Me-410 A-1 Hornisse "TF+EQ" 1/72 Fine Molds

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Me-410 A-1 Hornisse "TF+EQ" 1/72 Fine Molds

Postprzez pik » poniedziałek, 17 marca 2014, 12:31

Obrazek
Zdjęcia: Krzysztof Janowicz "Me-410 in combat", Miniatury Lotnicze nr 13, KAGERO oraz internet.

Me-410 A-1 W.Nr. 10178 "TF+EQ" należący do Stab/3.JD . Le Mans, Francja, 1944.

Była to prawdopodobnie maszyna dyspozycyjna używana przez sztab 3. dywizji myśliwskiej, latająca z nadanym fabrycznym kodem tzw "Stammkennzeichen". Samolot służył później w 13. KG2 jako "U5+AX". To jeden z najlepiej obfotografowanych egzemplarzy Me-410, istnieje cała seria zdjęć wykonana podczas obsługi technicznej. Świetnie widać np tankowanie oraz ładowanie amunicji do zdalnie sterowanej lawety strzeleckiej FDL 131. Tym razem zamiast opisu historycznego niech przemówią obrazy. Załączam wybór zdjęć, które pozwalają poczuć atmosferę gorączkowej lotniskowej krzątaniny i obejrzeć wiele detali płatowca tej charakterystycznej acz niezbyt udanej konstrukcji Messerschmitta.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

O modelu

Model Fine Molds wykonany bez większych zmian. Ingerowałem tylko w gondole silnikowe, które odchudziłem w miarę możliwości. To chyba jedyny poważny mankament tego zestawu. Poza tym model jest... fajny, z delikatnymi linami podziałowymi i sporą ilością detali. Komorę bombową można wykonać otwartą (z czego zrezygnowałem).

Mimo, że fabrycznie były 3 różne schematy malowania, to zdecydowałem się na inny wybór oznakowania i samodzielne wykonanie liter kodowych. Pierwszy raz drukowałem kalkomanie, ale wyszło całkiem nieźle (trochę może zbyt gruby jest zakupiony przezroczysty film). Przy okazji mam zapas "Stammkennzeichen" na wszystkie możliwe okazje!

Malowanie emaliami Model Mastera z linii autentyków, akrylowy werniks, olejny dark wash Mig'a. Ślady eksplotacyjne praktycznie pominąłem, co jest typowe dla moich produkcji. 410ki raczej rzadko goszczą w galeriach, także mam nadzieję że z ciekawością obejrzycie moją interpretację. Jak zwykle liczę na Wasze opinie!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Reklama

Re: Me-410 A-1 Hornisse "TF+EQ" 1/72 Fine Molds

Postprzez Pawel Burchard » poniedziałek, 17 marca 2014, 12:49

Fajny, bardzo ok. Jestem też ciekaw co Ci się uda zmajstrować z Ar 240 Revella. Może jakiś warsztacik?

p.
Pawel Burchard
 
Posty: 1037
Dołączył(a): wtorek, 7 lipca 2009, 10:06
Lokalizacja: Warszawa

Re: Me-410 A-1 Hornisse "TF+EQ" 1/72 Fine Molds

Postprzez subgrafik » poniedziałek, 17 marca 2014, 12:50

I like
You need nothing to be happy. You need something to be sad.
~ Mooji.
Avatar użytkownika
subgrafik
 
Posty: 1788
Dołączył(a): środa, 12 grudnia 2007, 16:46
Lokalizacja: Wolne Miasto Wroclaw

Re: Me-410 A-1 Hornisse "TF+EQ" 1/72 Fine Molds

Postprzez Darek Trzeciak » poniedziałek, 17 marca 2014, 21:30

dark łosz to zuoooo ale model hmm... fajny
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 23:23
Lokalizacja: EPWA

