Fokker C.X - CMR 1/72

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Fokker C.X - CMR 1/72

Postprzez hadzi » czwartek, 3 stycznia 2013, 17:10

Model przedstawia fińskiego Fokkera C.X z okresu wojny zimowej 1939/40.
Żywica CMR leżała dość długo z powodu uszkodzonego podwozia, wreszcie 1/2 roku temu dostałem z Czech brakujacy element. Wiek modelu widać po pożółkłej juz lekko owiewce - tak ok 6 lat. :oops:
Kalkomanie rozpadły się w wodzie - jak pamiętam i musiałem zbierać z innych zestawów.
Dziś AZ Model ma w programie wtryskowego C.X :cry:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
pozdrawiam
Jerzy Ciupek
Avatar użytkownika
hadzi
 
Posty: 438
Dołączył(a): poniedziałek, 8 października 2007, 08:56
Lokalizacja: Rybnik

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Fokker C.X - CMR 1/72

Postprzez skusz » czwartek, 3 stycznia 2013, 18:11

Ciekawy model. Podoba mi się. Jednak "żywiczaki" mają w sobie to coś.
Kiedyś takie niszowe modele były tylko z żywicy i to za niemałą kasę. Teraz AZ, Sword lub RS wypuszczają je wtryskowe i to za połowę ceny. Kabinki vacu tak są hołdowane, a to nie dość że ciężko je obrobić, przykleić to jeszcze pożółkną. Też to zjawisko w swoich modelach zaobserwowałem.
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=20734
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3152
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 17:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: Fokker C.X - CMR 1/72

Postprzez wasilewskiadam » czwartek, 3 stycznia 2013, 18:32

Cześć
Bardzo fajnie zrobiony Fokker :)
AZ robi ten model, nawet mam go,ale czy jest lepszy to........... :-/ CMRa mam z silnikiem rzędowym j jest całkiem całkiem.
Kabinki wcu zmieniaja kolor podobno pod wpływem oparów ulatniajacych sie z żywicy- tak słyszłem nie znam się :oops:
Adam Wasilewski
KMMR 08/15 Białystok
Avatar użytkownika
wasilewskiadam
 
Posty: 362
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 18:20
Lokalizacja: KMMR 08/15 Białystok

Re: Fokker C.X - CMR 1/72

Postprzez hadzi » czwartek, 3 stycznia 2013, 20:04

wasilewskiadam napisał(a):Cześć
Bardzo fajnie zrobiony Fokker :)
AZ robi ten model, nawet mam go,ale czy jest lepszy to........... :-/ CMRa mam z silnikiem rzędowym j jest całkiem całkiem.
Kabinki wcu zmieniaja kolor podobno pod wpływem oparów ulatniajacych sie z żywicy- tak słyszłem nie znam się :oops:


Mam sporo modeli waku i nie obserwowalem tego na ich. Zolkniecie owiewek wiaze sie z degradacja poprzez UV tworzywa, maja tak tez stare waku np. Broplana.
Co prawda Fokker stal lata w szafce z nieskonczonymi modelami wiec UV odpada, podobnie jak lezaca osobno owiewka waku do Hurricana, 1 z dwoch z tego samego zestawu jest zolta a druga nie. O i ciekawostka.
pozdrawiam
Jerzy Ciupek
Avatar użytkownika
hadzi
 
Posty: 438
Dołączył(a): poniedziałek, 8 października 2007, 08:56
Lokalizacja: Rybnik

Re: Fokker C.X - CMR 1/72

Postprzez dewertus » piątek, 4 stycznia 2013, 00:34

Ogromnie się cieszę, że na forum prezentowany jest model samolotu dość egzotycznego jak na "standardy" modelarskie, w dodatku przedstawiającego jeden z moich ulubionych "wątków" drugiej wojny światowej.

Model wykonany bardzo czysto i schludnie - miło się go ogląda ale... pierścień i wydech powinny być w kolorze miedziano-rdzawym; a spód skrzydeł, kadłuba i stateczników powinien być srebrny (tak samoloty dla Finlandii malowani Holendrzy).

FK-81 w grudniu 1939 roku operował z lotniska Lappeenranta w ramach 2/LLv 10. Samolot został utracony podczas lotu rozpoznawczego w rejonie Uuksu w dniu 26.01.1940, załoga (pilot chor. Toivo Heila i obserwator por.Vaittinen) została uznana za zaginioną. Zestrzelenie FK-81 przypisuje się bohaterowi ZSRR - st.lt. V.N Peszkowowi z 49 IAP (który w Wojnie Zimowej zestrzelił jeszcze w dniu 18.02.1940 Blenheima BL-113). Co ciekawe w/g relacji samego Peszkowa pilot fińskiego samolotu wyskoczył ze spadochronem, który pomyślnie się rozwinął...

Zdjęcie wraku FK-81
Obrazek
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fokker C.X - CMR 1/72

Postprzez hadzi » piątek, 4 stycznia 2013, 10:26

Hubert, spód jest w aludope (czy jak się to poprawnie pisze) zdjęcia przekłamuja na szary :D
pozdrawiam
Jerzy Ciupek
Avatar użytkownika
hadzi
 
Posty: 438
Dołączył(a): poniedziałek, 8 października 2007, 08:56
Lokalizacja: Rybnik

Re: Fokker C.X - CMR 1/72

Postprzez dewertus » piątek, 4 stycznia 2013, 10:37

hadzi napisał(a):spód jest w aludope (czy jak się to poprawnie pisze) zdjęcia przekłamuja na szary


No to gra gitarra :mrgreen:

Co do "pogromcy" FK-81, to gwiazdę Bohatera ZSRR (z wybitym numerem "seryjnym" 111) otrzymał w maju 1940 za wykazane w Wojnie Zimowej bohaterstwo - jak na standardy sowieckich osiągnięć bojowych dwa zestrzelenia to był spory sukces.
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 96 gości