Bristol Beaufighter Mk IC Tamiya 1:48 Open

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Bristol Beaufighter Mk IC Tamiya 1:48 Open

Postprzez Arcturus » sobota, 30 marca 2013, 18:12

EDIT: Zdjęcia przedstawione w tym poście zostały zamienione na nowsze - model otrzymał oszklenie stanowiska strzelca, zamieniłem też błędnie doklejone światła pozycyjne. Dodałem kilka drobnych odrapań. Dziękuję za rady i wskazówki, które pomogły poprawić zgodność modelu z oryginałem. Usuwam też zdjęcie oryginału, żeby utrudnić jurorom pracę :P


Przedstawiam galerię modelu, którego warsztat prezentowałem tutaj: viewtopic.php?f=311&t=24381.
Model przedstawia maszynę z dywizjonu 272, stacjonującego na Malcie. Starałem się odtworzyć maszynę w pełni sterania służbą na śródziemnomorskim teatrze działań wojennych. To moje pierwsze podejście do odtwarzania takiego "brudasa".


Zakres przeróbek przedstawiony jest w wątku warsztatowym - najważniejsza robotą było przerobienie skośnych stateczników poziomych na... poziome. W budowie został wykorzystany zestaw blaszek Eduarda ("zoom" dla wnętrza), maski Montexu oraz żywiczne wydechy Quickboosta. Malowanie: spód to Azure (Vallejo 70902), kamuflaż góry: Dark Yellow (XF-60) oraz Flat Earth (XF-52) Tamiyi. Nie dorabiałem wyrzutników bombowych widocznych na zdjęciach, ponieważ nie byłem pewien ich wyglądu... Jako że były to elementu montowane i demontowane, uznałem że taka interpretacja jest dopuszczalna.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Ostatnio edytowano środa, 3 kwietnia 2013, 17:36 przez Arcturus, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Arcturus

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 2074
Dołączył(a): wtorek, 28 września 2010, 20:07
Lokalizacja: Chrobacya

Reklama

Re: Bristol Beaufighter Mk IC Tamiya 1:48 Open

Postprzez Jaho63 » sobota, 30 marca 2013, 19:08

Superowy.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 1 kwietnia 2013, 12:53 przez Jaho63, łącznie edytowano 1 raz
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Bristol Beaufighter Mk IC Tamiya 1:48 Open

Postprzez Adam » sobota, 30 marca 2013, 20:41

Ponieważ ten model nie jest z zakresu moich zainteresowań to mogę tylko ocenić wartości wizualne bardzo mi się podoba. :D

Adam.
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 11:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bristol Beaufighter Mk IC Tamiya 1:48 Open

Postprzez robert.bednarczyk » sobota, 30 marca 2013, 22:34

Model byłby bardzo ładny ale niestety odrapania zaniżają ogólny odbiór. Wg mnie można to jeszcze nieco złagodzić matowiąc "gołą blachę" bo zbyt błyszczy. Sądzę, że nieuzasadniony jest także, w tej konwencji, brak odrapań na spodzie. Trochę szkoda - uważam tak jak Jaho63, że usilne i zupełnie niepotrzebne wzorowanie się na fotce trochę zepsuło bardzo fajny model. Na marginesie mam jedno pytanie bo na Beaufighterach znam się mniej niż średnio - czy tylny strzelec nie miał w tej swojej "dziurze" ani kawałka "pleksi - osłony" ? Fotka jest trochę niewyraźna ale coś tam jakby lekko błyszczy. RB.
robert.bednarczyk
 
Posty: 628
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 14:05

Re: Bristol Beaufighter Mk IC Tamiya 1:48 Open

Postprzez spiton » niedziela, 31 marca 2013, 02:16

Jedn z tych samolotów, których model pewnie kiedyś zrobię( Jak Aitfix wypuści model Beau w 72) Jakie fantastyczne zniszczenia lakieru. Jakie zadrapania i plamy. Coś pięknego i niezwykle inspirującego dla modelarzy lubiących "złomki".
Model fajny, ale oddaje to co na zdjęciu oryginału w bardzo skromniutkim zakresie. Jak mawiał mój nauczyciel rysunku na studiach : "Bracie, to jest ledwo 10 %" ,-))
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Bristol Beaufighter Mk IC Tamiya 1:48 Open

