Messerschmitt Bf 109E Airfix 1/72 można rzec dwupak

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Messerschmitt Bf 109E Airfix 1/72 można rzec dwupak

Postprzez Mac Eyka » czwartek, 13 listopada 2014, 11:24

Messerschmitt Bf 109E to obok wersji G najliczniej budowana odmiana tego słynnego myśliwca.
Od roku 1941 maszyny te były zastępowane przez nowsze wersje Friedrich. Od tego mniej więcej czasu Emile były sprzedawane lub przekazywane sojusznikom III Rzeszy.
W latach 1942/43 Słowacja zakupiła kilkadziesiąt Bf 109E różnych wersji. W lotnictwie tego kraju służyły praktycznie do końca walk, i to na froncie wschodnim i w obronie kraju.
Nieco wcześniej Emile weszły na wyposażenie lotnictwa Bułgarii. W kraju tym nadano im nazwę strzała.
Tu także służyły do końca wojny głównie w jednostkach obrony powietrznej.
Maszyn w barwach obu tych krajów wykonałem posiłkując się zestawami Airfixa w skali 1/72.
Prezentuje je w jednej galerii gdyż były budowane równolegle.
Sama budowa jest dość prosta, szpachlówka potrzebna jest jedynie na łączeniu połówek kadłuba i przy połączeniu skrzydeł z kadłubem
Nieco uboga jest kabina pilota, zważywszy, że osłona jest dzielona i aż prosi się o wykonanie jej w pozycji otwartej.
Oba modele wzbogaciłem o tablice przyrządów z firmy Yahumodels oraz nieco elementów wykonanych własnoręcznie.
Maszyna bułgarska oparta została na kalkomaniach zestawowych. Kalki do „słowaka” pochodzą z własnego magazynku naklejek.
Podczas wykonywania zdjęć okazało się że lufy działek 20 mm słabo trzymają się w otworach w skrzydle i manewrując modelem nieco je wykrzywiłem.
Kolejnym błędem jest lewa klapa „bułgara”. Dopiero na zdjęciach widać lekkie przebarwienia. Będzie trzeba to poprawić.

Jako pierwszy idzie
Bf 109 E-4 w barwach 13 letki walczącej na froncie wschodnim.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3024
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 21:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Reklama

Re: Messerschmitt Bf 109E Airfix 1/72 można rzec dwupak

Postprzez Mac Eyka » czwartek, 13 listopada 2014, 11:26

Jako drugi
Bf 109 E-7 w barwach 4 Iztrebitielen Polk pilotowany przez Stojana Stojanowa, z 1943 roku.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3024
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 21:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Messerschmitt Bf 109E Airfix 1/72 można rzec dwupak

Postprzez Aleksander » sobota, 15 listopada 2014, 12:31

Maciek - to chyba najlepsze modele w Twojej historii (przynajmniej z tych, które widziałem)!
Nie ocenię merytorycznie (bo się nie znam, niestety), ale wyglądają fajnie. Może ciut za bardzo się błyszczą, ale ogólnie jestem na TAK :lol:
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Messerschmitt Bf 109E Airfix 1/72 można rzec dwupak

Postprzez Karol » sobota, 15 listopada 2014, 13:51

Całkiem przyjemne, chociaż egzemplarz Słowacki jakoś bardziej wpada moim zdaniem w oko. :)
Avatar użytkownika
Karol
 
Posty: 96
Dołączył(a): poniedziałek, 22 listopada 2010, 20:39
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Messerschmitt Bf 109E Airfix 1/72 można rzec dwupak

Postprzez posejdon » sobota, 15 listopada 2014, 14:41

Toż to zgroza, że trzynastolatki walczyły u tych Słowaków. Dziwny narut.
Avatar użytkownika
posejdon
 
Posty: 876
Dołączył(a): środa, 15 grudnia 2010, 15:05
Lokalizacja: Bródno

Re: Messerschmitt Bf 109E Airfix 1/72 można rzec dwupak

Postprzez Voltan » poniedziałek, 17 listopada 2014, 15:36

Mnie bardzo cieszy każda 109-tka w 'egzotycznym' wdzianku. tematyka bardzo dla mnie ciekawa, ale jeszcze nie ruszona.
Podobają mi się i nabieram od razu ochoty na rozgrzebanie jakieś 109-tki, a w składzie fabrycznym leżakuje ze 6 szt :)
Voltan
 
Posty: 1728
Dołączył(a): piątek, 12 października 2012, 19:37
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości