Royal Aircraft Factory Fe.2b | Wingnut Wings | 1:32

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Royal Aircraft Factory Fe.2b | Wingnut Wings | 1:32

Postprzez Chrupek » środa, 25 lipca 2012, 19:30

Witam!
Nigdy tego nie robię, ale teraz złamię się. Po tym modelu czuję nieodpartą potrzebę pochwalenia się swoim nowym modelem, a jest to nie byle co (subiektywna moja ocena) tylko Royal Factory Fe.2b w skali 1/32 z zestawu Wingnut Wings.
Zestawu oceniać nie trzeba bo firma jest znana na polskim rynku, wystarczy powiedzieć że modele Wingnut Wings to Tamiya w szmatolotach.
Sam model samolotu powinien być Wam znany z wcześniejszych publikacji Przemka Litewki, który tym modele chodź w innym malowaniu wygrał konkurs (w swojej kategorii) w Melbourne w Australi. Moja wersja Fe.2b to samolot z 1917 roku w barwach Australijskiego lotnictwa. Samolot ten został ufundowany przez Alfred Muller Simpson z Parkside w południowej Australii. Wykorzystywany był do patrolowania wód przybrzeżnych stanu Victoria.
Muszę nadmienić, że jest to mój pierwszy szmatopłat w życiu.
Najwięcej kłopotów ale i największą radość sprawiło robienie naciągów. Bałem się tego od początku, ale dzięki pomysłowemu i prostemu rozwiązaniu "rurek boba" stało się to nad podziw proste. Niestety jedna z przesyłek z Anglii z rurkami zaginęła przy udziale poczty polskiej, co zmusiło mnie do chałupniczej produkcji substytutu, który okazał się strzałem w dziesiątkę i od tej chwili jestem samowystarczalny w produkcji "pętelek" i rurek do naciągów.
A oto i zdjęcia
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano piątek, 27 lipca 2012, 08:03 przez Chrupek, łącznie edytowano 1 raz
Koleżanko/Kolego, jeśli chcesz poznać ciekawych ludzi, których podobnie jak Ciebie pasjonuje modelarstwo zapraszamy w nasze szeregi. Nie jesteśmy elitarnym klubem! Zapraszamy WSZYSTKICH! Zarząd jest do Waszej dyspozycji! Odpowiemy na każde pytanie. http://www.ipmspolska.org.pl
Avatar użytkownika
Chrupek
 
Posty: 298
Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 20:55
Lokalizacja: Rybnik

Reklama

Re: Royal Factory Fe.2b | Wingnut Wings | 1:32

Postprzez Phantom » środa, 25 lipca 2012, 20:26

Moja ulubiona tematyka, ale na tych zdjęciach to niewiele widać. Zrób parę zbliżeń detali.
Avatar użytkownika
Phantom
 
Posty: 299
Dołączył(a): poniedziałek, 19 września 2011, 09:47
Lokalizacja: małopolska

Re: Royal Factory Fe.2b | Wingnut Wings | 1:32

Postprzez dewertus » środa, 25 lipca 2012, 20:31

Chrupek napisał(a):...robienie naciągów. Bałem się tego od początku...

Wcale się nie dziwię, patrząc na model zastanawiam się czemu nikt jeszcze do tej "robry" nie przyuczył jakiegoś pająka ;o) . U mnie naciągi ciągle stanowią temat "tabu", więc tym bardziej słowa uznania za zwycięstwo przy tej plątaninie.
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Royal Factory Fe.2b | Wingnut Wings | 1:32

Postprzez K.Y.Czart » środa, 25 lipca 2012, 22:21

dewertus napisał(a):U mnie naciągi ciągle stanowią temat "tabu"...


Hubert sorki, ale wygląda, że się krygujesz jak stara panna. Podobnym tabu był do niedawna aerograf. I jakoś dałeś radę. Popróbuj na boczku, raz czy drugi nie wyjdzie. Za trzecim wyjdzie. Ty, Maltańczyk i nie masz Gladiatora, bo się sznurków boisz? :shock: Nie wypada wręcz. :-> A przecież jeszcze coś by się znalazło tekstylnego w temacie Mediterranea. ;o)
Avatar użytkownika
K.Y.Czart
 
Posty: 2172
Dołączył(a): środa, 2 grudnia 2009, 23:04

Re: Royal Factory Fe.2b | Wingnut Wings | 1:32

Postprzez MARIO » środa, 25 lipca 2012, 22:27

15 minut sklejania :mrgreen: pół roku sznurowania :lol: Tak na poważnie podziwiam podziwiam :shock: :shock: :shock: Napisz jak to jest z tym olinowaniem bo możan sie pogubic. mariusz
MARIO
 
Posty: 387
Dołączył(a): wtorek, 1 marca 2011, 21:18
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

Re: Royal Factory Fe.2b | Wingnut Wings | 1:32

Postprzez shivadog » środa, 25 lipca 2012, 23:07

Phantom napisał(a): na tych zdjęciach to niewiele widać. Zrób parę zbliżeń detali.


Dokładnie, przydałyby większe zdjęcia i najlepiej bez flesza (niezłe zdjęcia można zrobić korzystając z naturalnego światła dziennego, np. na podwórku, balkonie itp), do tego trochę detali.
Widać, że ten model na pewno zasługuje na takie pochwalenie się.

Chrupek napisał(a):Niestety jedna z przesyłek z Anglii z rurkami zaginęła przy udziale poczty polskiej, co zmusiło mnie do chałupniczej produkcji substytutu, który okazał się strzałem w dziesiątkę i od tej chwili jestem samowystarczalny w produkcji "pętelek" i rurek do naciągów.


Myślę, że niejedna osoba chciałaby się zapoznać z tajnikami tej chałupniczej produkcji, może zdradzisz jakieś szczegóły?

Pozdrawiam i gratuluję modelu.

Jerzy
Avatar użytkownika
shivadog
 
Posty: 3811
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 14:51
Lokalizacja: WRSW/3M

Re: Royal Factory Fe.2b | Wingnut Wings | 1:32

Postprzez Slash » czwartek, 26 lipca 2012, 01:21

Świetnie Ci wyszedł. W takim modelu niewielki fałsz wystarczy żeby cała jego gracja runęła. Jedyne co to może foteczki w jakimś naturalniejszym świetle by się przydały.
Avatar użytkownika
Slash
 
Posty: 3046
Dołączył(a): środa, 28 maja 2008, 17:50

Re: Royal Factory Fe.2b | Wingnut Wings | 1:32

Postprzez radoslaw6363 » czwartek, 26 lipca 2012, 09:10

Piękna robota ! Ile godzin zajęło wykonanie tego (wydaje mi się pracochłonnego ) modelu ?
Czy mógłbyś coś napisać na temat naciągów (rurki boba ?)Mam kilka tematów z naciągami i trochę mnie to martwi :mrgreen:
Czy w skali 1/72 ta technika na coś się przyda ?
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2544
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 13:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.

Re: Royal Factory Fe.2b | Wingnut Wings | 1:32

Postprzez Chrupek » czwartek, 26 lipca 2012, 10:34

Określenie "rurki boba" pochodzą od gościa który robi i sprzedaje takie rurki do skali 1:32 i 1:48. Na jego stronie http://www.bobsbuckles.co.uk/how_to_buckle.html pokazuje jak zrobić naciągi przy pomocy rurek jego produkcji.
Najpierw w wywiercony otwór w płatowcu wklejam "pętelkę" wykonaną z 20mm kawałka drucika stalowego z oplotki wężyka do baterii umywalkowej (jak ją robię zrobię filmik na You tube) następnie na kawałek żyłki o średnicy 0,12 - 0,14mm nawlekam jedną rurkę. Wolny koniec żyłki przewlekam przez oczko pętelki i wprowadzam w rurkę. Rurkę na kropelce super gluta podsuwam do pętelki tak aby rurka doszła ale zostawiła swobodny ruch żyłki naciągu. Następnie powtarzam operacje po drugiej stronie uważając żeby nie powyginać elementu za mocnym naciągiem ( w ten sposób zepsułem z 10 naciągów) i tyle filozofii. Oczywiście jeżeli wymagana jest śruba rzymska to trzeba naciąg troszkę przemodelować, ale to inna historia.
Ja zrobiłem sobie wzornik z listewki i przy pomocy tarczy a właściwie tarczki dentystycznej diamentowej przycinam sobie na odpowiedni wymiar tj. 3mm lub 1,5mm. Średnica rurek dla skali 1/32 to 0,5 lub 0,6 mm. W skali 1/72 zapewne też by zdała egzamin ale jest kwestia doboru średnic i długości rurki.
Dzięki za dobre słowo o modelu. Muszę się przyznać, że znaczny udział w "sukcesie" mojego modelu ma Przemek Litewka, który udostępnił mi swoją wiedzę, zdjęcia z budowy i pomoc merytoryczną. DZIĘKI Przemku!!
Zaaferowany budową tego modelu zakupiłem kolejny szmatopłat ze stajni WNW - unikalny (chyba) w skali kraju. Co to za model będzie można zobaczyć na X festiwalu Modelarskim w Bytomiu w 2013r.
Pozdrawiam
Marcin Chrupek Chruścielewski
Koleżanko/Kolego, jeśli chcesz poznać ciekawych ludzi, których podobnie jak Ciebie pasjonuje modelarstwo zapraszamy w nasze szeregi. Nie jesteśmy elitarnym klubem! Zapraszamy WSZYSTKICH! Zarząd jest do Waszej dyspozycji! Odpowiemy na każde pytanie. http://www.ipmspolska.org.pl
Avatar użytkownika
Chrupek
 
Posty: 298
Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 20:55
Lokalizacja: Rybnik