Re: Me-410 A-1 Hornisse "TF+EQ" 1/72 Fine Molds

Postprzez piotr dmitruk » poniedziałek, 17 marca 2014, 22:09

Podoba mi się.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9948
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Me-410 A-1 Hornisse "TF+EQ" 1/72 Fine Molds

Postprzez konwin » poniedziałek, 17 marca 2014, 23:38

naprawdę ładny wygląda na większą skalę.
Konrad
Avatar użytkownika
konwin
 
Posty: 234
Dołączył(a): czwartek, 7 czerwca 2012, 23:12

Re: Me-410 A-1 Hornisse "TF+EQ" 1/72 Fine Molds

Postprzez Klugi » poniedziałek, 17 marca 2014, 23:40

Bardzo mi się podoba, też myślałem że to 1/48
Avatar użytkownika
Klugi
 
Posty: 490
Dołączył(a): czwartek, 7 listopada 2013, 21:36
Lokalizacja: Kitchener, Ontario, Kanada

Re: Me-410 A-1 Hornisse "TF+EQ" 1/72 Fine Molds

Postprzez don_kilio » wtorek, 18 marca 2014, 00:01

Bardzo się podoba, fachowo pomalowane.
Robi się: 1/48 Italeri Tornado GR.4, 1/48 Academy Su-27 Flanker
--------------
Avatar użytkownika
don_kilio
 
Posty: 87
Dołączył(a): sobota, 26 grudnia 2009, 16:45
Lokalizacja: Kalisz

Re: Me-410 A-1 Hornisse "TF+EQ" 1/72 Fine Molds

Postprzez dewertus » wtorek, 18 marca 2014, 00:52

Ciapki "rules" :D Bardzo udany model.
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Me-410 A-1 Hornisse "TF+EQ" 1/72 Fine Molds

Postprzez Kuba P. » wtorek, 18 marca 2014, 02:13

pik napisał(a):Tym razem zamiast opisu historycznego niech przemówią obrazy. Załączam wybór zdjęć, które pozwalają poczuć atmosferę gorączkowej lotniskowej krzątaniny i obejrzeć wiele detali płatowca tej charakterystycznej acz niezbyt udanej konstrukcji Messerschmitta.


Malowanie bardzo ładne, cieniowanie plamek na kadłubie niemal skalowe, brawo. Chyba najlepszy z Twoich modeli.
Z drugiej strony sam sobie strzelasz w kolano, bo na zdjęciu widać jak byk wyszpachlowany kadłub, normalna rzecz u Messerschmitta oraz inny układ plam i kolorów, np. ciemne tło pod krzyżem i kodem rejestracyjnym.
Podobnie kołpaki śmigieł - typowy fabryczny schemat malowania, wzór identyfikacyjny. Odkurz białego na zielone, nie odcięta linia. Rozmycie widoczne, to bardzo szczególny smaczek. Poza tym biały segment obejmował typowo 1/3 powierzchni kołpaka bo taki był sens jego malowania - rozpoznawcze miganie. Ten 410 miał inaczej? Nie sądzę...
Sam kamuflaż wydaje mi się zbyt rozjaśniłeś a to wynik obserwacji zdjęć, na których półmatowa powierzchnia po prostu lśni. Niektóre ujęcia pokazują, że np. statecznik pionowy jest mocniej poplamkowany i ciemny.

Wiem, że lubujesz się w tego typu analizach i cenisz dokładność miniatury stąd jak sadzę z radością przyjmiesz moją podpowiedź w temacie własnego 410.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Me-410 A-1 Hornisse "TF+EQ" 1/72 Fine Molds

Postprzez RAV » wtorek, 18 marca 2014, 11:47

Kuba P. napisał(a):Poza tym biały segment obejmował typowo 1/3 powierzchni kołpaka bo taki był sens jego malowania - rozpoznawcze miganie. Ten 410 miał inaczej? Nie sądzę...

