Bristol Blenheim Mk I 1/72 FROG/Novo

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Bristol Blenheim Mk I 1/72 FROG/Novo

Postprzez pik » czwartek, 28 czerwca 2012, 11:44

Obrazek
(zdjęcie: http://www.yorkshire-aircraft.co.uk/aircraft/planes/dales/l1252.html )

Bristol Blenheim Mk I "34-H" L1252, 34. Squadron RAF, październik 1938.

34. Dywizjon w lipcu 1938 został przezbrojony na samoloty Blenheim. Przejście z przestarzałych Hawker Hind'ów na nowoczesne dwusilnikowe bombowce nie było jednak pozbawione problemów i wymagało intensywnego przeszkolenia załóg.

Rankiem 26 października 1938 dwie maszyny z tej jednostki wystartowały na ćwiczenia z bombardowania. Blenheima L1252 pilotowała załoga w składzie: pilot - P/O John Owen Sowerbutts, nawigator - AC1 William Ashbridge, strzelec - AC2 Horace Redfern. Niestety, na skutek fatalnej pogody i prawdopodobnie oblodzenia doszło do zderzenia z ziemia w górach North Pennies w północnej Anglii. Cała załoga zginęła. Były to pierwsze ofiary śmiertlene w 34. Squadronie od czasu wprowadzenia nowych bombowców. Aczkolwiek zapewne nieostatnie, gdyż oblodzenie okazało się poważnym problemem w Blenheimach...

Dokładny opis tego incydentu wraz ze współczesnymi zdjęciami szczątków rozbitego L1252 można znaleźć w wyżej podanym linku źródłowym.

O modelu

To kolejny staruszek powołany przeze mnie do życia... Model z roku 1969. Jak na swój wiek prezentuje się całkiem przyzwoicie. Pozwala na zrobienie dwóch "krótkonosych" wersji Mk I i Mk IF. Można wybierać także między podwoziem kołowym a nartowym. Zestaw wykonany wprost z pudła sklejał się całkiem przyjemnie, w każdym razie zdecydowanie łatwiej niż niedawno prezentowany Wellington. Jedynie spasowanie przedniego oszklenia sprawiało nieco problemów.

Chciałem zrobić samolot w malowaniu przedwojennym, z numerami na dolnej powierzchni skrzydeł. Takie oznakowanie można znaleźć na starym arkuszu Techmodu (oczywiście z blędami, np górną kokardę musiałem malować). Malowanie emaliami Humbrola i Revella. Lakiery bezbarwne użyłem tym razem dwa, bo zamierzałem uzyskać kontrast faktury powierzchni: satynowy akryl na górę i mat Model Mastera na dół.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Reklama

Re: Bristol Blenheim Mk I 1/72 FROG/Novo

Postprzez skusz » czwartek, 28 czerwca 2012, 13:28

Ciekawy model, satyna taka trochę błyszcząca, ale w odbiorze nie przeszkadza, podoba mi się.
Zestaw parę lat młodszy ode mnie, ale prezentuje się duuużo lepiej. :D
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : viewtopic.php?f=207&t=20734
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3147
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 17:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: Bristol Blenheim Mk I 1/72 FROG/Novo

Postprzez dewertus » czwartek, 28 czerwca 2012, 14:03

skusz napisał(a):Zestaw parę lat młodszy ode mnie, ale prezentuje się duuużo lepiej.

Od wielu młodszych od niego pewnie też :mrgreen:

O modelu mogę napisać tylko - szkoda, że nie Fin... Reszta wyszła bardzo fajnie.
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bristol Blenheim Mk I 1/72 FROG/Novo

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » czwartek, 28 czerwca 2012, 15:13

Ooooo.. przybrudzone linie podziału na płacie :shock: Krok milowy :D Bardzo fajny, a niech tam też pomarudzę - szkoda, że przedwojenny :P
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:29

Re: Bristol Blenheim Mk I 1/72 FROG/Novo

Postprzez spiton » czwartek, 28 czerwca 2012, 15:41

Mam ten model na półce. I miło wspominam sklejanie go. Poza tym Blenheim z krótkim nosem wyglądał bardo fajnie.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Bristol Blenheim Mk I 1/72 FROG/Novo

Postprzez Phantom » czwartek, 28 czerwca 2012, 21:08

Dla mnie bomba, bardzo fajny model .
Avatar użytkownika
Phantom
 
Posty: 299
Dołączył(a): poniedziałek, 19 września 2011, 09:47
Lokalizacja: małopolska


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości