RWD 5 bis Skarżyńskiego 1/72 ZTS Plastyk

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

RWD 5 bis Skarżyńskiego 1/72 ZTS Plastyk

Postprzez jarek38 » poniedziałek, 10 grudnia 2012, 19:46

Skarżyński z 7 na 8 maja 1933 roku dokonał rzeczy niebywałej, przeleciał nad Atlantykiem łupiną, najlżejszym samolotem który kiedykolwiek pokonał ocean, a był to RWD-5, zbudowany w warsztatach DWL i zaprojektowany przez słynną trójkę inżynierów; Rogalskiego, Wigurę, Drzewieckiego . Po dziś dzień jest jedynym człowiekiem, który na maszynie do 450kg przeleciał z jednego kontynentu na drugi. Limit wagi i konieczność zabrania dużej ilości paliwa spowodował potrzebę rezygnacji z wyposażenia samolotu w tratwę ratunkową, radio, czy też sekstans i jakby tego było mało Stanisław Skarżyński poleciał na podbój Atlantyku w … , a jakże w garniturze, z obowiązkowym w tamtych czasach kapeluszem. W brew pozorom lot był znakomicie przemyślany i przygotowany w kraju, nawet termin przelotu nie był przypadkowy, a samolot wypróbowany w locie okrężnym dookoła Polski. Był to wspaniały okres lotnictwa polskiego, zwycięstwa w Challange’u ’32 i ’34, przelot Skarżyńskiego w ’33, czy sukces międzynarodowy konstrukcji Puławskiego spowodował ogromne zainteresowanie lotnictwem. Wracając do modelu, to jest to próba odwzorowania rzeczywistego wyglądu samolotu z dostępnych zdjęć, publikacji, fragmentów tekstów, szkiców powstałych podczas gorących dyskusji z modelarzami, czasem wyglądało to jak odgadywanie – co autor miał na myśli. W opisie Skarżyńskiego pojawił się fragment mówiący, o zmniejszeniu obrotów silnika i zmianie wysokości, by nie ryzykować uszkodzenia śmigła w czasie deszczu i wniosek z tego płynący- nie było okuć z blachy na śmigle itd. Model znany wszystkim i przez zdecydowaną większość klejony i to na pewno nie jeden raz, mój to jeszcze stare wydanie ZTS Plastyk. W modelu zostało wszystko praktycznie przerobione, bądź zrobione od podstaw i tak kadłub, skrzydła, powierzchnie sterowe zostały zeszlifowane, następnie oklejone pręcikami z rozciągniętej ramki , zaszpachlowane, oklejone paskami kalki i pomalowane metalizerem MM Alu. Golenie, amortyzatory, koła, śmigło, przeszklenie kabiny, kratownica, fotel, barograf, pasy, pompa paliwa, tapicerka wewnątrz kabiny, schowki siatkowe, rurka pitot’a, dysza Venturi’ego, napędy lotek i sterów i pewnie jeszcze kilka elementów robione od podstaw. Okapotowanie silnika to blaszki, z wyjątkiem czołowej części , skorygowanej wg zdjęć i pomalowane metali zerem Alu. Ciekawy efekt polerowanej w koła powierzchni można osiągnąć pracując mini szlifierką z nasadką silikonową. Kalkomania projektu KayFranz, któremu dziękuję za nieocenioną pomoc, jak i za anielską cierpliwość. Mix „Kueyera Codziennego” z modelem to oczywiście sprawka KayFranza.
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Jarek
jarek38
 
Posty: 206
Dołączył(a): sobota, 19 grudnia 2009, 16:17

Reklama

Re: RWD 5 bis Skarżyńskiego 1/72 ZTS Plastyk

Postprzez Pafko » poniedziałek, 10 grudnia 2012, 20:06

Chylę czoła nad włożonym wysiłkiem w zbudowanie tak efektownego modelu samolotu...i do tego, jakby nie było...muszę to wykrztusić...vintige :D . Może pokusiłbyś się o jakąś relację w dziale "miłośników wszelkiej maści staroci"? :mrgreen: .
Pozdrawiam, Paweł.
Avatar użytkownika
Pafko
 
