Caudron C.714 "Cyklone" 1:72,RS [Cz.Główczyński]

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Caudron C.714 "Cyklone" 1:72,RS [Cz.Główczyński]

Postprzez Jaho63 » piątek, 8 lutego 2013, 15:48

Czesław Główczyński. Urodzony w Będzinie (ziomal), nie był naszym czołowym asem, ale jego krajera jest bardzo ciekawa.
W kampanii wrześniowej zestrzelił indywidualnie 3 bombowce oraz wspólnie z Tadeuszem Kocem jednego Bf 110 z I/ZG 76.
Z 3,5 zwycięstwem był jednym z czołowych asów pierwszej kampanii II WŚ!
Następnie, jak wielu innych złożył nadzieje w walce u boku Francji.
Tu, w polskim dywizjonie GC I/145, po wielu perypetiach doczekał myśliwców... Caudrona.
Jak wiemy, "Cyklone" to była konstrukcja nieudana, ze słabym silnikiem. Ale Polacy, jak to Polacy. Do walki...
Główczyński jest jedynym polskim asem ze zwycięstwem na tym samolocie. Zestrzelił Bf 109 z II/JG 27 (choć prawdopodobnie na innej maszynie, na c/n 8549).
Poza tym uszkodził Bf 110 oraz prawdopodobnie zestrzelił jeszcze jednego Bf 109 i Dorniera 17 (te na c/n 8584). Kolejna udana (w sensie kariery myśliwskiej) kampania. Niestety, dla Francji trochę mniej.
Główczyński jak wielu innych trafił do Anglii. Do 302 dywizjonu myśliwskiego. Niestety jeszcze przed wejściem dywizjonu w ogień Bitwy o Anglię, uległ poważnemu wypadkowi. Ze szpitala wrócił dopiero w marcu 1941 roku.
W 302-gim (w grudniu 1941) odniósł swoje ostatnie zwycięstwo powietrzne (kolejny Bf 109).
Na początku 1942 roku został adiutantem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego. W locie na Gibraltar nie brał udziału, akurat rolę adiutanta pełnił por. Józef Ponikiewski (z ramienia marynarki), który w tym locie zginął.
Główczyński pełnił rolę adiutanta jeszcze u generała Kazimierza Sosnkowskiego. W 1944 roku wrócił do latania bojowego. Trafił do 9 Armii Stanów Zjednoczonych. Latał na potężnych i nowoczesnych myśliwcach P-47, ale już bez zestrzeleń. Ostatni lot bojowy wykonał 7 maja 1945 roku!
Sam twierdził, że zestrzelił ponad 11 samolotów niemieckich. Uznanych ma 5+1.
Zmarł 17 grudnia 2000 roku. Pochowany na Powązkach.

Model. Wykonany praktycznie "z pudła" (bardzo dobry model) z niewielkimi poprawkami i dodatkami. Jedynym elementem godnym wymiany jest moim zdaniem oszklenie. Malowany olejami Testorsa.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Z "zestawem" Testorsa:
Obrazek
Dorobiona płoza:
Obrazek
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 00:39

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Caudron C.714 "Cyklone" 1:72,RS [Cz.Główczyński]

Postprzez pik » piątek, 8 lutego 2013, 15:55

Czyżbym miał znowu zacząć??? Prawdziwy festiwal Twoich modeli Jaho mamy dziś, ale to dobrze bo jakiś ostatnio marazm na forum... ;o)

Caudronik całkiem efektowny. Nie wiem tylko na ile to zasługa modelarza, na ile w miarę świeżego zestawu? :P W każdym razie ładnie, zgrabnie i czysto. Model widziałem już wcześniej (przedpremierowo że się ta wyrażę) i nadal podtrzymuję drobne zastrzeżenie co do kolorystki, szczególnie jeśli idzie o brąz, który IMHO powinien być ciemniejszy (Model Master szachruje! :P )
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 18:32

Re: Caudron C.714 "Cyklone" 1:72,RS [Cz.Główczyński]

Postprzez Grzegorz2107 » piątek, 8 lutego 2013, 16:16

Z malowaniem francuskich to jest taki zgryz, że po pierwsze nie wiadomo dokładnie jaki kolor, a po drugie zawsze jest inny rozkład plam. :mrgreen:

Dużo się w każdym razie dzieje na tym małym samolociku.