Postprzez nariman » niedziela, 31 marca 2013, 09:30

Witam, bardzo fajny model. Obicia mi akurat się podobają i uważam że wcale nie są "przegięte". Na prawym skrzydle jest odcisk palucha :shock: .Kolega robert.bednarczyk ma chyba rację odnośnie osłony dla tylnego strzelca, coś tam nie wyraźnie "majaczy" za jego plecami. Niemniej jednak odbiór jak najbardziej pozytywny, pogratulował :mrgreen:

Pozdrawiam.
nariman
 
Posty: 337
Dołączył(a): niedziela, 12 grudnia 2010, 17:02

Re: Bristol Beaufighter Mk IC Tamiya 1:48 Open

Postprzez Arcturus » niedziela, 31 marca 2013, 10:54

Dziękuję za wszystkie komentarze! Zdjęcie oryginału wstawiłem, żeby mieć alibi na wypadek zarzutów, że model jest za bardzo zużyty :lol: Jak widać, strzeliłem sobie tym w stopę...

Robert i Nariman: zasialiście we mnie ziarno niepewności. Jakoś tak założyłem, że nie było tam oszklenia, a teraz jak się wpatruję to faktycznie coś jakby widać... Postudiuję jeszcze materiały i jak wyjdzie, że powinno być oszklenie, to je oczywiście zamontuję.
Avatar użytkownika
Arcturus

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 2074
Dołączył(a): wtorek, 28 września 2010, 20:07
Lokalizacja: Chrobacya

Re: Bristol Beaufighter Mk IC Tamiya 1:48 Open

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » niedziela, 31 marca 2013, 12:17

Taki duży potencjał :-| Sio z nim z powrotem do warsztatu ;o) Oszklenie strzelca widoczne- zreszta nie natrafiłem na zdjęcie aby było kiedykolwiek zdemontowane (toż by facetowi łeb urwało). Świetnie odwzorowałeś obicia ale tak jak napisał Spiton to ledwo "10 %". Np. pod tym odrapaniem za kabina pilota na zdjeciu jest jeszcze mnóstwo małych obic i rys. Warto też obić spód bo kontrastuje.Więcej brudu na kolorach i obiciach. No i zwróć uwagę, że linia przejścia kolorów wierzchnich w błękit na kadłubie jest poszarpana a nie prosta jak w Twoim. Warto podłubać bo to tylko kosmetyka a jeszcze cały miesiąc a to potraktujmy jako pokaz przedpremierowy ;o)
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:29

Re: Bristol Beaufighter Mk IC Tamiya 1:48 Open

Postprzez Jaho63 » niedziela, 31 marca 2013, 12:30

Superowy.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 1 kwietnia 2013, 12:52 przez Jaho63, łącznie edytowano 1 raz
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Bristol Beaufighter Mk IC Tamiya 1:48 Open

Postprzez robert.bednarczyk » niedziela, 31 marca 2013, 19:05

Też sprawdziłem - osłona kabiny strzelca rzecz pewna - no i fotki Jaha63 nie pozostawiają wątpliwości. "Beau" to samolot osiągągający zbyt duże prędkości - jak pisze Mariusz Jarzyna przy takiej konstrukcji pęd powietrza chyba złamałby gościowi kark. Zgadzam się z Mariuszem i Spitonem, że próba odtworzenia modelu z fotki wymaga dorobienia setek drobnych otarć i przebarwień w różnych miejscach płatowca. Można też przyjąć inną koncepcję i zrobić ten sam samolot w opcji znacznie mniej "zmęczonej" - z pewnością kiedyś był nowy lub odmalowany.RB.
robert.bednarczyk
 
Posty: 628
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 14:05

Re: Bristol Beaufighter Mk IC Tamiya 1:48 Open

Postprzez GEM » niedziela, 31 marca 2013, 22:08

Czy światła zielone i czerwone nie są przypadkiem odwrotnie wklejone? Czerwone powinno być chyba na lewej stronie?
Widać, że włożyłeś w model dużo pracy. Może ja jestem "zboczony", ale moim zdaniem linie podziału podkreśliłeś zbyt intensywnie. Patrząc na zdjęcie, na którym się wzorowałeś można dostrzec, że te linie, jeśli widać to są jaśniejsze od koloru kamo. I na pewno nie są tak regularne jak u Ciebie. Ale to tylko takie moje spojrzenie.
Pozdrawiam Grzegorz
Jak coś robisz - rób to dobrze. Jak masz robić źle, nie rób tego wcale - szkoda czasu !
Warsztat :
GEM
 
Posty: 387
Dołączył(a): piątek, 3 grudnia 2010, 17:17

Re: Bristol Beaufighter Mk IC Tamiya 1:48 Open

Postprzez Grzegorz2107 » niedziela, 31 marca 2013, 23:16

Czy światła zielone i czerwone nie są przypadkiem odwrotnie wklejone? Czerwone powinno być chyba na lewej stronie?

