Spitfire Mk XIV J.H.Lacey 1/72 FROG/Novo

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Spitfire Mk XIV J.H.Lacey 1/72 FROG/Novo

Postprzez pik » poniedziałek, 1 października 2012, 11:49

Obrazek
Zdjęcie: http://www.iwm.org.uk/collections/item/object/205212388

Squadron Leader J. H. "Ginger" Lacey (z lewej), dowódca 17 Squadronu RAF, przyjmuje gratulacje po zestrzeleniu Ki-43 od swojego skrzydłowego, australijczyka J. S. Sharkey'a. Lotnisko Ywadon, Birma.

Trochę historii

James Harry Lacey (ksywka "Ginger") był bez wątpienia wybitnym pilotem i wykazał się wieloma sukcesami, zarówno w niełatwych walkach o Francję (5 zwycięstw) jak i w krwawych starciach Bitwy o Anglię (18 zwycięstw). Miał przy tym sporo szczęscia, gdyż przynajmniej dziewięć razy ratował się ze spadochronem lub lądował przymusowo! Później chyba uznano, że Lacey jak kot wykorzystał już limit swoich żyć heh i starano się go trzymać z dala od walki (głównie w OTU), choć w krótkich okresach służby liniowej w 1941 uzyskał kilka dalszych zestrzeleń, podnosząc swoje konto do 27u.

W marcu 1943 wysłano Lacey'a jako instruktora do Indii (1572 Gunnery Flight). Udało mu sie wyrwać z tej roboty i po krótkim stażu w 155 Squadronie objął dowodzenie 17. Dywizjonu w końcu listopada 1944.

19 lutego 1945 o 7:25 rano 17 Dywizjon RAF wystartował na patrol w rejonie Mandalay. Kiedy 15 minut później Sharkey wypatrzył formację Oscarów, Lacey bez zwłoki zaatakował nr 2 ostatniej sekcji, później raportując: "Nieprzyjacielski samolot zaczął skręcac w prawo nie wykonując uniku. Uwzględniwszy niewielką 10 stopniową poprawkę oddałem 1-sekundową serię z odległości około 150 jardów. Zauważyłem 3 rozbłyski trafień z działka w rejonie kabiny, które zdruzgotały oszklenie.

Wrogi samolot wolno odwrócił się na plecy po czym zanurkował pionowo w kierunku ziemi. Podążałem za nim do wysokości 12,000 stóp, ale musiałem wykonać unik zaskoczony atakiem innego Oscara z góry. Zgubiłem go pionowym wznoszeniem do 18,000 stóp. Zerknąwszy w dół zauważyłem spory obłok kurzu i dymu bezpośrednio po miejscem walki."

"Gingerowi" Laceyowi zaliczono to zwycięstwo, 28. i ostatnie w jego karierze. Zestrzelenie to uzyskał na Spitfire VIII, natomiast Spitfire XIVe RN135 YB-A, przyozdobiony efektownym i kompletnym "kill-recordem", to jego ostatnia maszyna w II WŚ.

Griffonowe Spitfire'y 17. Dywizjon otrzymał w czerwcu 1945, przed planowaną inwazją na Malaje. Do akcji nie doszło, ale po zakończeniu wojny 17. Squadron wylądował w Japonii. Kiedy brytyjskie siły okupacyjne opuściły Japonię, Spitfire RN135 został tam złomowany w roku 1948.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

O modelu

Kontynuując tworzenie kolekcji vintage tym razem sięgnąłem po zestaw FROGa z roku 1968 (indeks F194). Model prościutki, wypukłe linie podziałowe (bardzo delikatne). Za ciekawostkę należy uznać bonus w postaci pocisku V-1, który byc może kiedyś wykonam. Do dalekowschodniego Spitfire jakoś mi nie pasował...

Jak zwykle starałem się zachować oryginalną formę zestawu, jednak miałem edycję Novo, bez kalkomanii i kiepskim jakościowo szkłem. Musiałem wymienić osłonę kabiny (owiewka została fabryczna), a kalki pochodzą od Chematica (by Techmod). Kalkomania była całkiem niezła jakościowo i merytorycznie, za wyjątkiem niepełnego fin-flasha.

Wykończenie typowe dla moich produkcji, czyli emalie olejne (Humbrol i Model Master), werniks akrylowy, do tego trochę washa i ołówka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Reklama

Re: Spitfire Mk XIV J.H.Lacey 1/72 FROG/Novo

Postprzez piotr dmitruk » poniedziałek, 1 października 2012, 12:06

Całkiem nieźle, trzeba się przyjrzeć, żeby zobaczyć, że to NOVO.
Domaluj tego ostatniego "Japsa" na liście zestrzeleń.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9941
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Spitfire Mk XIV J.H.Lacey 1/72 FROG/Novo

Postprzez pik » poniedziałek, 1 października 2012, 13:19

Co do kółka przy zestrzeleniach, to w zasadzie jest, ale Techmod zrobił to bez białego podkładu i czerwień zniknęła... Pacnę czerwoną farbką i będzie OK. Dzięki za zwrócenie uwagi! :)
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: Spitfire Mk XIV J.H.Lacey 1/72 FROG/Novo

Postprzez Jaho63 » poniedziałek, 1 października 2012, 14:28

Jak pierwszy raz zobaczyłem tego Spita z takim "menu" pod kabiną, to się na niego napaliłem. Wystygłem dopiero jak doczytałem, że na 14-ce nie zestrzelił nic (tak samo z resztą było z VIII Caldwella).
Pierwszy raz widzę to górne zdjęcie. To chyba jest własnie ta VIII-ka, na której Lacey zestrzelił Japońca? Jak jest taka fota, to powinna być tez z boku? Takiego to bym może zrobił. ;o)
Model, jak na te standardy i na materiał wyjściowy jest całkiem fajny.
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Spitfire Mk XIV J.H.Lacey 1/72 FROG/Novo

Postprzez spiton » poniedziałek, 1 października 2012, 14:41

Twój czysty styl, bardzo pomaga takim modelom. Ten NOVOwski spit na niektórych fotkach wygląda nadspodziewanie dobrze.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Spitfire Mk XIV J.H.Lacey 1/72 FROG/Novo

Postprzez skusz » poniedziałek, 1 października 2012, 19:46

Jak na czterdziestocztero latka to wygląda super. Sam chciałbym tak wyglądać, a mam nie wiele więcej latek :mrgreen:
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=20734
Obrazek
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3149
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 17:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: Spitfire Mk XIV J.H.Lacey 1/72 FROG/Novo

Postprzez Grzegorz2107 » poniedziałek, 1 października 2012, 20:39

Dzięki za lekcję mikrohistorii. To wielki plus Twoich galerii.
Podziw też za konsekwencję. Zawsze czysto, zawsze schludnie. Zawsze prosto z pudła, albo woreczka ;o)
Pozwolę sobie też skrytykować kamuflaż: Nie podążyłeś za zdjęciami i lekko improwizowałeś.
Zauważyłem ciekawy element: Ślad po zamalowanej standardowej kokardzie na kadłubie w typowym miejscu. Na Twoim modelu jest, ale trochę za mocno do tyłu i nie taki okrągły.
Na skrzydłach powinny być pewnie takie same ślady.
Moim zdaniem dodałoby to trochę życia temu dosyć monotonnemu malowaniu.
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Spitfire Mk XIV J.H.Lacey 1/72 FROG/Novo

Postprzez pik » wtorek, 2 października 2012, 18:18

Cieszę się, że model po 40-e może jeszcze zwrócić czyjąś uwagę ;o) , także dziękuję za wszystkie opinie. Tym bardziej, że dokonanie wpisów w ostatnim czasie wymagało dużej siły woli...

Cóż, wiem że plamy nie są idealne i mają charakter przybliżony. W skali 1/72 trudno model tak dokładnie wymaskować, aby rozkład plam był idealnie zgodnym z oryginałem, szczególnie w modelu w którym jest pełno innych uproszczeń... Oczywiście zwróciłem uwagę na zamalowanie kadłubowego rondla, ale nie znalazłem zdjęć RN135 potwierdzających że zrobiono to w podobny sposób w innych miejscach. Dlatego kamuflaż zinterpretowałem w zachowawczy sposób.

Tak na marginesie, to można znaleźć sporo różnych interpretacji malowania RN135, zarówno modelarskich jak i w barwnych profilach. Wg niektórych źródeł maszyna była w temperate land i/lub z białymi pasami. Zdjęcia nie potwierdzają pasów, ale kolorystyka jak zwykle może być kwestionowana w oparciu o monochromatyczne zdjęcia. Ja zdecydowałem się na typowe "day fighter", z pasem sky na kadłubie.

Pierwszy raz widzę to górne zdjęcie. To chyba jest własnie ta VIII-ka, na której Lacey zestrzelił Japońca? Jak jest taka fota, to powinna być tez z boku? Takiego to bym może zrobił.
Dokładnie z tego momentu! Zdjęcia Spitfire VIII Lacey'a w pełnej okazałości jednak nie kojarzę. Był chyba profil w którymś z Opsreyów (Spitfire Aces of Burma&Pacyfic?)...

A przy okazji, to ciekawostka. Lacey był nie tylko asem, ale i modelarzem! :D

Obrazek
(źródło: http://www.iwm.org.uk/collections/item/object/205219373 )
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: Spitfire Mk XIV J.H.Lacey 1/72 FROG/Novo

Postprzez Grzegorz2107 » wtorek, 2 października 2012, 22:04

pik napisał(a):


Tak na marginesie, to można znaleźć sporo różnych interpretacji malowania RN135, zarówno modelarskich jak i w barwnych profilach. Wg niektórych źródeł maszyna była w temperate land i/lub z białymi pasami. Zdjęcia nie potwierdzają pasów, ale kolorystyka jak zwykle może być kwestionowana w oparciu o monochromatyczne zdjęcia. Ja zdecydowałem się na typowe "day fighter", z pasem sky na kadłubie.


Pas na kadłubie i jak się wydaje fabryczny serial przemawiają za "day fighter". Poza tym, gdyby przemalowano szary na brązowo, to nie byłoby plamy zielonej na znaku kadłubowym. Jak najbardziej zgadzam się z tym wyborem.
Ja bym malował jednak pas sky dookoła, bez przerwy na spodzie. I założyłbym, że kokardy na skrzydłach też machnięto na zielono.

Jakbyś dodał antenkę, to byłoby cacy :mrgreen:
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Spitfire Mk XIV J.H.Lacey 1/72 FROG/Novo

Postprzez pik » środa, 3 października 2012, 13:38

Jakbyś dodał antenkę, to byłoby cacy
Hehe, staram się być ortodoksyjnym "vintage'ystą", więc skoro antenki nie było w zestawie, to model musi się bez niej obejść... :P

Poza tym antena była drutowa, a zgodnie ze swoją manierą pomijam w modelach (nawet nie-vintage!) wszelkie druty pod etykietką "dopuszczalne uproszczenie"... ;o)
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: Spitfire Mk XIV J.H.Lacey 1/72 FROG/Novo

Postprzez Grzegorz2107 » środa, 3 października 2012, 15:18

pik napisał(a):
Jakbyś dodał antenkę, to byłoby cacy
Hehe, staram się być ortodoksyjnym "vintage'ystą", więc skoro antenki nie było w zestawie, to model musi się bez niej obejść... :P

Poza tym antena była drutowa, a zgodnie ze swoją manierą pomijam w modelach (nawet nie-vintage!) wszelkie druty pod etykietką "dopuszczalne uproszczenie"... ;o)


Dopuszczalne uproszczenie, albo dopuszczalne odstępstwo od ortodoksji. :) Wot dilema.
Mi się przechyla w drugą stronę. :mrgreen:
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Spitfire Mk XIV J.H.Lacey 1/72 FROG/Novo

Postprzez Gwoemul » piątek, 9 listopada 2012, 17:56

Witam,

Podoba mi się.
Zarówno model jak i sam samolot w ciekawych barwach.
Dzięki za rys historyczny.
Wykonanie zasługiwałoby na model Academy.
Niezgodność jaką udało mi się zauważyć to inna kokarda na usterzeniu - na zdjęciu wygląda na wyższą.
Coś dziwnego zostało we wnękach podwozia.

pozdrawiam
Gwoemul
 
Posty: 6
Dołączył(a): piątek, 9 listopada 2012, 17:09

Re: Spitfire Mk XIV J.H.Lacey 1/72 FROG/Novo

Postprzez pik » niedziela, 11 listopada 2012, 22:08

Dzięki za wpis Gwoemul!

Fin-flash wiem że nie prawidłowy, ale taki był w zestawie kalkomanii. Po przejrzeniu zapasów kalkomanii nie udało mi się znaleźć prawidłowego zamiennika, także z ciężkim sercem nakleiłem co było...

Coś dziwnego zostało we wnękach podwozia.
Tak jest. W zestawie przewidziano ewentualny montaż podwozia w pozycji zamkniętej i do tego służyły te wypustki. Bez problemu można to było usunąć, ale zostawiłem jako ciakawostkę świadczącą o wieku i rodowodzie zestawu.
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: Spitfire Mk XIV J.H.Lacey 1/72 FROG/Novo

Postprzez xmald » niedziela, 11 listopada 2012, 22:32

NIe mogłem się powstrzymać i mimo tego, że to nie moje klimaty napisać. Model naprawdę wygląda zacnie. Na pierwszej i trzeciej focie na pewno nie powiedziałbym, że to NOVO. Gratulacje!
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 09:33


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości

cron