Strona 1 z 2

RWD-5bis w 80 rocznicę (Plastyk 1/72)

PostNapisane: sobota, 8 czerwca 2013, 14:28
przez RAV
Słynny SP-AJU, na którym 7-8 maja 1933 r. Stanisław Skarżyński przeleciał przez południowy Atlantyk z Senegalu do Brazylii.

Zestaw: ZTS Plastyk (1/72). Przerobiona powierzchnia (imitacja płótna) i inne szczegóły - od podstaw. Kalkomanie: Albert.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Re: RWD-5bis w 80 rocznicę (Plastyk 1/72)

PostNapisane: sobota, 8 czerwca 2013, 14:37
przez xmald
Bardzo fajnie Ci ten szkrabik wyszedł. Szczególnie podoba mi się cieniowanie skrzydeł (efekt prześwitywania płótna). Czym malowałeś osłonę silnika i resztę kadłuba? - podoba mi się widać różnicę między metalem a płótnem...

Re: RWD-5bis w 80 rocznicę (Plastyk 1/72)

PostNapisane: sobota, 8 czerwca 2013, 14:48
przez ZIO BY NAITT
Nooo piękny, widać nakład włożonej pracy - gdyby nie charakterystyczne "Plastykowe" oszklenie można by pomyśleć że to jakaś nowość od Ardpolu czy Choroszego ;o)

PZDR

Re: RWD-5bis w 80 rocznicę (Plastyk 1/72)

PostNapisane: sobota, 8 czerwca 2013, 15:16
przez spiton
Piękny model i jeszcze piękniejsze foty !!!
Obrazek
To moja ulubiona. Dałem do konkursu foto i moim zdaniem jest to faworyt !!
Świetnie uporałeś się z powierzchnią modelu. Piękne skrzydła. Pekinie pocieniowane. I znakomita osłona silnika. W ogóle same plusy !!!

Re: RWD-5bis w 80 rocznicę (Plastyk 1/72)

PostNapisane: sobota, 8 czerwca 2013, 17:25
przez piotr dmitruk
Bardzo ładnie wyszedł, każdy chyba ma "z tyłu głowy" jaki to jest gniot i jaki niewielki. Gdyby Ci się zechciało jeszcze poprawić rurkę Pitota na taką bardziej w skali...

Re: RWD-5bis w 80 rocznicę (Plastyk 1/72)

PostNapisane: sobota, 8 czerwca 2013, 18:09
przez skusz
Śliczniutki, aż słów brak, wszystko super, bardzo mi się podoba.
Jest tylko taki małe, maluteńkie niedopatrzenie, jamki skurczowe na owiewkach kół, ale niuansik. Ogólnie popieram Spitona
z fotką do konkursu, też jest to mój faworyt.

Re: RWD-5bis w 80 rocznicę (Plastyk 1/72)

PostNapisane: sobota, 8 czerwca 2013, 20:42
przez Voltan
Świetny model jak na ten zestaw, doskonałe zdjęcia. Szczególnie podoba mi się blacha na silniku i wydechy.

Re: RWD-5bis w 80 rocznicę (Plastyk 1/72)

PostNapisane: sobota, 8 czerwca 2013, 20:54
przez Nacktgeboren
Świetnie pomalowany i ładnie sfotografowany. Może i są jakieś niewielkie niedociągnięcia wspomniane przez kolegów wyżej, ale całokształt robi bardzo dobre wrażenie. Super :)

Re: RWD-5bis w 80 rocznicę (Plastyk 1/72)

PostNapisane: sobota, 8 czerwca 2013, 22:08
przez RAV
Dziękuję za przychylne przyjęcie modelu. Obawiałem się, że będzie gorzej, bo... zdjęcia są za dobre. ;o) Model na żywo wygląda całkiem fajnie, za to powiększony i wyostrzony na fotkach wyszedł tak, że się zastanawiałem: utajnić go, czy podpicować Photoshopem? Ostatecznie ograniczyłem się do odrzucenia zdjęć, na których największe babole były zbyt wyeksponowane, a Photoshop posłużył tylko do wyretuszowania uchwytu w sekwencji "w locie".

Co nieco na temat wykonania modelu:

Na płacie przetestowałem nową dla mnie metodę robienia pokrycia płóciennego. Najpierw zeszlifowałem wypukłe linie, jakimi Plastyk zaznaczył żebra. Celowo zostawiłem ich ledwo widoczne ślady, żebym nie musiał wszystkiego potem zaznaczać wg planów. Następnie niebieską taśmą 3M okleiłem fragmenty kryte sklejką (keson i końcówki) oraz lotki. Teraz nastąpiła najnudniejsza część pracy - taśmę 3M naklejałem wzdłuż dwóch sąsiednich żeber i papierami ściernymi szorowałem pole między nimi. Efekt był trudny do oceny "na oko", ale już po zrobieniu kilku "zwisów płótna" wyczułem palcem nierówności zachęcające do kontynuowania pracy. Specjalnie też nie starałem się wygłaskać powierzchni na wysoki połysk - rysy po szlifowaniu mogłyby dać fakturę dodatkowo odróżniającą powierzchnię "swobodnego" płótna od naklejonego na sklejkę.

Kadłub (po odcięciu silnika i sklejeniu połówek) i usterzenie również oszlifowałem na gładko. Na kadłubie udało mi się nie zaokrąglić "kantów" na podłużnicach. Od elementu z dolnymi zastrzałami podwozia odciąłem owe zastrzały, a pozostałą płytkę wkleiłem w dziurę w kadłubie. W kabinie dorobiłem parę rurek konstrukcji i tablicę przyrządów - z tego wszystkiego tylko "V" nad tablicą jest widoczne. Od przodu kabinę zamknąłem płaskimi płytkami, oddzielającymi ją od przestrzeni silnikowej.