No masz rację.

Z nieścisłości wobec fotografii, rzuciło mi się jeszcze w oczy inne malowanie piast śmigieł. Nie były na pewno czarne. Na kolorowej fotce wydają się być w barwie spodu.

Na oryginale granica kolorów górnych i dołu jest nieregularna, w Twoim modelu wyszła prosta...
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Bristol Beaufighter Mk IC Tamiya 1:48 Open

Postprzez Arcturus » poniedziałek, 1 kwietnia 2013, 15:48

Światełka faktycznie zamienione, znowu niepotrzebnie zawierzyłem instrukcji... W SAM oraz monografii AJ nie było podkolorowanych lampek, więc nie zweryfikowalem sprawy w innych źródłach. Teraz dopiero znalazłem w "Beau aces", że ma być na odwrót. MOże uda się podmienić, zobacze na ile mocno się trzymają.
Co do linii podziału farb - zgadza się. Na zdjęciu lewej strony widać, że w tyle kadłuba dzieje się tam coś dziwnego. Ale niestety nic ponadto, zero szczegółów. Widziałem dużo zdjęć Beaufighterów i na żadnym nie było takich cudów. RAF na pewno nie malował podziału w ząbki, więc być może farba się tam łuszczyła (ale na takim dużym obszarze?)... Dlatego darowałem sobie science fiction i eksperymentowanie, bo nawet o ile coś tam faktycznie było złuszczonego, to zanim się złuszczyło, to na pewno było "normalnie". Fotka to tylko inspiracja.
Avatar użytkownika
Arcturus

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 2074
Dołączył(a): wtorek, 28 września 2010, 20:07
Lokalizacja: Chrobacya

Re: Bristol Beaufighter Mk IC Tamiya 1:48 Open

Postprzez Grzegorz2107 » poniedziałek, 1 kwietnia 2013, 16:18

Arcturus napisał(a):Światełka faktycznie zamienione, znowu niepotrzebnie zawierzyłem instrukcji..
.
To prawda ogólna: Światła nawigacyjne tak mają: Lewe jest czerwone. Nie wiem ile jeszcze zbudujesz samolotów, czy okrętów, ale zawsze powinno być tak samo, bez względu na to co mówi instrukcja. ;o)
RAF na pewno nie malował podziału w ząbki, więc być może farba się tam łuszczyła (ale na takim dużym obszarze?)... Dlatego darowałem sobie science fiction i eksperymentowanie, bo nawet o ile coś tam faktycznie było złuszczonego, to zanim się złuszczyło, to na pewno było "normalnie".

RAF malował zwykle zgodnie z instrukcją, ale nigdy nikt nie udowadnił, że "na pewno" i "zawsze". W fabryce tak, ale ten samolot nie miał na pewno malowania "pustynnego" w momencie oblotu.
Malta, to już w ogóle dziwne miejsce było i malowali tam czasem czym popadło.

Fotka to tylko inspiracja.

To se gołą babę powieś na ścianie. ;o)
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Bristol Beaufighter Mk IC Tamiya 1:48 Open

Postprzez Arcturus » poniedziałek, 1 kwietnia 2013, 16:29

Grzegorz2107 napisał(a):
Arcturus napisał(a):Światełka faktycznie zamienione, znowu niepotrzebnie zawierzyłem instrukcji..
.
To prawda ogólna: Światła nawigacyjne tak mają: Lewe jest czerwone. Nie wiem ile jeszcze zbudujesz samolotów, czy okrętów, ale zawsze powinno być tak samo, bez względu na to co mówi instrukcja. ;o)

No to edukacyjna wartość forum została potwierdzona, poznałem prawdę ogólną :) Jakoś nigdy mi się to wcześniej nie przebiło do świadomości.


Grzegorz2107 napisał(a):
Fotka to tylko inspiracja.

To se gołą babę powieś na ścianie. ;o)

Jak się kiedyś wezmę za figurki gołych bab (w co szczerze wątpię...), to wtedy może powieszę :lol:
Avatar użytkownika
Arcturus

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 2074
Dołączył(a): wtorek, 28 września 2010, 20:07
Lokalizacja: Chrobacya

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 63 gości