Z serii: Korea 50-53; Ił-10 57 Pułk Szturmowy KRLD, SH 1/48

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Z serii: Korea 50-53; Ił-10 57 Pułk Szturmowy KRLD, SH 1/48

Postprzez dewertus » poniedziałek, 28 stycznia 2013, 00:12

Po kilku miesiącach udało mi się ukończyć drugi model w skali 1/48 noszący barwy lotnictwa Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Jak dla mnie model łatwy nie był ale cieszę, się że go mam w kolekcji - Ił-10 z 57 Pułku Szturmowego, 1(5) Dywizji Lotniczej, Korea czerwiec-sierpień 1950.

Rys historyczny
Ił-10 w służbie Lotnictwa Korei Północnej miał dość dynamiczną aczkolwiek niezbyt długą karierę bojową. Jak to zwykle bywa w przypadku danych dotyczących Korei Północnej żadne dane nie są pewne ani spójne – już samo ustalenie liczby samolotów będących w służbie jest utrudnione: wg Rosjan północni Koreańczycy mieli ich 93, zaś wg źródeł amerykańskich 43. Na szczęście zarówno źródła rosyjskie, amerykańskie jak i chińskie podają identyczną liczbę wysokich samolotów będących na wyposażeniu Sił Powietrznych KRLD w dniu wybuchu wojny – 239 sztuk.

Niewiadoma pozostaje numeracja poszczególnych jednostek lotniczych. Jedyne co jest pewne, to że tak zwana 1 Dywizja Lotnicza (przemianowana później na 5 Dywizję) składała się z pięciu pułków: dwóch szturmowych (Ił-10), dwóch myśliwskich (Jak-9U/P, Ła-7/9) oraz Mieszanego Pułku Lotniczego złożonego z eskadry łącznikowej (Jak-16?) i dwóch eskadr bombowców nocnych (Po-2, Jak-18). Każdy pułk szturmowy i myśliwski złożony był z trzech eskadr. Część materiałów wskazuje, że jeden z pułków szturmowych miał oznaczenie „57”.

26 czerwca 1950 roku Iły-10 wchodzą do walki – w tym dniu para Iłów w eskorcie Jaków-9 skutecznie zaatakowała stację towarową w Seulu (zniszczyły pociąg z amunicją). W tym samym dniu brały także udział w ataku na lotnisko Kimpo, gdzie zniszczyły 6 południowokoreańskich T-6 Texan oraz uszkodziły C-54. W dniu 27 czerwca 8 Iłów atakowało bez eskorty lotnisko Suwon, w walce jaka rozegrała się chwilę potem piloci 35 FBS, 8 FBW latający na F-80C zestrzelili 4 Iły (Robert E. Wayne – dwa Iły, Raymond E. Schillereff i Robert H. Dewald po jednym). W trakcie kolejnych tygodni Iły były intensywnie wykorzystywane do atakowania lotnisk, baz zaopatrzenia i magazynów co oprócz sukcesów przynosiło również straty. 29 czerwca dwa Iły na swoje konto zapisał Orrin R. Fox z 80 FBS, 8 FBW latający na P-51 a jednego Roy W. Marsh z 39 FIS, 51 FIW na F-80C. Ostatniego Iła-10 w pierwszym etapie wojny Koreańczycy utracili w dniu 28 lipca za sprawą Burtona E. Thayera z 80 FBS, 8 FBW zasiadającego za sterami F-80C. Iły-10 nie tylko wspierały własne oddziały lądowe (zdobycie Teczon) ale walczyły również nad morzem – 22 sierpnia 1950 roku w okolicy wyspy Munchan na Morzu Żółtym zaatakowały i ponoć zatopiły okręt klasy niszczyciel/trałowiec. Najbardziej skutecznym i aktywnym pilotem szturmowym był An Chon Zune, który zgłosił zatopienie okrętu i zniszczenie dwóch samolotów.

Intensywność i skuteczność ataków wykonywanych przez lotnictwo KRLD (zwłaszcza w rejonie Suwon i Teagu) spowodowały zmianę priorytetów w lotnictwie ONZ – teraz głównym celem było wyeliminowanie przeciwnika w powietrzu i na zamieni oraz odcięcie go od dostaw. Do końca sierpnia Północnej Korei pozostało mniej niż 60 samolotów (wszystkich!), z całkowitej liczby utraconych samolotów prawie 70% przypada na samoloty zniszczone na ziemi. Z początkiem września 1950 to co przetrwało pogrom zostało wycofane na lotniska w rejonie rzeki Yalu lub do Mandżurii. Tym samym ilość lotów wykonywana przez Koreańczyków gwałtowanie spada, zaś ich charakter zmienia się z ofensywnego na defensywny (przechwytywanie wypraw bombowych przez Jaki-9 i Ła-7/9) i nękający (loty nocne na Po-2 i później na Jakach-18). We wrześniu 1950 na lotnisku w Seulu Amerykanie (USMC) zdobywają dwa sprawne Iły-10 oraz kilka wraków.

Obrazek
Źródło: http://en.wikipedia.org

Obrazek

Obrazek
Źródło: http://vvs.hobbyvista.com

Obrazek
Źródło: http://airwar.hihome.com

Obrazek
Źródło: http://forum.keypublishing.co.uk

Oba Iły w styczniu 1951 zostają wysłane do Stanów w celu przebadania.

Obrazek
Obrazek
Źródło: http://arizonawrecks.com

W trakcie dalszych działań wojennych jeszcze kilka razy w ręce Amerykanów trafią wraki Iłów (w tym dość zagadkowy „nocny” Ił w bazie Wonsan).

Obrazek
Źródło: http://forum.keypublishing.com

Od 1951 roku Iły pojawiają się niezwykle rzadko, mimo że Sowieci i Chińczycy dość szybko zaczęli odtwarzać lotnictwo KRLD. W maju jedna taka maszyna zostaje zniszczona na lotnisku Sinuiju. Jedyne odnotowane spotkanie w powietrzu Iłów-10 ma miejsce 20 czerwca 1951 – w tym dniu dwa samoloty zostają zestrzelone, a trzy kolejne uszkodzone (zestrzelenia uzyskali Ralph H. Saltsman i John Coleman pilotujący P-51). Ostatni Ił utracony w powietrzu został w dniu 4 maja 1952, a dokonał tego Richard H. Schoeneman z 16 FIS, 51 FIW na F-86E. Jest wysoce prawdopodobne, że wszystkie Iły zestrzelone po grudniu 1950 w rzeczywistości należały do chińskiej 11 Dywizji Lotniczej. Chińczycy sporadycznie wykorzystywali swoje Iły do ataków wspierających działania własnych sił lądowych, lecz nie były to liczne wyprawy – zwykle nie więcej niż 2-3 klucze.


Model
Model zbudowałem z zestawu Special Hobby (nr kat. SH48109). Całość prac montażowych i wykończeniowych dostępna jest w wątku warsztatowym viewtopic.php?f=12&t=21277 . Model malowany akrylami i lakierami Agamy, wash wykonany miksturami Dark i Neutral Wash firmy MIG. Odrapania wykonałem metodą suchego pędzla Humbrolem 56 przed nałożeniem wash’a – uzyskany efekt jest coraz bliższy temu co chciałbym osiągnąć. Kalki to mix tego co udało mi się z różnych źródeł pozyskać – a że tematyka KRLD nie jest popularna łatwe to nie było. Numer „99” domniemany – tylko taki numer udało mi się sklecić z tego co miałem, za wzór posłużyły mi zdjęcia wraków z numerami „80”, „98” i „101”. Na koniec całość potraktowałem czymś „ala” filtr wykonany suchym, szerokim i dość twardym pędzlem i odrobiną Neutral Wash’a firmy MIG. Zadrapania na łopatach śmigła to lekkie przetarcie szmatką polerską „000” czarnego akrylu położonego na podkład z Humbrola 11. Działka zrobiłem z igły do strzykawki.

