Jak-3 Zvezda 1/72 Snap fit

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Jak-3 Zvezda 1/72 Snap fit

Postprzez hadzi » sobota, 12 stycznia 2013, 11:33

Postanowilem sprawdzic tak dla relaksu co jest warty nowy Jak-3 Zvezdy w wersji Snap Fit, czyli zestaw do skladania bez uzycia kleju. Model wyglada ladnie i sklada sie doskonale za 2 wyjatkami:
1. polaczenie kadlub-skrzydlo nie wyszlo z dwoch wzgledow:
- wedlug Z ma sie zachaczyc o nosek w ksztalcie krawedzi natarcia odlany w kadlubie i wprowadzenie prostokatnych wpustow w gniazda skrzydla. Coz prostokatne wpusty ida po luku i maja wejsc w prostokatne gniazda, to nie moze funkcjonowac. Powinny byc te wpusty w ksztalcie trapezu. Ja troche odcialem z noska w kadlubie i jakos wskoczylo
- kolejny zgrzyt tu to linia podzialowa biegnaca minimalnie ponizej naturalnej lini granicznej owiewki przejscia kadlub-skrzydlo. Pomimo szpachlowania wyszla mi po malowaniu a uzyta farba nie pozwolila na szlifowanie (akrylowy AKAN)
2. zatrzaski owiewki, tez ciezko wchodza i z obawy przed przelozeniem sie naprezen na pekniecia oszklenia odcialem jeden z noskow.

Oczywiscie pomimo doskonalego spasowania elementow w gniazda, nie oparlem sie uzyciu kleju.

Malowanie to moim zdaniem fantasia poetica. Pokazuje on samolot z rysunku Pana Radomskiego z 1947r po przemalowaniu na powojenne kamo zielono-niebieskie. W zwiazku z brakiem materialu pozwolilem sobie rowniez na drobne odstepstwo w kroju cyfry i zastosowalem szachownice zgodne z regulaminem 50cm kadlub i ogon oraz 70cm skrzydlo.

Znane sa jak dotychczas 2 zdjecia i jeden film z polskimi Jak-3.
Oba przedstawiaja ten sam samolot w szaro-szarym kamo i prawdopodobnie cyfra 2 lub 7 (widac tylko skosna belke cyfry w trojkacie plat-golen i granica kadru.
Film to kilku sekundowa sekwencja przelotu i niestety nie udalo mi sie na niej niczego dostrzec poza szachownica na nosie i ogonie oraz plamy mogacej byc szachownica i / lub numerem na kadlubie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
pozdrawiam
Jerzy Ciupek
Avatar użytkownika
hadzi
 
Posty: 438
Dołączył(a): poniedziałek, 8 października 2007, 08:56
Lokalizacja: Rybnik

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Jak-3 Zvezda 1/72 Snap fit

Postprzez Jaho63 » sobota, 12 stycznia 2013, 11:46

Wygląda nieźle. Ale te snapfity to jednak dziadostwo. Tez chciałem relaksowo sprawdzić ten model, ale jak na razie to rzeźnia jest. O ile tam gdzie za dużo materiału, czyli górne pow. skrzydła i pokrywa silnika przed kabiną, to jeszcze jest OK. Trochę szlifowania. Ale jak dla mnie to makabryczne są wgłębienia. Na dolnej powierzchni skrzydła, na połączeniu skrzydła z kadłubem - góra, na klapach - dół, pomiędzy statecznikiem pionowym, a lewym poziomym - od góry, przed samym sterem kierunku z prawej strony - od dołu, a w końcu na kółkach.
Wypisałem tę litanię bo jestem ciekaw czy miałeś tak samo? Na gotowym już nie widać. ;o)
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Jak-3 Zvezda 1/72 Snap fit

Postprzez hadzi » sobota, 12 stycznia 2013, 12:19

ZERO!
pozdrawiam
Jerzy Ciupek
Avatar użytkownika
hadzi
 
Posty: 438
Dołączył(a): poniedziałek, 8 października 2007, 08:56
Lokalizacja: Rybnik

Re: Jak-3 Zvezda 1/72 Snap fit

Postprzez skusz » sobota, 12 stycznia 2013, 15:40

Mnie się podoba ten wykonany przez Ciebie "gwiazdkowy Hobby Boss". Taki czysty, ale dla mnie to nie wada.
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=20734
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3151
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 17:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: Jak-3 Zvezda 1/72 Snap fit

Postprzez Kuba P. » sobota, 12 stycznia 2013, 18:44

hadzi napisał(a):Malowanie to moim zdaniem fantasia poetica. Pokazuje on samolot z rysunku Pana Radomskiego z 1947r po przemalowaniu na powojenne kamo zielono-niebieskie. W zwiazku z brakiem materialu pozwolilem sobie rowniez na drobne odstepstwo w kroju cyfry i zastosowalem szachownice zgodne z regulaminem 50cm kadlub i ogon oraz 70cm skrzydlo.

Znane sa jak dotychczas 2 zdjecia i jeden film z polskimi Jak-3.
Oba przedstawiaja ten sam samolot w szaro-szarym kamo i prawdopodobnie cyfra 2 lub 7 (widac tylko skosna belke cyfry w trojkacie plat-golen i granica kadru.


Jurek, nie bardzo rozumiem co miałeś na myśli wybierając malowanie - Twoim zdaniem zielone malowanie jest poprawne czy raczej należałoby malować szaro-szare?
Ja mam ten dylemat i nie wiem co wybrać. Doradź coś.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Jak-3 Zvezda 1/72 Snap fit

Postprzez hadzi » sobota, 12 stycznia 2013, 22:45

Kuba, wiec tak:
1. zielone jak podpisal Radomski 1947 jak najbardziej ok, ale nie znam kwitow na ten platowiec, ani nie maja ich znani mi eksperci od lot. polskiego
2. Szaro-szary AMT-11/AMT-12 z zamalowanymi szachownicami jest pewny na 100% bo sa dwa zdjecia egzemplarza z numerem "7" lub "2" miedzy szachownica na kadlubie a usterzeniem. Na fotce widac tylko czesc ukosnej belki, sugerujacej te dwie cyfry.

Zrobisz szaro-szary z jednym z tych numerow i masz zgodny na 50% z oryginalem.

Zielony to zakladajac 1947 rok 70% a numer w tym miejscu i ksztalcie 1%, moj model mozna uznac na 10%.
Coz, mialem tablice barwna to zrobilem.
pozdrawiam
Jerzy Ciupek
Avatar użytkownika
hadzi
 
Posty: 438
Dołączył(a): poniedziałek, 8 października 2007, 08:56
Lokalizacja: Rybnik


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości