Nakajima A6M2-N "Rufe" 1/72 Hasegawa

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Nakajima A6M2-N "Rufe" 1/72 Hasegawa

Postprzez pik » sobota, 17 marca 2012, 20:15

Obrazek

Obrazek
(zdjęcia: http://www.ijnafphotos.com/ )

Na zdjęciach Nakajima A6M2-N "Rufe" z 802. Kokutai, Wyspy Salomona, luty 1943. Samolot o kodzie N1-118 jest przypisywany w literaturze ppor. Kenzo Yamazaki, ale wątpliwe aby była to osobista maszyna tego pilota. Wiadomo, że na N1-118 Yamazaki zgłosił prawdopodobne zwycięstwo w dniu 13 lutego. Trudno sobie jednak wyobrazić aby pilot tak niskiej rangi, który ledwie miesiąc wcześniej przybył z uzupełnieniami, miał personalną maszynę oznaczoną do tego kilkoma zwycięstwami. Przypuszczam, że owe zwycięstwa mogą należeć do najbardziej doświadczonego pilota 802. Kokutai, por. Shinkichi Ohshima.

W paździeniku 1942 nowo sformowane 802. Kokutai skierowano na Gudalcanal, ale już 7 listopada duża formacja Rufe została zaskoczona przez Wildcaty z VMF-121 Joe Fossa i w całości zestrzelona. Pozostało dwóch pilotów (Eiji Matsuama i Ohshima), którzy latając w parze starali się "szarpać" amerykańskie samoloty. Z sukcesami, bo np 10 grudnia ta para przechwyciła B-17 osłaniane przez P-38 i udało im się zestrzelić po jednej maszynie każdego typu. Po reorganizacji 802. Kokutai wróciło do akcji nad Salomonami, a Ohshima 13 stycznia i 15 stycznia 1943 zgłosił zestrzelenie po jednym P-38 (pewny i prawdopodobny), a 14go miał udział we wspólnym zestrzeleniu B-24.

W marcu 802. Kokutai została wycofana z akcji, a Ohshima po powrocie do Japonii trafił do 204. Kokutai. 17 lutego 1944 zgłosił on zestrzelenie aż 5 Hellcatów, został jednak ciężko ranny. Po wyzdrowieniu skierowano go do 201. Kokutai. Poległ 15 czerwca w walce nad Filipinami.

O modelu

Model Rufe to typowa "zerówka" Hasegawy. Solidny i ogólnie poprawny merytorycznie zestaw. Niestety ma juz swoje lata, co widać np po dość ubogim zdetalowaniu wnętrza kabiny. Mnie osobiście niezbyt to przeszkadza, bo model zrobiłem z zamkniętą osłoną, poza tym jeśli idzie o skalę 1/72 to nie pojawiła się konkurencja dla wersji pływakowej.

Model składa się bezproblemowo jak na Hasegawę przystało. Nic nie dorabiałem, zmieniałem, także całość wprost z pudła, łącznie z kalkomaniami. Malowanie aerografem własnoręcznie opracowaną miksturą Humbroli mającą udawać ame-iro. Werniks akrylowy. Starałem się nieco "zmęczyć" płatowiec washem i zaciekami (głównie na pływakach), dodałem także trochę delikatnych obić. Osmalenia zrobiłem ołówkiem. Z modelu jestem ogólnie zadowolony, mam nadzieję że i wam się spodoba.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Nakajima A6M2-N "Rufe" 1/72 Hasegawa

Postprzez Jaho63 » sobota, 17 marca 2012, 21:02

Model Hasegawy jest ciągle tryndy. Choć wiatrochronik małą szparkę z przodu ma. Ale ogólnie modelik bardzo fajny. Pilotów przez Ciebie wymienionych niestety nie znam wcale. Pływaka nie obciążyłeś? ;o)
Ostatnio edytowano sobota, 17 marca 2012, 21:39 przez Jaho63, łącznie edytowano 1 raz
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Nakajima A6M2-N "Rufe" 1/72 Hasegawa