Osłony silnika mają w zestawie zbyt płaskie boki, więc klejem CA nakleiłem tam płytki plastiku. Zeszlifowałem je potem, tworząc łukowaty przekrój. Tylne krawędzie blach pocieniłem od wewnątrz, powierciłem otwory, naciąłem linie, zrobiłem zawiasy z pręcika plastiku. Do środka wkleiłem uproszczoną (bo i tak prawie jej nie widać) makietę silnika. Rury wydechowe zrobiłem z metalowych rurek 1 mm. Jakoś dało się to wszystko spasować z kadłubem...

Po zmontowaniu większości części i pomalowaniu Gunze SM01 (dla oceny jakości powierzchni), dokładnie w 80 rocznicę przelotu przez Atlantyk (7 maja wieczorem) wyglądało to tak:
Obrazek
Obrazek

Stwierdziłem, że imitacja płótna wymaga jednak wygładzenia, czego dokonałem Surfacerem i drobnymi papierami ściernymi i polerkami. Następnie części "metalowe" (osłony silnika i kół, ramki okien) dostały ponownie SM01, a reszta - Gunze C008. Kolejnych kilka dni spędziłem na maskowaniu wszystkiego, co nie było "swobodnym płótnem" - krawędzi natarcia płata, żeber, podłużnic itp. Krawędzie powstałych pól przyciemniłem mieszanką Gunze Smoke Gray z lakierem bezbarwnym. Po odmaskowaniu efekt był zbyt mocny, ale zraszając model mgiełką C008 sprowadziłem kontrast do ledwo widocznego minimum.

Kalki Alberta (użyte przeze mnie po raz pierwszy) nakładały się świetnie i brzeg przezroczystego nośnika jest całkowicie niewidoczny. Niestety daje się zauważyć lekko przesunięty biały poddruk, ale tylko przy naprawdę dokładnym przyglądaniu się (albo na powiększonych zdjęciach). Ostatecznie części kryte płótnem pokryłem lakierem "3/4-matowym", czyli mieszanką półmatowego i matowego lakieru Gunze. Metalowe pozostały w nielakierowanym Super Metallicu. Zrezygnowałem z odtwarzania efektu polerowania blach, widocznego na niektórych zdjęciach oryginału - obawiałem się, że zepsuję tym model, który chciałem już wreszcie skończyć.

Na koniec nieco zmodyfikowane śmigło wraz z tulejkami umożliwiającymi mu obracanie się wkleiłem w rozwiercony otwór. Nie obraca się od dmuchnięcia (jak np. w niedawnym Mustangu), ale "jednak się kręci".

Re: RWD-5bis w 80 rocznicę (Plastyk 1/72)

PostNapisane: niedziela, 9 czerwca 2013, 00:06
przez pik
Bardzo fajny rwudziak, gratulacje RAV! Od wypracowanej calości niestety odstaje oszklenie, co pokazuje zbliżenie.

Tak a propos zoomowania modelu w skali 1/72 to faktycznie jest bezlitosne. Z własnego doświadczenia wiem że często wyłapuje jakieś tam uchybienia w modelu dopiero jak oglądam zdjęcia! Zresztą są tu dwie strony medalu, bo można sie też na zbliżeniu pochwalić tym co wyszło dobrze, tu np faktura skrzydła.

Co do kalki to sobie myślę że litery mogły by być w ogóle bez białego podkładu jeśli producent technologicznie nie jest tak precyzyjny. Na jednolitej barwie srebrnej czerwony byłby po prostu ciut ciemniejszy, co by raczej nie przeszkadzało w odbiorze. A przynajmniej mniej przeszkadzało niż wyłażący biały podkład.

Re: RWD-5bis w 80 rocznicę (Plastyk 1/72)

PostNapisane: niedziela, 9 czerwca 2013, 19:08
przez DUDE
Piękny kawałek trudnego modelarstwa!
Zdjęcia w locie - szałowe!
pozdrawiam,
D

Re: RWD-5bis w 80 rocznicę (Plastyk 1/72)

PostNapisane: poniedziałek, 10 czerwca 2013, 19:13
przez portalus
Świetne wykonanie.
Stare czasy mi się przypomniały jak to na ZPT zrobiłem oba 5 i 5bis (oba malowane), za które dostałem pałę bo nauczyciel stwierdził, że go chciałem oszukać bo to nie moja robota.

Wczoraj natomiast widziałem takiego:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Re: RWD-5bis w 80 rocznicę (Plastyk 1/72)

PostNapisane: poniedziałek, 10 czerwca 2013, 19:17
przez piotr dmitruk
To RAV oblatywał? ;o)

Re: RWD-5bis w 80 rocznicę (Plastyk 1/72)

PostNapisane: poniedziałek, 10 czerwca 2013, 19:45
przez portalus
Nie wiem, jest to jeden z modeli prezentowanych na "Zlocie Gigantów" na Ligowcu.

Re: RWD-5bis w 80 rocznicę (Plastyk 1/72)

PostNapisane: sobota, 15 czerwca 2013, 20:37
przez Murek
Bardzo ładny :D (o pewnych niedociągnięciach pisali Koledzy), dobre bo polskie, no i świetne fotki "w locie" :P