Focke Wulf Ta-183 1/72 PM

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Focke Wulf Ta-183 1/72 PM

Postprzez Voltan » wtorek, 12 listopada 2013, 12:33

Zmagania z tym "wytworem" zakończone, czas na galerię. Prace nad zestawem prezentowałem w warsztacie.

Na temat tego samolotu sporo można znaleźć w sieci, więc nie będę się rozpisywał. Dość powiedzieć, nie wszedł do produkcji seryjnej i najprawdopodobniej nie zbudowano prototypu. Planowany jako myśliwiec przechwytujący miał być oprócz uzbrojenia strzeleckiego wyposażony w rakiety powietrze-powietrze. W niektórych modelach występuje wersja z komorą bombową w której można było montować dodatkowy zbiornik paliwa. Istnieje teza, że Rosjanie inspirowali się planami Ta183 przy projektowaniu MIG15. Trzeba przyznać, że sylwetki samolotów są podobne. Powstało również kilka podobnych maszyn po wojnie w Szwecji i Argentynie.

Na temat zestawu może lepiej się nie wypowiadać, jakość można zobaczyć w warsztacie. Dość powiedzieć, że jest bardzo uproszczony (co nie stanowi problemu- starałem się temu zaradzić), bardzo źle spasowany (co jest do poprawienia) i ma skandaliczną powierzchnię tworzywa (do ogarnięcia ale pracochłonne). Oszklenie jest paskudne, w sumie mogłem spróbować je wytłoczyć. A tak, musiałem ja wyszlifować, bo miała nierówną powierzchnie z obu stron i wypolerować.

Model był pracochłonny, ale jestem zadowolony z zainwestowanego czasu. Cieszę się, że wypróbowałem kilka nowych dla mnie technik, szczególnie w dorabianiu części. Nabrałem też trochę wprawy przy szpachlowaniu i odtwarzaniu linii podziału.
Malowanie jest oczywiście fikcyjne. Założyłem, że schemat deformujący w barwach szarości mógłby być możliwy i skuteczny.
Nawet swastyka jest w wersji deformującej, mającej zmylić wrogich strzelców co do kierunku lotu : :mrgreen:
Rozważałem kilka wersji samolotu; z dodatkowymi zbiornikami paliwa, z działkami 3,7 cm pod skrzydłami, z otwarta komorą bombową. Zdecydowałem się jednak nie zaburzać w żaden sposób linii samolotu, bo jest jak dla mnie piękna.
Pokrywy podwozia głównego są w RLM76, a to dlatego, że jest to egzemplarz na którym testowano wzmocnione pokrywy służące jako hamulce aerodynamiczne :) sposobne do redukcji prędkości przy oddawaniu salwy w stronę bombowców.
W tej wersji nie ma komory bombowej, miejsce zostało wykorzystane na dodatkowy wewnętrzny zbiornik paliwa:)

To chyba tyle, zapraszam do oglądania zdjęć i komentowania.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zapomniałem o światłach nawigacyjnych, zobaczyłem to dopiero na zdjęciach. Na pewno uzupełnię :)
Voltan
 
Posty: 1728
Dołączył(a): piątek, 12 października 2012, 20:37
Lokalizacja: Wrocław

Reklama

Re: Focke Wulf Ta-183 1/72 PM

Postprzez Murek » wtorek, 12 listopada 2013, 15:47

Model wyszedł Ci bardzo dobrze, wygląda rasowo ;o) Wiem co to za model, ten PM :mrgreen: tym większe brawa
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3003
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Focke Wulf Ta-183 1/72 PM

Postprzez Aero74 » wtorek, 12 listopada 2013, 19:09

Samolot zdecydowanie mi się nie podoba.
Model w Twoim wykonaniu zdecydowanie mi się podoba. Czyściutki, jak powinien wyglądać prototyp, dobrze że nie pchałeś tam na siłę podwieszeń.
Wszystko co przetrenowałeś na tym modelu przekujesz w sukces , czyli pięknego Fiata G.50 , którego zapewne teraz skończysz :)
Avatar użytkownika
Aero74
 
Posty: 443
Dołączył(a): piątek, 9 marca 2012, 16:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Focke Wulf Ta-183 1/72 PM

Postprzez Hal Bregg » wtorek, 12 listopada 2013, 19:15

Gratulacje, ciekawy model. Nie znam samolotu, ale na oko model nie przekracza chyba 10 cm długości- jednak chciało Ci się wykonać przewody hamulcowe- szacuneczek.
Hal Bregg
 
Posty: 243
Dołączył(a): piątek, 23 sierpnia 2013, 22:49
Lokalizacja: War-saw

Re: Focke Wulf Ta-183 1/72 PM

Postprzez pik » wtorek, 12 listopada 2013, 21:40

Mimo, że zdarza mi się sklejać vintyge i inne modelarskie "truchło" to zestawów PM nawet kijkiem nie dotykam...

Tym bardziej warto docenić widoczny tu efekt końcowy, czyli model schludnie wykonany i elegancko pomalowany!

Gratulacje Voltan i czekam na kolejne produkcje. :)
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: Focke Wulf Ta-183 1/72 PM

Postprzez xmald » wtorek, 12 listopada 2013, 22:25

Wyskrobałeś z tego kloca bardzo dobrze wyglądający model. Oprócz swastyki podoba mi się w nim wszystko. Prezentuje się bardzo drapieżnie! Świetna robota! Mam nadzieję, że następny będzie Fokker E.V ;o)
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 09:33

Re: Focke Wulf Ta-183 1/72 PM

Postprzez Karol » środa, 13 listopada 2013, 12:05

Brawa za udany model, szczególnie biorąc pod uwagę zestaw wyjściowy.
Avatar użytkownika
Karol
 
Posty: 96
Dołączył(a): poniedziałek, 22 listopada 2010, 21:39
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Focke Wulf Ta-183 1/72 PM

Postprzez PiterATS » środa, 13 listopada 2013, 12:12

xmald napisał(a):Oprócz swastyki podoba mi się w nim wszystko.


Racja, swastyka mogłaby być uproszczonego wzoru, bez białej obwódki :mrgreen:
Bardzo ładnie zrobiony model, biorąc pod uwagę nienajlepszy zestaw wyjściowy.
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 16:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Focke Wulf Ta-183 1/72 PM

Postprzez Alex976 » środa, 13 listopada 2013, 17:53

Bardzo dobry model! Naprawdę świetna robota, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że to taki gniot. Gratulacje i oby takich perełek było coraz więcej! ;o)
nie lubię pigwy i malin
Obrazek
Avatar użytkownika
Alex976
 
Posty: 1682
Dołączył(a): wtorek, 1 stycznia 2013, 19:08

Re: Focke Wulf Ta-183 1/72 PM

Postprzez skusz » środa, 13 listopada 2013, 20:00

Żeby z takiego kiepskiego zestawu zrobić taki śliczny model, to trzeba być Mistrzem i mieć stalowe nerwy. Brawo.
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=20734
Obrazek
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3149
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 17:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: Focke Wulf Ta-183 1/72 PM

Postprzez Voltan » czwartek, 14 listopada 2013, 11:38

Cieszę się, że Wam się podoba. Tym bardziej warto było się z nim pomęczyć. Zauważyłem że zapomniałem o "złoszowaniu" kół podwozia, to jeszcze poprawię.

xmald Fokker będzie niebawem, zapewne po Fiacie. Tymczasem rozgrzebałem coś mniej wymagającego :)
Na pewno zgłoszę się po porady. Jutro powinienem mieć blachy. Raczej zrobię go z szachownicami, bo ze zdziwieniem stwierdziłem, że na półce nie mam jeszcze "naszych".

skusz napisał(a):Żeby z takiego kiepskiego zestawu zrobić taki śliczny model, to trzeba być Mistrzem i mieć stalowe nerwy. Brawo.


Sławku, z tym mistrzem to mocno przesadziłeś, ale dziękuje za dobre słowo :)
Voltan
 
Posty: 1728
Dołączył(a): piątek, 12 października 2012, 20:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Focke Wulf Ta-183 1/72 PM

Postprzez xmald » czwartek, 14 listopada 2013, 21:19

Fiaciki bardzo mi się podobają - takie fajne pękate coś...
Voltan napisał(a):Raczej zrobię go z szachownicami, bo ze zdziwieniem stwierdziłem, że na półce nie mam jeszcze "naszych".

Oj tam Panie ja wszystkie nawet te krzyżackie robię jako nasze: dajesz potem na taki samolot biało-czerwoną szarfę i mówisz, że nim latał dziedzic Pruski; Wawrzyniec Pruski - polski dziedzic i nie zapominaj z kim oni się wtedy kumali...
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 09:33


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości