TBM-1C Avenger "Lt. Cosgrove" 1/72 Hasegawa

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

TBM-1C Avenger "Lt. Cosgrove" 1/72 Hasegawa

Postprzez pik » środa, 1 stycznia 2014, 13:17

Obrazek

Obrazek

Obrazek
(źródło: http://www.loyceedeen.org/ )

Na zdjęciu pierwszym, od lewej: Digby Denzek (20 lat, radiotelegrafista), Robert Cosgrove (24, pilot) i Loyce Deen (23, strzelec). Załoga była bardzo zgrana, latali razem w wielu misjach, np nad zatoką Lyte, Iwo Jimą, Formozą, wyspą Wake, Saipanem, Paleiu, Mindanao, Luzonem i Okinawą... Na kolejnych fotografiach uwieczniono powrót uszkodzonego TBM-1C BuNo 46353 nr "93" na pokładzie USS Essex.

Trochę historii

5 listopada 1944, jak każdego innego dnia, o godzienie 5:30 w pomieszczeniach lotniskowca Essex rozbrzmiał sygnał pobudki zrywając żołnierzy z koi. Wśród nich było 16 załóg Avengerów z VT-15. Loyce Deen, strzelec z załogi Lt. Cosgrove'a i tak już nie spał. I to wcale nie dlatego, że dokuczała mu prawa stopa, raniona odłamkiem kilkanaście dni wcześniej (24 października). Powinien pozostać na okręcie szpitalnym zamiast omijając procedury dołączyć z powrotem do kolegów. A teraz jak każdy weteran wyczuwał napięcie przed bitwą...

Śniadanie lotnicy zjedli o 6:30 bez zwykłych żartów i docinek. Wiedzieli, że ich samoloty były przez całą noc tankowane i czekały gotowe do akcji. Na końcu pokładu stały objuczone bombami i torpedami Avengery, przed nimi uszykowano Helldivery, a najwcześniej miały startować Hellcaty. Zaraz po śniadaniu odbyła się odprawa, gdzie przekazano rozkazy, zapoznano z warunkami atmosferycznymi i przydzielono samoloty. Lt. Cosgrove otrzymiał Avengera TBM-1C BuNo 46353 nr "93". Była to nowiutka maszynę, wyfasowana zaledwie kilka dni wcześniej podczas krótkiego postoju na atolu Ulithi. Na osłonie silnika nie zatarł się jeszcze namalowany kredą nr ferry "353".

Celem ataku miały być japońskie krążowniki w Zatoce Manilskiej. Po odprawie Cosgrove wraz z załogą udaje się na pokład startowy. Wspinają się na Avengera nr "93" i zajmują stanowiska. Loyce po raz ostatni chowa się w zamkniętej szklanej bańce strzelca. Eskadra wkrótce startuje i po dwóch godzinach docierają nad cel. Avengery odważnie atakują nie zwracając uwagi na gęsty ogień przeciwlotniczy okrętów japońskich.

W tym momencie 2 pociski trafiają Avengera "93"! Cosgrove słyszy w interkomie komunikat od radiotelegrafisty Denzeka, że Deen został ciężko ranny, ale sam ma poważne kłopoty. Eksplodujący pocisk uszkodził system sterowania i tylko cudem udaje mu się utrzymywać pokiereszowaną maszynę w powietrzu. Pilotowanie tak ciężko uszkodzonego samolotu wymagało nie tylko umiejętności, ale także siły fizycznej i to przez kolejne 2 godziny. Denzek przecisnął do kabiny za pilotem, pozostało mu tylko kibicowanie i... modlitwa. Być może dzięki temu lądowanie na macierzystm lotniskowcu przebiegło bez problemów.

Avengera po zatrzymaniu szybko oblepiły służby lotniskowca. Deen już nie żył. Kiedy stwierdzono, że ciało strzelca nie jest łatwo wyjąć z pogruchotanego wnętrza, a samolot jest tak zniszczony, że nie nadaje się do naprawy, podjęto niespotykaną decyzję. Avanger nr "93" stał się grobowcem Deen'a. Podczas uroczystego pogrzebu, zgodnego z ceremoniałem wojskowym, zepchnięto maszynę wraz ze strzelcem do oceanu. To jedyny znany przypadek, kiedy lotnik US Navy został pochowany w samolocie.

Cosgrove i Denzek przeżyli wojnę.

Zainteresowanych innymi detalami tej historii odsyłam do linka w podpisie zdjęć, można tam też obejrzeć archiwalny film z lądowania Avengera "93" i niecodziennego pogrzebu. Pełniejsza sekwencja filmowa jest także dostępna tu:
http://www.criticalpast.com/video/65675070253_TBF-Avenger-aircraft_USS-Essex_sea-burial_dead-gunner .

O modelu.

To zestaw Hasegawy, zbudowany wprost z pudła za wyjątkiem kalkomanii. Chciałem zrobić Avengera "93" i szczęsliwie się okazało, że to oznakowanie oferuje Techmod. Malowanie emaliami Model Mastera i Humbrola, werniks akrylowy, trochę washa (w większości niewidocznego na Dark Sea Blue i nadmiernie rzucającego się w oczy na białym spodzie).

Sam model składa się dość przyjemnie, choć delikatne linie podziałowe miejscami miały tendencję do zanikania. Zapewne to efekt zmęczenia formy, zresztą być może z tego powodu Avenger Hasegawy bywa ostatnio dostępny tylko w edycjach specjalnych. A szkoda, bo model ogólnie można uznać za poprawny, a kilka drobnych mankamentów łatwo jest poprawić (ja tego nie robiłem). Cieszy możliwość zrobienia komory bombowej jako otwartej, z czego skorzystałem. Malowanie oszklenia pędzelkiem było troszkę męczące.

