Yokosuka D4Y2 "Judy" 1/72 Fujimi

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Yokosuka D4Y2 "Judy" 1/72 Fujimi

Postprzez pik » wtorek, 31 stycznia 2012, 16:45

Obrazek
(zdjęcie: wydawnictwo Model Art, Camouflage & Markings of Imperial Japanese Navy Bombers in WWII)

D4Y2 Type 12 Suisei (oznaczenie alianckie "Judy") z 523. "Taka" Kokutai (61. Koku Sentai). Malowanie z okresu Bitwy o Mariany, wyspa Tinian, czerwiec 1944. Samolot "Taka"-13 był podobno pilotowany przez zastępcę dowódcy Kokutai (na zdjęciu archiwalnym bliźniaczy "Taka"-3).

Symbol "Taka" charakterystyczny dla tej jednostki był malowany na stateczniku pionowym przed numerem i oznaczał sokoła (jastrzębia). Choć chyba bardziej odpowiednie byłoby określenie... "indyk?" ze względu na fakt, że Judy poniosły straszliwe straty podczas "mariańskiego polowania na indyki". Sama tylko 523. Kokutai straciła w tym czasie 30 maszyn! Miała na swój sposób szczęście stacjonując na niezatapialnym lotniskowcu - wyspie, która rok później stała się sławna zupełnie z innego powodu, kiedy B-29 "Enola Gay" oderwał się ciężko od pasa startowego. Ale to już inna historia...

Obrazek
(zdjęcie: http://www.warbirdphotographs.com/ )

D4Y2 oznaczony "Taka"-13 numer seryjny 4316 został odnaleziony na jednej z wysp w 1980 i poddany odbudowie. Posiada sprawny silnik i jest zdolny do kołowania. Obecnie znajduje się w Yasukuni Shrine Museum w Japonii. W renowacji znajduje się jeszcze inne D4Y2 o serialu 7483 (muzeum Chino w Californii).

O samolocie.

D4Y powstał jako następca szybko starzejącego się Vala. Ciekawostką jest niemiecki "ślad" w tym samolocie. Niektóre rozwiązania techniczne zaczerpnięto z Heinkla He 118, którego 2 egzemplarze zakupiła Japonia po jego porażce w konkursie z Ju-87. A zastosowany silnik Aichi Atsuta to nic innego jak licencyjna odmiana DB 601.

Prototyp oblatano już w grudniu 1940 i mimo pierwszych zachwytów osiągami wkrótce się okazało, że samolot ma problemy strukturalne podczas wychodzenia z lotu nurkowego. W związku z tym pierwszą serię D4Y1-C adoptowano na samolot rozpoznawczy. Pierwsze zastosowanie bojowe miało miejsce podczas Bitwy o Midway, bowiem 2 egzemplarze zaokrętowano na lotniskowiec Soryu.

W D4Y2 rozwiązano już problemy wytrzymałościowe i maszyna pojawiła się znacznie liczniej w akcji. Sytuacja jednak zmieniła się, japońskie lotnictwo straciło nie tylko inicjatywę ale i przewagę w powietrzu. Pozbawione opancerzenia Judy były łatwym łupem amerykańskich asów jak Vraciu czy McCampbell, choć miały swoje momenty chwały jak np zatopienie USS Princeton: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=13&t=19040 .

O modelu.

D4Y2 Judy w wydaniu Fujimi to dość leciwy zestaw, ale w skali 1/72 nie dorobił się chyba konkurencji. Model z tych, które mają sporo "dodatnich minusów" heh. Ma wklęsłe delikatne linie podziałowe, ale są zbyt płytkie aby położyć w nich wash. Składa się bez większych pułapek, choć wymaga więcej spasowania ze względu na modularną budowę (przewidziane różne wersje). Oszklenie cienkie i przejrzyste, ale ze skazami wynikającymi zapewne ze zużycia formy. Model ma tylko jeden schemat malowania i ubogie, ale dobrze kładące się kalki.