Szkło rzeczywiście kiepskie i jeszcze mam wątpliwości, czy RS odwzorował prawidłowo wylot powietrza na spodzie kadłuba? Jakiś taki cienki jest.
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:19

Re: Caudron C.714 "Cyklone" 1:72,RS [Cz.Główczyński]

Postprzez Jaho63 » piątek, 8 lutego 2013, 16:23

Czy cienki nie wiem, ale "fabryczny" na pewno nie jest. Model robiłem po kowbojsku, bez instrukcji, no bo to z pudła i takie tam proste coś, i pięknie tę paskudną szparę zaszpachlowałem... A potem musiałem ją wyrzeźbić na nowo. :mrgreen:
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 00:39

Re: Caudron C.714 "Cyklone" 1:72,RS [Cz.Główczyński]

Postprzez LazyCat » piątek, 8 lutego 2013, 19:21

Fajny i do zrobienia obok D.520 8-)
Obrazek
Avatar użytkownika
LazyCat
 
Posty: 1119
Dołączył(a): czwartek, 11 października 2007, 17:41
Lokalizacja: Greensboro, North Carolina

Re: Caudron C.714 "Cyklone" 1:72,RS [Cz.Główczyński]

Postprzez Aleksander » piątek, 8 lutego 2013, 19:35

Bardzo fajny! Malowanie żmudne, ale wygląda bardzo dobrze. Nie czepiałbym się brązu - ten kolor widywany jest w różnych odcieniach - może farba szybko blakła?
Czy szachownice na kadłubie nie powinny być z prześwitującym francuskim "rondlem"? - pytam, bo nie wiem.
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Caudron C.714 "Cyklone" 1:72,RS [Cz.Główczyński]

Postprzez Jaho63 » piątek, 8 lutego 2013, 20:35

Jaho63 napisał(a):Czy szachownice na kadłubie nie powinny być z prześwitującym francuskim "rondlem"?

Nie wszystkie tak miały. Mam dwie foty Cyklona Główczyńskiego. I szachownice i kształt dwójki, jak również część kamuflażu widać.
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 00:39

Re: Caudron C.714 "Cyklone" 1:72,RS [Cz.Główczyński]

Postprzez pik » piątek, 8 lutego 2013, 20:41

W książeczce Stratusa (Polish Wings 2) można znaleźć całą serie zdjęć "2"ki (bodajże 6 sztuk). W każdym razie widać że kokarda nie prześwituje.
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 18:32

Re: Caudron C.714 "Cyklone" 1:72,RS [Cz.Główczyński]

Postprzez Murek » piątek, 8 lutego 2013, 20:44

Fajny, z wyczuciem pomalowany i pobrudzony. Mam sentyment bo w drugiej połowie lat 80-ych XX wieku zrobiłem ten model z jakiegoś słabego zestawu ale pomalowałem go pędzelkiem farbami firmy Reflex i wyglądał całkiem całkiem. Problem był z podwoziem - nie umiałem przykleić tak by utrzymało model ;o)
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 2992
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 22:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Caudron C.714 "Cyklone" 1:72,RS [Cz.Główczyński]

Postprzez Jaho63 » piątek, 8 lutego 2013, 20:59

pik napisał(a):W książeczce Stratusa (Polish Wings 2) można znaleźć całą serie zdjęć "2"ki (bodajże 6 sztuk). W każdym razie widać że kokarda nie prześwituje.