Przy okazji życzę wszystkim szczęscia w Nowym Roku i wielu, wielu udanych modeli w 2014!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Reklama

Re: TBM-1C Avenger "Lt. Cosgrove" 1/72 Hasegawa

Postprzez Hal Bregg » środa, 1 stycznia 2014, 14:05

Fajny model, ciekawa historia. Gratuluję. Jeśli w całości jest malowany pędzlem, to jak dla mnie jest to "pędzlowe mistrzostwo świata", choć oczywiście trochę brakuje płynnego przejścia kolorów.
Hal Bregg
 
Posty: 243
Dołączył(a): piątek, 23 sierpnia 2013, 22:49
Lokalizacja: War-saw

Re: TBM-1C Avenger "Lt. Cosgrove" 1/72 Hasegawa

Postprzez skoliro » środa, 1 stycznia 2014, 15:17

Super, bardzo mi się podoba, zarówno sam model jak i wykonanie :)
Avatar użytkownika
skoliro
 
Posty: 8
Dołączył(a): sobota, 26 października 2013, 18:32
Lokalizacja: Radom

Re: TBM-1C Avenger "Lt. Cosgrove" 1/72 Hasegawa

Postprzez pik » środa, 1 stycznia 2014, 21:38

Hej!

Dzięki za wpisy. :)

Model malowany oczywiście natryskiem, za wyjątkiem ramek oszklenia.

Jeśli idzie o rozmycie między barwami, to po zastanowieniu zrezygnowałem z odtworzenia tego efektu. Wymagałoby to znacznie bardziej precyzyjnego maskowania, poza tym w skali 1/72 ten efekt jest znikomy, na granicy pomijalności. Na zbliżeniach foto może faktycznie brak rozmycia nieco razi, ale oglądając model na żywo niezbyt to przeszkadza w odbiorze.
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: TBM-1C Avenger "Lt. Cosgrove" 1/72 Hasegawa

Postprzez dewertus » środa, 1 stycznia 2014, 23:09

Fajny model samolotu z bardzo ciekawą historią - gratuluję!
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: TBM-1C Avenger "Lt. Cosgrove" 1/72 Hasegawa

Postprzez skusz » czwartek, 2 stycznia 2014, 17:42

Bardzo fajny model, podoba mi się. Imponuje mi u Ciebie wstępniak, trzeba mieć zacięcie, aby wyszukać takie ciekawe historie
do modeli. Modele z historią w tle. Super.
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=20734
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3152
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 17:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: TBM-1C Avenger "Lt. Cosgrove" 1/72 Hasegawa

Postprzez fragles » czwartek, 2 stycznia 2014, 21:11

pik napisał(a):Jeśli idzie o rozmycie między barwami, to po zastanowieniu zrezygnowałem z odtworzenia tego efektu. Wymagałoby to znacznie bardziej precyzyjnego maskowania, poza tym w skali 1/72 ten efekt jest znikomy, na granicy pomijalności. Na zbliżeniach foto może faktycznie brak rozmycia nieco razi, ale oglądając model na żywo niezbyt to przeszkadza w odbiorze.


A może po prostu, tak zwyczajnie, jak dorosły facet, powiedzieć "Nie umiem", zamiast dorabiać jakieś wydumane ideologie?
Modelik fajny, zgrabnie podany na fotkach, z ciekawą historią oryginału. Naprawdę nie masz się co wstydzić przyznania do braku jakichś bardziej wyszukanych umiejętności.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1560
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: TBM-1C Avenger "Lt. Cosgrove" 1/72 Hasegawa

Postprzez pik » czwartek, 2 stycznia 2014, 22:13

A może po prostu, tak zwyczajnie, jak dorosły facet, powiedzieć "Nie umiem", zamiast dorabiać jakieś wydumane ideologie?
Oj tam, oj tam, nie będę przecież oszukiwał Kolegów, że nie umiem... ;o)

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: TBM-1C Avenger "Lt. Cosgrove" 1/72 Hasegawa

Postprzez fragles » czwartek, 2 stycznia 2014, 22:21

pik napisał(a):Oj tam, oj tam, nie będę przecież oszukiwał Kolegów, że nie umiem... ;o)


E-noo, Kolego, to w takim razie poleciałeś w bola z tym Avengerem!
A już chciałem zgłaszać go do fotki tygodnia. :-/
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1560
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: TBM-1C Avenger "Lt. Cosgrove" 1/72 Hasegawa

Postprzez pik » czwartek, 2 stycznia 2014, 22:27

Spoko, mam tendencję do maksymalnego upraszczania wykonania modeli i czasem może przeginam... :)
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: TBM-1C Avenger "Lt. Cosgrove" 1/72 Hasegawa

Postprzez Kuba P. » czwartek, 2 stycznia 2014, 22:36

Bardzo przejmujący jest ten film. Siadający ciężko Avenger, składające się skrzydła a tam rozbita wieżyczka. Gościa tylko okryli kocem, zdjęli odciski palców i za burtę z gratem.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: TBM-1C Avenger "Lt. Cosgrove" 1/72 Hasegawa

Postprzez pik » piątek, 3 stycznia 2014, 12:45

Tak, ten filmik jest dość drastyczny i... poruszający.

Zazwyczaj patrzymy na historię zmagań powietrznych przez pryzmat zdjęć uśmiechniętych pilotów na tle ich wspaniałych samolotów z oznaczeniami sukcesów, a czyjaś śmierć to zapis w książce lotów. Tu widzimy lądującego Avengera z pogruchotanym oszkleniem i bezwładnym ciałem strzelca w wieżyczce. Na pewno potrafi to sprowokować do refleksji.
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 62 gości