Breda Ba 65 K14 Azur 1/72

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Breda Ba 65 K14 Azur 1/72

Postprzez Voltan » czwartek, 20 grudnia 2012, 17:53

Po około siedmiu latach od rozdłubania skończyłem ten model. Właściwie to skleiłem go dość szybko od rozpoczęcia pracy, a później raz na kilka lat brało mnie coś i malowałem jeden kolor i znowu przerwa. Doszło do tego że model nie nadawał się do niczego. Malowałem go za grubo, porobiłem mnóstwo zacieków, zachlapałem oszklenie, linie podziału zniknęły pod farbą, zgubiło się kółko ogonowe a i sklejony został niezbyt poprawnie. Zapewne wielu z Was dostrzeże nieścisłości. Podoba mi się jednak ten samolot i postanowiłem go wyremontować.

Teraz kilka słów o samym zestawie Azur. Model jest wtryskowy ale posiada żywiczny silnik (z okaptowaniem), klisze z zegarami, blaszkę foto-trawioną, która jest trochę uboga, ale ważne że jest. Można wykonać wersję jednomiejscową i dwumiejscową, ale nie z wieżyczką, tylko ze stanowiskiem na obrotnicy. Zrezygnowałem z tego, bo obrotnica i karabin jest słabej jakości, poza tym bałem się modyfikacji kadłuba. Wersje malowania są trzy, dwa malowania włoskie z 1938 i jedno z wojny domowej w Hiszpanii też z 1938 r. Oszklenia są vacu. Blacha zawiera zegary i panele boczne oraz pasy i celownik. Do tego zębatki mechanizmu chowania kół podwozia.

Model pierwotnie malowałem na włoski, ale postanowiłem zaryzykować i przemalować go na egzemplarz z Hiszpanii. Te malowanie wydawało mi się ciekawsze, poza tym chciałem przećwiczyć malowanie plamek z ręki, bo do tej pory robiłem to przez dziurkę w kartoniku i to w skali 1/35.

To co ostatnio przy nim zrobiłem, to przetarłem całość papierem ściernym aby osunąć zacieki i odpryski starej farby, zamaskowałem oszklenie, przeryłem linie które zniknęły, szczególnie na łączeniu kadłuba. Linie na pokrywach komory bombowej w ogóle zniknęły, więc przeryłem je na nowo. Mój błąd, że nie przeryłem wszystkich, bo teraz wyraźne są te co poprawiałem, a te oryginalne nie. Nauczka na przyszłość. Poprawiłem nieco wydechy. bałem się malowania na skrzydle tej czarnej wykładziny antypoślizgowej więc zrobiłem ją z taśmy tamiya pomalowanej na czarno i po naklejeniu zabezpieczonej lakierem. Pomalowałem kamuflaz pactrami, do kalek użyłem płynu mr.hobby i dość dobrze reagowały. Z jedną była przygoda bo się pozwijała i musiałem ją z powrotem do wody wrzucić. Dorobiłem odciągi przy tylnym stateczniku, teraz na zdjęciach widzę że za grube. Lufy są z drutu i tak już zostało jak go sklejałem, teraz zapewne użyłbym igieł. Wasch to produkt AK i na koniec matt Mr.hobby. Dałem totalnie ciała z okopceniami od luf i wydechów. Zacząłem bawić się suchym pigmentem a nie zabezpieczyłem olejnego Wasch'a lakierem. Kolejna nauczka na przyszłość. Kółko ogonowe dorobiłem z ramki. A ten zaciek z lewej strony tuż pod owiewką to zupełnie nie wiem kiedy powstał - to efekt przypadkowy i niezamierzony.

Podsumowując, model jest nienajlepszy. Gdybym go teraz sklejał a nie wtedy, pewnie byłby lepiej sklejony. Co do malowania to jestem zadowolony. Na koniec spaprałem te okopcenia.

