Hansa Brandenburg D.I Eduard 1/48

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Hansa Brandenburg D.I Eduard 1/48

Postprzez xmald » czwartek, 19 września 2013, 18:02

Austro-Węgry wyposażały swoje lotnictwo wojskowe w samoloty zaprojektowane w znajdującej się w Prusach firmie Hansa und Brandenburgische Flugzeug-Werke. W 1916 roku zamówiono w niej nowy typ dwupłatowego, jednomiejscowego myśliwca. Konstruktorem maszyny która otrzymała fabryczne oznaczenie KD był Ernst Heinkel. Samoloty o wojskowej desygnacie D.I były produkowane przez zakłady Hansa-Brandenburg, oraz na licencji przez austriacką firmę Phönix. Ogółem powstało 95 myśliwców Hansa-Brandenburg D.I. (źródło jedyne słuszne ;o) - Wikipedia)
Model przedstawia samolot serii 28 ( z kilkoma zmianami konstrukcyjnymi - produkowany przez Phonix), o numerze 28.11, którym latał Karl Kaszala odniósł on na Froncie wschodnim 8 zwycięstw.
Model to stary Edkowy zestaw, który oprócz zastrzałów składało się zdecydowanie przyjemnie. Po raz pierwszy robiłem imitację sklejki na taką skalę olejami artystycznymi. Teraz zróżnicowałbym nieco bardziej odcienie poszczególnych jej arkuszy ale cóż może następnym razem wyjdzie lepiej. Moje poprawki ograniczyły się do nadania elementom z blaszki 3 wymiarów (były płaskie). Otworzyłem również pokrywę silnika i dodałem żywiczny silnik Austro Daimler, którego i tak niewiele widać. Dodałem również drewniane śmigło. Na słabo oświetlonych fotach (niestety brak słońca) można się dopatrzeć prześwitujących krzyży na górnym płacie. Z tego efektu jestem dość zadowolony... Zapraszam do oglądania i komentowania.
Link do warsztatu: http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=12&t=36695
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano piątek, 20 września 2013, 13:53 przez xmald, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 09:33

Reklama

Re: Hansa Brandenburg D.I Eduard 1/48

Postprzez Alex976 » czwartek, 19 września 2013, 18:09

Pierwszorzędne wykonanie, fachowa robota. Piękny model ciekawego samolotu. Fotki na początku wymiatają.
nie lubię pigwy i malin
Obrazek
Avatar użytkownika
Alex976
 
Posty: 1682
Dołączył(a): wtorek, 1 stycznia 2013, 19:08

Re: Hansa Brandenburg D.I Eduard 1/48

Postprzez Voltan » piątek, 20 września 2013, 07:54

Wykonanie świetne. Maszyna niezwykła i bardzo ciekawa, co już jest tradycyjne jeżeli chodzi o Twoje prace.
Bardzo mi się podoba blacha i sklejka. Co będzie następne?
Voltan
 
Posty: 1728
Dołączył(a): piątek, 12 października 2012, 20:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hansa Brandenburg D.I Eduard 1/48

Postprzez waran » piątek, 20 września 2013, 08:46

Fajny, tylko francuski figurant ;o) nie bardzo pasuje.
Szmatopłaty ponad wszystko.
waran
 
Posty: 1623
Dołączył(a): piątek, 18 lipca 2008, 08:02
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Hansa Brandenburg D.I Eduard 1/48

Postprzez GrzeM » piątek, 20 września 2013, 11:35

Model świetny, zwłaszcza imitacja naturalnych materiałów (blacha, sklejka) co jest bardzo trudne. Gratuluję.
Wikipedia jak zwykle kłamie, bo Austriacy nie kupowali Brandenburgów "ze względu na słabość własnego przemysłu" tylko dlatego, że firma, choć w Prusach, była austriacka (właścicielem filmy był Austriak Camillo Castiglioni)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Camillo_Castiglioni
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Hansa Brandenburg D.I Eduard 1/48

Postprzez xmald » piątek, 20 września 2013, 13:51

Serdecznie dziękuję za miłe komentarze.
waran napisał(a):tylko francuski figurant ;o) nie bardzo pasuje.

zgadzam się - nie mam figurki C.i.K. pilota, a z racji tego że najbardziej "przypominał" go czapką Francuz i na biało czarnych fotach nie widać niebieskiego munduru to go wrzuciłem... :oops:

GrzeM napisał(a):Wikipedia jak zwykle kłamie, bo Austriacy nie kupowali Brandenburgów "ze względu na słabość własnego przemysłu" tylko dlatego, że firma, choć w Prusach, była austriacka (właścicielem filmy był Austriak Camillo Castiglioni)


I kolejny raz przekonuję się, że nie należy być leniwym i pisać wstępniaka z takich "źródeł" - mam książkę Brandenburg D.I Meindla i Schroedera, z której można było go napisać...
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 09:33

Re: Hansa Brandenburg D.I Eduard 1/48

Postprzez DUDE » piątek, 20 września 2013, 14:20

Cześć,

podoba mi sie ta Hansa :lol:
żeberka ładnie się mienią, drewienko spoko, nawet Francuz chciał sobie zrobić zdjęcie z Twoim modelem:)
Ciekawy model do gablotki, mało tu takich, więc jestem kontent.
Jak będzie słoneczko to dopstrykaj jeszcze kilka fotek

pozdrawiam
K
Obrazek
Avatar użytkownika
DUDE

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 581
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 11:44
Lokalizacja: Bemowo


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 63 gości