Aichi B7N1 Ryusei "Grace" (1/72, Fujimi)

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Aichi B7N1 Ryusei "Grace" (1/72, Fujimi)

Postprzez PrzemoL » środa, 19 marca 2008, 10:24

W ramach wiosennych porządków w magazynku z nie zrobionymi modelami odkurzyłem nabyty dawno temu na Allegro zestaw Fujimi z prototypową wersją tego bombowca marynarki japońskiej. Chciałem przy okazji sprawdzić, czy bawią mnie jeszcze modele samolotów bez naciągów. I wygląda, że raczej nie, bo najwięcej satysfakcji sprawiło mi wykonanie linki anteny.
Model Fujimi wygląda całkiem ładnie, mimo że ma już trochę lat. Najpoważniejszą wadą jest dziwaczny podział technologiczny płatów i kadłuba w rejonie ogona, bo łączenie połówek tych elementów przecina powierzchnie sterowe. I oczywiście wymaga szpachlowania i szlifowania w sąsiedztwie imitacji żeberek konstrukcji sterów, które były kryte płótnem. Dopasowanie oszklenia i segmentu kadłuba z kółkiem ogonowym również wymagało sporo pracy szpachlarsko-szlifierskiej.
Na plus można odnotować niezłą fakturę powierzchni z delikatnymi wgłębnymi liniami podziału i imitacją płóciennego pokrycia sterów oraz kalkomanie, które mimo pożółkłego nośnika nie pokruszyły się i położyły się idealnie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Namarie...
Avatar użytkownika
PrzemoL
 
Posty: 734
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:26
Lokalizacja: Poznań

Reklama

Re: Aichi B7N1 Ryusei "Grace" (1/72, Fujimi)

Postprzez Daniel iceman Gronowski » środa, 19 marca 2008, 11:25

Widać Przemku, że szmatopłaty pochłonęły Cię bez reszty ;o) Czegoś mi tu brakuje....

Model tradycyjnie czysto zrobiony. Podoba mi się cieniowanie i ślady eksploatacji.
Nie podoba mi się przejście kolorów. Trochę za ostre. Widać także białą obwódkę na oznaczeniach państwowych.

Jak zwykle podziwiam tempo Twoich prac! Też bym tak chciał :D

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Daniel iceman Gronowski

BoB 1 miejsce
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 10:23
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Aichi B7N1 Ryusei "Grace" (1/72, Fujimi)

Postprzez Jarek Gurgul » środa, 19 marca 2008, 12:01

To jasne, dlaczego wolisz szmatopłaty. Są 'w nich' co najwyżej - jeżeli w ogóle - jakieś szczątkowe wiatrochrony, które można wykonać na przykład z kawałka przezroczystej, sztywnej folii i dokleić po malowaniu. A tu ta cała szklarnia! Pewnie ładnych parę godzin maskowałeś to cudo... ;o)

Świetny model, okolice silnika i śmigło może odrobinkę za mało 'zdarte', jak na 'japończyka'. Bardzo podobają mi się zadrapania i cieniowanie, szczególnie na górnych powierzchniach płata. Ciekaw jestem, jak kładłeś kalki. Mimo tych białych skrawków, o których wspomniał Daniel, kalki wyglądają bardzo dobrze. Lakier bezbarwny (Sidolux?), kalka, płyny zmiękczające (jakie?), lakier, szlifowanie? Czy może udało się wykonać to w prostszy sposób?

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6045
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Aichi B7N1 Ryusei "Grace" (1/72, Fujimi)

Postprzez PrzemoL » środa, 19 marca 2008, 12:14

Dzięki za odzew!
O ile dobrze pamiętam przejście kolorów na Shindenie było ostre. Tak więc pomyśłałem, że tutaj mogło być podobnie.
Niestety ten biały pasek na kalkach... Biały kolor był lekko przesunięty względem czerwonego. Znaki przycinałem, ale troszkę brzegu zostało... Musicie mi wybaczyć.
Do maskowania używam woskowanej folii Parafilm i ostrego nożyka Excel. Cała zabawa w tym modelu to raptem 15 minut.
Drapania śmigła nie chciałem robić, bo nie jestem pewien, czy nie było drewniane. Jeśli mnie ktoś zapewni, że to malowany metal, to bez problemu można dodrapać.
Kalki kładłem przeszlifowany (szczególnie od spodu, gdzie akryl Gunze IJN Grey wyszedł mocno chropawy) bezbarwny błyszczący Pactry, trochę MicroSola, potem jeszcze raz bezbarwny, brudzenie i już! Naprawdę kalki w tym modelu zaskoczyły mnie na bardzo pozytywnie, żadnych objawów srebrzenia, nie trzeba było ich na siłę wciskać w bardzo delikatne linie podziału.
Namarie...
Avatar użytkownika
PrzemoL
 
Posty: 734
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:26
Lokalizacja: Poznań

Re: Aichi B7N1 Ryusei "Grace" (1/72, Fujimi)

Postprzez ZIO BY NAITT » środa, 19 marca 2008, 15:40

Za mało naciągów :twisted:

PZDR
Pozdrawiam - Konrad Kozioł
WARSZTAT :
Dzieci + dom rodzinny w skali 1/1
Avatar użytkownika
ZIO BY NAITT
 
Posty: 1239
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:15
Lokalizacja: Warthenau

Re: Aichi B7N1 Ryusei "Grace" (1/72, Fujimi)

Postprzez PrzemoL » środa, 19 marca 2008, 15:42

No właśnie o tym mówię! :mrgreen:
Namarie...
Avatar użytkownika
PrzemoL
 
Posty: 734
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:26
Lokalizacja: Poznań


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 61 gości