No i na koniec zagadka, jaka nieścisłość jest w konstrukcji samolotu?

ps. wrzucę zdjęcie z przed remontu i przemalowania jak znajdę.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Voltan
 
Posty: 1728
Dołączył(a): piątek, 12 października 2012, 20:37
Lokalizacja: Wrocław

Reklama

Re: Breda Ba 65 K14 Azur 1/72

Postprzez GrzeM » czwartek, 20 grudnia 2012, 18:38

Czytając opis spodziewałem się, że będzie wyglądał dużo gorzej ;o)

A duży błąd tego modelu Azura to przekrój kadłuba za kabiną, jest jajowaty, podczas gdy powinien mieć płaskie ściany. O to Ci chodziło?
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Breda Ba 65 K14 Azur 1/72

Postprzez Jaho63 » czwartek, 20 grudnia 2012, 18:56

Z dalszej perspektywy wygląda fajnie. Z bliska cętki wyglądają gorzej, a najgorzej (moim zdaniem) wygląda rura wydechowa. Ogólnie jednak, przy tej skali, podejrzewam, że modelik na półeczce prezentuje się nieźle.
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Breda Ba 65 K14 Azur 1/72

Postprzez dymuwa » czwartek, 20 grudnia 2012, 19:37

Jaho63 napisał(a):Z dalszej perspektywy wygląda fajnie...

Mnie osobiście dobiły okopcenia na spodzie kadłuba, karabiny i brak ogni nawigacyjnych. Cętki kamuflażu rozrzucone za szeroko, za rzadko. Uważam, że makro stanowczo nie na korzyść włożonej pracy :(
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 742
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 15:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: Breda Ba 65 K14 Azur 1/72

Postprzez spiton » czwartek, 20 grudnia 2012, 19:46

Lubie ten samolot. Zębatki podwozia super. Plamki całkiem git. Okolice rury wydechowej trochę marne. I wasza mi brakuje. Generalnie przyjemny modelik ciekawego i rzadkiego samolotu.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Breda Ba 65 K14 Azur 1/72

Postprzez pik » piątek, 21 grudnia 2012, 13:24

Jak na egzemplarz po remoncie OK. Mnie rażą tylko te osmalenia na skrzydłach.

W przyszłości jednak zamiast dość złożoenj procedury szlifowania starej farby, ponownego trasowania linii itd sugeruję abyś spróbował użyć preparatu o nazwie Cleanlux. Dość skutecznie usuwa farbę nie powodując zniszczenia powierzchni tworzywa, poza tym jego użycie jest w miarę bezpieczne dla zdrowia.
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: Breda Ba 65 K14 Azur 1/72

Postprzez Grzegorz2107 » piątek, 21 grudnia 2012, 16:12

Użyłeś chyba zbyt dużego ciśnienia i dlatego farba przy niektórych cętkach nałożyła się zbyt grubo.
Te brązowe przy kabinie wyglądają jak malowane pędzlem.
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Breda Ba 65 K14 Azur 1/72

Postprzez Voltan » sobota, 22 grudnia 2012, 21:55

Znalazłem zdjęcie z początku "remontu". Zgadzam się z Waszymi opiniami, jak porównałem ze zdjęciami to centki rzeczywiście za rzadkie. Te co wyglądają jak pędzlem malowane, było za duże ciśnienie i rozdmuchałem je, więc pryskałem jeszcze raz i dlatego wyszły takie mocne. Najbardziej szpecą model nieudane okopcenia od wydechów i karabinów.
Co do tłumika to na półce wygląda nieco lepiej. Poproszę o jakieś rady na przyszłość w tej materii.
O światłach totalnie zapomniałem i trzeba będzie to uzupełnić.
Teraz sam zauważyłem, że nie ma pitota :(

Co do nieścisłości o którą mi chodziło, to model jest w wersji jednomiejscowej, natomiast ma przeszklenie w dolnej części kadłuba, co jest charakterystyczne dla wersji dwumiejscowej. Chyba że się mylę :)

Zdjęcie po usunięciu farby z oszklenia i częściowym przetarciu zacieków.

W sumie to jak trafię ten model na allegro to na pewno go kupię i bardziej się przyłożę :)

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Voltan
 
Posty: 1728
Dołączył(a): piątek, 12 października 2012, 20:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Breda Ba 65 K14 Azur 1/72

Postprzez radoslaw6363 » wtorek, 25 grudnia 2012, 22:00

Twoja Breda podoba mi się ! Lubię samoloty z tego okresu. Mam tutaj link do modelu zbudowanego przez kolegę z południa http://frantisek.valka.cz/viewtopic.php ... cca0f27515
i jeszcze http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=62&t=130887
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2544
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 13:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 46 gości