Postprzez skusz » sobota, 17 marca 2012, 21:33

Elegancki Rufe, super. To te czerwone linie rysowałeś cienkopisem? Wyszły bardzo ładnie, równiutko muszę to gdzieś przećwiczyć. Jeszcze raz super!
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=20734
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3154
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 17:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: Nakajima A6M2-N "Rufe" 1/72 Hasegawa

Postprzez xmald » sobota, 17 marca 2012, 21:39

Mi również się bardzo widzi twój Rufe. Wyważony brudzing, wygląda naprawdę plastycznie. Dorób antenę, bo sam maszt jakoś tak łyso wygląda. Fajne te Japońce robisz, trochę zazdroszczę bo też kiedyś próbowałem ale moje wyglądają jak zabawki. BANZAI!
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 09:33

Re: Nakajima A6M2-N "Rufe" 1/72 Hasegawa

Postprzez Okrach » sobota, 17 marca 2012, 21:52

Naprawde elegancko wygladajacy model. Fotki tez fajne. Gratuluje.
Pozdrawiam,
Tomek
Avatar użytkownika
Okrach
 
Posty: 331
Dołączył(a): sobota, 30 października 2010, 13:35
Lokalizacja: Stuttgart

Re: Nakajima A6M2-N "Rufe" 1/72 Hasegawa

Postprzez pik » sobota, 17 marca 2012, 23:48

Dzięki za uwagi, cieszę się że model może sie podobać!

Choć wiatrochronik małą szparkę z przodu ma.
A specjalnie zostawiłem. Wydawało mi się, że wygląda stylowo. Ale skoro tak to chyba pacnę farbką.

Pływaka nie obciążyłeś?
Obciązyłem. Wszystko zgodnie z instrukcją. :P

Dorób antenę, bo sam maszt jakoś tak łyso wygląda.
Kiedyś robiłem antenki, ale notorycznie mi się zrywały podczas odkurzania albo przestawiania modeli, często razem z masztem... :? No, ale może wrócę do robienia drutów przy którymś z kolejnych modeli.

To te czerwone linie rysowałeś cienkopisem?
Tak jest, to zwykły czerwony cienkopis. Nie mam cierpliwości do kładzenia takich linii z kalek. Rozjezdzają się albo rwą. No i nie ma ryzyka że film bedzie błyszczał. Zresztą paski na śmigle też zrobiłem tą metodą.
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: Nakajima A6M2-N "Rufe" 1/72 Hasegawa

Postprzez LazyCat » niedziela, 18 marca 2012, 01:27

Sliczny :!:
Obrazek
Avatar użytkownika
LazyCat
 
Posty: 1119
Dołączył(a): czwartek, 11 października 2007, 18:41
Lokalizacja: Greensboro, North Carolina

Re: Nakajima A6M2-N "Rufe" 1/72 Hasegawa

Postprzez spiton » niedziela, 18 marca 2012, 01:42

Nawet pływak jest lekko zabrudzony ,-)). Zawsze to coś ,-))
Wygląda dobrze. Ja bym bardziej utytłał, ale tak też jest fajnie.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Nakajima A6M2-N "Rufe" 1/72 Hasegawa

Postprzez marco2607 » niedziela, 18 marca 2012, 09:17

spiton napisał(a):Wygląda dobrze. Ja bym bardziej utytłał, ale tak też jest fajnie.


Zawsze można tylko po co. Jest pobrudzony z umiarem. ;o) Kiedyś robiłem ten sam model, kalki były przesunięte ( w twoim są ok.) więc tego Ci zazdroszczę.
skusz napisał(a): To te czerwone linie rysowałeś cienkopisem? Wyszły bardzo ładnie, równiutko muszę to gdzieś przećwiczyć. Jeszcze raz super!


Tak linia ładna tylko kolorek powinien być taki sam jak na japońskich :lol: plackach.
Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3307
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 18:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Nakajima A6M2-N "Rufe" 1/72 Hasegawa

Postprzez pik » niedziela, 18 marca 2012, 09:52

Kalki co prawda nie są przesunięte, ale czerwony jest na nich wyjątkowo jasny, taki trochę landrynkowy, także Hasa się tu nie popisała. Zresztą właśnie z tego powodu te rysowane paski tak kontrastują...

Zastanawiałem się nawet nad wymalowaniem hinomaru i paska na stateczniku, co samo w sobie nie byłoby problemem, ale wtedy oznaczenie kodowe odróżniałoby się. I tak źle i tak niedobrze! ;o)
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: Nakajima A6M2-N "Rufe" 1/72 Hasegawa

Postprzez Tomasz Borowski » niedziela, 18 marca 2012, 10:10

Co prawda nie mój temat ale model mnie się podoba . Tak jak pisał Marco 2607 pobrudzony z umiarem.
Zastanów się czy na pływakach nie można by było jakoś delikatnie zaznaczyć lini wodnej.

pozdrawiam Tomek
Tomasz Borowski
 
Posty: 116
Dołączył(a): niedziela, 26 września 2010, 12:09
Lokalizacja: Sanok

Re: Nakajima A6M2-N "Rufe" 1/72 Hasegawa

Postprzez spiton » niedziela, 18 marca 2012, 12:55

marco2607 napisał(a):
spiton napisał(a):Wygląda dobrze. Ja bym bardziej utytłał, ale tak też jest fajnie.


Zawsze można tylko po co


Brudzenie modelu robi się nie po to, żeby model był brudny, tylko żeby pozbyć się efekty "plastykowego modelu pomalowanego farbkami". Prawdziwe samoloty NIGDY nie przypominają plastykowych modeli pomalowanych farbkami. Zatem, żeby tchnąć trochę realizmu w model trzeba kombinować. I nie jest to proste.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Nakajima A6M2-N "Rufe" 1/72 Hasegawa

Postprzez Jaho63 » niedziela, 18 marca 2012, 13:15

Sebastian masz rację, tzn. może nie rację absolutną, ale zgadzam się z Tobą. Sztuką jest tak zbrudzić model, żeby wyglądał jak prawdziwy! I to raz prawdziwy - brudny, a raz prawdziwy - czysty. ;o) Tutaj, wyszło nie najgorzej.
Inna rzecz, że Ty pewnie robiąc figurkę Matki Boskiej uwalałbyś ją w błocie do kolan, co? :lol: :lol:
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Nakajima A6M2-N "Rufe" 1/72 Hasegawa

Postprzez pik » niedziela, 18 marca 2012, 13:54

Moim zdaniem generalnie to kwestia wyobraźni. Jak dla mnie model nie musi być realistycznie wykończony, abym mógł go sobie wyimaginować jako realny, prawdziwy obiekt. Jeśli brakuje osmaleń czy obdrapań to sobie potrafię to sam dodać, uzupełnić w "głowie".

Poza tym... ja nie stosuje zaawansowanych technik modelarskich ale wydaje mi się że te moje historyjki też na swój sposób uplastyczniają model, bo odbiorca zaczyna go widzieć w historycznym czy militarnym kontekście, czasem personalnym jeśli idzie o pilota. Myślę, że to także w jakiś sposób pobudza wyobraźnię odbiorcy.
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: Nakajima A6M2-N "Rufe" 1/72 Hasegawa

Postprzez spiton » niedziela, 18 marca 2012, 14:13

Pik:
Historyjka jest OK.
Pływak -bardzo fajny
Szare powierzchnie -przyzwoite
Czarna osłona silnika -słaba.
Generalnie model zrobiony jest dobrze.

A tekst, że sobie można wyobrazić jest fajny, ale nie ma z modelarstwem wiele wspólnego ,-)).
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 69 gości