Dewoitine D.520 Hasegawa 1/72

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Dewoitine D.520 Hasegawa 1/72

Postprzez kowaltom99 » niedziela, 1 lutego 2009, 19:49

Witam

No i skończony :-)
Relacja z budowy, trochę niekompletna, tu:http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=12&t=5371 )

Przez wiele lat nieznane były jakiekolwiek wiarygodne schematy malowania „polskich” D520. Pewne namiastki pojawiły się w magazynie „Avions”, ale nie byly zbyt dokładne (moje poszukiwania tu: http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=3&t=5473 ). Dopiero odnalezienie kilku zdjęć, przedstawiających D520 z „M” na kadłubie pozwala na wykonanie w miarę wiarygodnego D520 w „polskim” malowaniu. Zgodnie z tradycją GCII/7 na kadłubach samolotów malowano pierwszą literę nazwiska pilota, który latał na danym samolocie i dlatego „M” była przydzielona pplk M. Mumlerowi. Zdjęcia te opublikował B. Belcarz w książce „Montpellier Fighter Squadron” wyd. Mushroom No7108. Na podstawie tych zdjęć wykonał sylwetki boczne tego D520. Na zdjęciach dokładnie widać brak nr seryjnego na stateczniku oraz literę kodową „M” za kabiną.
Widać że M-ka była malowana raczej „od ręki” a nie od szablonu. Niestety brak jest na zdjęciach widocznego rozkładu plam kamuflażu na skrzydłach. Nie wiem skąd też B. Belcarz przyjął niebieski kolor kołpaka śmigła – ale zakładam, że jako specjalista w zakresie lotnictwa polskiego we Francji – miał ku temu powody (zapewne posiada wiarygodne źródła, że kołpak był niebieski)
Mój model przedstawia właśnie tego Dewoitine D520 No 119, code „M” z GC II/7, na którym latał pplk M. Mumler w końcowych dniach kampanii we Francji 1940. Na samolocie tym w dniu 15.06.1940 M. Mumler wykonał swój ostatni lot bojowy we Francji (potem nastąpiło zawieszenie broni), w którym zestrzelił 1xDo17 i jednego prawdopodobnie. Niestety strzelec tego drugiego Do17 przestrzelił w D.520 instalację chłodzenia, wyciekł glikol no i silnik się zatarł. M. Mumler musiał lądować awaryjnie z wciągniętym podwoziem na polu niedaleko miejscowości Ounans. Po lądowaniu samolot M.Mumlera został ostrzelany przez Niemców, którzy byli już całkiem niedaleko. Na szczęście dla naszego pilota - strzelali niecelnie. Pplk Mumler wrócił do swojej jednostki.

Sam model to Hasegawa 1/72. Waloryzacja to blaszki Part + wydech żywiczny Quickbost.
Malowałem farbami LifeColor, Humbrol i ModelMaster. Kabinka zrobiona vacu, jedynie tylne okienka wkleiłem z zestawu.
Niestety przy maskowaniu wałeczkami Patafix-a trochę namieszałem i kammo pod literą M trochę odbiega od zdjęć. Tradycyjnie wolałem nie poprawiać, aby bardziej czegoś nie zepsuć. Schemat kammo na skrzydłach to moja fantazja, jedyne co można rozpoznać na zdjęciach to mniej więcej położenie „najjaśniejszych” plam, czyli ciemno-szary.
Brudzing zrobiłem farbą artystyczną, spód i podwozie trochę bardziej pobrudziłem - w końcu operowali z lotnisk trawiastych. Odprysków nie robiłem, bo tak naprawdę te D520 latały bojowo w GC II/7 bardzo krótko, były fabrycznie nowe i nie miały prawa się za bardzo zużyć :-)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i zdjęcie D520 po lądowaniu (źródło google)
Obrazek
Ostatnio edytowano wtorek, 3 lutego 2009, 11:42 przez kowaltom99, łącznie edytowano 1 raz
kowaltom99
 
Posty: 118
Dołączył(a): niedziela, 26 października 2008, 10:30

Reklama

Re: Dewoitine D.520 Hasegawa 1/72

Postprzez Jacek Bzunek » niedziela, 1 lutego 2009, 20:39

Na zdjęciu antena na grzbiecie kadłuba jest w kolorze jaśniejszym niż ciemnoszary. Być może była z niemalowanego aluminium? Granice kolorów mają za ostre krawędzie jak na malowanie oryginału z ręki ale marudząc zdaję sobie sprawę w jakiej skali jest model.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dewoitine D.520 Hasegawa 1/72

Postprzez kowaltom99 » poniedziałek, 2 lutego 2009, 10:16

Co do anteny - zgadza się - w oryginale była koloru stalowego lub aluminium.
W modelu jest pomalowana na srebrny - tylko na zdjęciach wygląda jak szara (zdjęcia były robiony przy oświetleniu naturalnym).

Przejścia kolorów - robione od wałeczków Patafix. Niestety nie opanowałem jeszcze dobrze malowania aero "z ręki" :-(
Ale jak się dobrze przyjrzeć zdjęciom oryginału - przejścia kolorów są bardzo widocznie zaznaczone, prawie jak od szablonów.
kowaltom99
 
Posty: 118
Dołączył(a): niedziela, 26 października 2008, 10:30

Re: Dewoitine D.520 Hasegawa 1/72

Postprzez hadzi » sobota, 7 lutego 2009, 17:38

Model jest bardzo fajny - gratulacje. Jak narazie to chyba najwierniej odtworzone mal. samolotu Muemlera na modelu.

Pozdrawiam
Jurek
pozdrawiam
Jerzy Ciupek
Avatar użytkownika
hadzi
 
Posty: 438
Dołączył(a): poniedziałek, 8 października 2007, 08:56
Lokalizacja: Rybnik

Re: Dewoitine D.520 Hasegawa 1/72

Postprzez trex73 » niedziela, 8 lutego 2009, 18:47

Ładnie i precyzyjnie wykonany model. Podoba mi się delikatny "weathering", w tej skali łatwo przesadzić.
Szkoda tylko że zdjęcia zaciemniają nieco obraz.

Pozdrawiam
Tomek
Pozdrawiam
Tomek
Avatar użytkownika
trex73
 
Posty: 196
Dołączył(a): czwartek, 15 stycznia 2009, 13:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Dewoitine D.520 Hasegawa 1/72

Postprzez greatgonzo » poniedziałek, 9 lutego 2009, 02:57

A ja żałuję, że nie przekosiłeś 'M' w linii grzbietu kadłuba, jak na zdjęciu . To smaczek tego tematu.
Model podoba się mnie.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Dewoitine D.520 Hasegawa 1/72

Postprzez trex73 » poniedziałek, 9 lutego 2009, 15:46

Gonzo przydybałeś MNIE :mrgreen:
Pozdrawiam
Tomek
Avatar użytkownika
trex73
 
Posty: 196
Dołączył(a): czwartek, 15 stycznia 2009, 13:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Dewoitine D.520 Hasegawa 1/72

Postprzez greatgonzo » poniedziałek, 9 lutego 2009, 18:33

:?:
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 64 gości