Ukończenie tego modelu kosztowało mnie kilka wiązek i irytacji - Iłek uparcie przez dwa dni odmawiał współpracy: pierwszego dnia na zakończenie prac z doklejaniem podwozia, śmigła, działek i anten; w momencie odstawiania na półkę był mi się wymsknął i twardo wylądował na podłodze po przebyciu około 170 cm :( . Oczywiście wszystko co zamontowałem poszło w …… Następnego dnia naprawiałem powstałe szkody i w chwili kończenia retuszy malarskich po dokonanych naprawach znów był się wymknął, lecz tym razem tylko z około 90 cm, więc straty ograniczyły się do jednego działka i anteny… :-/

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I kilka zbliżeń dla tych co chcą się „popastwić”

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

Re: Z serii: Korea 50-53; Ił-10 57 Pułk Szturmowy KRLD, SH 1/48

Postprzez jasio-g » poniedziałek, 28 stycznia 2013, 00:38

Bardzo ładny, taki nieskazitelny. Ale fajnieszy byłby polski.
Avatar użytkownika
jasio-g
 
Posty: 316
Dołączył(a): sobota, 23 sierpnia 2008, 21:29
Lokalizacja: Kraków

Re: Z serii: Korea 50-53; Ił-10 57 Pułk Szturmowy KRLD, SH 1/48

Postprzez alex_stela » poniedziałek, 28 stycznia 2013, 08:07

jasio-g napisał(a):Ale fajnieszy byłby polski.


Może i fajniejszy, ale do kolekcji "koreańskiej" tylko koreańczyk pasuje. ;o)

Bardzo ładnie zrobiony. Nie myślałeś, Hubercie, o "ugięciu" oponek?
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 13:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: Z serii: Korea 50-53; Ił-10 57 Pułk Szturmowy KRLD, SH 1/48

Postprzez Slash » poniedziałek, 28 stycznia 2013, 09:45

No i bardzo fajnie. Kolejny model z kawałkiem historii.
Mam tylko pytanie czy mu się nóżki lekko nie schodzą do środka? Bo takie mam wrażenie na jednej fotce chyba.

jasio-g napisał(a):Ale fajnieszy byłby polski.

Ani mi się waż,... faszyści modelarscy :lol:
Avatar użytkownika
Slash
 
Posty: 3046
Dołączył(a): środa, 28 maja 2008, 17:50

Re: Z serii: Korea 50-53; Ił-10 57 Pułk Szturmowy KRLD, SH 1/48

Postprzez Jaho63 » poniedziałek, 28 stycznia 2013, 11:36

Tło historyczne jak zwykle extra (A ten najaktywniejszy Koreańczyk to 2 samoloty zniszczył na ziemi?).
Model wcale nie powiedziałbym nieskazitelny. Są okopcenia, są obicia (zawsze bardziej mi się podobają delikatne udane, od mocnych nieudanych!). Tu jedynie jesteśmy przyzwyczajeni, że samoloty jednolitego kamuflażu, a właściwie modele, nie są takie jednolite. I nie chodzi już o same pre i post szadingi, ale po prostu o zróżnicowanie jednolitych powierzchni odcieniami zasadniczego kamuflażu. No, dobra, nie ważne. Ogólnie Hubercie model powyżej średniej. ;o)
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Z serii: Korea 50-53; Ił-10 57 Pułk Szturmowy KRLD, SH 1/48

Postprzez pik » poniedziałek, 28 stycznia 2013, 11:47

Na mnie też model robi nader pozytywne wrażenie, choć osobiście uważam że zarówno sam samolot jak i jego malowanie nie są w samie w sobie nader atrakcyjne (choć rzadko spotykane). Mogłeś tylko Hubercie rozjaśnić trochę tę zieleń, lepiej by było widać wash, okopcenia itp. Tym bardziej że na przytoczonych kolorowych zdjęciach Iły sprawiaja wrażenie jaśniejszych właśnie.
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: Z serii: Korea 50-53; Ił-10 57 Pułk Szturmowy KRLD, SH 1/48

Postprzez robert.bednarczyk » poniedziałek, 28 stycznia 2013, 11:57

Podoba się ale troszkę mi jednak brakuje tego kontrastowania poszczególnych paneli (blach) o czym pisze Jacho63. Inna sprawa, że może i podjąłeś jakieś działania w tym kierunku ale na tych, w większości bardzo ciemnych, fotkach tego nie widać. Na duży plus to, że model ze "Special Hobby" wygląda dobrze - kto robił ten wie, że trochę wysiłku trzeba w te modele włożyć, bo pasowanie poszczególnych części, mówiąc oględnie jest..... mocno średnie. RB.
robert.bednarczyk
 
Posty: 628
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 14:05

Re: Z serii: Korea 50-53; Ił-10 57 Pułk Szturmowy KRLD, SH 1/48

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » poniedziałek, 28 stycznia 2013, 12:23

