Beaufighter Mk. VI NF 307 Dywizjon 1/72 FROG/Novo

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Beaufighter Mk. VI NF 307 Dywizjon 1/72 FROG/Novo

Postprzez pik » sobota, 25 stycznia 2014, 22:57

Obrazek

Obrazek

Obrazek
(zdjęcia: http://www.polishairforce.pl/dyw307zdj.html, http://www.polishsquadronsremembered.com/ )

Trochę historii

10 września 1942 dywizjon 307 obchodził drugą rocznicę powstania. Impreza była przygotowana wyjątkowo uroczyście, zaproszono wielu gości. Najważniejszym z nich był Naczelny Wódz PSZ. Generał Władysław Sikorski chcąc specjalnie uhonorować gospodarzy zdecydował się przybyć na pokładzie... Beaufightera!

O godzinie 10:15 z lotniska Northolt pod Londynem wystartował Beaufighter EW-V EL146, pilotowany przez dowódcę dywizjonu 307 W/C Jana Michałowskiego. Miejsce na fotelu radioobserwatora zajmował gen. Sikorski. Towarzyszył mu tylko adiutant F/L Czesław Główczyński (pilot 162 Esk. we wrześniu 1939, GC 1/145 we Francji, 302 Sq w czasie BoB, 5 1/2 pewnych zestrzeleń).

To wyjątkowy przypadek, aby osoba tej rangi co głównodowodzący podróżowała w samolocie bojowym, bez świty i eskorty. Choć w przypadku zagrożenia polski myśliwiec mógł się sam bronić, ponoć był uzbrojony. W bazie 307go, lotnisku Clyst Honiton, niecodzienny gość wylądował o godzinie 11:05 (zdjęcie nr 1). Najpierw wysiadł Główczyński i pomógł opuścić samolot generałowi (zdjęcie nr 2).

Naczelnego Wodza powitali Stanisław Ujejski (inspektor PSP), G/C Stefan Pawlikowski (oficer łącznikowy przy Fighter Command) i G/C Edward Jones (komendant lotniska). Po przeglądzie odbyła się msza wojskowa. Po bokach zaimprowizowanego ołtarza polowego stały Beaufightery z 307go: po prawej EW-R Ranoszka (zdjęcie nr 3), po lewej EW-V Michałowskiego.

Kiedy zakończyła się dekoracja personelu 307go polskimi odznaczeniami bojowymi, generałowi Sikorskiemu przypięto odznakę dywizjonu, przy czym zgodnie z przyjętą dywizjonową tradycją musiał trzykrotnie zahukać niczym puchacz, co wywołałało sporą radość i aplauz zgromadzonych.

Beaufighter Mk. VI NF EL146 EW-V był nowym samolotem, który niedawno przybył do jednostki (16.08.1943). Zresztą zapewne dlatego wybrano go do tej zaszczytnej misji. W grudniu 1942 dywizjon 307 otrzymał pierwszą partię Mosquito NF II, a EL146 spisano ze stanu 11 stycznia 1943. Loty bojowe wykonywała na tej maszynie najcześciej załoga J. Michałowski i S. Szkop. Niestety, dowódca dywizjonu 307 wkrótce zginął wraz ze swoim obserwatorem podczas lotu treningowego na Mosquito (21.03.1943).

O modelu

Tym razem prezentuję model wykonany... ok 30 lat temu! Wykonując niedawno prezentowane Mosquito i interesując się historią 307go postanowiłem odświeżyć ten zabytek ze swojej kolekcji. To konwersja zestawu Mk XXI FROG/Novo. O ile pamiętam doprowadzenie go do wersji Mk VI wymagało kilku zmian i poprawek. Malowany pędzlem, emalią uzyskaną z rozcieńczenia farb artystycznych (na początku lat 80-ych ubiegłego wieku farby modelarskie były trudno osiągalne).

Model oryginalnie był w takim samym oznakowaniu, a kalkomanie wykonałem samodzielnie (o ile zdobycie farb było wtedy trudne, to kalkomanii było wręcz niemożliwe!). Niestety, przez lata moje kalki samoróbki częsciowo się odkleiły, a przy próbie umycia z kurzu ich resztki spłynęły razem z wodą (model nie był zawerniksowany). Ponieważ miałem zestaw Techmodu (szykuję się do zrobienia Baeu Ranoszka w oparciu o zestaw Hasegawy) to odtworzyłem oznakowanie, tak że z moich starych, ręcznie produkowanych kalkomanii, zostały tylko kokardy na górnych powierzchnich.

Musiałem też uzupełnić ubytki w antenkach, które przez lata się poobłamywały, tym bardziej że były zrobione w dość delikatny sposób. Teraz wstawiłem solidniejsze, powinny wytrzymać kolejne 30 lat heh. Poza tymi zmianami i położeniu bezbarwnego lakieru natryskiem, model jest zachowany w oryginalnej postaci. Kilka zdjęć zrobiłem przy okazji sesji z Mosquito. Mam nadzieję, że będziecie wyrozumiali dla prezentacji tego modelarskiego weterana. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Reklama

Re: Beaufighter Mk. VI NF 307 Dywizjon 1/72 FROG/Novo

Postprzez skusz » niedziela, 26 stycznia 2014, 05:11

Wiek ponad dwadzieścia lat, to już zasługuje na miano "model-zabytek" i powinien dostać żółte tablice rejestracyjne. :mrgreen: W końcu w 95% oryginał.
A tak na poważnie, to jak jest na pędzlem malowany to czapki z głów, bardzo równo, a to całkiem nie mała powierzchnia.
Może jak już dostał nowe kalki i lakier, to trochę "łosza" zrównało by go z Mossiem?
Dobrze, że go zaprezentowałeś, bo przy okazji poznałem ciekawą historię.
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=20734
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3150
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 17:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: Beaufighter Mk. VI NF 307 Dywizjon 1/72 FROG/Novo

Postprzez Daniel-Martola » niedziela, 26 stycznia 2014, 08:00

Dwadzieścia? Sławku, tyle to on obchodził 20 lat temu :lol:
A model prezentuje się fajnie.
Obrazek
Avatar użytkownika
Daniel-Martola
 
Posty: 1225
Dołączył(a): wtorek, 11 grudnia 2007, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Beaufighter Mk. VI NF 307 Dywizjon 1/72 FROG/Novo

Postprzez Alex976 » niedziela, 26 stycznia 2014, 10:30

Bardzo ładny model! Czysto i dobrze sklejony ;o)
nie lubię pigwy i malin
Obrazek
Avatar użytkownika
Alex976
 
Posty: 1682
Dołączył(a): wtorek, 1 stycznia 2013, 19:08

Re: Beaufighter Mk. VI NF 307 Dywizjon 1/72 FROG/Novo

Postprzez skusz » niedziela, 26 stycznia 2014, 12:25

Daniel-Martola napisał(a):Dwadzieścia? Sławku, tyle to on obchodził 20 lat temu :lol:
A model prezentuje się fajnie.


Myślałem o wieku samochodu, a czuję, że z Pik-iem jesteśmy w tej samej grupie przedszkolnej :mrgreen:
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=20734
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3150
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 17:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: Beaufighter Mk. VI NF 307 Dywizjon 1/72 FROG/Novo

Postprzez pik » niedziela, 26 stycznia 2014, 16:07

Hehe, model budowałem będąc już nastolatkiem! :)

A tak na poważnie, to jak jest na pędzlem malowany to czapki z głów, bardzo równo, a to całkiem nie mała powierzchnia.
A wiesz co, praktycznie do końca lat 80-ych malowałem farbami samoróbkami i większość barw bardzo ładnie się kładła pędzlem, bez smug. Minusem był długi czas schnięcia, z reguły 2-3 dni, a bywało że i tydzień.

Przy okazji słowo wyjaśnienia dla młodego pokolenia modelarzy jak to "drzewiej" bywało. W czasach permanentnych braków, kryzysu i stanu wojennego, farby typowo modelarskie praktycznie nie były dostępne, za to można było czasem kupić farby olejne w tubce, dla artystów. Należało je rozcieńczyć (ja stosowałem mieszaninę terpyntyny i benzyny ekstrakcyjnej) i dobrać odpowiedni kolor (były tylko barwy podstawowe). Obydwie kwestie były problematyczne i wymagały wprawy. Trzeba było uważać, aby tak spreparowana farba nie była zbyt gęsta ani zbyt rzadka. Dobór koloru to też nie była banalna sprawa. Mieszanie farb w celu uzyskania konkretnej barwy, o określonym odcieniu i jasności jest trudne same w sobie. Ja to robiłem na "oko" bo nie było żadnych pomocy w tym zakresie. Do tego dochodził... brak wzorców kolorów! W latach 70/80ych poziom poligrafii PRLu był żenujący, a internetu przecież nie było. W efekcie jako modelarz musiałem sobie określoną barwę najpierw wyobrazić jak wyglądała (na podstawie opisów i nielicznych profili bo o zdjęciach barwnych to można było pomarzyć) żeby móc przygotować odpowiednią "miksturę".

Szczęsliwie w przypadku Beaufightera problemu nie było, bo czarne jest czarne, jak światle to wyłuszczył jeden ze współczesnych polityków... ;o)
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 46 gości