Wykonałem zestaw relaksacyjnie bez zmian i poprawek, czyli wprost z pudła. W złożeniu nie sprawił mi problemów, choć szpachlowania w kilku miejscach nie dało się uniknąć. Malowanie aerografem, emaliami Humbrola (spód 196) i Model Mastera (góra 2116). Werniks akrylowy. W wykończeniu trochę washa i cieniowania ołówkiem, aby nieco "zmęczyć" i uplastycznić model. Więcej w wątku warsztatowym: http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=12&t=18739

Przy okazji pozdrawiam Kolegów z projektu Midway! :) Żałuję, że nie byłem w stanie wykonać Judy z tego okresu, ale projekt był świetnym przyczynkiem aby sięgnąć po model tego ciekawego samolotu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Reklama

Re: Yokosuka D4Y2 "Judy" 1/72 Fujimi

Postprzez Dominik » wtorek, 31 stycznia 2012, 18:23

Ładny model, mam tylko jedno ale. Na górnej powierzchni skrzydeł postszajdnig wygląda nienaturalnie. Jakby ktoś wylał tam błoto a potem niedokładnie spłukał. Na kadłubie tego nie widać. Za to spód wyszedł bardzo ładnie.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: Yokosuka D4Y2 "Judy" 1/72 Fujimi

Postprzez pik » wtorek, 31 stycznia 2012, 19:18

Na górnej powierzchni skrzydeł postszajdnig wygląda nienaturalnie. Jakby ktoś wylał tam błoto a potem niedokładnie spłukał. Na kadłubie tego nie widać. Za to spód wyszedł bardzo ładnie.
To w zasadzie jest kwestia zdjęcia i odbicia światła. W praktyce ten efekt jest niemal niewidoczny na tak ciemnym tle, dlatego specjalnie wybrałem zdjęcie gdzie widać to bardziej. Ale chyba za bardzo heh.

W każdym razie dzięki za uwagi - z ołówkiem dopiero eksperymentuję!

PS Parę innych klatek:

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: Yokosuka D4Y2 "Judy" 1/72 Fujimi

Postprzez dewertus » wtorek, 31 stycznia 2012, 21:50

Pamiętam ten model :D To był pierwszy model "made in japan" w mojej kolekcji, kupiony w czasach, gdy w okolicy pętli tramwajowej na Służewcu działa hurtownia Design - mało osób o tym wiedziało, ale "w detalu" też tam można było model kupić. Oj tak stare czasy szkoły średniej(Technikum Mechaniczne Nr.1 na Wiśniowej - specjalność: budowa płatowców).

A model - ja go zapamiętałem jako bardzo przyjemną samoklejkę i jak widzę Twój egzemplarz zdaje się to potwierdzić. Ale chyba oszklenie było oddzielnie malowane, bo cosik odcień farby nieco innym wydaje się być ;o)
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Yokosuka D4Y2 "Judy" 1/72 Fujimi

Postprzez pik » środa, 1 lutego 2012, 12:08

Ciekawe dewertus, że ja też na początku lat 90-ych miałem ten model (wtedy zachwycał w pudełku jak dziś Tamiya), ale nie skleiłem go, bo jak pamiętam wymieniłem się na coś innego. Teraz nadrabiam zaległość. Tak w ogóle to moje pierwsze sklejone Fujimi. Choć nie ostatnie, bo wkrótce pokażę w galerii Grace i Jill! :D

Ale chyba oszklenie było oddzielnie malowane, bo cosik odcień farby nieco innym wydaje się być
Tak jest, ale różnica wynika nie z innego odcienia tylko z innej faktury powierzchni. Ten sam lakier bezbarwny nanoszony aero a pędzlem wyraźnie się róźni w pobłysku. Jak dobiorę lakier dający z pędzla fakturę satynowo-matową jak na większości płatowca, to przejadę po ramkach i powinno być OK.
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: Yokosuka D4Y2 "Judy" 1/72 Fujimi

Postprzez Jaro_Su » wtorek, 21 lutego 2012, 13:03

Jak dobiorę lakier dający z pędzla fakturę satynowo-matową


może małe polerowanko?
Avatar użytkownika
Jaro_Su
 
Posty: 333
Dołączył(a): czwartek, 5 sierpnia 2010, 08:51


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 72 gości