Fiat CR 42 1/72 Revell

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Fiat CR 42 1/72 Revell

Postprzez Voltan » poniedziałek, 15 października 2012, 13:33

Witam. Minęło 13 lat odkąd skończyłem ostatni model, mam nadzieję że mój powrót do pasji jaką jest modelarstwo nie będzie słomianym zapałem :) Po tak długim czasie okazało się, że ręce i oczy już nie te no i sprzęt się nieco wykruszył.
No więc model znalazłem w trakcie porządków, rok produkcji 1984. Wypraski nie były tragiczne, natomiast pierwsze tłoczenie to też nie było. Model miał sklejone lata temu połówki kadłuba z fotelem i pilotem. Postanowiłem to tak zostawić. W trakcie pracy nad modelem udało mi się wypożyczyć monografię i się załamałem. Model ma mnóstwo błędów, nie wszystkie udało mi się poprawić. Wyszlifowałem klapy przepływu powietrza z bryły osłony silnika, wykonałem wloty powietrza w dolnych skrzydłach (producent przewidział w tym miejscu tylko zgrubienie). Natomiast osłona silnika i tak niewiele ma wspólnego z oryginałem. Jest to pierwszy model w którym przeryłem linie podziału z wypukłych na właściwe (igłą, rylca się jeszcze nie dorobiłem). Niektóre są nieco krzywe, niektórych brakuje (stateczniki poziome), następnym razem obiecuje się poprawić :) Mimo wszystko jestem z nich trochę zadowolony.
Co do malowania, to zdjęcia wyszły tak, że spód samolotu wydaje się błękitny, jest w rzeczywistości jasno szary (trzeba kupić nowy aparat). Plamy na górnych powierzchniach bardziej przypominają malowanie CR32, natomiast jest jedno zdjęcie w monografii gdzie podobne występują. Próbowałem najpierw mniejszych plamek w kolorze zielonym i brązowym, ale nie wyszło. Aerograf made in CCCP ze stałym przepływem powietrza nie chciał wypluć z siebie nic mniejszego. Jest to ostatni model malowany tym przeklętym ustrojstwem. Ułamałem dźwignię i musiałem kupić inny aerograf. Prawie by zapomniał, zrobiłem preshading. Pierwszy raz w życiu :) No i czas na oznakowanie. Przyznaje się bez bicia, są to kalki z modelu CR32 supermodel. Oryginalne kalki ad 1984 po prostu przy próbie naklejenia ulegały dezintegracji.

Podsumowując. Model ma wiele błędów, od konstrukcji przez malowanie do oznakowania. Mimo tego starałem się aby był dobry, choć daleko mu do poziomu tutaj reprezentowanego. Mimo wszystko model dla mnie ważny ponieważ zrobiłem linie podziału, preshading i poprawiłem to co potrafiłem poprawić.

Teraz proszę o ocenę i rady na przyszłość.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Voltan
 
Posty: 1728
Dołączył(a): piątek, 12 października 2012, 20:37
Lokalizacja: Wrocław

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Fiat CR 42 1/72 Revell

Postprzez LazyCat » poniedziałek, 15 października 2012, 14:25

Nieslychanie sympatycznie wyszed Ci ten Fiacik!
Jak juz bedziesz gotow to kup Italieri i bedziesz mial poprawnego.
Podoba mi sie twoje malowanie aerografem, jesli wybierzesz zestaw No 1263 to malowanie bedzie rownie latwe.
Na rozgrzewke modelarska polecam cos od Hasegawa albo Tamiya, samoskladalne i niewiele trzeba porawiac.
Witam wsrod "synow marnotrawnych" - ja mialem ponad 20 lat przerwy :mrgreen:
Obrazek
Avatar użytkownika
LazyCat
 
Posty: 1119
Dołączył(a): czwartek, 11 października 2007, 18:41
Lokalizacja: Greensboro, North Carolina

Re: Fiat CR 42 1/72 Revell

Postprzez Mac Eyka » poniedziałek, 15 października 2012, 15:24

Nie no Fiacik na bajerze.
Jak na powrót po latach i operowanie psikawą Sdziełano w CCCCP to naprawdę efekt ładny.
Szkoda może, że nie pokusiłeś się o wykonanie naciągów. W samolocie tym były raptem 4 szt ale za to dość widoczne.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3031
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Fiat CR 42 1/72 Revell

Postprzez Grzegorz2107 » poniedziałek, 15 października 2012, 15:41

Vintage pełną gębą i jeszcze to sprayowanie z zabytkowego aerografa. :)

Mac Eyka napisał(a):Szkoda może, że nie pokusiłeś się o wykonanie naciągów. W samolocie tym były raptem 4 szt ale za to dość widoczne.


Po lewej są ;o)
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Fiat CR 42 1/72 Revell

Postprzez Murek » poniedziałek, 15 października 2012, 17:22

Jak czytałem wstęp, o modelu, jaki słaby, o warsztacie, o narzędziach, przerwie w modelowaniu.... to się bałem co zobaczę ;o) A ujrzałem bardzo ładny model, na prawdę nie ma się czego wstydzić :D
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3004
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Fiat CR 42 1/72 Revell

Postprzez jarek38 » wtorek, 16 października 2012, 17:33

Czysto sklejony, ładnie pomalowany, nic tylko gratulować udanego powrotu, co niniejszym czynię i życzę następnych coraz lepszych projektów.
Pozdrawiam Jarek38
jarek38
 
Posty: 206
Dołączył(a): sobota, 19 grudnia 2009, 16:17

Re: Fiat CR 42 1/72 Revell

Postprzez pik » wtorek, 16 października 2012, 19:29

Całkiem uroczy Fiacik. Miło zobaczyć, że nie tylko ja się "babram" w tych stareńkich zestawach. :) Co do uwag, to zapuściłbym washem wgłebienia przy powierzchniach sterowych. Model po takim zabiegu nabiera nieco więcej życia. Preshading był raczej stratą czasu, przynajmniej ja nie mogę dostrzec żadnych jego sladów.
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: Fiat CR 42 1/72 Revell

Postprzez Voltan » środa, 17 października 2012, 13:49

Dziekuje wszystkim za "dobre słowo", ciepłe przyjęcie i wszystkie uwagi. Z tymi naciągami to aż mi głupio, że zapomniałem zrobic z drugiej strony:) Jest to zwiazane z tym, że użyłem nietypowego materiału, a mianowicie włókna gumowego ze ściagacza w skarpetce :) Teraz tylko muszę na tą konkretną skarpetkę trafic, bo w innych są inne grubości :)

Pójde za radą i postaram sie zrobić wasch, żona ma sporo artystycznych akryli więc chyba mi pożyczy do mieszania :)

Znalazłem jeszcze zaczęty model samolotu szturmowego Breda Ba65 K14 z Azur. jest juz sklejony w 90% natomiast malowanie jest do poprawki (zacieki), owiewka do polerowania i linie podziału do poprawki.
Myslałem o warsztacie, ale na to chyba juz za późno. W tej chwili ma malowanie trójkolorowe przedwojenne, ale z nowym areografem chyba pokusze sie o malowanie z Hiszpanii - drobne plamki.

Następny model juz wkródce pawdopodobnie Bf109E1 z RPM. Po inwentaryzacji zapasów okazalo się, że jest na stanie sporo modeli w 1/72 i 1/35.
Voltan
 
Posty: 1728
Dołączył(a): piątek, 12 października 2012, 20:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Fiat CR 42 1/72 Revell

Postprzez LazyCat » środa, 17 października 2012, 15:56

Voltan napisał(a):W tej chwili ma malowanie trójkolorowe przedwojenne, ale z nowym areografem chyba pokusze sie o malowanie z Hiszpanii - drobne plamki.


Zdecydowanie pozostaw to malowanie. Ten model jest dawno nie dostepny a nowszy i naprawde dobry AZmodel A80 moze miec jedynie plamki. Warto jego tez zrobic :mrgreen:
Obrazek
Avatar użytkownika
LazyCat
 
Posty: 1119
Dołączył(a): czwartek, 11 października 2007, 18:41
Lokalizacja: Greensboro, North Carolina


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 58 gości