Re: Royal Factory Fe.2b | Wingnut Wings | 1:32

Postprzez Mecenas...Kolekcjoner... » czwartek, 26 lipca 2012, 18:36

A ja pozwolę się nie zgdzodzić z tyloma pochlebnymi opiniami o tym modelu, z wyjatkiem jednej, że zdjęcią są co najmniej słabe...
Naciagi, które są ozdobą w tym modelu absorbują swiatło przez co wydaja się strasznie grube.
Cały model wyglada jak nowa zabawka. Brakuje mu wykończenia malarskiego, postawienia przysłowiowej kropki nad i.
Oczywiście widać duży wkład pracy, tym bardziej, że naciągi wymagają cierpilości i precyzji od wykonowcy.
Wielik PLUS dla autora za opis wykonania nacigów.
Ciekawe jaki to będzie kolejny model z Wingnut Wings...
Avatar użytkownika
Mecenas...Kolekcjoner...
 
Posty: 784
Dołączył(a): wtorek, 20 października 2009, 00:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Royal Factory Fe.2b | Wingnut Wings | 1:32

Postprzez Chrupek » czwartek, 26 lipca 2012, 20:55

Naciągi to żyłka 0,12 mm więc nie są za grube, a co do zdjęć to faktycznie - tym razem mi nie wyszły. Jak tylko będzie ładna pogoda w sobotę lub w niedzielę to postaram się wklaić nowe wraz z detalami.
Marcin Chrupek Chruścielewski
Koleżanko/Kolego, jeśli chcesz poznać ciekawych ludzi, których podobnie jak Ciebie pasjonuje modelarstwo zapraszamy w nasze szeregi. Nie jesteśmy elitarnym klubem! Zapraszamy WSZYSTKICH! Zarząd jest do Waszej dyspozycji! Odpowiemy na każde pytanie. http://www.ipmspolska.org.pl
Avatar użytkownika
Chrupek
 
Posty: 298
Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 20:55
Lokalizacja: Rybnik

Re: Royal Factory Fe.2b | Wingnut Wings | 1:32

Postprzez MARIO » czwartek, 26 lipca 2012, 22:47

CYTUJE CHRUPKA [quote="Chrupek"]Naciągi to żyłka 0,12 mm więc nie są za grube,
Jako też wędkarz doradzę coś lepszego o żyłki:
1. PLECIONKA bywa o przekroju owalnym/okrągłym ale przeważnie jest płaska występuje też w odcieniach szarości lub stali
2. PRZEPON WOLFRAMOWY na szczupaka (kolor przeważnie czarny) dostępny w określonych "odcinkach" lub czasami do kupienia na szpuli około 5m. Odradzam stalki w zielonej otulinie. Połamania kija :mrgreen: tj dobrych naciagów do szmatopłatów :lol:
MARIO
 
Posty: 387
Dołączył(a): wtorek, 1 marca 2011, 21:18
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

Re: Royal Aircraft Factory Fe.2b | Wingnut Wings | 1:32

Postprzez tomtre » niedziela, 29 lipca 2012, 22:22

Za Fe2b to się jeszcze długo nie wezmę. Tu trzeba najpierw jakiś kurs szydełkowania przejść.

Ale rzeczywiście, żeby coś sensownie napisać to musiałyby być lepsze zdjęcia.
Moja cała "kariera" na PWM
- Albatros DIII - viewtopic.php?f=13&t=17001
- Junkers D.I - http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=13&t=22657
I to by było wszystko jak do tej pory :)
Avatar użytkownika
tomtre
 
Posty: 309
Dołączył(a): środa, 1 czerwca 2011, 19:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Royal Aircraft Factory Fe.2b | Wingnut Wings | 1:32

Postprzez xmald » sobota, 11 sierpnia 2012, 13:30

Piękna robota z tego co widać na fotach. Zgadzam się z przedmówcami, że kilka zdjęć detali, kabiny, silnika itp. by się przydało żeby w całości podziwiać twoje dzieło. Po jednym pchaczu - Airco DH2 wiem ile pracy musiałeś włożyć żeby tak fajnie zrobić naciągi. Może też się kiedyś wezmę za jakiegoś WNW... Gratulacje za temat i przede wszystkim za wykonanie. Też się pewnie niedługo wezmę za kuzyna twojego Fe 2b - Vickersa Gunbusa, który idzie do mnie z Anglii.
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 09:33

Re: Royal Aircraft Factory Fe.2b | Wingnut Wings | 1:32

Postprzez Chrupek » niedziela, 19 sierpnia 2012, 18:26

Koleżanko/Kolego, jeśli chcesz poznać ciekawych ludzi, których podobnie jak Ciebie pasjonuje modelarstwo zapraszamy w nasze szeregi. Nie jesteśmy elitarnym klubem! Zapraszamy WSZYSTKICH! Zarząd jest do Waszej dyspozycji! Odpowiemy na każde pytanie. http://www.ipmspolska.org.pl
Avatar użytkownika
Chrupek
 
Posty: 298
Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 20:55
Lokalizacja: Rybnik

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości