EA -18G Growler Italeri 1:48

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Re: EA -18G Growler Italeri 1:48

Postprzez dranio » środa, 25 czerwca 2014, 12:31

Kuba P. napisał(a):
dranio napisał(a):To ciekawe pytanie z punktu widzenia logiki. :mrgreen: Czy ja powinienem UWAŻAĆ, że wyglądał inaczej, czy Ty powinieneś przedstawić zdjęcie, że WYGLĄDAŁ inaczej. :P


To twierdzenie jest logicznie wadliwe z przynajmniej dwóch powodów.

[1] Nie da się udowodnić jak ten samolot wygląda(ł) w dłuższym okresie czasu ponieważ dysponujesz pewnym materiałem zdęciowym pokazującym samolot w konkretnym momencie.


Ależ właśnie wykonujesz model "z tu i teraz" na podstawie dokumentacji zdjęciowej.

Kuba P. napisał(a):[2] Jeśli weźmiemy ten sam obiekt i przedstawimy go w stanie możliwym do zaobserwowania na analogicznych innych obiektach to mimo pewnego dysonansu nadal nie możemy kategorycznie stwierdzić, że taki wygląd przedstawionego obiektu jest niemożliwy do zaistnienia w rzeczywistości.


Może się np. zdarzyć, że pierwowzór rozbije się dzień po wykonaniu danego zdjęcia, czy wręcz całego malowania, jak to np. było z Anakondą n/b 510. Intensywne ślady eksploatacji nie zdążyły się pojawić.

Kuba P. napisał(a):Powyższe bardzo prosto dowodzi, że dyskusja dalsza na ten temat prowadzi do nikąd i nie ma sensu.
Forum przerabiało już z marnym skutkiem stękania jednego teoretyka modelarstwa, którego bardzo mocno uwierało gdy ktoś zrobił model nie po myśli teoretyka.
Znam sporo osób, które mają po gościu nadal kaca.


Cóż, może warto czasem zastanowić się nad słowami praktyków lotnictwa, a nie ulegać bieżącym modom modelarstwa?

Poza tym, kulturalna dyskusja pomiędzy ludźmi "na poziomie" zwykle pozwala na poszerzenie swojej wiedzy. Nikt nie zna się na wszystkim, więc czasem warto posłuchać kogoś, kto ma inne doświadczenia. Aby tylko się nie obrażać i nie obrażać adwersarza.

Kuba P. napisał(a):Miłego dnia.


Wzajemnie!

dranio
dranio
 
Posty: 179
Dołączył(a): poniedziałek, 16 czerwca 2014, 16:09

Reklama

Re: EA -18G Growler Italeri 1:48

Postprzez marco2607 » środa, 25 czerwca 2014, 12:49

HK1886 napisał(a):1.Grupa istnieje tylko w twojej wyobraźni;
2.Skoro Mogą to...
3. Dlaczego masz przymus przekonywania?


Z czytaniem ze zrozumieniem niestety dalej masz problem. :(

HK1886 napisał(a):Cieszy postęp, że tym razem wkraczasz bez chamstwa jak poprzednim razem.
Brawo!


Niestety ty dalej syczysz.
HK1886 napisał(a):
dranio napisał(a):Nie, nie mam zakazu pisania - także w Twoim wątku.
Gdybyś się tak nie obrażał, modelarstwo redukcyjne miałoby się lepiej.


W zasadzie nawet nie o obrażanie chodzi.
W końcu pisać może każdy natomiast trochę śmiesznie brzmią takie opinie teoretyków...

Chociaż nie! Zaraz... powiesz, że kleisz tylko nie pokazujesz na forum bo po co. I wcale nie jesteś teoretykiem, bo robisz modele, że ho ho!
Wystarczy, że wspierasz dobry radami i feedbackiem. Rozumiem, że jesteś kolejnym przykładem modelaRZa, który rozpaczliwie boi się jakiejkolwiek krytyki bo mu to mięTKą psychę gniaŻDŻy. :lol:


Czy trzeba coś robić aby się na tym znać. Czy każdy sędzia lub trener piłkarski był piłkarzem.
Ogarnij się. Takim tekstem obrażasz sporą część kolegów z forum .
Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3312
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 18:25
Lokalizacja: Białystok

Re: EA -18G Growler Italeri 1:48

Postprzez merlin_PL » środa, 25 czerwca 2014, 13:07

Się odezwę . Jako ten nie robiący galerii na forach , ale wystawiający się w realu.

W lotnictwie samolot ma numery seryjne , oznaczenia kodowe , symbole zaliczonych misji , zrzuconych bomb i zestrzelonych samolotów . Dzięki temu mozna zidentyfikowac ten jeden konkretny egzemplarz. Modelarze robiacy broń pancerną nawet tego nie mają i stają przed perspektywą zrobienia jednego T - 34 z tych kilkunastu tysięcy wyprodukowanych .
Idąc logiką lotniczą mogą :
- albo zrobić jedne konkretny egzemplarz czołgu ( bo do niego ma się zdjęcia )
albo
- nic nie robić , bo zawsze jest zarzut, ze zrobiłeś źle

Ale najczęściej wybierają tą drogę , że patrzą na zdjęcia iluś set czołgów i nanosza na niego podobne ( do tych ze zdjęć ) ślady , zużycia eksploatacji.

Dlatego nie widzę nic złego w tym, że modelarz robiąc model jednego samolotu nanosi slady eksploatacji, zużycia tak ja to pokazują inne zdjęcia samolotów tego typu. Także dobór kolorów użycia do malowania nie ocniam ścisle ,ale jedynie w ten sposób , ze daną paletę kolorów oceniam jako akceptowalną lub nie dla danego typu samolotu i okresu służby.
Z tych względów ponieważ bliżej mi do modelarstwa redukcyjnego w wersji hard nie wybieram malowań , lub obrazu zuzyć mocno kontorwersyjnego lub bardzo mało prawdopodobnego

Tu przykład - jakies 2 lata tamu robiłem model KW - 2 z Trumpetera . Przejrzałem ileś set zdjęć aż znalazłem model z taką , a nie inną konfiguracją wyposażenia . Innymi słowy model zestawowy odpowiadał którejś tam wersji tego czołgu. Czyli było . OK. Producent dodał do modelu bardzo łądna kalkę z napisem propagandowym., która urozmaiciła by dużą i dość monotonna powierzchnię wieży . Znów przejrzałem kilkaset fotek. I napisu żadnego na nich nie było. Teoretycznie mógł być taki . Teoretycznnie tak , ale ja zrezygnowałem z tego naopisu w imię poprawności , bo na atrakcyjności model stracił na pewno.

Dodajmy na zakończenie jeszcze jeden nader wazny element. Na forach nie oglądamy modelu danego obiektu . Oglądamy zdjęcie modelu . I jak pokazuje moje skromne doświadczenie z wystaw modelarskich model od tego co widac na zdjęciu moze się trochę różnić.

O wiele bardziej rażą mnie sytuacje gdy model ma błędy merytoryczne ( zły , albo wręcz niemozliwy dobór uzbrojenia podwieszanego , ignorowanie wersji , wychylenie powierzchni sterowych w sposób niezgodny z prawami fizyki itp )

Inna kwestią jest to , że mamy grupę modelarzy , którzy okreslenie " modelarstwo redukcyjne " traktują dośc mniej lub bardziej umownie i to też należy uszanować . Oczywiście jak oni szanuja też tych , których bawi kazdy nit i kazda śrubka.

O jeszcze jednej rzeczy napiszę . Która mnie boli . Po raz kolejny sięga się w obronie ( to trochę okoliczność łagodząca :) )
po argument w stylu ( pokaż model to ocenimy , a potem się odzywaj) . Argument w dyskusjach o wyglądzie modelu całkowice nietrafionym zwłaszcza , gdy porównujesz coś ze zdjęciami lub dokumentacją. Można doskonale znać się na danym samolocie nie będąc dobrym modelarzem, a krytyka nie dotyczy tego że czegoś nie potrafisz zrobić ale tego ,że zrobiłeś to inaczej niż na zdjęciu. A to drobna różnica.
Robią się różne rzeczy
merlin_PL
 
Posty: 889
Dołączył(a): poniedziałek, 20 lipca 2009, 22:34
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki

Re: EA -18G Growler Italeri 1:48

Postprzez potez » środa, 25 czerwca 2014, 13:57

O rany boskie, znowu to samo?
Panowie dacie sobie spokój bo znowu dyskusja o wyższości świąt wielkiejnocy nad świętami bożego narodzenia :roll:
To nie jest forum modelarstwa redukcyjnego tylko modelarstwo z pasją.
W modelu jest pasja i ją widać, redukcji nie ma i to też widać. O co tu się nawalać? I tak przecież ROBERT nie przemaluje modelu :mrgreen:
Fajna wizja F-18ki i tyle. A ponieważ to Italerka to pewnie, żeby to był model redukcyjny EA -18G modex 510
to trzeba by przy tym mocno pogrzebać. A tak jest fajny, efektowny model. I tyle w temacie :mrgreen:
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4682
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: EA -18G Growler Italeri 1:48

Postprzez piotr dmitruk » środa, 25 czerwca 2014, 14:16

Tak musiała wyglądać dyskusja zwolenników "trompe l'oeil" z kubistami.
Ale jeśli ktoś jest dobry, to w obu stylach za obraz trzeba zapłacić grube miliony.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9955
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: EA -18G Growler Italeri 1:48

Postprzez HK1885 » środa, 25 czerwca 2014, 14:19

marco2607 napisał(a):Czy trzeba coś robić aby się na tym znać.

No Twój przykład pokazuje ewidentnie, że nie. :lol:
marco2607 napisał(a):Czy każdy sędzia lub trener piłkarski był piłkarzem.

Ja tam grę na boisku wolę pozostawić piłkarzom, ustalanie planu szkoleniowego i strategii na mecze trenerom, a sędziowanie sędziom. No ale skoro uważasz inaczej... :lol:

A doradzanie w warsztatach tym, którzy się na modelowaniu znają, a krytykę krytykOM.

Widzę, że po raz kolejny masz problem z tym, że ktoś ma Twoje rady albo filozofie w głębokim poważaniu i nie możesz przeżyć, że są ludzie którzy robią i będą robić modele bez oglądania się na Twoje dobre rady panie Specjalisto od Wszystkiego. :lol:
Twoje ulepy nie wywołują zainteresowania, czy w ten sposób starasz się przypomnieć światu o swoim istnieniu?...

potez napisał(a):To nie jest forum modelarstwa redukcyjnego tylko modelarstwo z pasją.

Wiesz potez - w sumie masz rację tylko czasem mam wrażenie, że tacy jak marco2607 zamieniają to w modelarstwo z hejtem...
Avatar użytkownika
HK1885
 
Posty: 1912
Dołączył(a): wtorek, 25 czerwca 2013, 13:14

Re: EA -18G Growler Italeri 1:48

Postprzez Slash » środa, 25 czerwca 2014, 15:19

Gdybyśmy mieli tylu modelarzy co teoretyków modelarstwa to byłoby całkiem fajnie.
Avatar użytkownika
Slash
 
Posty: 3046
Dołączył(a): środa, 28 maja 2008, 17:50

Re: EA -18G Growler Italeri 1:48

Postprzez Darth_hobbit » środa, 25 czerwca 2014, 17:19

Ja osobiście jestem na tak w przypadku tego modelu.
Widząc kwestię dyskusji czy autor tego modelu miał czy nie miał prawa do wykonania śladów eksploatacji jest tak samo sensowna jak dyskusja o wyższości Coli nad Pepsi.
To jak dany modelarz wykonana swój model to wyłącznie jego sprawa. Zrobi go tak jak On uważa za stosowne. Może, ale nie musi się dostosować do tego co mówią inni w warsztacie.
A jak się komuś nie podoba konkretny model, bo autor nie zrobił go tak jak życzy sobie krytykach to krytykach niech sam sobie zrobi taki model i się wypowie raz, a nie dwa.
Na forumowych krytykantów mam wyjebane po całości od zarania dziejów, aż do nicości
Darth_hobbit
 
Posty: 181
Dołączył(a): sobota, 22 lutego 2014, 20:22

Re: EA -18G Growler Italeri 1:48

Postprzez portalus » środa, 25 czerwca 2014, 21:12

Efektowny i podobający mi się model - takie lubię.
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: EA -18G Growler Italeri 1:48

Postprzez xmald » środa, 25 czerwca 2014, 21:51

Dranio poruszasz tu temat, który zawsze (prawie) kończy się bardzo rumianą dyskusją, choć moja wizja tego hobby bliższa jest temu, co piszesz to wydaje mi się jednak iż osób myślących inaczej raczej nie nawrócisz. Chyba nawet nie ma to sensu, lepiej zaakceptować fakt, że podchodzimy do tego hobby inaczej i każdy czegoś tam innego oczekuje i sprawia mu radochę. Myślę, że należy zaakceptować i szanować odmienne podejście i tyle. ;o)
Co do modelu to wygląda bardzo fajnie!
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 09:33

Re: EA -18G Growler Italeri 1:48

Postprzez Pablo13 » środa, 25 czerwca 2014, 23:05

Od jakiegoś czasu wstawiam swoje modele do Galerii - akurat w konkurencynym forum - i powiem szczerze że zawsze proszę o konstruktywną krytykę a nie poklask. Oglądając wszak fora zauważam że jednak coraz bardziej liczy się "lajkowanie" od dyskusji i krytyki. Szkoda, bo do warszatu i rozwoju umiejętności niewiele to wnosi...
Pablo13
 
Posty: 19
Dołączył(a): środa, 23 kwietnia 2014, 19:56

Re: EA -18G Growler Italeri 1:48

Postprzez Kuba P. » środa, 25 czerwca 2014, 23:25

A daj linka do swoich to Ci skomentuję chętnie co tam masz. Lubię chwalić.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: EA -18G Growler Italeri 1:48

Postprzez ROBERT » środa, 25 czerwca 2014, 23:53

Kuba P. napisał(a):A daj linka do swoich to Ci skomentuję chętnie co tam masz. Lubię chwalić.


jest co chwalic i brać przykład ,akurat Twoja Kubutek tematyka
Obrazek
Avatar użytkownika
ROBERT
 
Posty: 421
Dołączył(a): środa, 7 marca 2012, 21:27

Re: EA -18G Growler Italeri 1:48

Postprzez Kuba P. » czwartek, 26 czerwca 2014, 00:07

Ups :)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: EA -18G Growler Italeri 1:48

Postprzez Darek Trzeciak » czwartek, 26 czerwca 2014, 00:30

Rob AJaBym go pomalował inaczej - gorzej ;o) Się bardzo podoba i tyle. Jaszczomb następny ma się rozumieć?

btw podpowiedz mi jeszcze jak malowałeś dysze silników.
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 23:23
Lokalizacja: EPWA

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 50 gości