Moim zdaniem przynajmniej na lewym kołpaku było więcej niż 1/3 białego:
Obrazek

A tutaj podobnie na prawym, chociaż może zdjęcie w ruchu jest mniej przekonujące:
Obrazek
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Me-410 A-1 Hornisse "TF+EQ" 1/72 Fine Molds

Postprzez pik » wtorek, 18 marca 2014, 11:59

Witam!

Dziękuję za wszystkie opinie! Cieszę się, że model może się podobać i to nawet doświadczonym modelarzom, mimo dość ubogich środków wykonawczych jakimi operuję.

Kuba, dzięki za szczegółową analizę, doceniam że chciało Ci się poświęcić swój czas na porównanie modelu ze zdjęciami. To zawsze ryzyko pokazać zdjęcia oryginału razem z modelem heh, ale wbrew pozorom nie jestem wielkim szczególarzem jeśli idzie o zgodność.

Co do plamkowania to hmmm... Przyznaję że nie jestem mistrzem aerografu, choć nabrałem doświadczenia i pozwalam sobie na więcej swobody, ale dokładne odtworzenie układu plamek w skali 1/72 jest praktycznie niemożliwe. Chodziło mi bardziej o oddanie idei tego malowania. Pomijam tu kwestię, że do końca nie byłem pewien samodzielnie wydrukowanych kalkomanii (czy nie będą błyszczeć, albo czy się nie rozpadną itp. itd) także miałem w zanadrzu opcję wykonania "pudełkowej" wersji malowania, także schemat kamuflażu musiał być dość ogólny, że się tak wyrażę.

Jeśli idzie o kołpaki śmigieł to na zdjęciach archiwalnych ewidentnie widać że biały jest na 1/2 a nie na 1/3. Odkurz też starałem się odtworzyć, choć akurat na zdjęciach tego faktycznie nie było widać...

W każdym razie dziękuje wszystkim za wpisy i zainteresowanie! :)

Obrazek

Jestem też ciekaw co Ci się uda zmajstrować z Ar 240 Revella. Może jakiś warsztacik?
Na warsztat już za późno, bo Arado jest już pomalowane. Będzie też w ciekawym oznakowaniu, bo przy okazji też wydrukowałem kalkomanie do Ar-240. Myślę, że za tydzień-dwa pokażę w galerii. Już teraz zapraszam!
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: Me-410 A-1 Hornisse "TF+EQ" 1/72 Fine Molds

Postprzez Kuba P. » wtorek, 18 marca 2014, 12:42

Nie chcę się upierać z malowaniem kołpaków tej konkretnej maszyny bo zdjęcia są dość niejednoznaczne ale sami zobaczcie o co mi chodzi:

Obrazek

To jest typowe, fabryczne malowanie i wzór identyfikujący. Funkcja taka jak spiralki, tylko banalne do namalowania.
Skoro nasz TF+EQ jest jeszcze na fabrycznych rejestracjach to fabryczny wzór szybkiej identyfikacji pasuje do reszty.
Poza tym, czy to zdjęcie wyżej to nie jest czasem też nasz TF+EQ? Scenka podobna (wciąganie bomb do komory), podłoże podobne, ułożenie łopat śmigła podobne...
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Me-410 A-1 Hornisse "TF+EQ" 1/72 Fine Molds

Postprzez pik » wtorek, 18 marca 2014, 12:53

Tego zdjęcia nie znałem i myślę że jest prawdopodobne aby to był także ten sam egzemplarz. Także całkiem możliwe że masz jednak rację. Jakoś nie mam szczęścia do kołpaków w maszynach LW, ze 109ka Phillipa było to samo hehe. ;o)
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: Me-410 A-1 Hornisse "TF+EQ" 1/72 Fine Molds

Postprzez skusz » wtorek, 18 marca 2014, 21:27

Bardzo ładny Messerek, strasznie mi się podoba, ładnie pomalowany, delikatnie złoszowany - super.
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=20734
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3152
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 17:27
Lokalizacja: Roztocze


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 82 gości