Posty: 517
Dołączył(a): poniedziałek, 8 września 2008, 20:58
Lokalizacja: Oleśnica k/Wrocławia

Re: RWD 5 bis Skarżyńskiego 1/72 ZTS Plastyk

Postprzez Michał Janik » poniedziałek, 10 grudnia 2012, 20:09

Pięknie wykonany klasyk - fajnie że takie stare poczciwe modele dostają "drugie życie", i to jakie! Taki vintage modelarskie nader sobie cenię. Pięknie wyszła nowa faktura powierzchni, a przede wszystkim polerowanie blachy. Jaki to jest silikonowy frez? Trochę duże wyglądają te rozmaite "purchle" na górnej powierzchni skrzydeł, ale może i tak powinno być. Szkoda że mało kabinki widać.
kadłub, skrzydła, powierzchnie sterowe zostały zeszlifowane, następnie oklejone pręcikami z rozciągniętej ramki , zaszpachlowane, oklejone paskami kalki

Skomplikowana technologia - rozumiem osobno pręciki, rozumiem osobno pasy kalki - ale razem - czemu?
PS. Ładne były te RWD-ziaki, ja się ślinię do Ardpolowskiej "13" której jestem szczęśliwym posiadaczem. Te czerwono- srebrne malowanie jest naprawdę "sexy"!

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: RWD 5 bis Skarżyńskiego 1/72 ZTS Plastyk

Postprzez Tenzan » poniedziałek, 10 grudnia 2012, 20:27

Witam,
gratukacje za podjecie tematu! Inwencja i trud włożony w konstruowanie modelu bedzie zapewne wynagrodzony.
Tylko,
... jezeli były światła pozycyjne (?) to nie w takiej konfiguracji. Łatwo zapamietać - czerwone tam, gdzie człek ma serce ( przedstawiane graficznie jako czerwone i po lewej stronie), zielone na prawej burcie, ogonek - białe.
Podobnie jest na jednostkach pływajacych.

Pozdrawiam serdecznie,
Tenzan
Ostatnio edytowano poniedziałek, 10 grudnia 2012, 20:36 przez Tenzan, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Tenzan
 
Posty: 262
Dołączył(a): sobota, 24 lipca 2010, 21:32

Re: RWD 5 bis Skarżyńskiego 1/72 ZTS Plastyk

Postprzez jarek38 » poniedziałek, 10 grudnia 2012, 20:28

Pafko, Michał Janik- dzięki.
Michał Janik napisał(a):Jaki to jest silikonowy frez?
Chyba powinienem napisać silikonowa końcówka by nikogo nie wprowadzać w błąd.
Michał Janik napisał(a):Szkoda że mało kabinki widać.

Relację warsztatową i sporo zdjęć wnętrza możesz zobaczyć na Modelworku http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=86&t=30255, a te "purchle" :lol: to wlewy paliwa wraz z owiewkami, z tym, że ten największy krył w sobie moim zdaniem wąż doprowadzający paliwo z "kanistra" wewnątrz kadłuba, poprzez pompę ręczną, do zbiornika w skrzydle.
Michał Janik napisał(a):Skomplikowana technologia - rozumiem osobno pręciki, rozumiem osobno pasy kalki - ale razem - czemu?

Pręciki, gdyż trzeba było zmienić kształt i grubość skrzydła, a paski kalki, bo skrzydła, stery, lotki miały właśnie tak widoczne wzmocnienia.Też się przekonałem do tych cywilnych malowań i bardzo je polubiłem, były na prawdę efektowne. Mam nadzieję, że niczego nie pominąłem i napisałem zrozumiale, z czym mam czasem problemy ;o)
Dzięki Tenzan!
Światła pozycyjne są już przyklejone poprawnie, ale zdjęć nowych się już nie doczekały, nie sądziłem, że taki szczegół zostanie wychwycony, ale skoro i mnie to się rzuciło w oko, to czemu by nie innym modelarzom. Zbiornik jest, na 100% jest.
jarek38
 
Posty: 206
Dołączył(a): sobota, 19 grudnia 2009, 16:17

Re: RWD 5 bis Skarżyńskiego 1/72 ZTS Plastyk

Postprzez bartek piękoś » poniedziałek, 10 grudnia 2012, 21:39

Świetnie ci wyszedł. Najładniejszy RWD jakiego widziałem.
..."a gdzie będziesz trzymał ten embrion, w pudełku?!"...
Avatar użytkownika
bartek piękoś
 
Posty: 800
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2008, 21:20
Lokalizacja: Radom

Re: RWD 5 bis Skarżyńskiego 1/72 ZTS Plastyk

Postprzez Michał Janik » poniedziałek, 10 grudnia 2012, 21:58

jarek38 napisał(a):Relację warsztatową i sporo zdjęć wnętrza możesz zobaczyć na Modelworku http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=86&t=30255,

Zajrzałem i tam dopiero są fajne rzeczy! Jako fana kabinek najbardziej uwiodły mnie te siateczkowe kieszonki.

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: RWD 5 bis Skarżyńskiego 1/72 ZTS Plastyk

Postprzez Voltan » poniedziałek, 10 grudnia 2012, 22:15

Niesamowity model. Ta polerowana blacha... Podziwiam model, koncepcję i umiejętności.
Voltan
 
Posty: 1728
Dołączył(a): piątek, 12 października 2012, 20:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: RWD 5 bis Skarżyńskiego 1/72 ZTS Plastyk

Postprzez Grzegorz2107 » poniedziałek, 10 grudnia 2012, 22:57

Ja też od razu zauważyłem te światła :)
Poza tym najlepszy Erwudziak jaki widziałem!
Wielkie gratulacje!
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: RWD 5 bis Skarżyńskiego 1/72 ZTS Plastyk

Postprzez Murek » poniedziałek, 10 grudnia 2012, 23:01

Fajny, doceniam wkład pracy
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3012
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: RWD 5 bis Skarżyńskiego 1/72 ZTS Plastyk

Postprzez Adam » wtorek, 11 grudnia 2012, 00:16

Wielki szacunek za przepięknie wykonany model.

Adam.
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 11:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: RWD 5 bis Skarżyńskiego 1/72 ZTS Plastyk

Postprzez rob » wtorek, 11 grudnia 2012, 01:02

Bajka po prostu.
Aż wstyd się przyznać, ale kiedyś rozgrzebałem ten model zupełnie niepotrzebnie i nie doczekał dnia dzisiejszego.
Architektura, figurki, gadżety…
…i co mi w ten zakuty łeb wpadnie!
ROB
Avatar użytkownika
rob
 
Posty: 200
Dołączył(a): wtorek, 18 listopada 2008, 15:38
Lokalizacja: wielkopolska

Re: RWD 5 bis Skarżyńskiego 1/72 ZTS Plastyk

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 11 grudnia 2012, 03:31

Aż przyjemnie popatrzeć! Gratulacje!
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9955
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: RWD 5 bis Skarżyńskiego 1/72 ZTS Plastyk

Postprzez dymuwa » wtorek, 11 grudnia 2012, 07:34

Biorąc pod uwagę rozmiary modelu - po prostu rewelka! Szkoda, że nie można podejrzeć warsztatu.
Jestem pod wrażeniem wkładu pracy. Pamiętam ten model, bo robiłem go w latach 80-ch.
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 760
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 15:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: RWD 5 bis Skarżyńskiego 1/72 ZTS Plastyk

Postprzez Aleksander » wtorek, 11 grudnia 2012, 11:33

Niesamowita praca - podziwiam wkład w detale. Fajnie, że taka fajna miniatura polskiego samolotu powstała!
Co będzie następne?
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7988
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości