PZL.23B Karaś, Mirage Hobby 1:48

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

PZL.23B Karaś, Mirage Hobby 1:48

Postprzez Arcturus » poniedziałek, 24 września 2012, 21:45

Witajcie,
obrodziło latoś pięknymi Karasiami na forum, co skłoniło mnie do zmierzenia się z tym modelem. Możecie tutaj obejrzeć i skomentować skromne tego efekty. Oto Karaś z 55 Samodzielnej Brygady Bombowej.
Ogólnie model oceniam (wbrew wielu opiniom) jako bardzo dobry. Wymaga oczywiście trochę pracy, ale dla mnie była to świetna zabawa. Wykorzystałem zestaw "Wrzesień 1939" z późnej edycji, już z plastikowymi częściami zamiast żywicznych. Ponadto wykorzystałem blaszki Parta (części zewnętrzne) oraz maski Montexu. Sporo detali dorabiałem sam, szczególnie we wnętrzu. Na zewnątrz (poza blachami) wzbogaciłem płozę, wytłoczyłem nowe klosze lamp, dorobiłem wlewy oleju i opadowy wskaźnik paliwa i parę innych drobiazgów. Było też kilka wpadek (bardzo dziękuję Kamilowi Sztarbale za podesłanie kalek, choć w końcu i je popsułem :)), ale nie będę nudził. Grunt, że doprowadziłem budowę do końca, a na oko oceniam, że zajął ok. 3 razy tyle czasu co "zwykły" myśliwiec.
Model pomalowany jest Pactrami: jako baza Polish khaki II, rozjaśniany punktowo Polish khaki 1. Spód - Polish blue 1. Zastosowałem preshading i lekki wash z farb olejnych z benzyną do zapalniczek. Okopcenia pigmentami Vallejo. Odrapania bardzo skromne, bo obejrzałem sporo dostępnych zdjęć i nawet na wrakach nie widać oblezionej farby. W trakcie pracy nad modelem czerpałem garściami z warsztatu Wojtka Perkowskiego, z Mini Repliki oraz monografii Tomasza Kopańskiego (Stratus).
Będę wdzięczny za uwagi, bo modelu nie uważam za zamknięty i chętnie coś poprawię, jeśli będzie to możliwe. Wiem że zdjęcia nie są zbyt dobre, ale nie dorobiłem się jeszcze komory bezcieniowej...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Arcturus

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 2074
Dołączył(a): wtorek, 28 września 2010, 19:07
Lokalizacja: Chrobacya

Reklama

Re: PZL.23B Karaś, Mirage Hobby 1:48

Postprzez piotr dmitruk » poniedziałek, 24 września 2012, 22:36

Bardzo mi się ogólnie podoba, zauważyłem tylko dwa minusiki:
-coś skopsałeś z fototrawionymi wlotkami powietrza między osłoną silnika i wiatrochronem.
-zapomniałeś o washu na kalkach.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: PZL.23B Karaś, Mirage Hobby 1:48

Postprzez Arcturus » wtorek, 25 września 2012, 06:00

piotr dmitruk napisał(a):Bardzo mi się ogólnie podoba, zauważyłem tylko dwa minusiki:
-coś skopsałeś z fototrawionymi wlotkami powietrza między osłoną silnika i wiatrochronem.
-zapomniałeś o washu na kalkach.


Dziękuję za dobre słowo :) Co do wlocików to nie udało mi się osiągnąć powtarzalności - część z nich jest niestety trochę pokraczna. Przy czym "na żywo" prawie tego nie widać, natomiast zdjęcie jednak powiększa... Wash na kalkach oczywiście był, ale faktycznie jest słabo widoczny. Linie podziału blach na skrzydłach są dosyć szerokie i ciężko utrzymać w nich przebarwienia. Spróbuję to poprawić.
Avatar użytkownika
Arcturus

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 2074
Dołączył(a): wtorek, 28 września 2010, 19:07
Lokalizacja: Chrobacya

Re: PZL.23B Karaś, Mirage Hobby 1:48

Postprzez waran » wtorek, 25 września 2012, 06:17

Napracowałeś się solidnie,niestety w/g mnie manieryzm washa aż za bardzo widoczny,przez co skrzydła Karasia wyglądają np. z góry jak płyty chodnikowe.Podoba mi się natomiast kadłub i wnętrze.
Szmatopłaty ponad wszystko.
waran
 
Posty: 1623
Dołączył(a): piątek, 18 lipca 2008, 07:02
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: PZL.23B Karaś, Mirage Hobby 1:48

Postprzez Arcturus » wtorek, 25 września 2012, 08:24

waran napisał(a):Napracowałeś się solidnie,niestety w/g mnie manieryzm washa aż za bardzo widoczny,przez co skrzydła Karasia wyglądają np. z góry jak płyty chodnikowe.Podoba mi się natomiast kadłub i wnętrze.


