P-51D Mustang, Ted Lines, 1/72 Tamiya

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

P-51D Mustang, Ted Lines, 1/72 Tamiya

Postprzez pik » czwartek, 5 kwietnia 2012, 11:32

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
(zdjęcia: http://www.facebook.com/pages/4th-Fighter-Group/116142667287 , http://www.littlefriends.co.uk/gallery.php?Group=4 )

P-51D-10 Mustang WD-D 44-14570, 335th FS, 4th FG, 8th AF, pilot: Capt. Ted E. Lines.

10 września 1944 4th Fighter Group otrzymała zadanie eskorty bombowców atakujących Ulm w Niemczech. Akcja zaczęła się pechowo dla Teda Lines'a z 335th FS - wkrótce po starcie pojawiły się problemy z silnikiem w jego Mustangu WD-D. Pilot wylądował na najbliższym lotnisku, gdzie udało się usunąć usterkę. Lines wystartował i samotnie kontynuował misję, próbując dogonić swoją jednostkę. Nad Francją natknął się na formację siedmiu Bf 109, które nawet nie zwróciły uwagi na pojedyńczego P-51. Amerykanin skrzętnie wykorzystał sytuację i w krótkim odstępie czasu zestrzelił 3 myśliwce. Chwilę potem sam popadł w tarapaty osaczony przez pozostałych, jego Mustang został nawet trafiony, ale w pobliżu pojawiły się P-47 i Meserschmitty czmychnęły. Przygody Lines'a się na tym nie zakończyły, gdyż nad Kaiserslautern (Niemcy) natknął się na pojedyńczego Ju-188, którego zaliczył jako 4. zwycięstwo tego dnia i 7. w jego karierze myśliwca.

Ted E. Lines przybył do 335. Dywizjonu stacjonującego w Debden na początku kwietnia 1944 i już 14 kwietnia odbył swój pierwszy lot bojowy w jednym z kolejnych nalotów na Schweinfurt. Pierwsze zwycięstwo odniósł miesiąc później, 12 maja nad Czechosłowacją. Mimo dużej aktywności bojowej na kolejne zestrzelenia przyszło mu czekać aż do 24 sierpnia, kiedy to zaliczył 2 Bf 109. Ostatnie swoje potwierdzone zwycięstwo Lines odniósł podczas osłony operacji Market-Garden. Formacja Mustangów 335. Dywizjonu została zaskoczona przez Focke-Wulfy tracąc 2 maszyny, ale Niemcy zapłacili za to stratą 5 maszyn, z których jedna stała się ofiarą Lines'a. Co prawda w październiku 1944 Lines zgłosił jeszcze 3 zwycięstwa powietrzne, ale z nieznanych powodów nie zostały one zaliczone. 30 pażdziernika 1944 Capt. Ted Lines zakończył swoją turę z oficjalnym wynikiem 10u pewnych zestrzeleń.

Lines latał na dwóch osobistych P-51D. Obydwa nosiły kod WD-D i miały wyjątkowo oryginalne oznakowanie, oparte o motywy indiańskie (zapewne z tego powodu, że pilot pochodził z Arizony). Pierwszy (zdjęcie nr 1) o numerze 44-13555 nosił nazwę "Thunderbird" i miał pełne oznakowanie inwazyjne. Drugi (zdjęcie nr 2 i kolejne) to 44-14570 został wybrany przeze mnie do budowy. Jest lepiej udokumentowany, poza tym nosi niespotykane oznaczenia zwycięstw na indiańskiej strzale.

44-14570 ma dość ciekawą historię. Najpierw latał na nim Maj. Pierce W. McKennon (WD-A "Ridge Runner"). Po zakończeniu tury Lines'a samolotu używał Lt. Charles E. "Chuck" Konsler (nadal jako WD-D, fotkę można znaleźć na littlefriends.co.uk). Po wojnie natomiast ten egzemplarz trafił do Eighth Air Force Museum (Louisiana) gdzie był wystawiany najpierw jako WD-A "Ridge Runner", później przemalowano go na HO-W "Moonbeam McSwine".

O modelu

Tamiya P-51D to świetny zestaw, jego składanie to prawdziwa przyjemność. Wykonanie tradycyjnie u mnie prosto z pudła, z dwoma wyjątkami: z równoległe wykonywanego P-47 wziąłem "papierowe" zborniki podwieszane oraz wykorzystałem zestaw kalkomanii Xtradecal poświęcony 4th FG.

Do malowania użyłem metalicznego Humbrola 56, który nie daje ładnego połysku, ale za to nieźle trzyma się powierzchni, nawet bez podkładu. Metalizer zostawiłem bez polerowania, ale troszkę się pobawiłem ze zróżnicowaniem paneli. Wszystkie pasy malowałem, choć mogłem wykorzystać kalki. Nie wiem czy był to dobry pomysł, bo maskowanie to jednak dość pracochłonna czynność. Werniks to akrylowa satyna. Użyłem MIGowego dark washa (z pominięciem linii podziałowych na skrzydłach). Zrobiłem delikatne osmalenia od km. Okopcenia od wydechów pominąłem, bo nie widać ich na zdjęciach archiwalnych (podobnie zresztą jak w przypadku 90% Mustangów z 8 AF).

Model ma parę uchybień, które bez wątpienia wyłapią Mustangowi puryści (np D-10 powinien mieć płócienne stery wysokości, niespójne ustawienie klap/wewnętrznych osłon podwozia, czy też niewyszpachlowane linie podziałowe na skrzydłach), ale mam nadzieję że przy wykonaniu standard nie będzie to specjalnie raziło. Kalkomanie też sprawiły nieco problemów z ich właściwym rozmieszczeniem na kadłubie (chyba są ciut za duże). Pod względem technicznym jednak kalki świetnie się kładły i mam wrażenie, że można by sobie z nimi świetnie poradzić nawet bez płynów.

To moje drugie podejście do tematu P-51D (i na pewno nie ostatnie!), jakiś rok temu zrobiłem Academy, efekt można porównać tu: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=13&t=15587 .

Mam nadzieję, że mimo pewnych wad model Mustanga w tym rzadko spotykanym oznakowaniu przypadnie wam do gustu!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Reklama

Re: P-51D Mustang, Ted Lines, 1/72 Tamiya

Postprzez zegeye » czwartek, 5 kwietnia 2012, 13:43

Bardzo oryginalny mustang. Nieoklepane malowanie....super. Szkoda tylko że użyłeś tak kiepskiej farby. Nawet z palety Humbrola mogłeś wziąć coś bardziej błyszczącego. Np. nr 11 lub 191 jeśli mnie pamięć nie myli. Obydwa są bardziej metaliczne a po położeniu satynowego lakieru efekt byłby dużo lepszy. Ale i tak mustang przedni jest :)
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1703
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Re: P-51D Mustang, Ted Lines, 1/72 Tamiya

Postprzez pik » czwartek, 5 kwietnia 2012, 14:13

Na tym Mustangu wylazło jakoś wyjątkowo mocno ziarno, nawet jak na Humbrola. W sumie nie wiem dlaczego tak się stało, używałem wczesniej H56 i aż tak źle nie było. Malowanie farbami aluminum ma w sobie coś z alchemii, nigdy nie wiadomo jaki rezultat się osiągnie... ;o)

Na pewno poszukam jakiejś innej farby. Próbowałem kiedyś metalizer Model Mastera, który co prawda dawał ładną powierzchnię, ale zostawały na nim ślady palców, no i łatwo się odrywał przy jakimkolwiek maskowaniu.
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: P-51D Mustang, Ted Lines, 1/72 Tamiya

Postprzez skusz » czwartek, 5 kwietnia 2012, 20:37

Bardzo ładny Mustang i ciekawe godło, mnie się bardzo podoba. A twoje wstępniaki powalają na kolana, ja nie mam tyle
cierpliwości i zaparcia w wyszukiwaniu historii klejonych modeli. Super.
Co do "srebrzanki" walczę teraz ze Spitem XIV w tajskim malowaniu i położyłem Alclada duraluminium na szarym podkładzie
też Alclada i wyszedł mi dokładnie taki sam bardzo matowy i ciemny. I taki już pozostanie.
Mustang jest super.
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=20734
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3151
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 17:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: P-51D Mustang, Ted Lines, 1/72 Tamiya

Postprzez Murek » czwartek, 5 kwietnia 2012, 21:42

Powiem tak: model jest bardzo precyzyjnie, czysto, elegancko zrobiony :D Oszklenie super.
Wybór takiej a nie innej farby poskutkował tym, że model przypomina mi bardziej od plastikowego kartonowy ale jest to ciekawy efekt. Podoba się :D
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3003
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: P-51D Mustang, Ted Lines, 1/72 Tamiya

Postprzez Jaho63 » czwartek, 5 kwietnia 2012, 22:46

Faktycznie NM wyszedł nieco chropowato i to jest chyba jedyny minus modelu. Reszta się podoba bardzo. Od tła historycznego po ciekawe oznaczenia.
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: P-51D Mustang, Ted Lines, 1/72 Tamiya

Postprzez bartek piękoś » piątek, 6 kwietnia 2012, 00:57

Świetny produkt Tamiyi, świetnie sklejony i bardzo precyzyjnie pomalowany! Brawo!
..."a gdzie będziesz trzymał ten embrion, w pudełku?!"...
Avatar użytkownika
bartek piękoś
 
Posty: 800
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2008, 21:20
Lokalizacja: Radom

Re: P-51D Mustang, Ted Lines, 1/72 Tamiya

Postprzez Jaro_Su » piątek, 6 kwietnia 2012, 07:27

Do metalizera Model Mastera można dodać nieco Toluenu, trzyma się o wiele lepiej...
Avatar użytkownika
Jaro_Su
 
Posty: 333
Dołączył(a): czwartek, 5 sierpnia 2010, 08:51

Re: P-51D Mustang, Ted Lines, 1/72 Tamiya

Postprzez Gujos » piątek, 6 kwietnia 2012, 08:08

Z doświadczenia wiem że metalizerowi dobrze robi polerowanie. Zwłaszcza Humbrolom (przynajmniej tym starym), ale nawet Allcad wygląda jakoś bardziej naturalnie. Jeśli jest podkład, to jest większa szansa na uzyskanie gładkiej powierzchni, oczywiście po polerowaniu.
Pozdrawiam
Poszukuję fotki/rysunku ściany ogniowej KI-84.
Avatar użytkownika
Gujos
 
Posty: 622
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 12:01
Lokalizacja: W-wa

Re: P-51D Mustang, Ted Lines, 1/72 Tamiya

Postprzez karolkonw » piątek, 6 kwietnia 2012, 20:44

Gratulacje!
Wszystko fajnie ale to już chyba drugi raz jak ci farba psuje ciut,ciut efekt- nie planujesz przestawienia się na cokolwiek innego niż humbrole?:)
Na tyle się na niego napatrzyłem że wyciągnąłem soją 72'ke może rykoszetem obok konkursowego zrobię coś z Bodenplatte.

A w kwestii wyziewów z rur wydechowych znalazłem coś takiego szukając zdjęć maszyny Landersa:
Obrazek
Żołnierze zziębnięci cześc ich pamięci
karolkonw
 
Posty: 1091
Dołączył(a): środa, 23 lutego 2011, 09:38

Re: P-51D Mustang, Ted Lines, 1/72 Tamiya

Postprzez pik » piątek, 6 kwietnia 2012, 21:18

Wyziewy jak wyziewy, ale aluminium prawie jak w moim! ;o)

Co do farb mam już spory zasób Model Masterów "autentyków" i będę się na nie powoli przestawiał, ale Humbrole zamierzam zużyć.
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: P-51D Mustang, Ted Lines, 1/72 Tamiya

Postprzez Murek » piątek, 6 kwietnia 2012, 21:50

Kup sobie jedną farbę, kosztuje swoje ale się opłaci - Gunze Super Metallic :D
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3003
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: P-51D Mustang, Ted Lines, 1/72 Tamiya

Postprzez karolkonw » piątek, 6 kwietnia 2012, 21:53

Murek napisał(a):Kup sobie jedną farbę, kosztuje swoje ale się opłaci - Gunze Super Metallic :D

Dokładnie tak! a czy wiele kosztuje? przy rozcieńczaniu 1:1 (prawie) nie wychodzi znowu tak źle:) ( to jest tzw racjonalizowanie zakupów)
Żołnierze zziębnięci cześc ich pamięci
karolkonw
 
Posty: 1091
Dołączył(a): środa, 23 lutego 2011, 09:38

Re: P-51D Mustang, Ted Lines, 1/72 Tamiya

Postprzez pik » sobota, 7 kwietnia 2012, 09:18

Koszt farby nie jest żadnym problemem, szczególnie jak robi się Tamiye z dodatkowym arkuszem kalkomanii, o nakładzie pracy nie wspominając. To raczej sprawa zbyt małego doświadczenia jeśli idzie o użycie metalizera, a może malowania aero w ogólności?

W każdym razie dzięki za sugestię - na pewno sięgnę po wspomniane Gunze przy okazji budowy kolejnego samolotu w NMF! :)
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: P-51D Mustang, Ted Lines, 1/72 Tamiya

Postprzez Patrol » sobota, 7 kwietnia 2012, 18:02

Opis dziejów maszyny dodaje niesamowitego charakteru Twojej pracy i swego rodzaju duszy :D nie jest jednym z wielu mustangów, tylko wyjątkowym :) a co do malowania to aż tak na lotnictwie się nie znam ale bardzo mi się podoba precyzja i dokładność wszystkich linii :)

pozdrawiam
Avatar użytkownika
Patrol
 
Posty: 34
Dołączył(a): piątek, 30 marca 2012, 08:26
Lokalizacja: Gliwice

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości