisał(a):W 1941 sporo było malowań mało regulaminowych.
Serial jest silnym argumentem za kamuflażem DE/DG. Czytałem kilkanaście lat temu ten artykuł Gretzyngiera i mnie przekonał, ale nie do końca. Na poniższym zdjęciu kolor czerwony wyszedł dużo ciemniej niż czarny:
Obrazek

Pozostaje oczywiście pytanie: Czy czerwony serial mógł współistnieć z ciągle szarymi literami kodowymi?

Bardzo szanuję ludzi którzy podejmują się interpretacji takich archiwalnych fotek. Nie wiem tylko czy przy swych wywodach biorą pod uwagę materiał na jakim to zostało utrwalone. Rzecz nie do ustalenia bez negatywu. A ma to dosyć istotne znaczenie. W odróżnieniu do materiałów (super)panchromatycznych, znanych każdemu kto jeszcze nie dawno focił analogiem, w tamtych czasach był również a może przede wszystkim materiał ortochromatyczny. Jego cechą był brak czułości na barwę czerwoną (papiery foto są ortochromatyczne, z wyjątkiem multigrade). Co mało wady i zalety. Materiał można było obrabiać przy słabym czerwonym świetle, miast w zupełnej ciemnicy. Jednak wszystko co czerwone było odwzorowane, dużo ciemniej niż wskazuje logika. To dlatego czerwony z rondoli może być ciemniejszy niż "spłowiały, zjechany" czarny.
Po tym przydługawym wykładzie, model niezły. U mnie na liście od lat i nigdy nie mogę się zdecydować. Wieżyczka strzelca jako ruchomy element, robi wrażenie nowej, w porównaniu do reszty. Coś przegapiłem, czy nie było warsztatu?
prawy alt padl :-(
szymony
 
Posty: 116
Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 18:51

Re: Defiant Mk.I (MPM 1/72)

Postprzez Grzegorz2107 » środa, 19 października 2011, 23:57

szymony napisał(a): Jednak wszystko co czerwone było odwzorowane, dużo ciemniej niż wskazuje logika. To dlatego czerwony z rondoli może być ciemniejszy niż "spłowiały, zjechany" czarny.


Nie tylko czerwony (i nie tylko z rondli :mrgreen: ) . ale i żółty jest wbrew logice na takich filmach, które były czułe głównie na niebieski kolor.
.
Niestety niektórzy specjaliści od interpretacji dość często wykorzystują proste programy do obróbki zdjęć i konwertują kolorowe zdjęcia do "czarno-białego" prostym zabiegiem, który nie odzwierciedla w ogóle cech starych filmów ortochromatycznych, a tylko pokazuje fotkę w odcieniach szarości. Na tej podstawie szukają analogii z oryginalnymi fotografiami. :oops:

Konkretnie:Na fotografii N3437 widać fragment kokardy na kadłubie. I widać tam jasny kolor. Moim zdaniem ten b.jasny kawałek kokardy, to niebieski kolor (drobny fragment na styku konturu osłony podwozia i krawędzi spływu). Żółty wyszedł jako b.ciemny. To świadczy wyraźnie o tym, że film był ortochromatyczny. Wniosek z tego jest taki, że o ile numer seryjny jest ciemniejszy niż czarny matowy kadłub, to musi to być kolor czerwony.

Nadal pozostaje więc pytanie: Czy mógł być czerwony serial w kwietniu/maju 1941?
Pozostaje też pytanie: Dlaczego szachownica wyszła dość jasno? Przy ortochromatycznym byłaby równie ciemna jak serial, ale może jest pokryta nalotem ze spalin?
Obie interpretacje zawierają w sobie sprzeczności i ja nie jestem w stanie opowiedzieć się zdecydowanie po którejkolwiek ze stron, chociaż skłaniam się do tego, że samolot był czarny, ze znacznie spłowiałym i uszkodzonym w wielu miejscach lakierem, ma też poprawki malarskie na masce silnika.
Kołpak mógł być niebieski, czerwony, lub sky.
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Defiant Mk.I (MPM 1/72)

Postprzez RAV » czwartek, 20 października 2011, 01:00

Przekształciłem zdjęcie swojego Defianta tak, żeby wyglądało jak zrobione na filmie ortochromatycznym (wygaszenie czerwieni). Wyszło tak:
Obrazek

Dla porównania jeszcze raz:
Obrazek

Pomijając, że w tym ujęciu mój wygląda jak nówka nieśmigana, to kolorystycznie jest chyba podobnie?
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Defiant Mk.I (MPM 1/72)

Postprzez Jaho63 » czwartek, 20 października 2011, 01:16

Fajnie, ciekawe. Tylko przy okazji widać, że kody powinny sięgać znacznie wyżej. "E" włazi na oprofilowanie wieżyczki.
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Defiant Mk.I (MPM 1/72)

Postprzez Grzegorz2107 » czwartek, 20 października 2011, 22:32

RAV napisał(a):Pomijając, że w tym ujęciu mój wygląda jak nówka nieśmigana, to kolorystycznie jest chyba podobnie?


Świetne doświadczenie. Wygląda rzeczywiście b. podobnie. Kokardy mają rzeczywiście taki sam niemal odcień jak na oryginalnym zdjęciu.
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Defiant Mk.I (MPM 1/72)

Postprzez RAV » wtorek, 25 października 2011, 01:22

Spróbowałem swoich sił w monidle:
Obrazek
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Defiant Mk.I (MPM 1/72)

Postprzez Grzegorz2107 » wtorek, 25 października 2011, 09:32

RAV napisał(a):Spróbowałem swoich sił w monidle:
Obrazek


11.04.1941 była pełnia Księżyca.
Wyobrażam sobie, że dla oczu przyzwyczajonych do ciemności, widoczność jest b.dobra i można rozjaśnić nieco sylwetkę samolotu, a jednocześnie zmiejszyć nasycenie kolorem, bo w ciemnościach oczy nie widzą kolorów ( "wszystkie koty szare") .
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Poprzednia strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 91 gości