Hubercie poddoba się. Z przyjemnoscią (jak zwykle) przeczytałem wstępniak. Całość daje fajny klimat. Każdy Twój model jest coraz atrakcyjniejszy (staranniejszy) pod względem wykonania - cieszy oko ;)
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:29

Re: Z serii: Korea 50-53; Ił-10 57 Pułk Szturmowy KRLD, SH 1/48

Postprzez nariman » poniedziałek, 28 stycznia 2013, 12:33

Ogólnie fajny model, ładnie złożony i pomalowany, jedna rzecz mi się nie podoba, niedokładnie zamaskowana "szklarnia".
Pozdrawiam.
nariman
 
Posty: 337
Dołączył(a): niedziela, 12 grudnia 2010, 17:02

Re: Z serii: Korea 50-53; Ił-10 57 Pułk Szturmowy KRLD, SH 1/48

Postprzez skusz » poniedziałek, 28 stycznia 2013, 18:06

Ładny, ładny, delikatnie "zmęczony", podoba mi się.

nariman napisał(a): jedna rzecz mi się nie podoba, niedokładnie zamaskowana "szklarnia".


Po zdjęciu masek brzegi farby mogły się trochę porwać.
Swoją drogą to niezły twardziel z tego Iła. Przetrwać dwa upadki z niewielkimi stratami.
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=20734
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3152
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 17:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: Z serii: Korea 50-53; Ił-10 57 Pułk Szturmowy KRLD, SH 1/48

Postprzez dewertus » czwartek, 31 stycznia 2013, 14:27

Na wstępie dziękuję za uwagi i dobre słowo - cieszę się, że "wstępniaki" znajdują Wasze uznanie, a i sam model (sądząc po komentarzach) nie straszy ;o)
Jaho63 napisał(a):zróżnicowanie jednolitych powierzchni odcieniami zasadniczego kamuflażu

robert.bednarczyk napisał(a):jednak brakuje tego kontrastowania poszczególnych paneli (blach)

Nie kontrastowałem poszczególnych blach tylko "połacie" powierzchni - najlepiej widać to w warsztacie. Końcowy efekt rzeczywiście jest lekko przytłumiony przez wash i "filtrowanie".
robert.bednarczyk napisał(a):w większości bardzo ciemnych, fotkach tego nie widać

Foty ciemne nie są - sprawdziłem na kilku kompach i zdjęcia nie wyglądają na za jasne lub za ciemne. W niektórych ujęciach wrażenie "ciemnego" może być spotęgowane naturalnym cieniem (mimo wykonywania sesji w namiocie bezcieniowym), ale w trakcie obróbki przy próbach zniewelowania tego efektu zdjęcia stawały się nienaturalnie blade co mnie osobiście drażniło.
pik napisał(a):rozjaśnić trochę tę zieleń, lepiej by było widać wash, okopcenia itp. Tym bardziej że na przytoczonych kolorowych zdjęciach Iły sprawiają wrażenie jaśniejszych właśnie.

Jak sam wiesz nie należy za bardzo ufać w odwzorowanie kolorów na zdjęciach z "epoki" (a i współcześnie rożnie z tym bywa ;o) ). Początkowo chciałem zastosować jaśniejszy kolor (taki sam jak w Jaku-9), ale w trakcie wertowania informacji o Iłach-10 trafiłem na dość interesującą informację dotyczącą zasad ich malowania. Otóż rzeczywiście powojenne Iły-10 malowane były nieco jaśniejszym kolorem A-24m, problem w tym, że A-24m okazał się za drogi i od 1947 powrócono do tańszego AMT-4 (dotyczyło to także chińskich IŁ-10 i Tu-2). Iły użyte w początkowym okresie wojny były nowe, a ich dostawy rozpoczęto pod koniec 1947 - dlatego też zdecydowałem się na pomalowanie Iła właśnie ciemniejszym AMT-4.
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Z serii: Korea 50-53; Ił-10 57 Pułk Szturmowy KRLD, SH 1/48

Postprzez Grzegorz2107 » czwartek, 31 stycznia 2013, 15:11

Jeszcze ja! Oczywiście wstępniak doskonały 10/10. Zieleń inna od moich przesądów, ale jak widac masz na to interesujące wytłumaczenie. :)
Gratulacje!
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 45 gości