Jakowlew Jak-3 (1:72, Zvezda)

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Jakowlew Jak-3 (1:72, Zvezda)

Postprzez Cichociemny » piątek, 14 września 2012, 23:50

Jak-3 porucznika Siemiona Iwanowicza Rogowa. 64 Gwardyjski Pułk Myśliwski, 4 Gwardyjska Dywizja Myśliwska, 2 Front Nadbałtycki, jesień 1944. Czerwony kołpak i białe (lub żółte, w zależności od źródła) pasy na usterzeniu pionowym to ówczesne oznaczenia 64GPM. Inskrypcja na kadłubie głosi "Siemionowi Rogowowi marynarze Flotylli Amurskiej" (ponoć dedykacja za zasługi pilota w uratowaniu jednej z jednostek flotylli). "Easy-kit" Zvezdy zbudowany prawie prosto z pudła, z niewielkimi poprawkami. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Jakowlew Jak-3 (1:72, Zvezda)

Postprzez Jaho63 » piątek, 14 września 2012, 23:58

Tylko się powtórzę. świetny.
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Jakowlew Jak-3 (1:72, Zvezda)

Postprzez posejdon » sobota, 15 września 2012, 00:00

Super malowanie i brudzenie. Świetna praca!

Zwiezda tez robi niezłą robotę - bardzo zgrabny Jaczek. Szkło tylko trochę za grube.
Avatar użytkownika
posejdon
 
Posty: 876
Dołączył(a): środa, 15 grudnia 2010, 16:05
Lokalizacja: Bródno

Re: Jakowlew Jak-3 (1:72, Zvezda)

Postprzez Grzegorz2107 » sobota, 15 września 2012, 01:15

posejdon napisał(a):Super malowanie i brudzenie. Świetna praca!

Zwiezda tez robi niezłą robotę - bardzo zgrabny Jaczek. Szkło tylko trochę za grube.


Gratulacje! Odważnie wymalowany.
Jakie to farby? Wedlug Zvezdy, czy sam dobrałeś kolory? Sowieckie kamuflaże to dla mnie zagadka.
Domagałbym się jednak choćby drobnych otarć na brzegach blach i oprofilowaniu skrzydła. ;o)
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Jakowlew Jak-3 (1:72, Zvezda)

Postprzez Cichociemny » sobota, 15 września 2012, 01:57

Dziękuję.

Kolory sam mieszałem, na bazie posiadanych farb (emalie Model Mastera). Instrukcja malowania Zvezdy wydała mi się podejrzana, gdy do wnętrza kabiny sugerowała interior green.
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: Jakowlew Jak-3 (1:72, Zvezda)

Postprzez Leszek Szopieray » sobota, 15 września 2012, 10:51

Dobra robota, wygląda bardzo ''frontowo''.
Avatar użytkownika
Leszek Szopieray
 
Posty: 589
Dołączył(a): sobota, 14 czerwca 2008, 23:55
Lokalizacja: Poznań

Re: Jakowlew Jak-3 (1:72, Zvezda)

Postprzez spiton » sobota, 15 września 2012, 11:35

Wygląda na 48. Może cieniowanie lotek i sterów odrobinkę za mocne, ale i tak robi ogromne wrażanie świetnym malunkiem, zwłaszcza, że dotychczas, Twoje modele nie słynęły ze świetnego łeweringu. A ten jest naprawdę wyjątkowo udany !!
Gratulacje. Jeden z lepiej pomalowanych modeli lotniczych jakie widziałem. Ekspresja malarska mieści się bowiem w ramach realizmu, i dodatkowo jest bardzo misterna. Naprawdę jestem jak widać pod wrażeniem.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Jakowlew Jak-3 (1:72, Zvezda)

Postprzez dymuwa » sobota, 15 września 2012, 15:23

Porucznik Rogowoj (nie Rogow) brał udział w walkach powietrznych w okresie 10.1944-05.1945. Zestrzelił 5 samolotów niemieckich, wszystkie - FW-190. Żadnej flotylli nie ratował z prostej przyczyny. Amur znajduje się na Dalekim Wschodzie, 2 Front Nadbałtycki – nad Bałtykiem.
Po prostu był wtedy taki zwyczaj: za ciężko zarobione pieniądze kupować broń, która pomoże zniszczyć faszystów. Tak pojawiały się „imienne” samoloty, czołgi.
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 742
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 15:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: Jakowlew Jak-3 (1:72, Zvezda)

Postprzez Cichociemny » sobota, 15 września 2012, 15:52

Dzięki za kolejne oceny.

Dymuwa, wiem skąd się brały te "dedykowane" maszyny.

Ze spolszczeniem Rogow spotkałem się w 15 numerze "Skrzydeł w miniaturze", z braku innych polskojęzycznych źródeł o tym pilocie uznałem że się będę kierował tą pisownią. Natomiast informacja o pochodzeniu inskrypcji pochodzi podobno ze wspomnień pilota, a z tymi wiadomo jak to jest- nie bez powodu napisałem w pierwszym poście "ponoć". ;) Jednak ciekawe jest chociażby to że jest to dedykacja imienna, a nie jak zazwyczaj tylko od kogo. Nigdzie nie jest też napisane że "ratowanie" miało miejsce w czasie jego służby w 64GPM na 2 Froncie Bałtyckim. Ogólnie, to dość krucho z informacjami o tym pilocie.
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: Jakowlew Jak-3 (1:72, Zvezda)

Postprzez Jacek Bzunek » sobota, 15 września 2012, 15:52

dymuwa napisał(a):pomoże zniszczyć faszystów

Wiesz może skąd pomysł na nazywanie Niemców faszystami? Rozumiem nazistów ale z faszystów na frońcie wschodnim był włoski korpus i hiszpańska dywizja tylko.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jakowlew Jak-3 (1:72, Zvezda)

Postprzez Jaho63 » sobota, 15 września 2012, 16:47

dymuwa napisał(a):Porucznik Rogowoj (nie Rogow) brał udział w walkach powietrznych w okresie 10.1944-05.1945. Zestrzelił 5 samolotów niemieckich

Ja tam nie mam Rogowoja w spisie asów VVS. A opierałem się na wielu źródłach.
Cichociemny napisał(a):64 Gwardyjski Pułk Myśliwski, 4 Gwardyjski Dywizjon Myśliwski,

Dywizja chyba powinno być.
Jacek Bzunek napisał(a):skąd pomysł na nazywanie Niemców faszystami

Skąd nie wiem, ale narodowy socjalizm to to samo.
Jakby nie było bardzo mi się podoba malowanie jak i położenie kalek. Wszystko wygląda dość prawdziwie.
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Jakowlew Jak-3 (1:72, Zvezda)

Postprzez skusz » sobota, 15 września 2012, 17:07

Malowanie jest SUPER. Jest tak realistycznie utytłany, że aż zazdrość bierze. Bardzo mi się podoba.
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=20734
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3154
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 17:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: Jakowlew Jak-3 (1:72, Zvezda)

Postprzez spiton » sobota, 15 września 2012, 18:08

Jacek Bzunek napisał(a):
dymuwa napisał(a):pomoże zniszczyć faszystów

Wiesz może skąd pomysł na nazywanie Niemców faszystami? Rozumiem nazistów ale z faszystów na froncie wschodnim był włoski korpus i hiszpańska dywizja tylko.

Popieram Jacka. I tak ogólnie, to samoloty dedykowane, to nie były samoloty kupowane za "ciężko zarobione pieniądze" tylko czysta propaganda.
Ale napisy dedykacyjne ładnie wygladaja fakt.
Grzegorz2107 napisał(a):Domagałbym się jednak choćby drobnych otarć na brzegach blach i oprofilowaniu skrzydła. ;o)

I słusznie. Byłoby jeszcze lepiej.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Jakowlew Jak-3 (1:72, Zvezda)

Postprzez Aleksander » sobota, 15 września 2012, 18:19

Fajny model, świetne malowanie!
Gratulacje!
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Jakowlew Jak-3 (1:72, Zvezda)

Postprzez dymuwa » sobota, 15 września 2012, 18:20

Jacek Bzunek napisał(a):...Wiesz może skąd pomysł na nazywanie Niemców faszystami? Rozumiem nazistów ale z faszystów na frońcie wschodnim był włoski korpus i hiszpańska dywizja tylko.


Jacku, użyłem nazwy "faszystów", ponieważ takiej, a nie innej używał w czasie wojny cały ZSRR zaczynając od dziecka, które zaczęło mówić po "wodza narodu". To słowo osiadło w Związku Sowieckim po wojnie domowej w Hiszpanii, przywiezione przez jej weteranów, a później utrwalone przez prasę. Nie używano jej oficjalnie wyłącznie w okresie 09.1939-06.1941 (w tym okresie jeśli już używali, to tylko z dodatkiem narodowościowym, tzn. niemieccy lub włoscy) Takiej nazwy, niewątpliwie, używali też marynarze z flotylli Amurskiej. "Nazi" - to nazwa z leksykonu aliantów, weszła do użytku w ZSRR w latach 60-ch, w czasach "demokracji breżniewowskiej".
Ciekawe, że nigdy w prasie nie spotkałem zestawienia "hiszpańscy faszyści". Wg oficjalnych pod Stalingradem ginęli Hiszpanie, "Błękitna dywizja", itd itp.

Jaho63 napisał(a):...Ja tam nie mam Rogowoja w spisie asów VVS. A opierałem się na wielu źródłach.
...


http://www.airaces.narod.ru/all12/rogovoi.htm
Ostatnio edytowano sobota, 15 września 2012, 18:39 przez dymuwa, łącznie edytowano 1 raz
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 742
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 15:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 56 gości