Hawker Typhoon, Academy 1/72

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Hawker Typhoon, Academy 1/72

Postprzez RAV » piątek, 21 września 2007, 15:36

Do swojego Typhoona kupiłem kalki Xtradecal do RB222 TP-F. Nie polecam ich jednak z dwóch powodów:

Po pierwsze jest to malowanie fikcyjne. Powstało jako ilustracja pierwszy raz opublikowana chyba w Aircraft Profile, potem wielokrotnie powielana (m.in. w "Skrzydlatej Polsce" w latach 80-tych). Egzemplarz RB222 nigdy nie służył w tym dywizjonie, więc nie mógł mieć liter TP. Oryginalna tablica barwna przedstawia na płacie pasy "typhoonowskie", a na kadłubie "inwazyjne", które nie występowały razem. Atrakcyjne elementy malowania (litery kodowe, kołpak, godło z tygrysem, zestrzelenia, nietypowe napisy) są zmyślone (być może są kompilacją innych samolotów). Mimo to wykorzystałem te kalki i zrobiłem "what-ifa", zmieniając tylko pasy pod skrzydłami na "inwazyjne" - jak zresztą podaje instrukcja Xtradecal.

Po drugie jakość kalek jest kiepska. Kolor czerwony jest nałożony grubo, a granatowy cienko. Na kokardach na górze czerwony namalowano z zapasem i zamalowano granatowym, w związku z czym powstał "schodek". Dwa małe napisy są w skali bliższej 48 niż 72, więc nie ma możliwości, żeby jeden z nich wpasować na wlot powietrza - jest za długi, więc z niego zrezygnowałem. Może kiedyś wydrukuję sobie prawidłowy.

Model jest z Academy, 1/72. Myślę, że mimo wad kalek Xtradecal, wygląda lepiej, niż gdybym użył tych z zestawu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Reklama

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 61 gości