Dziękuję za komentarz! Dłubanie we wnętrzu dało mi mnóstwo radochy, choć już sklejony kadłub zaliczył glebę i połowa dobra wypadła, przez co musiała być ekwilibrystycznie wklejana na nowo :)
W przypadku Mirage'owego Karasia ciężko zrobić "lekki" wash na skrzydłach, ponieważ linie podziału blach są na tych elementach bardzo szerokie i o skośnych krawędziach, co nie sprzyja subtelnemu ich "zapuszczaniu". Nie miałem zdrowia ryć ich na nowo (poza korektą ich przebiegu na przedniej krawędzi). Najfajniejsze linie są na... osłonach podwozia - wąskie, dość głębokie, o pionowych ściankach. Tam pociemnienie linii daje efekt subtelniejszy. W połączeniu z preshadingiem i używaniem różnych odcieni khaki dało to efekt taki jak dało. Doskonale zdaję sobie sprawę że jednym może się spodobać, wielu innym nie. Ja skłaniam się ku stosowaniu takich zabaw dla zróżnicowania plastycznego miniatur (w 1:48 skrzydło Karasia to całkiem duża powierzchnia). Na kadłubie zastosowane są te same techniki, ale linie są znacznie rzadziej i efekt nie jest tak silny jak na skrzydle.
Avatar użytkownika
Arcturus

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 2074
Dołączył(a): wtorek, 28 września 2010, 19:07
Lokalizacja: Chrobacya

Re: PZL.23B Karaś, Mirage Hobby 1:48

Postprzez Adam » wtorek, 25 września 2012, 08:30

Mi tez bardzo się podoba twój Karaś, ale uwagi takie same jak powyżej.

Adam
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 10:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: PZL.23B Karaś, Mirage Hobby 1:48

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 25 września 2012, 09:08

Arcturus napisał(a):
piotr dmitruk napisał(a):-coś skopsałeś z fototrawionymi wlotkami powietrza między osłoną silnika i wiatrochronem.

Co do wlocików to nie udało mi się osiągnąć powtarzalności - część z nich jest niestety trochę pokraczna. Przy czym "na żywo" prawie tego nie widać, natomiast zdjęcie jednak powiększa...

Mam jednak wrażenie, że powklejałeś je odwrotnie, lub pionowo (trudno to zobaczyć na zdjęciach), w oryginale powinny być bardziej płaskie:
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: PZL.23B Karaś, Mirage Hobby 1:48

Postprzez Arcturus » wtorek, 25 września 2012, 09:38

Możliwe, że przyjąłem złą orientację. Zresztą instrukcja parta jest myląca, bo zakłada doklejanie ich do jakichś płytek - podstawek, których w zestawie nie ma. Teraz już jednak tego nie zmienię bez masakrowania modelu. W moim zestawie na jednej połówce kadłuba te fabryczne chwyty były niedolane, tylko jako niewielkie wzgórki, więc ich podmiana na cokolwiek i tak była niezbędna.
A swoją drogą, jak dokopałeś się do mojego warsztatu żeby wyciągnąć to zdjęcie? :)
Avatar użytkownika
Arcturus

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 2074
Dołączył(a): wtorek, 28 września 2010, 19:07
Lokalizacja: Chrobacya

Re: PZL.23B Karaś, Mirage Hobby 1:48

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 25 września 2012, 10:26

Google jest wielki! ;o)
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: PZL.23B Karaś, Mirage Hobby 1:48

Postprzez jasio-g » wtorek, 25 września 2012, 19:37

Wszystkie Karasie są śliczne, nawet te przebarwione za mocno.
Avatar użytkownika
jasio-g
 
Posty: 316
Dołączył(a): sobota, 23 sierpnia 2008, 20:29
Lokalizacja: Kraków

Re: PZL.23B Karaś, Mirage Hobby 1:48

Postprzez Wojciech Perkowski » środa, 26 września 2012, 12:05

Rzeczywiście śliczniutki. Może jednak z tymi chwycikami warto powalczyć od nowa, bo gotowy model zasługuje na to. Czy aby lokalizacja i forma "trąbek" Venturi'ego nie była w opcji 1 szt. w miejscu wg zdjęć konkretnej maszyny?
Wojtek
Wojciech Perkowski
 
