LWD Szpak 2, scratch 1:48, Andrzej Miąsik

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

LWD Szpak 2, scratch 1:48, Andrzej Miąsik

Postprzez piotr dmitruk » środa, 7 marca 2012, 00:39

Pierwszy polski powojenny samolot konstrukcji Tadeusza Sołtyka, oczywiście z rejestracją SP-AAA. Dla mnie jest dodatkowo samolotem szczególnym z powodu tego zdjęcia ( ten w środku,to mój dziadek)

Obrazek

Teraz relacja autora modelu, pana Andrzeja Miąsika:

"LWD Szpak 2 to kolejny z moich modeli ciekawych pod względem historycznym i konstrukcyjnym, a mających bardzo małe szanse na ukazanie się, jako model - fabryczny zestaw do sklejania w skali 1/48.
Model powstał w oparciu o plany zamieszczone na 7 arkuszach w Modelarzu 12/1996 i 1/1997.
Mimo dużej ilości szczegółów, plany nie zawierały tak istotnej rzeczy jak rysunek wnętrza kadłuba- całej kratownicy. Dopomogły mi tutaj własne zdjęcia wykonane w MLP oraz materiały zamieszczone w Internecie.
W modelu kadłub został wykonany jako kratownica drewniana (z listewek około 0,8x0,8mm), oprofilowana w tylnej części listwami ze sklejki 0,4mm. Całość następnie oszlifowana do szablonów, oklejona papierem japońskim i cellonowana.
Usterzenia i skrzydła wykonane jak w oryginale: listwy, żebra ze sklejki 0,4mm. Natomiast krawędź spływu wykonuję ze spłaszczonego miedzianego drutu, który następnie opiłowuję na przekrój trójkąta. W skrzydłach nie wykonywałem klasycznego kesonu na krawędzi natarcia, tylko wykonałem charakterystyczny kształt z pełnej listewki balsowej. Po oklejeniu papierem japońskim i pokryciu cellonem, okazało się ze skrzydło jest za mało sztywne i „pokręciło się” we wszystkie możliwe strony. Sposób na to: zrobić nowe skrzydła ze sztywnym kesonem wzmocnionym stalowym drutem w środku(długa igła).
Reszta to już proste prace przy wnętrzu kabiny pilota z różnych materiałów: sklejki, druty, płytki polistyrenowe, folia aluminiowa itp.
Piasty kół wytoczyłem na małej tokarce, a opony to odpowiednio dobrane O-ringi ze sklepu hydraulicznego. Pozostało wykonać osłonę silnika- tłoczona z polistyrenu na drewnianym kopycie, makietę silnika(korpus toczony + cylindry) i osłonę kabiny (tłoczona z przezroczystych opakowań + naklejenie ożebrowania).
Kalkomanie wykonałem ręcznie (nie miałem akurat dostępu do drukarki) na bezbarwnej kalkomanii dostępnej w sklepie modelarskim. I kolejny model gotowy…"

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9949
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Reklama

modele polskich samolotów

Re: LWD Szpak 2, scratch 1:48, Andrzej Miąsik

Postprzez Seweryn » środa, 7 marca 2012, 00:52

:shock: Cóż tu można napisać, mistrzostwo w każdym calu.
Seweryn
Avatar użytkownika
Seweryn
 
Posty: 2073
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:05
Lokalizacja: Ustroń

Re: LWD Szpak 2, scratch 1:48, Andrzej Miąsik

Postprzez malinowski » środa, 7 marca 2012, 10:35

Oklejana papierem japońskim?
na warsztacie:
Obrazek
Avatar użytkownika
malinowski
 
Posty: 2190
Dołączył(a): piątek, 26 października 2007, 14:49

Re: LWD Szpak 2, scratch 1:48, Andrzej Miąsik

Postprzez piotr dmitruk » środa, 7 marca 2012, 10:56

piotr dmitruk napisał(a):Po oklejeniu papierem japońskim i pokryciu cellonem, okazało się ze skrzydło jest za mało sztywne i „pokręciło się” we wszystkie możliwe strony.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9949
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: LWD Szpak 2, scratch 1:48, Andrzej Miąsik

Postprzez DUDE » środa, 7 marca 2012, 10:59

Dokładnie, przy takiej pracy usta mi zatkało..
Super pomysł, wykonanie, decyzje konstrukcyjne..i w ogóle świetna pamiątka rodzinna i nie wiem co jeszcze
Ekstra!
D
Obrazek
Avatar użytkownika
DUDE

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 581
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 11:44
Lokalizacja: Bemowo

Re: LWD Szpak 2, scratch 1:48, Andrzej Miąsik

Postprzez Marcin Witkowski » środa, 7 marca 2012, 11:41

Piotrze, widać nieco niedociągnięć. Celowo piszę o nich na wstępie posta bo psychologia udowodniła, że najdłużej w pamięci pozostaje jednak to co wypowiedziane na końcu.
Gratuluję, zbudowałeś na prawdę ciekawy model i to z wykorzystaniem technologii, które wcale nie musiały być wykorzystane by osiągnąć ten efekt. Ale widać, że stoi za tym wyborem coś więcej. Świetne! Brawo!
Avatar użytkownika
Marcin Witkowski
 
Posty: 274
Dołączył(a): środa, 12 marca 2008, 10:13
Lokalizacja: Niekarmia

Re: LWD Szpak 2, scratch 1:48, Andrzej Miąsik

Postprzez piotr dmitruk » środa, 7 marca 2012, 11:55

Oj, może nie zaakcentowałem tego zbyt wyraźnie.
To nie jest mój model, ja go tylko sfotografowałem i przedstawiam.
Autorem, jak w tytule, jest p. Andrzej Miąsik z Rzeszowa.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9949
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: LWD Szpak 2, scratch 1:48, Andrzej Miąsik

Postprzez K.Y.Czart » środa, 7 marca 2012, 12:32

Toteż zastanawiałem się, czemu zapowiadasz relację autora niejako "z offu" ;o)
Model ciakawy i unikatowy. Wykonanie, jak na scratch tej wielkości i mimo pewnych niedoskonałości uwypuklonych okiem kamery, robi naprawdę dobre wrażenie. Gratuluję autorowi. Autorowi prezentacji (nie tylko zdjęć) oczywiście również. :)
Avatar użytkownika
K.Y.Czart
 
Posty: 2172
Dołączył(a): środa, 2 grudnia 2009, 23:04

Re: LWD Szpak 2, scratch 1:48, Andrzej Miąsik

Postprzez posejdon » środa, 7 marca 2012, 12:54

Bardzo ładny. Wygląda naprawdę fajnie - tym bardziej, że to scratch. Ma kilka niedoskonałości i chyba za dużo lakieru dostał na wierzchu ale wrażenie robi pozytywne. Przypomniały mi się czasy jak sklejałem go z "Małego Modelarza" :).
Avatar użytkownika
posejdon
 
Posty: 876
Dołączył(a): środa, 15 grudnia 2010, 16:05
Lokalizacja: Bródno

Re: LWD Szpak 2, scratch 1:48, Andrzej Miąsik

Postprzez kugelblitz » środa, 7 marca 2012, 13:45

Temat i wykonanie tak fajne że trudno się czepiać pewnych niedoskonałości. Też go sklejałem z Małego Modelarza. Miał kołpak z korka, oszklenie z kliszy i wydech z wkładu od dlugopisu czyli pełna waloryzacja. Wzruszyłęm się :oops:
Popatrzcie na jamniczka, wyturlał się z koszyczka
Avatar użytkownika
kugelblitz
 
Posty: 216
Dołączył(a): środa, 4 listopada 2009, 11:24

Re: LWD Szpak 2, scratch 1:48, Andrzej Miąsik

Postprzez kogel_model » środa, 7 marca 2012, 14:27

piotr dmitruk napisał(a):Model powstał w oparciu o plany zamieszczone na 7 arkuszach w Modelarzu 12/1996 i 1/1997.

Panowie Koledzy, a może ma ktoś te plany? Może jakieś skany? Chętnie przygarnąłbym bo za mną ten Szpaczek to chodzi już dłuuuższy czas?
Rób swoje, a wszystko się uda. Nie słuchaj zazdrośników, którzy mówią, że jest już na coś za późno lub że w twoim wieku czegoś nie wypada.
Avatar użytkownika
kogel_model
 
Posty: 283
Dołączył(a): wtorek, 27 stycznia 2009, 20:23
Lokalizacja: Dęblin

Re: LWD Szpak 2, scratch 1:48, Andrzej Miąsik

Postprzez Aleksander » środa, 7 marca 2012, 18:39

Niesamowita praca i rewelacyjny efekt! Drobne niedoskonałości nie psują wrażenia.
Chapeau bas!
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: LWD Szpak 2, scratch 1:48, Andrzej Miąsik

Postprzez spiton » środa, 7 marca 2012, 21:11

Czytaliście "Dwie pasje" Sołtyka ??
Świetna książka. Bardzo ciekawa i mądra.Zdecydowanie polecam.(To oczywiście w nawiązaniu do modelu).
Model bardzo ładny.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: LWD Szpak 2, scratch 1:48, Andrzej Miąsik

Postprzez Sparrow » środa, 7 marca 2012, 22:25

Piękna robota!!! Warto zwrócić uwagę na to, że model został zrobiony z materiałów identycznych lub podobnych jak oryginał! Krok dalej, niż tylko wierne oddanie wymiarów i kształty w skali. To "tylko wierne" jest już wyzwaniem samym w sobie. Tym bardziej, że model zrobiony jest od podstaw. Trochę żal, że przy okazji nie wykonano formy w silikonie, żeby go powielić, bo temat jest rzadki.
Sparrow
Avatar użytkownika
Sparrow
 
Posty: 642
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 14:08
Lokalizacja: Poznań

Re: LWD Szpak 2, scratch 1:48, Andrzej Miąsik

Postprzez dewertus » środa, 7 marca 2012, 22:26

Czytając opis budowy - wymiękłem, szacunek i uznanie dla autora! Model prima sort!!!
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 60 gości