Jesteś pewien, że to ta dwójka? ;o)
Z tego co pamiętam, tej o której tu mówimy w Stratusie jest tylko jedna fota, tylna połowa kadłuba. W sieci znalazłem drugą z całym kadłubem.
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 00:39

Re: Caudron C.714 "Cyklone" 1:72,RS [Cz.Główczyński]

Postprzez dewertus » piątek, 8 lutego 2013, 21:25

Janusz, nie rozpisuj się tak, zwłaszcza w kwestii wykonania modelu dałeś tyle informacji że ho ho ;o) . Jak malowałeś "górę"? Aero + maski, czy pędzlem? Szary i brązowy dałbym ciut ciemniejsze.

Ładny rodzynek do kolekcji :D choć szkoda że nie Fin (ale tam sobie nie powalczyli na C.714)...
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 00:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Caudron C.714 "Cyklone" 1:72,RS [Cz.Główczyński]

Postprzez Jaho63 » piątek, 8 lutego 2013, 21:34

Model praktycznie z pudła. W środku to co dało RS, no pasy zrobiłem. A na zewnątrz, lufy, pitoty, płoza ogonowa, pokrywy podwozia, wężyki przewodów hamulcowych, celownik, antena. Wsio.
Malowany aero. Masohistowałem się wycinając cały kamuflaż z kawałków.
Obrazek
Ostrość krawędzi mi nie przeszkadzała. Z resztą, przy tej skali to jedynie naprawdę rozmyte krawędzie trzeba brać pod uwagę.
Za to w miarę fajnie siadły malowane od szablonów oznaczenia. Musi być jednak bardzo błyszcząca powierzchnia. Jak pod kalki.
Z kolei to co zrobiłem ze znakami na dolnych powierzchniach to już wstyd gadać. 8-) 8-)
W ogóle malowałem je, bo swoją drogą znaki państwowe i w ogóle kalki w RS nie są najlepsze. nie tyle jakościowo co wielkości im się chyba rymsły.
Ale najlepszy numer zrobiłem jak namalowałem na spodzie oznaczenia... Brytyjskie!! Dopiero po trzecim kolorze się zorientowałem!!! :twisted: :twisted: No, ale wiadomo. Poprawiono.
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 00:39

Re: Caudron C.714 "Cyklone" 1:72,RS [Cz.Główczyński]

Postprzez spiton » piątek, 8 lutego 2013, 22:24

Frajer jesteś, bo ręcznie, pędzlem, wymalował byś równie dobrze ,-))
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Caudron C.714 "Cyklone" 1:72,RS [Cz.Główczyński]

Postprzez pik » piątek, 8 lutego 2013, 22:33

Jesteś pewien, że to ta dwójka?
Oczywiście. I jest nawet podpisana jako I-242 Główczyńskiego (strona 24). Rozkład plam jest w paru miejscach wyraźnie inny. Skąd brałeś schemat?

pędzlem, wymalował byś równie dobrze
Też tak myślę.
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 18:32

Re: Caudron C.714 "Cyklone" 1:72,RS [Cz.Główczyński]

Postprzez Jaho63 » piątek, 8 lutego 2013, 22:41

pik napisał(a):Oczywiście. I jest nawet podpisana jako I-242 Główczyńskiego (strona 24).

A! No to mamy jakieś inne wydania.
U mnie jest tylko jedna fotka tej "2". Na stronie 20.
A rozkład plam jest inny od czego? Z resztą pisałem, są dwie foty i tyle, praktycznie sam kadłub. Skrzydeł zero.
Dopasowywałem rodzaj "wężyków" z kadłuba do skrzydeł (tu pasował schemat zrobiony w Mooshromie). Bo tak mi się wydaje robiono. Mniej więcej styl plam z kadłuba pasował do tych na skrzydłach. No ale oczywiście kwitów na to nie miałem. Fantazja. Jedynie co starałem się trzymać schematu na kadłubie.
spiton napisał(a):Frajer jesteś, bo ręcznie, pędzlem, wymalował byś równie dobrze

A pies z tobą tańcował. :lol: Taki góralski! :lol:
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 00:39

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 21 gości