Posty: 704
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 13:07
Lokalizacja: okolice Białegostoku

Re: PZL.23B Karaś, Mirage Hobby 1:48

Postprzez Arcturus » środa, 26 września 2012, 12:44

Wojciech Perkowski napisał(a):Rzeczywiście śliczniutki. Może jednak z tymi chwycikami warto powalczyć od nowa, bo gotowy model zasługuje na to. Czy aby lokalizacja i forma "trąbek" Venturi'ego nie była w opcji 1 szt. w miejscu wg zdjęć konkretnej maszyny?


Przyłapałeś mnie na świadomym oszustwie. Faktycznie, jedyne zdjęcie tej 5ki jakie znam (rozbitego w Lwowie) wskazuje, że ten egzemplarz miał tylko dolną. Jednak tak ze mną jest, że gdy buduję model to czasami zwycięża u mnie chęć odtworzenia prawdopodobnego, "typowego", wyglądu danego typu maszyny, a nie idealne odtworzenie konkretnego egzemplarza choćby na podstawie zdjęcia. Stąd też zamontowanie dwóch zwężek i jeszcze jeden, bardziej widoczny kant, ponieważ zamontowałem pewną bardzo ciekawą i widoczną część, której nie widać na zdjęciu rozbitka. No dobra - chodzi o "kołnierz" z blachy przed celownikiem, który miał chronić wiatrochron przed ochlapaniem olejem. Chyba większość Karasi miało ten element, fajnie wygląda i po pewnej walce wewnętrznej dokleiłem go... Pewnie lata upłyną zanim zbuduję kolejnego Karasia (choć "bułgarski" bardzo kusi, oby tylko ukazał się właśnie z bułgarskimi kalkomaniami), dlatego zrobiłem takiego, jak mi się "podoba" jako konstrukcja.
I dziękuję za ogólną pochwałę, to Twój wątek bezpośrednio skłonił mnie do kupna Karasia i sporo w nim podejrzałem (np. podwieszenie radiostacji, choć kosztowało mnóstwo zdrowia).
Avatar użytkownika
Arcturus

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 2074
Dołączył(a): wtorek, 28 września 2010, 19:07
Lokalizacja: Chrobacya

Re: PZL.23B Karaś, Mirage Hobby 1:48

Postprzez Arcturus » sobota, 6 października 2012, 10:40

Małe uzupełnienie galerii... Idąc za Waszymi uwagami wymieniłem chwyty powietrza - te nowe dorobione są z pręcika plastikowego o kwadratowym przekroju, o jednej krawędzi podszlifowanej papierem ściernym. Roboty było sporo, efekt nie powala, ale z pewnej odległości na pewno jest lepiej niż te krzywe blaszki które były :) Ponadto dodałem bomby 100 kg (wyprute z niedokończonego Łosia, dorabiałem metalowe opaski, po czym przy porządkach znalazłem torebkę z bombami z zestawu Karasia, o których zapomniałem i się zawieruszyły; zostawiłem jednak już te). No i usunąłem nadprogramową zwężkę Venturiego.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Na koniec pochwalę się, bo to pierwszy jakikolwiek mój sukces - Karaś dostał wyróżnienie na niedawnym konkursie w Niepołomicach.Obrazek
Avatar użytkownika
Arcturus

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 2074
Dołączył(a): wtorek, 28 września 2010, 19:07
Lokalizacja: Chrobacya

Re: PZL.23B Karaś, Mirage Hobby 1:48

Postprzez Wojciech Perkowski » wtorek, 9 października 2012, 07:38

Gratulacje za upór i medal. Mała uwaga jeszcze - wg zdjęć "tapicerka" na obwodzie stanowiska tylnego strzelca nie powinna "wyłazić" na zewnątrz - sięgała mniej więcej do połowy grubości ścianek kadłuba w tym miejscu.
Wojtek
Wojciech Perkowski
 
Posty: 704
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 13:07
Lokalizacja: okolice Białegostoku

Re: PZL.23B Karaś, Mirage Hobby 1:48

Postprzez Adam » wtorek, 9 października 2012, 08:15

Też gratuluję medalu i konsekwencji w poprawianiu modelu.
Adam.
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 10:12
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości